Results 1 to 4 of 4

Thread: Campionatul Mondial de Juniori 2018

  1. #1
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Campionatul Mondial de Juniori 2018

    Sofia / BULGARIA
    05 - 11 MARTIE 2018
    Pagina ISU
    Website

    Participanti & Rezultate: link
    Participanti romani: Amanda STAN (rezerva Ana Sofia BESCHEA) reprezentand Romania; Aurora COTOP reprezentand Canada.

    Program la ora locala (in Romania este aceeasi ora)

    Martie 7
    Short Dance 12:00
    Pairs SP 18:15

    Martie 8
    Men SP 11:15
    Pairs FS 19:30

    Martie 9
    Ladies SP 11:15
    Free Dance 19:00

    Martie 10
    Men FS 11:00
    Ladies FS 16:00

    Martie 11
    Gala 15:00


    Livestreams:
    Canalul Oficial ISU: http://www.eurovisionsports.tv/isu/s...ing-ice-dance/

    Fan streams:
    QQ Live
    FS Live
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    I-am urmarit pe primii cinci sau sase de la proba de dans si singurii care mi s-au parut clari in ceea ce au facut au fost Skoptcova/Aleshin (baiatul e o combinatie de Plushenko, Misha Ge si Ruslan Zhiganshin lol) si Carreira/Ponomarenko. Ceilalti mi-au dat impresia de imprecis si dezlanat in miscari. La niveluri nu ma pricep. In momentul de fata, pe C/P ii consider un pic mai buni pe fond decat S/A chiar daca acestia din urma au castigat titlul.

    Oricum, daca nu intervine neprevazutul, ma astept ca cele doua cupluri sa participe la urmatoarea olimpiada in calitate de campioane nationale.
    In ce-i priveste pe canadieni, nu cred ca Lajoie/Lagha vor fi campionii lor nationali atunci, ci Carolane Soucisse/Shane Firus.

    Sa vedem daca timpul imi va da dreptate.

  3. #3
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    La Mondialul de juniori a fost dominatie ruseasca pe toata linia:

    Juniori
    1 Alexey EROKHOV RUS 231.52
    2 Artur DANIELIAN RUS 218.76
    3 Matteo RIZZO ITA 211.58
    Reprezentanul USA Alexei KRASNOZHON era favoritul nr 1 dar s-a accidentat chiar cand a ineput programul. Am vrut sa spun initial 'americanul Alexei KRASNOZHON' dar nu prea suna bine, s-a nascut de fapt la Moscova. Se pare ca e o accidentare serioasa . Pacat, mare pacat. Asa incat cei 2 juniori rusi au urcat o treapta. Artur Danelian (15 ani) a fost o surpriza pentru toti, mi-a placut. O mica bucurie a fost clasarea pe podium a italianului Matteo Rizzo care a muncit foarte mult sezonul asta; are vreo 10 participari la concursuri, JGP-uri, calificarea la Olimpiada, participare la JO la echipe si individual, europene, si altele, + lupta nationala contra lui Ivan Righini. Cred ca e epuizat. Si mai vine si la Mondiale.

    Junioare
    1 Alexandra TRUSOVA RUS 225.52
    2 Alena KOSTORNAIA RUS 207.39
    3 Mako YAMASHITA JPN 195.17
    Fetita asta Trusova, cu 4S si 4T la care are GOE pozitiv, e de pe alta planeta. Are punctajul la elementele tehnice de la FS 92 puncte!!! Nicio senioara si doar vreo 6 seniori o intrec. Cu punctajul total ar fi fost pe podium si la baietii juniori. https://www.youtube.com/watch?v=4RuoFn_-6q0
    Deci record de junioare: FS - 153.49p si Total - 225.5p

    Perechi
    1 Daria PAVLIUCHENKO / Denis KHODYKIN RUS 180.53
    2 Polina KOSTIUKOVICH / Dmitrii IALIN RUS 167.99
    3 Anastasia MISHINA / Aleksandr GALIAMOV RUS 167.24
    Podium rusesc. Perechea chineza Gao/Xie nu a reusit sa urce pe podium ca anul trecut. Anastasia Mishina a luat argint cu 2 ani in urma cu un alt partener.

    Dansuri
    1 Anastasia SKOPTCOVA / Kirill ALESHIN RUS 155.15
    2 Christina CARREIRA / Anthony PONOMARENKO USA 147.68
    3 Arina USHAKOVA / Maxim NEKRASOV RUS 146.88
    Cromatic zice ca, Carreira/Ponomarenko sunt mai buni "pe fond" ca Skoptcova/Aleshin. E posibil, nu prea ma pricep ... Dar de placut, Skoptcova/Aleshin mi-au placut mai mult ; postura si miscarile Anastasiei imi aduce aminte de Oksana Domnina: https://www.youtube.com/watch?v=9acqzLzfl68

    Detalii: http://www.isuresults.com/results/se...2018/index.htm
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. 12th March 2018, 00:56

  5. #4
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Skoptcova/Aleshin sunt foarte potriviti fizic, ceea ce nu se prea poate spune despre C/P. Skoptcova are linii f. frumoase, clasice, este statuara, dar eu am invatat de la Meryl Davis ca asta e un aspect complet lipsit de importanta, asa ca urmaresc alte lucruri.

    Pana una alta, sa vedem ce strategie vor adopta federatiile pentru aceste doua cupluri. Cred ca se va merge pe mana veteranilor cel putin in urmatoarea doua sezoane si apoi va incepe sustinerea tineretului. Mi-aduc aminte ca Davis/White i-au invins pe Belbin/Agosto chiar la Nationalele de dinaintea Olimpiadei Vancouver chiar daca B/A erau vicecampioni mondiali, in timp ce D/W nu urcasera Inca pe podium la CM. Trecutul te invata multe.

    Am vazut ca Trusova a executat 2 cvadruple diferite la LP. Bate-o daca poti. LOL

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •