Page 4 of 6 FirstFirst ... 23456 LastLast
Results 64 to 84 of 119

Thread: Diverse 2018

  1. #64
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Fetele au mers binisor azi.
    Nu cred ca vor prinde vreo finala dar sigur vor fi in primele 24 de echipe si vor merge si la anul in calificari.
    Va fi interesant de vazut la sfarsitul zilei pe ce loc se vor pozitiona.
    Am putea spune ca si-au facut datoria, acesta a fost la urma urmei obiectivul, sa fie in primele 24 de echipe.
    Nu puteau sa fie realisti si cinstiti cu ei insisi de la inceput?
    Cand privesti realist ce probleme ai stii si cum sa actionezi si esti si ferit de "socuri".

  2. #65
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Cred ca mai mult de 3 . Uitasem Rusia .

  3. #66
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Hai ca tot avem o romanca aproape de finala la barna ...

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    351
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Hai ca tot avem o romanca aproape de finala la barna ...
    Nu pot vedea momentan rezultatele...nu merge netul ...banuiesc ca gimnasta din Canada Ana Padurariu(parca erau 3 romance in echip de junioare a Canadei)
    Se vede ca au inceput preg pt Tokio...Japonia va avea echip buna.....Brazilia....a ramas inca cu echip preg la Rio...China si rusia au revenit....
    Suntem ok...pe 13 ...pe 8 in Europa....mai mult de atat nu se poate in acest moment...daca vom pune dificultate si vom intari echipa la anul poate mai vin 2-3 junioare
    putem spera la un loc 8.....
    SUA e castigatoare detasata prin dificultate....chiar daca ar rata......aurul tot il obtin..bravo lor!

  5. #68
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Da, Ana .
    Canada este 4 dupa calificari . In urma cu 10 ani cand am inceput sa bantui pe acest forum lucrurile stateau cu totul altfel . Dar inca de atunci stiam ca ceva merge in directia gresita pentru Romania . Cate reprosuri nu am auzit . Cate urechi surde au fost . Din pacate surde au fost si la nivel de federatie si inca mai sunt .
    Da , nu au ratat dar daca fara ratari sunt pe 13... Este atat de trist sa vezi un talent ca al Denisei risipit ... fara finala in afara de o pozitionare pe 19 deocamdata la AA .
    Romania , federatia se complace in decizii caldute . Mediocre . Aveau o sansa sa reformeze , sa liberalizeze gimnastica . Nu au facut-o . Au ales recentralizarea. Nu au inteles cat rau fac pentru viitor .
    Inca nu au inteles ca trebuie sa priveasca in ograda celor ce reusesc sa faca performanta acum . Altfel decat au facut-o ei acum 20 de ani .

  6. #69
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Federatia se complace in decizii caldute . Mediocre . Aveau o sansa sa reformeze , sa liberalizeze gimnastica . Nu au facut-o . Au ales recentralizarea. Nu au inteles cat rau fac pentru viitor .
    Inca nu au inteles ca trebuie sa priveasca in ograda celor ce reusesc sa faca performanta acum . Altfel decat au facut-o ei acum 20 de ani .
    Nu caut sub nici o forma scuze Federatiei (dimpotriva - in circumstante firesti ar fi trebuit sa zboare mai toata conducerea), dar nici sportul românesc n-are cum sa sara peste umbra intregii Românii: in momentul de fata, lipsa de directie, impostura si incapacitatea de a gândi pe termen mediu/lung sunt la niveluri cronice pretutindeni. Singurul fel in care cei priceputi ori talentati au vreo sansa de a iesi in evidenta e pe cont propriu (vezi, de pilda, performantele Simonei Halep).

  7. #70
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Nu caut sub nici o forma scuze Federatiei (dimpotriva - in circumstante firesti ar fi trebuit sa zboare mai toata conducerea), dar nici sportul românesc n-are cum sa sara peste umbra intregii Românii: in momentul de fata, lipsa de directie, impostura si incapacitatea de a gândi pe termen mediu/lung sunt la niveluri cronice pretutindeni. Singurul fel in care cei priceputi ori talentati au vreo sansa de a iesi in evidenta e pe cont propriu (vezi, de pilda, performantele Simonei Halep).
    E trist . Cel mai trist este ca nici nu vad care sunt problemele nici din cei tineri . E un fel de a te obisnui cu anormalul pana il pecepi ca normal ...

  8. 29th October 2018, 00:30

  9. #71
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Azi e finala pe echipe la fete! Din nou fara Romania.
    Go China! RIP Romania!

  10. #72
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    tocmai ma uitai la finala si am vazut o gramada de chineji, americani chiar si britanici dar chiar nici un romanas? astia s-au pus in greva? cum bre, chiar la gimnastica? stiu ca nu le avem cu fotbalu cu rugbyu sau cu atletismu. dar chiar nici cu gimnastica? cred ca trebuie sa ne reprofilam pe gimnastica cu schiuri.

  11. #73
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lilianabirsanu View Post
    ...daca vom pune dificultate si vom intari echipa la anul poate mai vin 2-3 junioare
    !
    de vreo douaj de ani tot asa merge gimnastica: DACA si cu POATE.

    UNBELIEVABLE.

  12. #74
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    de ce nu merge treaba in Romania? uite aici gindire classic comunista

    Quote Originally Posted by dracsor View Post
    Dragilor,

    deoarece multi dintre voi si-au exprimat dorinta sa transmita un mesaj celor 2 B, va rog sa le scrieti in acest loc. Mesajele vor ajunge toate la ei, fara modificari. Nu cred ca vom putea sa le schimbam decizia, oricare ar fi ea, dar macar sa le aratam ca sufleteste suntem alaturi de ei si ii dorim inapoi orice ar fi.

    Cei care au scris deja pe FB si doresc sa o faca si aici o pot face fara probleme. Poate ca domnul Bellu nu are timp sa intre des pe FB si nu vede mesajele in timp real.

    O zi frumoasa!
    deci stiam ca b b au facut antrenamente cu palme si pumni si mistouri si romanacii tot ii vor la conducere.

  13. #75
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Bon, hai sa vedem si fetili. Zece min delay.

    Let's go.

    Acha e îngenuncheata. Hmm

  14. #76
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Fetele au mers binisor azi.
    Poftim sistemul de valori romanesc

    Prost este "noul" binisor

  15. #77
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Irina Alekseeva , cea antrenata la WOGA este finalista la All around pentru Rusia . . Frumoasa surpriza .

  16. #78
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Nici macar in zi proasta nu o poti bate pe Biles . O piatra renala pune pe oricene la pat ptr zile uneori ....
    Denisa are nevoie de alt sistem de antrenament ptr ca talent are cu carul . Pacat de copilul asta . Cat ar costa federatia sa o trimita in afara macar 2-3 luni ?

  17. #79
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Mai presus de bani, i-ar costa orgoliul

  18. #80
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Denisa are nevoie de alt sistem de antrenament ptr ca talent are cu carul . Pacat de copilul asta . Cat ar costa federatia sa o trimita in afara macar 2-3 luni ?
    Asta ne trebuie acum. Nu este suficient că fac turism sportiv ca sa afiseze o nota de 11 la bârnă iar cei din federație sa zâmbească frumos pe nu știu ce rețele de socializare și să fie ocupați cu shoppingul. Daca am avea un minister al sportului eficient ar arde acum federația pentru contraperformantele obținute și cerute explicații pentru banii cheltuiți. Nu au decat să se autofinanțeze și să facă eforturi pe cont propriu, așa ca in America, să vezi atunci ce ar conștientiza și ar practica într-adevăr sport, nu zbânțuială. Nu știu de unde talent că nu se vede nimic, nimic. Doar la sărituri se mai apropie un pic de elita gimnasticii.

  19. #81
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Asta ne trebuie acum. Nu este suficient că fac turism sportiv ca sa afiseze o nota de 11 la bârnă iar cei din federație sa zâmbească frumos pe nu știu ce rețele de socializare și să fie ocupați cu shoppingul. Daca am avea un minister al sportului eficient ar arde acum federația pentru contraperformantele obținute și cerute explicații pentru banii cheltuiți. Nu au decat să se autofinanțeze și să facă eforturi pe cont propriu, așa ca in America, să vezi atunci ce ar conștientiza și ar practica într-adevăr sport, nu zbânțuială. Nu știu de unde talent că nu se vede nimic, nimic. Doar la sărituri se mai apropie un pic de elita gimnasticii.
    I-ai văzut acrobatica la sol ? Aterizarile inalte .? Astea sunt rare si denota caltati fizice rare . ..
    Copilul asta este gifted . Păcat de el .
    Nu le judeca asa .... Au dat pe masura talentului lor si a antrenorilor pe care ii au . Nu au norocul sa aiba alti antrenori , nici părinți care sa le stie interesul cu potențial de a face mutări . Nici un sistem care sa le ajute . Nu au alternative . Stiu fiindca cunosc sistemul acela din interior. Si nu poate fi spart pentru ca nu se doreste la nivel înalt acest lucru.
    Sunt tari care trimit sportivi mult mai puțin talentați și mai puțini antrenați. Si nimeni nu ii umileste nimeni asa . Ca să fi un mare campion ai nevoie si de un mare antrenor . Fetele astea au rezistat intr-un sistem extrem de prost . DACĂ ar fi luat locul a altora as fi inteles .... dar sunt singurele senioare ...

  20. #82
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Și de unde aveți convingerea că pe parcurs nu au luat locul altora, tocmai fiindcă sistemul este corupt și prost? De aceea și avem așa puține senioare, că probabil numai acestea au reușit să se plieze pe sistemul de la noi. Au știut unde și ce usi să ungă. Personal nu m-a impresionat deloc. Nu vad nimic cu potențial niciunde la ora actuală.

  21. #83
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Și de unde aveți convingerea că pe parcurs nu au luat locul altora, tocmai fiindcă sistemul este corupt și prost? De aceea și avem așa puține senioare, că probabil numai acestea au reușit să se plieze pe sistemul de la noi. Au știut unde și ce usi să ungă. Personal nu m-a impresionat deloc. Nu vad nimic cu potențial niciunde la ora actuală.
    Poate pentru ca nu ati comparat destul de multe gimnaste , altfel decât la televizor in viata . Gimnastica nu e fotbal .
    Denisa este un talent nativ . Un potențial uriaș. Ar avea nevoie de un antrenor la felde exceptional ca ea . Din pacate cei ramasi in Romania cu adevarat buni nu sunt in atentia lotului .
    Acolo , acum nu poti acuza un copil de 16 ani despre uși unse. Nu sti despre ce vorbesti . Compari situația de acum 20 de ani cu cea de acum .
    Ce pot să iti dau scris e ca acesti copii sunt victime nu vinovati. Cauta vinovații in alta parte .

  22. #84
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Categoric un copil nu știe de dedesubturile unui sistem dar adulții știu. Și aici este angrenat un sistem întreg începând cu federație, antrenori, părinți. Nu blamez sportivele ci sistemul, iar rezultatele arată că stăm tare prost în loc de mai bine și sub nicio forma nu este o problema demografica că tot se canta refrenul cu baza de selecție.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •