Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 78

Thread: Știri, informații din lumea handbalului international

  1. #22
    sport legend georg40's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    Frankfurt/Main
    Posts
    10,110
    Reputatie
    1
    Federatia germana de handbal (DHB) si-a depus candidatura pentru organizarea in anul 2012 a campionatelor europene masculine (in luna ianuarie) si feminine (in decembrie).
    Federatia , a afirmat presedintele acesteia, Ulrich Strombach, este de parere ca in Germania exista conditii pentru a gazdui ambele competitii in acelasi an, pregatirea bazelor sportive si sponzorizarea globala putandu-se solda cu rezultate sportive si financiare remarcabile.
    Candidaturile trebuie depuse oficial pana la finele lunii martie a.c.

  2. #23
    Addicted 2Books Iulya's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Middle Earth
    Posts
    5,418
    Reputatie
    1
    nu stiu exact unde sa pun informatia sper sa fi nimerit bine

    Oana Manea a fost internată din cauza unor afecțiuni cardiace
    http://www.gsp.ro/stire/oana-manea-a...ace-62219.html
    [B][I][CENTER]Zoltan Kelemen/Nathalie Pechalat & Fabian Bourzat/Alena Leonova/ Anna Cappelini & Luca Lanotte/Florent Amodio/Aliona Savchebko & Robin Szolkowy/Alexander Majorov/[/CENTER][/I][/B]




    [CENTER] Anybody can root for a winning side. It takes character to stick with the underdogs![/CENTER]

  3. #24
    من شما عاشق Marius's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    bucuresti
    Posts
    16,770
    Reputatie
    1

    Steaua MFA si Rulmentul Brasov raman fara finantare!

    „O să vedeți câte echipe se vor duce dracului din cauza crizei economice”, declara pentru jurnalul.ro Doru Florescu, patronul Rulmentul, în urmă cu o lună. Din păcate, subliminal, Florescu vorbea chiar despre clubul pe care îl gestionează. Nu mai puțin de nouă jucătoare ale vicecampioanei Românei și-a depus actele pentru a deveni libere de contract. „Eu cred că jucătoarele vor să rămână la Brașov și sper că patronatul va reuși să le țină”, speră Herbert Muller, antrenorul ardelencelor. „Toate cluburile din România au mari probleme”, accentuează Cristian Gațu.

    Naționala feminină a Islandei nu a avut bani să participe la turneu de pregătire, la Amsterdam, înaintea Campionatelor Europene. În Finlanda, mai mult de jumătate de cluburile masculine și feminine și-au anunțat sportivii că sunt liberi să-și caute altte cluburi. În Franța investițiile în handbal sunt stopate. În Spania și Portugalia bate vânt de austeritate. Într-un cuvânt, situația se prezintă destul de grav. Putregaiul care a lovit din plin economia s-a extins necruțător și asupra sportului.

    România s-a făcut, luni bune, că ignoră această problemă.Mesajele au venit, și încă mai vin, din partea guvernanților destul de sforăitoare.Optimiste aș zice. În realitate situația este dezastruoasă. Peste 50 % din cluburile de handbal feminin sunt în pragul falimentului.Și handbalul masculin este lovit cam în aceeași măsură. Multe dintre ele strâng cureaua și speră să termine măcar această ediție de campionat. „Din păcate competiția este alterată de aceste realități. Grav este că avem echipe din fruntea campionatelor, cu pretenții în competițiile europene, care riscă să-și piardă sportivii. Niciunul nu va accepta diminuarea veniturilor. Vor pleca spre țări unde s-a investit și cu cap. Nu numai din dorința de a ieși în paginile ziarelor. Acum vom vedea cine a bagat, la noi, bani cu sufletul, nu din interes”, spune Cristian Gațu pentru jurnalul.ro.

    Prima mare victimă a crizei economice este clubul Rulmentul Brașov. Conform informațiilor pe care le deținem, nu mai puțin de nouă jucătoare importante ale vicecampioanei României, echipă care are ca obiectiv adjudecarea Cupei EHF, și-au depus memoriu pentru a deveni jucătoare libere. „Sunt jucătoare care nu au mai primit ratele contractuale de foarte mult timp. Fiecare avem familii, ne gândim și la viitorul nostru. Ni s-a propus înjumătățirea contractelor. Cine acceptă așa ceva?”, ne-a declarat o jucătoare sub protecția anonimatului. Acest lucru a fost recunoscut chiar și de Herbert Muller, antrenorul Rulmentul: „Of, sunt probleme și la noi. Dar pe unde nu sunt? Știu și eu că sunt jucătoare care au depus asemenea memorii la EHF, dar știu că sunt mai puține. Am cunoștiință că această decizie au luat-o Lidjia Horvath, Gabriella Juhasz, Natalia Spirova și, parcă, Alexandrina Barbosa. Sper ca cei din conducere să rezolve această problemă”. O altă mare problemă a Rulmentului o reprezintă Mariana Târcă. Fosta antrenoare a depus, la rândului ei, memoriu la FRH prin care solicită drepturile salariale din luna februarie până în prezent. „Nu contează ce sumă este. Este una importantă, dar are mai puțină importană. Mă doare să aud de problemele cu care se confruntă fosta echipă, precum și fostul meu patron. Eu vreau să închei odată acest contract pentru a putea semna înțelegerea cu FRH”, a comentat Târcă pentru jurnalul.ro. Miercuri, la clubul de sub Tâmpa, este prevăzută o ședință între patronat și componentele echipei. În cadrul ședinței, jucătoarelor și staffului tehnic le vor fi aduse la cunoștiință deciziile viitorului în cadrul acestei grupări.


    Calificată în fazele superioare ale Cupei Cupelor la handbal masculin, Steaua București a rămas fără finanțare. Constantin Cazacu a decis să încheie colaborarea cu gruparea campioană en-titre din cauza problemelor economice. „În mod cert vom înceta colaborarea. Mă retrag de la Steaua. Săptămâna viitoare, până la Crăciun, voi decide dacă vom pune punct asocierii chiar din decembrie”, a declarat Constantin Cazacu pentru Prosport.


    "La Oltchim nu sunt probleme. Sper să nu avem și sper să nu moară echipele din campionat. Pentru că se distruge competiția și performanțele. Știu, am auzit, că sunt cel puțin opt grupări din țară care riscă să se desființeze. Păcat, dar asta e realitatea în care trăim" - Ioan Gavrilescu, președinte CS Oltchim Rm. Vâlcea

    sursa: Jurnalul.ro
    [I]În timp ce Luceafărul brânzei își revarsă lumina hepatică la televizor, Steaua se stinge ca o lumânare, în cel mai tragic priveghi public pe care l-a cunoscut sportul românesc[/I]

  4. #25
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    nasol, sa speram ca, criza nu va afecta mai multe echipe
    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  5. #26
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,452
    Reputatie
    0
    Final de meci la Ramnicu Valcea.....senzational,rusoaicele de la Lada Togliati au fost zdrobite cu scorul de 30-19.
    Last edited by Dario; 4th January 2009 at 20:35.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  6. #27
    junior
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    BUKOWINA
    Posts
    58
    Reputatie
    1
    Universitatea Suceava a câștigat primul meci disputat în Harghita, în compania formației HC Odorhei. Sucevenii s-au impus în fata ocupantei locului 6 în Liga Națională, cu scorul de 35-27 (16-12).

  7. #28
    incepator
    Join Date
    Feb 2009
    Posts
    1
    Reputatie
    1

    Preselectie Handbal

    A.C.S. 181 SSP organizeaza preselectie de jucatoare nascute intre 1995-1998 ... preselectia are loc la sala Floreasca in fiecare miercuri intre orele 15.00 - 17.00.

    relati la tel. 0769.28.16.17 antrenor Gavrila Maximilian

  8. #29
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Aseară Croația a învins în Slovacia la 4 goluri diferență într-un meci de calificare la Euro 2010.
    Arbitrii meciului au fost români.
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  9. #30
    senior
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    172
    Reputatie
    1
    Aseara Suceava a invins in meciul tur ,la Krems ,cu 29-26.Meci frumos ,dinamic,cu greseli de arbitraj al brigazii turce,bineinteles ca,in favoarea austriecilor.Totusi,greseli in "granita celor 10% pentru gazde".Bravo moldovenilor,bravo romanilor !

  10. #31
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    azi a fost zi de gala la Jibou! tunarul Birtalan, Tadici si Gatu au fost la Jibou, unde sala de sport a unui liceu a primit numele marelui Stefan Birtalan, care a copilarit la Jibou si a fost descoperit de regretatul profesor Virgil Budu
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  11. 7th May 2009, 08:05

    Reason
    reclamă

  12. 11th May 2009, 09:19

    Reason
    reclamă

  13. #32
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    prietene nu te supara dar threadul asta este pentru altc

  14. #33
    sport legend Mario Di Lazi's Avatar
    Join Date
    Jun 2005
    Location
    Rm. Vâlcea
    Posts
    12,151
    Reputatie
    1
    Moderatorii o sa stearga acest subiect ...
    Verizon IndyCar / Barclays Premier League / FC Dinamo București

  15. #34
    senior Geog's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Posts
    170
    Reputatie
    0
    Adi Petrea și-a prelungit contractul cu Pick Szeged

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...szeged-4478208

  16. #35
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    Petrea la echipa de club mai misca dar la nationala deloc.

  17. #36
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Pacat fiindca joaca foarte bine.

  18. #37
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    antrenorul secund al nationale feminine Vlad Caba a semnat un contract pe un an cu Tomis Constanta avand ca obiectiv o participare in cupele europene.

  19. #38
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1
    Sa vedem ce va face.
    Last edited by Nilatac; 19th November 2009 at 20:07.

  20. #39
    manager
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Handbal World
    Posts
    319
    Reputatie
    1

    Carmen Amariei la FCK Handbold !

    Carmen Amariei a semnat cu echipa daneza,antrenata de catre Anja Andersen.
    Anu trecut am vazut returul FCK-Larvik si la un moment dat FCK conducea cu 21-13 ...Larvik nu a facut fata in acel meci,in care Riegelhuth a dat doar 2 goluri!!!
    Handbold este Slagelse mai bine zis ...se reface vechea trupa!Ar putea fi noua Zvezda.

  21. #40
    sport legend Nilatac's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Sighetul-Marmatiei
    Posts
    2,008
    Reputatie
    1
    (( dar polenova tot la zveda a ramas?

  22. #41
    senior
    Join Date
    Jul 2009
    Location
    Sighet-City
    Posts
    186
    Reputatie
    1
    carmen amariei a semnat cu fck handbold ..........

  23. #42
    sport legend cristy1110's Avatar
    Join Date
    Mar 2009
    Location
    zimnicea,bucuresti
    Posts
    1,883
    Reputatie
    1
    knd eu am spus ca Amariei este prea valoroasa k sa nu aibe oferte unii de pe acest forum au spus k ramane la Brasov.
    acum ce vor zice,k nu au stut de oferte?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •