Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 55 of 55

Thread: Caru' cu Bere sau altele?

  1. #43
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Iar curve? Bai, m-am saturat
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #44
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    e umblat paul prin carciumi cum sunt eu harsiit prin zonele de confict cu talibani

    alegere mai proasta decat carul ala nici nu exista. personal basinos, indiferent, berea casei e un pisat, ciorba de burta miroasea oribil a stricat, burta mai tare ca o lesa de caine, preturi uriase! doar numele a ramas de spelunca asta.

    trimite-i la "cocosul rosu" daca vor sa experimenteze ceva neaos, cu program artistic si manacare romaneasca din cea mai buna.
    Corect. Nu prea le am cu carciumile. La Caru' cu Bere am fost cu niste prieteni - 2 piloti englezi. Acolo le-a placut Pinot Noir de Murfatlar. Nu mai stiu cum e acum.

  3. #45
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Nah ca mi-am adus aminte, Isoletta ii zice la restaurantul ala bun din Herastrau.Sau ala de langa Isoletta, draq mai stie, e undeva pe malul lacului si are o bucatarie buna.

    Pariziene, un restaurant bun in Paris nu te intereseaza?
    Last edited by Tim; 4th March 2018 at 14:41.

  4. #46
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Ess View Post
    paul> nu fa aceeasi greseala ca si 90% care stiu ca zi de nastere = zi onomastica. nu e acelas lucru.
    cu placere.

    ot> carul este un local ok, dar sunt cateva mai faine decat asta. sevilla a enumerat cateva dintre ele.
    pana la urma e vb de gust.
    ...si de bucatar.
    Cel mai stupid lucru pe care cineva poate să îl facă este să se supraaprecieze.

  5. #47
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    toate alea din Herastrau sunt patronate de gunoaie pesediste! ce-ti mai place sa colectezi bani pentru partid....

    Manuc e misto vara. pe terasa.
    daca vrei sa o dam in politica sa stii ca am verificat si Golden Blitz si am ajuns la concluzia ca taranii tai nu au nici macar gusturi culinare sau peisagiste! Un kakat de carciuma la parter undeva intr-o zona prafuita si fara niciun stil......ca tot regimul basescu!
    Last edited by Tim; 4th March 2018 at 15:09.

  6. #48
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Cel mai stupid lucru pe care cineva poate să îl facă este să se supraaprecieze.
    Invatati-va minte sa nu-l mai ajutati, ca el nu e prost!
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  7. #49
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    La Mama Mare !
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  8. #50
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Zexe mi se pare o carciuma misto, mai ales daca e vorba despre straini.

    Au mai multe locatii, dar aia de pe strada Sofia (laga statuia aviatorilor pe sos. Kiseleff) e cea mai prezentabila, e intr-o casa sa-i zicem boiereasca.

    Profilul e de zahana romaneasca si daca esti strain atunci cu siguranta ca vrei sa mananci ceva de-al locului iar nu copii mai mult sau mai putin reusite a ceea ce mananci si pe-acasa.

    Personal salivez cand le citesc menu-ul care pe langa continut mai e si scris haios (cred ca are un rol important in atragerea clientilor).
    Mancarea nu m-a dezamagit niciodata (e drept ca merg cam de vreo 2-3 ori pe an).
    E bine sa o ia gospodareste, de la aperitiv, o ciorbita (aia de ied mi-a placut mult), fel principal, desert (mie imi placea prajitura "George Enescu" printre altele).

    Au o lista consistenta de vinuri romanesti si gasesti ceva bun chiar si la preturi mai romanesti, altfel cu siguranta la preturi frantzuzesti.
    Daca au in stoc, afinata si visinata de la aperitiv mi-au placut. La fel si palinca de pere.

    De obicei e nevoie de rezervare, cu siguranta daca este o zi de weekend.
    Mai mereu sunt straini si expati pe acolo.

    Nu ai sute de alti meseni in jur deci zgomotul de fond nu te face sa mananci pe fuga ca sa scapi mai repede.
    Ba chiar te poti intelege bine-merci cu vecinul de masa si chiar daca stai pana la miezul noptii pleci fara dureri de cap de la zumzetul din jur.
    (De ex la Caru' cu bere zgomotul celorlalti e infernal, iar peste el se asterne urletul parangheliei organizate. Asta cam taie din frumusetea cladrii si din gustul mancarii si al berii)

    Preturile sunt decente, poate ceva mai mari decat in bodega dar cu siguranta mai mici decat la locurile branduite ultra-pretentios.

    Coloana sonora e de obicei muzica usoara romaneasca dinainte de '90 (inclusiv cate ceva din perioada interbelica).

    Chelnerii sunt prietenosi (cel ptuin asa au fost cu mine) si cu siguranta ca va fi si unul care vorbeste mai mult decat romana.

    mai multe aici:
    http://www.zexe.ro/zahana-gastronomica-sofia-1/
    Last edited by Utilizator; 5th March 2018 at 12:17.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  9. 5th March 2018, 12:50

  10. #51
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,560
    Reputatie
    0
    la Hanul lui Manuc
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  11. #52
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Uite aici o lista intreaga de carciumi cu profil romanesc din Bucuresti.
    http://adevarul.ro/life-style/bucata...9b6/index.html

    Ma bucur ca expertii imi confirma recomandarea.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #53
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    OSHO- cel mai scump restaurant din Romania.

    O friptura de vita = salariul minim pe economie

    Adresa : Bulevardul Primaverii 19-21, Bucuresti

  13. #54
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Pulica, tu ai dat cautare pe google si ai inteles gresit.
    O masa la OSHO poate sa coste cat un salariu minim, nu o singura friptura. Nu au nimic mai scump de 350 de lei.

    Este greu de spus care-i cel mai scump. Sunt multe restaurante cu preturi similare.
    Daca vrei sa faci o medie a tuturor produselor, cel mai scump ar fi un restaurant cu cea mai bogata selectie la vinuri.
    O sticla de vin poate sa ajunga si la cateva mii de euro, dar e greu de gasit o friptura care sa depaseasca 100 de euro.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  14. #55
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Restaurantul OSHO a fost preluat acum de familia Malideros, fondatoarea Mega Image.

    Compania este condusa de omul de afaceri Georgios Malideros, specializat in business economics in Marea Britanie. El nu a dorit sa faca publica valoarea tranzactiei, precizand pentru DailyBusiness.ro ca suma este formata din 6 cifre.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •