Page 5 of 6 FirstFirst ... 3456 LastLast
Results 85 to 105 of 119

Thread: Diverse 2018

  1. #85
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Certitudinea in momentul de fata este ca Golgota ar putea mult mai mult decat atat. Si ca gimnastele merita cei mai buni anternori si cel mai bun sistem.
    In ceea ce priveste selectia antrenorilor, "bunele" performante sunt rasplatite corespunzator. La senioare coordoneaza Forminte si la junioare coordoneaza Sandu. Gimnastica romaneasca e universul absurdului, asta e adevarul.

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    I s-a mai parut cuiva ca Shirai a fost furat in finala de la sol? https://www.youtube.com/watch?v=bmcrbcoal4Y
    Daca esta e sol de E 8.066 atunci Biles e chinezoaica

  3. #87
    sport legend Marty R.'s Avatar
    Join Date
    Jun 2009
    Posts
    745
    Reputatie
    1
    N-ai grija, nota lui este intocmai corecta.


  4. #88
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Felicitări Mexicului. A reușit să obțină o medalie de bronz la sărituri. Supertalentatii de la noi nu prind nici macar finala.

  5. #89
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Frumoasa și Nina din Belgia la paralele. O lume a gimnasticii dinamica, in schimbare, dar ai noștri sunt prea preocupati cu promovarea imaginii proprii și shoppingul pe banii statului că sa mai poată vedea ce se întâmplă în jurul lor și să tina pasul cu realitatea.

  6. #90
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Bravo, Anne-Marie Padurariu!

  7. #91
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    China își confirmă valoarea la bârnă. Foarte frumoasa și fata din Canada. Acolo unde valorile nu sunt sufocate de non-valori reușesc să se afirme. La noi non-valoarea este prezentată cu surle și trâmbițe că super profesionist, super talent și așa mai departe.

  8. #92
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Și solul se termină în nota obișnuită cu Biles pe primul loc. Deloc surprinzătoare rezultatele Japoniei la fete. De mult timp se muncește serios acolo. Prevăd că la Tokyo vor realiza mai mult având și avantajul de țara gazdă. România pe niciunde cu toți superprofesionistii și supertalentatii prezenți. Orgoliul este mult prea mare pentru a vedea și rezolva problemele din ograda proprie.

  9. #93
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    [QUOTE=lory;4446392]Bravo, Anne-Marie Padurariu! [/QUOTE

    Mai , nu stiu de unde Anne-Marie .... ea la noi in Canada este Ana Padurariu . Un copil cuminte si cu mult bun simt .

  10. #94
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Scuze daca am gresit, asa apare si in rezultatele oficiale...si in multe filmulete
    Where there's a will, there is a way !

  11. #95
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lory View Post
    Scuze daca am gresit, asa apare si in rezultatele oficiale...si in multe filmulete
    Stiu , asa am vazut si eu la Doha . Dar pe aici e Ana

  12. #96
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Federația se pregătește intens pentru dezastrul de la anul când vom avea certitudinea că Tokyo este o poveste cu zâne bune doar pentru alții. Sunt eliminate criticile și rămân doar osanalele. Nu de alta dar protejații trebuie sa fie feriți de realitatea cruntă și lăsați să trăiască în balonul lor de sticla. Penibil, in loc sa se reformeze se obosesc cu apasatul pe mouse. Asta este răspunsul lor.

  13. #97
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Poate reuseste Lari sa revina, e ok acum cu recuperarea.

  14. #98
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Gimnastica este pe cale de disparitie in Romania si numai un miracol o mai poate aduce la nivelul de interes din trecut.
    Gimnastica a fost ucisa cu premeditare si cei ce au infipt primii cutitul au fost chiar ziaristii sportivi.
    In 2000 eram in varf, apoi a inceput martelarea lui Belu si Bitang, presiuni pentru a dilua antrenamentele, crearea unei imagini proaste gimnasticii feminine romanesti.
    De unde baza de selectie era foarte mica acum s-a redus si mai mult.

    Era clar de pe atunci ca vom merge in jos si iata ca am ajuns aproape de nivelul zero.
    In timp ce altii au progresat noi am renuntat.
    Pacat, nu stiu daca mai avem vreo sansa de mai bine.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  15. #99
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Gimnastica este pe cale de disparitie in Romania si numai un miracol o mai poate aduce la nivelul de interes din trecut.
    Gimnastica a fost ucisa cu premeditare si cei ce au infipt primii cutitul au fost chiar ziaristii sportivi.
    In 2000 eram in varf, apoi a inceput martelarea lui Belu si Bitang, presiuni pentru a dilua antrenamentele, crearea unei imagini proaste gimnasticii feminine romanesti.
    De unde baza de selectie era foarte mica acum s-a redus si mai mult.

    Era clar de pe atunci ca vom merge in jos si iata ca am ajuns aproape de nivelul zero.
    In timp ce altii au progresat noi am renuntat.
    Pacat, nu stiu daca mai avem vreo sansa de mai bine.
    Agree to disagree.
    Nu e vina ziaristilor ca B&B nu au stiut cand sa renunte la metode anacronice de antrenament. Metode productive in anii 90 dar total depășite in anul 2018 .
    România se agață din pacate si acum de centralizare -metoda anacronică si inumană care permite separarea copilului la vârste mici de familie .
    US trece prin un scandal muuult mai mare dar asta nu o împiedică să continue să fie in frunte. Asta ptr ca forta in state nu e centralizarea ci cluburile răspândite peste tot .Federatia, rolul ei este sa creeze modalitati de competiție, de selecție. Nu sa creasca gimnastii in centre . Sa creeze o bază sanatoasa ptr competiție si rezultatele vor veni .
    Asta presupune ca sportivii sa nu mai fie luați din familii de mici , iar antrenorii care ii au de mici sa însoțească sportivul până la olimpiada daca e cazul .Antrenorul sa fie schimbat doar ca o înțelegere între sportiv antrenor nu da o intervenție de sus .
    România trebuie întâi sa schimbe mentalitatea anacronică...

  16. #100
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Teoretic suna bine si frumos ceea ce spui.
    Problema este ca gimnastica nu e sport de masa si e destul de greu sa ai antrenori buni care sa pregateasca corespunzator copii pentru marea performanta in toate zonele tarii.
    Nici macar in comunism nu se putea asta iar pe atunci gimnastica si sportul in general era un instrument de propaganda nationala si baza de selectie era cu mult mai mare.

    Desigur ca in tarile mari si dezvoltate exista mai multe centre in tara si copii mai au si perioade in care se antreneaza pe langa casa si pentru ca acolo sunt si sali de sport mai multe si cam peste tot prin orase si orasele. Insa cam peste tot in lumea gimnasticii pregatirea serioasa se face centralizat.

    In Romania insa, fetele de merg spre gimnastica vin din medii sarace aproape fara exceptie.
    Iar saracia in Romania are cote mult mai mari decat in occident, respectiv parintii abia de-si permit sa doteze copii pentru scoala (asta daca nu cumva chiar ii opresc sa mearga).
    Or in conditiile astea chiar daca ar avea prin absurd un loc de pregatire langa casa este clar ca nu poti sa speri ca acei copii vor fi lasati de parinti sa mearga zilnic la antrenament si vor avea alimentatia, medicatia si odihna necesara marii performante in paralel cu conditii optime de scoala.

    In concluzie nu cred ca in Romania se poate spera la succese in gimnastica altfel decat cu pregatire centralizata.
    Pregatirea centraliza este si sansa unor copii din familii sarace sa mearga la scoala si sa aiba un viitor mai bun.
    De acord ca separarea de parinti este un lucru rau in general; este o masura radicala dar daca aceasta separare este benefica copilului (din motivele de mai sus) atunci nu mai vad problema.


    Nu ma pricep la detaliile antrenamentelor pentru gimnastica dar nu sunt convins ca B&B erau asa de anacronici in metoda.
    Rezultatele le confirmau din plin valoare.
    Pregatirea fizica trebuie sa fie cam aceeasi peste tot si in principiu cu cat te pregatesti mai mult cu atat devii mai bun.
    Desigur ca asta e un efort considerabil pentru copii, dar asa e in cam toate sporturile. Daca nu vrei sa ai maini tabacite si riscul accidentarilor atunci nu faci sport de performanta.
    Echipamentele ar putea insa sa fie mai bune pe la altii dar asta tine de bani si dotari. De ex recuperarea dupa antrenament necesita tehnologie noua.
    SI cu siguranta ca anumite tari din vest si din est pompeaza medicamente suport la greu. Poate ca nu toate sunt viitoare substante interzise dar o mare parte cred ca da.
    In orice caz nu pare ca Forminte & Co sunt mai moderni in abordari. Probabil ca doar au lasat-o mai moale si asta se vede in rezultate.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  17. #101
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Sorry , pentru ca sunt aproape de gimnastica de vreo 27 de ani nu pot fi de acord cu tine . Scuzele de genul asta be-au indepartat de marea performanta si o vor face si de acum incolo . Descentralizarea e dingura soluție. Cu cst va fi amanata mai mult cu atat mai jos vom cadea .

  18. #102
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    In cazul asta recunosc ca trebuie sa fii mult mai in tema decat mine.

    Dar imi pastrez totusi rezervele cand spun ca in Romania de azi este greu sa organizezi o structura descentralizata pentur un sport ce adreseaza mai putin masele.
    si raman sceptic cu privire la evolutia viitoare a gimnasticii romanesti; personal nu cred ca vom mai reveni vreodata in top, cel putin nu in urmatorii 15 ani.
    Sper din suflet sa fiu contrazis de realitate.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #103
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    In cazul asta recunosc ca trebuie sa fii mult mai in tema decat mine.


    Dar imi pastrez totusi rezervele cand spun ca in Romania de azi este greu sa organizezi o structura descentralizata pentur un sport ce adreseaza mai putin masele.
    si raman sceptic cu privire la evolutia viitoare a gimnasticii romanesti; personal nu cred ca vom mai reveni vreodata in top, cel putin nu in urmatorii 15 ani.
    Sper din suflet sa fiu contrazis de realitate.
    Nu conteaza ca e greu sau usor . In anul 2018 este singura solutie . Cu cat e amanata mai mult cu atat mai departe e obiectivul redresarii .
    Este ca atunci cand amputexi ca sa salvezi o viata .

  20. #104
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Mi-e teama ca amputarea va fi un succes dar pacientul nu va supravietui operatiei.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #105
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Pacientul moare acum . Gimnastica nu este cum fals crezi tu un sport de elite ci unul de masa . Eforturile nu trebuiesc îndreptate către crearea de câteva centre ptr performanță ci către încurajarea sportului de masă . Dupa vine si marea performanță.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •