Page 4 of 5 FirstFirst ... 2345 LastLast
Results 64 to 84 of 86

Thread: [Patinaj artistic] Jocurile Olimpice Pyeongchang 2018

  1. #64
    incepator AliAle's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Rezultate la SD:

    1 VIRTUE Tessa / MOIR Scott
    2 PAPADAKIS G / CIZERON G
    3 HUBBELL Madison / DONOHUE Zachary
    4 SHIBUTANI Maia / SHIBUTANI Alex
    5 CAPPELLINI Anna / LANOTTE Luca

    Mai-mai......, nu nimeresc niciun campion olimpic....
    Eu sper sa revina Francezii la liber. Au avut un super ghinion azi cu rochita Gabriellei, altfel cred ca ar fi reusit sa fie primii sau macar la distanta si mai mica.

  2. #65
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by AliAle View Post
    Eu sper sa revina Francezii la liber. Au avut un super ghinion azi cu rochita Gabriellei, altfel cred ca ar fi reusit sa fie primii sau macar la distanta si mai mica.
    Eu nici cu rochie nu inteleg de ce sunt aproape 2 puncte intre ei.....Spre sa nu o faca lumea sa se simta prost pt chestia cu rochia.....am incredere in francezi sa nu se comporte americaneste ....numa zic...
    Dincolo de asta, SP-ul la dans ma lasa foarte rece....ca proba, in general....e un mix ciudat de melodii...lumea incearca sa fie originala si patineaza dansuri latine pe rolling stones, ed sheeran si alte chestii care nu au nicio treaba.... pur si simplu nu ma prinde....
    Acestea fiind zise ...... Go Gabriella and Guillaume !!!
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #66
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Tessa si Scott , n-am vazut in direct ,dar asa m-am bucurat cand m-am trezit si am vazut rezultatele
    O poza cat o mie de cuvinte: https://scontent.fsbz1-1.fna.fbcdn.n...97&oe=5B1FB677
    Francezii sunt tineri si au tot timpul din lume sa castige si aurul
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #67
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Eu m-am trezit de dimineata si m-am enervat si intristat vazand ca francezii nu sunt primii.....nu am vz inca programele.....dar daca nu au gresit francezii ceva, programul lor era peste canadieni.....si in contrast cu parerea de deasupra ....canadienii deja aveau tot ce le trebuie, nu vad de ce trebuia sa primeasca si medalia asta... or fi francezii tineri, dar asta nu e nicio garantie ca vor mai patina peste 4 ani...nu e nici macar o garantie ca vor mai fi in viata ( ce sa zic, am avut o zi proasta pana acum )
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  5. #68
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Francezii au fost mai buni la liber,mult mai buni decat diferenta de punctaj,sunt suparata ca n-au luat aurul si de-aceea sunt asa subiectiva probabil.Pe de alta parte,inca n-am reusit sa vad programele scurte,poate ma mai linistesc dupa aceea.Ma bucur pentru Shibutani,i-am vrut cu medalie.

  6. #69
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by miafangina View Post
    Francezii au fost mai buni la liber,mult mai buni decat diferenta de punctaj,sunt suparata ca n-au luat aurul si de-aceea sunt asa subiectiva probabil.Pe de alta parte,inca n-am reusit sa vad programele scurte,poate ma mai linistesc dupa aceea.Ma bucur pentru Shibutani,i-am vrut cu medalie.
    Mie si programul scurt al francezilor mi s-a parut mai bun decat al canadienilor.....dar pe de alta parte, toate programele scurte mi s-au parut cam proaste
    Mie Tessa si Scott imi sunt tare dragi, dar senzatia de dupa revenirea lor este ca patineaza intr-un mod foarte "look at me, ce bun sunt ", in loc de un mod unitar, care sa arate un program care sa emotioneze....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  7. #70
    incepator AliAle's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Mie si programul scurt al francezilor mi s-a parut mai bun decat al canadienilor.....dar pe de alta parte, toate programele scurte mi s-au parut cam proaste
    Mie Tessa si Scott imi sunt tare dragi, dar senzatia de dupa revenirea lor este ca patineaza intr-un mod foarte "look at me, ce bun sunt ", in loc de un mod unitar, care sa arate un program care sa emotioneze....
    Atat Francezii, cat si Canadienii au patinat tehnic perfect in dansul liber. Diferenta a facut-o un L3 vs. L4 in dansul scurt, altfel dpdv al arbitrilor, francezii ar fi avut un mic avantaj. De acord cu "look at me, ce bun sunt". Cand si-au anuntat revenirea am fost destul de entuziasmata, speram sa arate ceva nou dupa plecarea de la Zueva. Dar mi se pare ca inca o data, a castigat stilul vechi, showy de patinaj vs. noul val care chiar are ceva de spus in estetica noua a dansului.

  8. #71
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    ....canadienii deja aveau tot ce le trebuie, nu vad de ce trebuia sa primeasca si medalia asta... or fi francezii tineri, dar asta nu e nicio garantie ca vor mai patina peste 4 ani...nu e nici macar o garantie ca vor mai fi in viata ( ce sa zic, am avut o zi proasta pana acum )
    Eu sunt de-a dreptul frustrata. Canadienii sunt niste titani ai dansului pe gheata si am tinut cu ei mereu. Dar in sezonul asta au fost mai buni francezii la toate capitolele. Programele au fost mai bune, mai bine alese, mai bine patinate si n-au nicio legatura cu varsta lor. Nu m-am uitat azi la FD si nici la rezultate (de ciuda), dar i-am vazut la echipe pe canadieni si am descoperit multe nesincronizari si altele care faceau diferenta. Iar francezii sunt si neexperimentati. Gabriela a declarat cu candoare in legatura cu desfacerea rochiei ca nu i s-a mai intamplat asa ceva. Cand doamne sa i se intample ca sunt asa de tineri...Cred ca nici nu si-a pus problema; dar are un staf (?) care ar fi trebuit sa se gandeasca la toate!
    N-am mai fost asa necajita de la Sochi. Inafara de Voloszozhar /Trankov toata olimpiada aceea m-a calcat pe nervi.
    Last edited by Tracoromana; 20th February 2018 at 21:25.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  9. #72
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AliAle View Post
    Atat Francezii, cat si Canadienii au patinat tehnic perfect in dansul liber. Diferenta a facut-o un L3 vs. L4 in dansul scurt, altfel dpdv al arbitrilor, francezii ar fi avut un mic avantaj. De acord cu "look at me, ce bun sunt". Cand si-au anuntat revenirea am fost destul de entuziasmata, speram sa arate ceva nou dupa plecarea de la Zueva. Dar mi se pare ca inca o data, a castigat stilul vechi, showy de patinaj vs. noul val care chiar are ceva de spus in estetica noua a dansului.
    Din partea francezilor astept si altfel de programe, mi se pare ca au ramas ancorati intr-un singur stil si linie de abordare, vreau sa-i vad patinand si pe atlfel de muzica.
    Legat de noul stil si noua estetica, prefer oricand un program invechit, in stilul "showy" dar care ma face sa tresalt, sa "sar din fotoliu" , in fata unuia perfect din pct de vedere estetic, dar care nu-mi spune nimic.
    Eu consider ca Tessa/Scott au castigat pe merit,au dat tot ce au avut mai bun pe gheata, ambele cupluri au patinat la cel mai inalt nivel, asa cum le sta bine unor mari campioni
    Mi-au mai placut Kaitlyn/Andrew, Madison/Zachary, dar mai ales Katia/Dimitri , si mi-a parut rau de Madison/Evan ( eu stiam de mai demult ca ei sunt impreuna, au aparut poze si pe fb )

    https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.n...be&oe=5B2175D4
    https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.n...77&oe=5B0D7877
    https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.n...8f&oe=5B08D556
    https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.n...f1&oe=5B4E3772
    https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.n...0f&oe=5B4BAD5D
    https://scontent.fsbz1-2.fna.fbcdn.n...3d&oe=5B0722D6
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  10. #73
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    N-am vazut inca concursul, dar uitandu-ma la rezultate cred ca a fost o competitie frumoasa.

    1 ZAGITOVA Alina OAR 239.57 1 2
    2 MEDVEDEVA Evgenia OAR 238.26 2 1 - Doua fete extrem de talentate si o lupta frumoasa pana la capat. Bineinteles ca am tinut cu Medvedeva.
    3 OSMOND Kaetlyn CAN 231.02 3 3 - Nu stiam la cine sa sper un bronz. Rezultatul arata ca ea are mentalitate de invingatoare. Bravo!
    4 MIYAHARA Satoko JPN 222.38 4 4 - Foarte ambitioasa Satoko; a tinut aproape cu toata absenta si problemele prin care a trecut.
    5 KOSTNER Carolina ITA 212.44 6 5 - Caro!!! Eroina la 31 de ani! Sper ca retragerea ei sa fie triumfala , mai ales acasa la Milano, unde e normal sa se prezinte.
    6 SAKAMOTO Kaori JPN 209.71 5 6 - Kaori, abia a aparut in zona dar are rezultate peste 200p si este a 6-a la Olimpiada
    7 CHOI Dabin KOR 199.26 8 8 - Exeptionala comportare la ea acasa. Si colega ei KIM Hanul si-a revenit spectaculos de pe 21 pe 13 la final (a 10-a la FS).

    http://www.isuresults.com/results/se...8/CAT002RS.HTM
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #74
    sport legend miafangina's Avatar
    Join Date
    Sep 2007
    Location
    Baia Mare
    Posts
    4,898
    Reputatie
    1
    Da,a fost frumos concursul,eu mai am de revazut penultima grupa la care am adormit apoi m-am ridicat si mi-am facut un sandvis,in speranta ca nu voi adormi cu el in mana si asa a fost,m-am uitat la ultima grupa,cuminte.Am tinut cu Medvedeva,mi se pare nedrept sa domini doua sezoane si apoi sa pierzi titlul olimpic.Poate de la accidentarea aceea n-a mai fost ok,poate a crescut si n-a mai putut fi perfecta...mi-a parut tare rau de ea,era trista tare dar s-a comportat ireprosabil.Si cea mica a fost decenta in manifestarea bucuriei,sper ca se inteleg bine,mi-s dragi amandoua.
    As fi vrut bronzul pentru Satoko dar canadianca a meritat,chiar daca nu ma dau in vant dupa ea,a meritat.
    Sunt bucuroasa pentru Carolina,a facut tot ce a putut,bravo!

  12. #75
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Eroii acestei editii:

    Aliona. Ambitia si determinarea acestei tinere doamne ar trebui sa fie o inspiratie pentru orice sportiv. Imi scot palaria in fata ei. Cred ca este cea mai titrata patinatoare din istoria probei de perechi dupa Rodnina. Ma intreb ce-au simtit Ingo si Robin cand au vazut-o cu aurul la gat pentru ca nu s-au despartit in termeni buni. Uite ca ce n-a reusit cu ei a reusit cu altii.

    Yuzuru. Cu acest nou aur olimpic, urca in stratosfera probei masculine. Doar Dick Button a mai reusit asa ceva in epoca moderna.
    Mentiune speciala Nathan Chen pentru scorul tehnic astronomic realizat la LP. Pacat ca a ramas in afara podiumului dupa acel efort.

    Virtue/Moir. Toate semnele erau acolo ca se pregatea o victorie a lui P/C, de la scorurile primite si pana la promotia care li s-a facut peste tot. Plus anuntul facut de Didier pe Twitter anul trecut ca P/C vor castiga titlul ca el stia dinainte. Dar ce s-a intamplat pe gheata n-a facut decat sa confirme vorba po****ra ca socoteala de-acasa nu se potriveste cu cea din targ.
    Didier a aruncat cu acuzatii in toate partile. Sa vedem ce rivali vor avea francezii la urmatoarea olimpiada. Daca vor fi rusi sau americani, pun pariu ca Didier nu va indrazni sa faca circul pe care l-a facut cu canadienii.

    In alta ordine de idei. M-a uimit cat de repede au abandonat-o arbitrii pe Medvedeva pentru Zagitova si asta mi-a trezit niste banuieli. Vad ca presa rusa mi le confirma. Amara lectie trebuie sa invete biata Evgenia.

  13. #76
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Aliona. Ambitia si determinarea acestei tinere doamne ar trebui sa fie o inspiratie pentru orice sportiv. Imi scot palaria in fata ei. Cred ca este cea mai titrata patinatoare din istoria probei de perechi dupa Rodnina. Ma intreb ce-au simtit Ingo si Robin cand au vazut-o cu aurul la gat pentru ca nu s-au despartit in termeni buni. Uite ca ce n-a reusit cu ei a reusit cu altii.
    Chiar am obsevat ca nu apar in media poze/filme/felicitari de la Robin, de-alungul ultimilor 3 ani.

    In alta ordine de idei. M-a uimit cat de repede au abandonat-o arbitrii pe Medvedeva pentru Zagitova si asta mi-a trezit niste banuieli. Vad ca presa rusa mi le confirma. Amara lectie trebuie sa invete biata Evgenia.
    Ce banuieli?? Ne dai amanunte?
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. #77
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Ce banuieli?? Ne dai amanunte?
    O parte a presei ruse spune ca federatia a inceput s-o sustina puternic pe Zagitova dupa ce Medvedeva s-a accidentat pentru ca n-a avut increderea ca Medvedeva se va reface sau ca va mai putea sa patineze la acelasi nivel. Eu cand am vazut scorurile de la Europene am simtit ca soarta Evgeniei e pecetluita si ca va trebui sa se multumeasca cu argintul in Coreea chiar daca va patina curat. Ea care a dominat atata timp si care avea si doua titluri mondiale sa piarda Europenele in fata unei debutante in circuitul senior din cauza unei singure greseli la programul scurt? Daca nota de la componente n-a salvat-o, la ce mai e buna reputatia? Intre Cup of China si Europene, scorul la LP al Zagitovei a crescut cu aproape 14 puncte din care vreo 7 la componente. Mie asemenea cresteri mi se par intotdeauna suspecte.

  15. #78
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Dar vroiam sa intreb: cum se face ca au ajuns la Olimpiada Zagorski/Guerrero? Ce s-a intamplat cu Stepanova/Bukin, au fost accidentati sau au avut probleme de dopaj? Este de necrezut ca o tara cu palmaresul Rusiei la dans sa so prezinte cu un cuplu care s-a clasat chiar si in urma lui Hurtado/Haliavin, nu doar in urma celor trei cupluri americane, celor trei cupluri canadiene si a ambelor cupluri din Italia.

  16. #79
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Statistici
    • 30 de natiuni au cucerit medalii la JO 2018.
    • Norvegia este prima în clasamentul pe medalii.
    • Cel mai bun rezultat al Romaniei a fost locul 7 ocupat de Raluca Stramaturaru în finala probei de sanie individual.



    La patinaj artistic
    1. Canada (2 aur 2 bronz)
    2. OAR (1 aur 2 argint)
    3. Japonia (1 aur 1 argint)
    4. Germania (1 aur)
    5. Franta (1 argint)
    5. China (1 argint)
    7. USA (2 bronz)
    8. Spania (1 bronz)
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #80
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    M-a impresionat galeria nord-coreeana de cate ori am vazut-o in tribune. Grup compact, unison perfect in miscari si strigaturi. Disciplina de armata, nu iesea nimeni din front. Pun pariu ca plecau de la arena incolonati si batand pas de defilare. Iar in timpul liber nu paraseau camerele de hotel. Nici vorba sa se plimbe brambura prin oras ca cine stie ce boala capitalista mai contractau si cand se intorceau acasa o raspandeau in toata tara. Ori conducatorii trebuie sa aiba grija de sanatatea natiunii.

  18. #81
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #82
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by shomaUNU View Post
    LOL...ce cruzi sunt rusii astia...
    Nu sunt singurii. A se vedea Tara Lipinski versus Michelle Kwan la JO din '98. Nimeni nu si-a inchipuit ca Michelle, iubita Americii, va rata titlul daca va patina curat. Si ce sa vezi? A patinat curat si a pierdut. lol Povestea e destul de asemanatoare.

    Daca in sezonul urmator arbitrii vor decide ca Medvedeva desprinde lutzul de pe muchie gresita, ca subroteste anumite sarituri si ca, practic, pentru nici o saritura nu merita +2 si +3 GOE, asta nu inseamna ca intre timp si-a pierdut sariturile, ci ca nu mai are sustinere. Ca vad ca atacurile la adresa ei au inceput deja.

    Cat despre Zagitova, sper sa aiba o soarta mai buna decat fetitele care au castigat titlul olimpic la 15-16 ani si care au disparut din peisaj curand dupa aceea - Bayul, Lipinski, Hughes. E drept, din motive diferite, dar au disparut. In Rusia sunt o multime de fetite de 12-13-14 ani care asteapta la start, dornice de afirmare. Vreo patru dintre cele care s-au calificat in finala de Grand Prix pentru juniori sunt eleve ale aceleiasi Eteri. Iar una face saritura cvadrupla.

  20. #83
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Eu sunt de-a dreptul frustrata. Canadienii sunt niste titani ai dansului pe gheata si am tinut cu ei mereu. Dar in sezonul asta au fost mai buni francezii la toate capitolele. Programele au fost mai bune, mai bine alese, mai bine patinate si n-au nicio legatura cu varsta lor. Nu m-am uitat azi la FD si nici la rezultate (de ciuda), dar i-am vazut la echipe pe canadieni si am descoperit multe nesincronizari si altele care faceau diferenta. Iar francezii sunt si neexperimentati. Gabriela a declarat cu candoare in legatura cu desfacerea rochiei ca nu i s-a mai intamplat asa ceva. Cand doamne sa i se intample ca sunt asa de tineri...Cred ca nici nu si-a pus problema; dar are un staf (?) care ar fi trebuit sa se gandeasca la toate!
    N-am mai fost asa necajita de la Sochi. .
    Eu nu am reusit sa vad proba de dans live si apoi dupa ce am vazut rezultatele, nu mi-a mai venit sa ma uit in reluare. Iti inteleg perfect frustarea. Cu programele astea nu aveau de ce sa fie Tessa/Scott pe primul loc .....Nici la gala nu m-am uitat inca, tot de nervi...
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  21. #84
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Din partea francezilor astept si altfel de programe, mi se pare ca au ramas ancorati intr-un singur stil si linie de abordare, vreau sa-i vad patinand si pe atlfel de muzica.
    Legat de noul stil si noua estetica, prefer oricand un program invechit, in stilul "showy" dar care ma face sa tresalt, sa "sar din fotoliu" , in fata unuia perfect din pct de vedere estetic, dar care nu-mi spune nimic.
    Eu consider ca Tessa/Scott au castigat pe merit,au dat tot ce au avut mai bun pe gheata, ambele cupluri au patinat la cel mai inalt nivel, asa cum le sta bine unor mari campioni
    Si eu vreau programe care sa imi vorbeasca....dar nu musai sa sar din fotoliu....pot sa si plang in fotoliu.....de exemplu tin minte mondialele de la Goteborg....asa mult imi doream ca Delobel/Schoenfelder sa urce in sfarsit pe podium.....si cu toate astea cand si-au patinat Tessa si Scott FD-ul lor de atunci le-as fi dat medalia de aur....nu am sarit din scaun, m-am uitat si am plans....si nu o sa uit niciodata ca dupa ce s-a terminat programul m-am intors spre fetele cu care eram si toate aveam lacrimi in ochi...si toate voiam aur pt munca de o viata a francezilor si totusi nu am putut sa nu recunoastem ca FD-ul canadienilor a fost the skate of the night....pana la urma Tess/Scott au avut punctajul cel mai mare pt FD, dar francezii au castigat overall .....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •