Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 63

Thread: Campionatul Mondial 2018

  1. #1
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0

    Campionatul Mondial 2018

    A inceput ieri Campionatul Mondial de Snooker 2018.

    Toate meciurile le gasiti aici: http://livescores.worldsnookerdata.c...mpionship-2018

  2. #2
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Selby a iesit din primul tur, deci avem alt campion mondial anul acesta

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    M-a costat 14 mil prostul! Surprize mari, O'Sullivan era sa iasa si el, fu condus dupa prima sesiune cu 3-6 de Maguire dar l-a distrus ieri in a 2-a castigand 10-7! Azi Murphy s-a facut de rusine grav, de la 8-5 a pierdut cu Jones in joc decisiv 9-10!

    Dincolo Hawkins si Allen merg bine, Ding impresioneaza cu chinezii lui pe care-i subjugheaza, de la 0-2 face 6-3 cu Guodong.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Sep 2011
    Posts
    481
    Reputatie
    1
    Am zis eu de ani ca selby e supraevaluat, parca a fost eliminat din primul tur si dupa ce a castigat primul titlu mondial( sau era pe locul 1 in clasament). Merita Ronnie sa mai castige un titlu mondial, macar atat daca nu-l egaleaza pe hendry.
    Last edited by 86; 23rd April 2018 at 22:37.

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Eu zic ca merita Higgins sa-l egaleze pe O'Sullivan dupa ce anu trecut a pierdut finala la Selby!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Si nu e departe O'Sullivan sa iasa azi. Carter l-a dominat tot meciul, a avut chiar 8-3 si peste mai putin de o ora va fi stresiunea decisiva a acestui meci, Alicantã pastreaza 2 frame-uri avantaj 9-7 in aceasta optime de finala, primul la 13, cel mai bun din 25 de frame-uri. Atentie, in 13 meciuri cate s-au jucat intre cei 2 pana acum, nu l-a batut niciodata pe Ronnie, acum insa are oportunitatea perfecta sa-si ia revansa tocmai la CM, cel mai important turneu. Va fi un meci extrem de interesant de urmarit!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #7
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Si nu vedem meciu ca kktii astia retardati dau ciclism si formula E, whatever the fuck that shit is!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #8
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    O'Sullivan aproape out, doar un miracol il mai poate salva acum! A pus presiune bine cu 8-9 de la 3-8 dar Carter si-a tinut bine nervii, a luat 2 frame-uri la rand inainte de pauza de 15 minute conducand cu 11-9. O'Sullivan era aproape de 10-11 cand conducea cu cca. 50 de p, dar a ratat o bila albastra foarte usoara, Ali a venit la masa si a inchis o masa foarte dificila iar scorul acum e de 12-9. Foarte aproape de prima victorie si de revansa absoluta in fata lui O'Sullivan! A facut un meci exceptional si acum e la masa si poate inchide!


    Higgins intre timp are 7-0 in prima sesiune din optimea lui de finala! Bravo John, acum nici nu vei avea nevoie de 3 sesiuni, doar doua si apoi te poti odihni pentru sferturi o bucata buna de timp! Daca anu trecut n-ai reusit, acu vei reusi sa-l egalezi pe O'Sullivan la titluri de CM! Selby out, O'Sullivan out, you can do it!
    Last edited by Johnny D; 28th April 2018 at 19:48.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #9
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    E interesant dupa iesirea lui Ronnie, sunt multi pretendenti in momentul asta. Allen e favoritul meu, poate sa dea peste Higgins in semifinala. Carter o sa aiba un elan fantastic acum dupa ce si-a depasit complexul cu O'Sullivan. E si Ding pe acolo, chiar si Williams. Destui cu sanse reale

  10. #10
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mda, Ronnie dezamagitor, a avut cateva frameuri misto dar per tota a fost inegal, joaca prost loviturile de siguranta si ca de obicei nu rezista meciurilor lungi. Pacat, campionatul mondial fara el e fara sare si piper.
    Favoriti acum cred ca sunt Higgins si Ding care nu vad cum ar mai putea pierde in fata lui McGill ce pare sa aiba o rabufnire de orgoliu si a mai sters un pic umilinta din prima sesiune.
    Teoretic Trump e un nume de luat in calcul, practic joaca prost anul asta si acum merge cap la cap cu Pluto, pardon Ricky Walden. Asta dupa ce abia a trecut de primul tur, as spune ca si cu mult noroc.
    Ali Carter este intr-adevar motivat si indarjit, nu m-ar suprinde sa ajunga in finala dar nu-l vad castigand. Mai vedem.
    Mi-a placut Wilson care a facut un meci frumos contra lui Jones dar e prea dezlanat ca sa poata emite pretentii la titlu.
    Williams si Hawkins nu par decisi sa atace titlul desi ar putea surprinde.
    Last edited by Utilizator; 30th April 2018 at 00:08.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  11. #11
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Deci il scoti pe Allen din calcule ? in zilele bune poate sa bata pe oricine. Are o sansa acum, ar trebui sa profite de ea.

  12. #12
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Daca vrei e mai mult wishful thinking decat calcul.
    Allen are un culoar de fuga excelent si are foarte mari sanse sa prinda finala.
    Altfel nu ma inspira, e jucator foarte bun dar nu are mecla de campion, pare mai fraier.
    Insa daca a castigat Bingham cel cu alura de valet al alora mari, atunci e posibil sa o faca si Allen.
    Insa nu il am pe lista mea, cred ca unul dintre Higgins sau Ding va castiga. Si asta desi nu-mi place nici moaca lui Ding.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  13. #13
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Acum sincer poate sa ia oricine, doar Higgins nu nu imi place de el si nu as vrea sa il egaleze pe Hendry la numarul de trofee

  14. #14
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    Prima data pe O'Sullivan si pe urma mai vedem!
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Mda, Ronnie dezamagitor, a avut cateva frameuri misto dar per tota a fost inegal, joaca prost loviturile de siguranta si ca de obicei nu rezista meciurilor lungi. Pacat, campionatul mondial fara el e fara sare si piper.
    Nu rezista bine cand e condus, aici e problema lui. Cand conduce, rupe, dar cand e condus... acolo Selby e maestrul.


    Titlul il vor lua Higgins, Ding sau Trump. Allen imi place si mie dar inca n-a jucat vreo finala spre deosebire de cei 3 deja amintiti.
    Williams mi se pare prea batran dar teoretic ar avea si el sanse, eu insa nu-l vad castigator, doar pe unul din cei 3. Hawkins la fel, inca necopt.


    Wilson - The Warrior, da Utilizator... pe el l-as vedea si eu cu sansa a 4-a la titlu, are omu un mental iesit din comun si ar putea face fata finalei!
    Last edited by Johnny D; 30th April 2018 at 13:06.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #15
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Nu stiu daca Hawkins e asa de necopt la 39 de ani. E oricum mult mai copt decat Trump care e pe la 28-29.
    Iar pana acum, Hawkins a jucat mult mai constant decat Trump care in conditii de stres a facut greseli copilaresti.

    As spune ca Trump a avut o buna doza de noroc in primul tur cu Wakelin si pare sa nu-si fi regasit factorul X nici in meciul cu Walden.
    Amandoi au avut adversari slabuti pana acum, dar Barry si-a confirmat clar statutul de favorit in timp ce Mr. Haircut pare pierdut prin peisaj.
    Spun asta cu regret pentru ca acum cativa ani il vedeam pe Trump drept campion mondial in 2-3 ani.
    Din pacate pare ca a regresat in loc sa creasca, parca joaca din amintiri, pare mereu speriat precum o ciuta in catarea pustii (am spus-o si pe asta).
    De aceea nu-l consider candidat serios la titlu, daca trece de clapaugea atunci va avea nevoie de mai mult decat noroc in fata lui Higgins.

    Wilson are tupeu si mai are si tehnica buna.
    Cu Jones a avut cateva frameuri foarte frumoase, intr-unul dintre ele jucand elegant de vreo doua ori cu bila galbena ca sa revina la bilele rosii in pozitie ideala in partea superioara a mesei.
    Dar dupa cum spuneam mai sus, mi se pare mult prea haotic pentru a putea rezistat in fata unui mecanism bine reglat precum Higgins si a unui tehnician rabdator precum Ding.


    Despre sanse:

    Allen va luca cu Wilson in sferturi si parca as paria pe al doilea.
    pe aceiasi parte avem Higgins vs invingatorul dintre Trump si Walden.
    daca va fi walden atunci Higgins e in semifinale clar.
    Daca va fi Trump si se va transforma peste noapte atunci Higgins are 60% snase de semifinale.
    Daca Trump joaca aceiasi mizerie de pana acum atunci Higigns il va pune la respect cu usurinta.
    Intr-o semifinala probabil cu panzerul Higgins nu l-as vedea invingator pe Allen.
    deci Higgins sanse mari de finala.
    Nu pot spune ca mi-e super-simpatic Higgins dar mi-e mai putin simpatic mocofanul de Allen. Nu as putea spune de ce.

    pe partea cealalta avem Ding cu Hawkins.
    e posibil orice dar i-as da un plus mare lui Ding care nu mi-e simpatic dar caruia trebuie sa-i recunosc ascendentul fata de Barry.
    Intre Ali si Mark as merge pe primul care e extrem de motivat sa castige. Mark e cam bonom, nu pare sa vrea cu adevarat sa fie primul, pare ca se multumeste sa fie printre primii.
    Intr-o semifinala Ding - Carter e greu de prezis cine merge mai departe.
    Amandoi rabdatori, amandoi cam la fel de buni in executii la acest campionat mondial.
    Mi-as dori sa fie Carter dar mi-e ca va fi Ding care isi doreste de mult victoria.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  16. #16
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Fantastica sesiune a doua in sferturile de finala intre Hawkins-Ding si Wilson-Allen.
    Hawkins si Wilson sunt aproape in semifinale, greu de grezut ca vor pierde de la 11-5.
    Trebuie sa recunosc ca Hawkins este supriza placuta.
    Jucase bine si in meciurile anterioare dar ceea ce a jucat contra lui Ding este de mare clasa.
    Deocamdata a dovedit ca este cel mai rafinat dintre sfertfinalisti si daca o tine in ritmul asta are sanse sa castige campionatul.
    Ma asteptam ca Wilson sa joace bine, insa a facut-o cu o siguranta de mare jucator. De vazut continuarea.

    Trump pare intr-o usoara revenire, desi as spune ca e mai degraba o cadere de forma a lui Higgins.
    Prima lor sesiune mi s-a parut destul de slabutza, cu multe greseli de ambele parti.

    Carter - Williams este un meci deschis oricarui rezultat. Prima sesiune a fost de nivel bun sa vedem continuarea insa sunt aproape convins ca va fi de calitate pana la final.

    Deci in semifinale aproape ca ii avem pe Hawkins si Wilson.
    Mi-ar place sa vina si Trump dar nu stiu daca va reusi asta. Are un usor avantaj dar sesiunea a doua va fi hotaratoare iar Higgins nu cedeaza usor. Cel ce va reusi sa reduca din greselile stupide va castiga.
    As spune ca mi-ar place si Williams dar nu pot sa nu apreciez cresterea in joc a lui Carter in contextul in care lupta si cu boala grea. Cel mai bun sa castige.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #17
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Mi se pare surprinzator parcursul de la meciul lui Ding. E jucator de moral, nu mai revine dupa ce rateaza mai multe lovituri.
    Wilson mi se pare foarte sigur pe el iar Allen parca e multumit ca a ajuns in sferturi.
    Dincolo la Trump cu Higgins presimt ca scotianul isi revine in a doua sesiune si o sa preia conducerea...sper sa ma insel.
    La Carter cu Williams e posibil orice.

  18. #18
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Da, Ding e cazut psihic, a avut niste ratari imense in special la loviturile de siguranta unde era artist; de vreo 3-4 ori bila alba i s-a oprit in albastra lasandu-i masa la oferta lui Hawkins. Dar e la fel de adevarat ca Barry joaca senzational.

    Sa intorci meciul de la 5-11 la 13-11 sau 13-12 este de domeniul imposibilului. Sunt sanse numai teoretice pentru Ding si Allen.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #19
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Deci avem semifinale intre Hawkins si Williams si intre Higgins si Wilson.
    Au fost trei sferturi de finala bune si unul precum o doina de jale la fluier cantata de un cioban retard si surd.

    Da meciul de rahat a fost cel dintre Higgins si Trump, o agonie cu greseli imense, intretinuta de reusite atat ca sa nu dai cu televizorul de toti peretii. S-a terminat 13-12 nu pentru ca au fost doi jucatori de valoare mare dar sensibil egali ci pentru ca s-au tarat sprijinindu-se unul de altul precum doi betivi pe ulita ce se intorc acasa de la facutul tzuicii. Personal cred ca a fost un meci jenant pentru renumele si pozitia in clasamentul mondial al celor doi.

    Mi-as dori ca flacaul Wilson sa-i dea cu firma-n cap lu' tataia Higgins pentru ca nu merita sa prinda finala dupa asemenea prestatie. Singrul lui merit e ca l-a eliminat pe alalalt ratacit.
    In semifinala cealalta as Hawkins mi se pare favorit. Daca va continua sa joace precum a facut-o In primele meciuri atunci intra in finala cu pretentii la titlu. O finala contra lui Wilson ar fi un act de justitie, s-ar intalni cei mai buni jucatori din turneu.

    Altfel mondialul asta mi se pare dezamagitor prin comparatie cu alti ani.
    Sper sa vina rapid din urma cat mai multi tineri pentru ca aia mai vechi si cu renume au inceput sa decada in masa...nu cred ca a mai fost vreun an in care sa ai principalii patru favoriti out din primele tururi.
    Cred ca si numarul din ce in ce mai mare de turnee din an are un rol in asta.
    Jucatorii de top par din ce in ce mai obositi si oscilanti in evolutii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  20. #20
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    M-am uitat mai mult la fotbal dar am vazut ultimele jocuri de la Trump cu Higgins. A reusit o bila neagra superba in jocul 24 ca apoi sa faca doar prostii in decisiv.

    Ai dreptate Uti, nivelul e dezamagitor in acest an. Ce sa mai vorbim de un break de 147, e de ajuns sa ne amintim ca ultima reusita e a lui Hendry in 2012.

  21. #21
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,501
    Reputatie
    0
    A reusit Higgins un break de 146 care e mai rar decat cel de 147! Anu trecut a jucat foarte bine pierzand la limita la Selby finala, anu asta dupa ce-a trecut de un meci asa greu jucand prost, poate sa joace doar mai bine, a venit randul sau la trofeu!
    Chiar daca a jucat cel mai prost dintre cei 4 semifinalisti, e cel mai mare nume de acolo si nu poti sa-l scoti din calcule. In acest sfert de finala s-a vazut odihna de care s-a bucurat in optimi, daca nu reusea pauza in a 3-a sesiune, nu l-ar fi depasit pe Trump.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •