Exatlon este un reality show international, bazat pe un format turcesc, preluat de Kanal D. Emisiunea-concurs a debutat in 7 ianuarie si este prezentata de Cosmin Cernat, caruia i s-a alaturat si Bogdan Socol. Concureaza 20 de participanti, 10 vedete (Famosii) si 10 oameni obișnuiti (Războinicii).
Filmarile vor avea loc in Republica Dominicana, concurentii vor trece printr-o serie de probe de foc, menite sa le testeze pregatirea fizica, viteza de reactie, curajul si puterea psihica. Acestia vor fi nevoiti sa ramana concentrati si in forma fizica maxima in fata probelor la care sunt supusi in permanenta.

Cei zece "faimosi" din echipa faimosilor sunt: cantareata Anda Adam, gimnasta Diana Bulimar, medaliata la competitii olimpice si europene, Vladimir Draghia, fost inotator de performanta si actor cunoscut, Giani Kirita - fost fotbalist la clubul Dinamo, Catalin Cazacu, campion de motociclism viteza, cantareata Claudia Pavel (Cream), cantareata Anda Adam, Diana Belbita, luptatoare profesionista de MMA, supranumita Printesa Razboinica, Anca Surdu – dubla campioana mondiala si europeana la gimnastica aerobica, Ion Oncescu, luptator profesionist de skandenberg, multiplu campion mondial si european, si Andrei Stoica, multiplu campion mondial la kickboxing, categoria light heavyweight.

Cei 10 Razboinici si motto-ul cu care intra fiecare in lupta:


1. Radu Frandes: “Nu exista limite, doar provocare!”
2. Silvia Rafaela Marcas: “Sunt ambitioasa si competitiva. Nimic nu ma poate opri!”
3. Bogdan Antonio Mardale: “Tot timpul mi-au placut sporturile extreme. Feriti-va de mine!”
4. Mariana Nenu: “Am venit sa-i arat copilului meu ce inseamna competitie!”
5. Alexandru Gabriel Nedelcu: “Creativitatea si dinamismul sunt cuvintele ce ma reprezinta pe mine. Competitia a inceput!”
6. Diana Alexandra Kovacs: “Sunt pregatita sa iau centura neagra si la acest concurs.”
7. Ionut Stefan Floroaica: “Am un singur adversar si acela este omul din oglinda.”
8. Alina Florentina Pana: “Exatlon este cu siguranta cea mai dificila competitie la care am luat parte.”
9. Anca Carmen Mihailescu: “Nu ma tem de echipa adversa!”
10. Ionut Liviu Sugacevshi: “Da, eu voi castiga Exatlon!”

Doar unul dintre acestia va iesi invingator si castigatorul marelui premiu de 100.000 de Euro.