Page 2 of 9 FirstFirst 1234 ... LastLast
Results 22 to 42 of 189

Thread: ATP Australian Open

  1. #22
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Hmm, un jucator ceva mai bun ii va pune probleme serioase lui Stan, insa Sandgren nu este un astfel de jucator
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  2. #23
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Recunoaste si el.. Azi a declarat dupa meci ca nu se vede saptamana viitoare tot la Melbourne.

  3. #24
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Eh, sa-si ia din presiune. E mai bine asa.

    Vestea buna pentru el e ca mai are un meci de antrenament, si in cateva zile... cine poate sti ce va fi!?
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #25
    junior
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    51
    Reputatie
    1
    Tsonga.............. pffffffffff
    a castigat un meci in care absolut toate statisticile ii sunt defavorabile, de la total puncte castigate, break-uri, samd pana la evolutia scorului mai putin ultimele 20 min....
    experienta?...noroc?

  5. #26
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Un meci destul de dificil azi pentru Rafa impotriva unui tip de jucator care e foarte nesuferit pentru mine, genul care da 120% cand joaca impotriva unui jucator de top si in rest e varza. Astia obosesc prematur sau cateodata chiar scot din turneu un favorit doar pentru a oferi un joc mizerabil in runda urmatoare.

    Din pacate suprafata exagerat de rapida si stilul lui Mayer au produs un meci in care foarte multe puncte nu s-au jucat deloc; nu am inteles extazul comentatorului Eurosport, nu mi s-a parut neaparat un meci bun si clar nu a fost cine stie ce placut de urmarit.

    Nadal se prezinta chiar mai bine decat ma asteptam; si-a mai calibrat forehand-ul reusind sa nu faca decat 10 nefortate tot meciul, impresionant pentru un tur 2 dupa atata pauza. La serviciu inca mai scartaie si mai este neinspirat pe alocuri, dar una peste alta un joc foarte solid. Desi a avut 40 de lovituri direct castigatoare mi s-a parut mai putin agresiv ca in primul tur, nu a venit asa de des la fileu. Poate si nivelul mult mai bun al adversarului fata de primul tur este o explicatie. Nu pare sa aiba nicio problema cu genunchii.

    Urmeaza meciul cu Dzumhur, care ar trebui sa fie mult mai simplu deci Rafa e aproape sigur ca joaca si saptamana viitoare.
    Poate ca joaca chiar prea bine pentru primele tururi, risca sa pateasca precum la Wimbledon cu o cadere de forma in turul 4.
    Totusi Schwartzman nu cred ca ii poate pune probleme pe hard, Dolgopolov nu are ce sa ii faca in 5 seturi, Ebden nu are experienta necesara (dar pare cel mai periculos pentru Rafa dintre cei 3).

    Intre timp Dimitrov reuseste sa piarda un set la McDonald's, ba chiar risca sa piarda 2.

  6. #27
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    Nimica nu joaca asta.
    Nu ii mare branza daca pleaca azi acasa.
    Ii ceva sa pierzi la Mcdonald .
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  7. #28
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Da, nu ma pot uita la meci dar din statistici pare ca serveste mizerabil bulgarul (pentru nivelul lui). Poate o avea si o problema fizica, a jucat mult anul trecut si incep sa se adune si la el, nu mai e chiar o tanara speranta. Chiar si o simpla viroza sau o problema intestinala pot duce la un nivel mult mai scazut de joc.

    Apropos de statistici, pe site-ul AO astia au incurcat "fastest serve" cu "average serve speed"... de aia apare viteza maxima 182km/h si cea medie 198km/h de exemplu

  8. #29
    Moderator sannicola's Avatar
    Join Date
    Apr 2010
    Location
    Sibiu
    Posts
    7,482
    Reputatie
    0
    4-0 in setul 4 pentru yankeu.
    Parca vad ca se face de cacao si pierde in 5 seturi.
    Chiar daca castiga, azi a jucat slab de tot...
    0-6 , sper ca s-a pastrat pentru setul 5.
    Last edited by sannicola; 17th January 2018 at 14:44.
    Youzhny
    Tecau,Hanescu,Mathieu,Djokovic
    Dulgheru,Carstea,Niculescu,Halep,Zvonareva ,Pennetta ,Na Li,Jankovic,Azarenka.

  9. #30
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Dimitrov scapa cu greu azi dar nu il vad bine cu Rublev... probabil il asteapta 4-5 seturi daca nu si o infrangere. Apoi Kyrgios sau Tsonga. Totusi oricine va castiga "optimea" asta de cosmar va avea o misiune infinit mai usoara in sferturile de finala. Kyrgios e cel mai proaspat deocamdata si s-ar putea ca asta sa incline balanta in favoarea lui, in schimb e si cel mai capabil sa o "comita" in sferturile de finala, demobilizat in fata unui adversar mult mai slab cotat.

  10. #31
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Cilic vs Sousa- O performanta excelenta din partea lui Cilic, aratand mult mai bine decat in meciul cu Pospisil. Nu stiu daca va putea juca la un nivel atat de ridicat in toate meciurile, insa cel putin aici a aratat excelent.

    Edmund vs Istomin
    - Inca o performanta de senzatie din partea lui Kyle Edmund, care a aratat de netrecut in acest meci. Istomin nu a jucat neaparat rau, deoarece a pus presiune pe britanic, insa forehandul lui Edmund a fost prea devastator, pentru ca Istomin sa aiba vreo sansa.

    Rublev- Baghdatis- pot spune ca am vazut un meci destul de frumos intre acestia 2. Baghdatis nu a jucat deloc rau, insa Rublev s-a dovedit a fi prea bun in momentul de fata pentru cipriot pe hard, iar astfel rusul se califica mai departe. Nu stiu cat de departe va ajunge Rublev la acest Australian Open, insa are un inceput de an destul de promitator, cu multe performante bune deja. Mie imi place destul de mult stilul sau.

    Kyrgios- Troicki- Nick a avut inca o performanta foarte buna aici, fiind de neatins pe propriul serviciu si extrem de bun si la retur. Merita laudat si efortul lui Troicki, care a incercat sa fie competitiv in acest meci, chiar daca Nick nu i-a dat nici o sansa de a misca in front. Nu cred ca Kyrgios va avea vreo problema pana in semifinale, cand va da probabil peste Nadal. Nu vad ce adversar ii poate pune probleme momentan de pe partea sa de tablou.

    Mayer vs Nadal- nu sunt de acord ca meciul nu a fost bun, deoarece mie mi s-a parut ca a fost foarte calitativ. Mayer a jucat foarte bine, asa cum era si de asteptat, iar Nadal a avut totusi un raspuns pentru fiecare strategie a argentinianului, doar in setul 3 avand ceva emotii in anumite momente, insa toate ca toate, performanta spaniolului a fost buna. Nu cred sincer, ca Rafa joaca inca la capacitate maxima si totusi vedem meciuri foarte bune din partea sa, asa ca ar fi stupid sa nu fie considerat favorit la acest AO, alaturi de Federer.

    Shapovalov- Tsonga- meciul a fost bun, iar performanta lui Sapovalov a fost si ea foarte buna, pana la finalul ultimului set, cand practic i-a oferit meciul lui Tsonga pe tava. Francezul mi s-a parut impresionant doar in setul 2 si in finalul ultimului act, altfel nu prea pot spune ca s-a miscat foarte bine, insa a castiga tmulte puncte cu experienta superioara pe care o avea in comparatie cu canadianul. Oricum, ramane un jucator periculos, dar nu cred ca Kyrgios va sta la discutii cu el.

    Despre meciul lui Dimitrov nu stiu ce as putea zice, decat ca e norocos ca a trecut mai departe
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  11. #32
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Dimitrov scapa cu greu azi dar nu il vad bine cu Rublev...
    Ce ti-am zis ca Nadal n-a cazut cu nimeni? Ciumetrov e slab.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #33
    junior
    Join Date
    Jan 2013
    Posts
    51
    Reputatie
    1
    de ce o mai fi intrat Stan pe teren?!? . . .putea sa se duca acasa linistit sa se refaca

  13. #34
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Am vazut in reluare meciul lui Dimitrov. Slab, foarte slab, continua sa aibe probleme cu constanta. Daca reusea McDonald's sa isi pastreze concentrarea pana la capat il trimitea acasa pe bulgar.
    Totusi sa nu ne grabim, si Federer a inceput execrabil anul trecut. Mai are timp sa isi revina Grigor... inca 20 de ore sau asa

    Nici eu nu inteleg revenirea lui Stan taman la un turneu de GS sa forteze direct corpul cu 3/5.
    Poate ca pur si simplu i-a lipsit mult competitia, colegii de "munca".
    Nu cred ca risca vreo recidiva, dar are si el o varsta si orice altceva poate sa cedeze la o suprasolicitare dupa atata pauza.

  14. #35
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Pai da, el nu e facut din acelasi material ca Federer, Djokovic si Nadal, doar ei se-ntorc zmei dupa 7 luni de pauza!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #36
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Imi place din ce in ce mai mult de organizatorii de la AO. Dupa ce si-au ales ca imagine a turneului o trisoare, acum se iau de Nadal care a propus sa fie trase acoperisurile pentru a evita caldura prea mare. Cica nu e fair pentru ca nu ar asigura conditii egale pentru cei care joaca pe terenuri fara acoperis. In schimb nu au nicio problema sa il puna pe Federer numai seara pe RL (arena cu suprafata cea mai rapida). Ba azi l-au pus si de la 9PM, sa nu se topeasca saracutul. In schimb Rafa a jucat deja pe caldura si maine il pun de la 7PM... deci unde sunt conditiile egale???

    Ce pretentii sa ai de la o fosta colonie penala... obiceiurile vechi mor greu.

    Apropos de asta, caldura deja influenteaza meciurile.
    In mod surprinzator Monfils a avut primul probleme din cauza asta desi genetic ar trebui sa fie printre cei mai rezistenti.
    Tot din acest motiv nu il vad maine pe Muller trecand de PCB pe 40 de grade, desi unii il dau favorit datorita suprafetei rapide.
    Sa il vedem si pe Cilic cum se descurca.
    Last edited by Cristi; 18th January 2018 at 16:12.

  16. #37
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Total de acord cu tine, Cristi!
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  17. #38
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Nu e vina lu Federer ca e atat de popwular de e pus mereu sa joace in meciul vedeta al zilei.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #39
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Păi nu e vina lui, e vina celor de la AO. Equality .... Not!

  19. #40
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Vedeta principala trebuie sa joace in prime time 😁

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Busta loveste din nou. Poate face surpriza si il scoate si pe Cilic.

  21. #42
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    E atat de probabil sa se-ntample asta incat nici macar n-as numi-o surpriza.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •