Page 1 of 5 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 91

Thread: ATP World Tour Finals 2017

  1. #1
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0

    ATP World Tour Finals 2017

    Singles – Group Pete Sampras
    [1] Rafael Nadal (ESP)
    [4] Dominic Thiem (AUT)
    [6] Grigor Dimitrov (BUL)
    [7] David Goffin (BEL)

    Singles – Group Boris Becker

    [2] Roger Federer (SUI)
    [3] Alexander Zverev (GER)
    [5] Marin Cilic (CRO)
    [8] Jack Sock (USA)

    Doubles – Group Woodbridge/Woodforde

    [1] Lukasz Kubot (POL) / Marcelo Melo (BRA)
    [4] Jamie Murray (GBR) / Bruno Soares (BRA)
    [5] Bob Bryan (USA) / Mike Bryan (USA)
    [7] Ivan Dodig (CRO) / Marcel Granollers (ESP)

    Doubles – Group Eltingh/Haarhuis
    [2] Henri Kontinen (FIN) / John Peers (AUS)
    [3] Jean-Julien Rojer (NED) / Horia Tecau (ROU)
    [6] Pierre-Hugues Herbert (FRA) / Nicolas Mahut (FRA)
    [8] Ryan Harrison (USA) / Michael Venus (NZL)

  2. #2
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Fluierand ar trebui cei 2 sa se califice, daca Nadal isi revine fizic.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #3
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Si daca nu e la 100%, Nadal ar trebui sa fluiere pana la finala cu Fedo
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  4. #4
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Ciumetrov s-ar putea sa-l ia la bani marunti de data asta si sa fie doar semifinala cu Fedo!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #5
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Dimitrov poate sa il bata pe Rafa mai ales daca spaniolul nu e 100% fizic. Totusi, terenul va fi mai lent ca la AO sau Shanghai, Beijing. Nu intamplator Dimitrov nu a mai impresionat o data "mutat" indoor.

  6. #6
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    WP_20171112_004.jpg
    Si a început!

  7. #7
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Johnny a gresit thread-ul, dar normal ca Fed alege sa primeasca in fata debutantului Sock.

    Apropos de ce se discuta legat de noile reguli, meciul de dublu de dinainte a fost mega plictisitor. Regulile de dublu nu fac decat sa scurteze meciurile, e vrajeala asta cu spectacolul.

  8. #8
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Federer a castigat fara sa impresioneze un meci fara prea mult spectacol. Au fost putine mingi disputate, castigate mai degrabă de Sock as zice. Insa americanul a fost foarte slab la retur; adaugand la asta destule nefortate nu prea avea ce face azi.

    Conditiile e clar ca sunt perfecte pentru Federer, mi se pare ca mingea nu mai sare cat in anii trecuti. Totusi a fost relativ slab pe rever elvetianul.

    Foarte enervanti unii fani ai lui Roger, zici ca se cred pe stadion. Striga aiurea, aplauda la duble greseli ale adversarului, etc. Ce e amuzant e ca in afara de "galerie" cei mai infocati sunt imigrantii din India/Pakistan, zici ca se simt conationalii sud-africanului.

  9. #9
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Tecau începe cu o performanta remarcabila: 0% procentajul primului serviciu cu 2 duble in 7 puncte. Si tot castiga game-ul.

  10. #10
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Ce retardati organizatorii... panourile publicitare de pe marginea terenului au deasupra un fel de gratar cu niste fante numai bune sa iti intre degetele in ele. Mahut saracul fix asta a patit si are noroc daca doar s-a julit si nu si-a dat degetele peste cap!

  11. #11
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Nu stiu când s-au transformat Tecau si Roger in niste loseri. Au jucat mai bine si au pierdut. Primul TB a fost pierdut de Tecau cu o dubla, al doilea de Roger idem. Oricum o teapa totala dublul, se joaca maxim 20% din puncte. In match TB chiar am numarat 4 puncte jucate din 18 In rest servicii nereturnate sau duble. Halal spectacol

  12. #12
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Ce ratati. Fmm. Mi-au mâncat si 2 milioane. La 4-4 în setul doi au avut 3 mingi de break, la una Rojer da un voleu usor în fileu cu jumate de teren liber... Da, am văzut si eu ca nu s-a jucat nimic în maxi TB. Plictisitoare rău meciurile astea, nu vezi nimic.

  13. #13
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Johnny a gresit thread-ul, dar normal ca Fed alege sa primeasca in fata debutantului Sock.

    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Lejer Federer azi, a ales sa primeasca si sincer eu nu aprob genul asta de treburi mai ales ca Sock vine incalzit dupa Paris. Ei bine 5/6 prime serve i le-a bagat Sock in teren dar Fed nu se streseaza, face break inca din start si-si asigura un prim meci lejer!
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    6-4 Joaca bine de tot Sock, dupa acel game Federer n-a mai prea avut sanse la retur, iar la serva nu i-a fost usor in vreo 2 randuri. Se vede bine treaba ca americanul a capatat incredere dupa Paris, turneu indoor ca si TC-ul. Nu-i vad bine pe Cilic si pe Zverev, aparent acestia se lupta la locu 2 dar cine stie?


    Io am postat primu la meciu lu Fed, nu tu. Ca sa fie clar!

    Meciul asta al 2-lea, intre astia 2 drugalai nezdraveni la cap e clar sub primul meci Fed - Sock. Raman la ideea mea, Sock ii are la indemana pe astia, poate oricand sa-si castige ultimele 2 meciuri daca joaca la nivelul la care a jucat azi!
    Dar azi n-a prea fost presiune pe el, ceva-mi spune ca nu va juca asa ca azi si-n celelalte doua meciuri.


    Aici se pare ca va fi set decisiv, nici ca se putea mai bine pentru asigurarea locului 1 de catre Mr. peRFect!

    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Nu stiu când s-au transformat Tecau si Roger in niste loseri. Au jucat mai bine si au pierdut. Primul TB a fost pierdut de Tecau cu o dubla, al doilea de Roger idem. Oricum o teapa totala dublul, se joaca maxim 20% din puncte. In match TB chiar am numarat 4 puncte jucate din 18 In rest servicii nereturnate sau duble. Halal spectacol
    That's what I'm saying.


    Dublul e pe-atat tenis, pe cat e 100 faze fotbal. Ala de-l joci la o poarta in fata blocului.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Da, sunt cam varza si Cilic si Zverev, in mod normal nu are ce alege Fed din ei. Cred ca e prea lenta suprafata pentru jocul lor. Mai curând e buna pentru Sock.

    Oricum era cam clar ca la TC sunt Nadal (daca genunchiul e OK), Federer, Dimitrov si apoi restul. Evident ca toata lumea a facut caz ca Rafa a avut noroc cu Thiem cand mult mai mare ghinion a avut cu Dimitrov.

  15. #15
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Thiem e jucator oarecum imprevizibil indoor. Are acel serviciu de la care nu stii ce sa te astepti, si la fel si joc din spatele terenului foarte riscant, daca prinde o zi buna va fi foarte greu cu el, acum nu mai e la primul sau TC! Ce-i drept pe hard are zile bune mai rar. E bine ca Nadal nu incepe cu Dimitrov, acum e cea mai mare sansa a bulgarului de-a-l invinge in sfarsit pe Nadal, maine o sa pariez pe iberic dar sper ca daca nu poate juca, abandoneaza!


    Zverev ca de obicei cand ajunge in seturi decisive pe serva lui la 30= sau bp, se kk pe el.
    Cum dracu a luat Roma batandu-l pe Djokovic in finala? A facut-o in 2 seturi presupun, daca se ajungea in decisiv, nu avea sarbul ce sa aleaga din nervii lui. Prea cazut in cap.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  16. #16
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Lasa ca Cilic pare si mai slab sub presiune. Oricum nu a parut in apele lui croatul azi, dar am crezut ca o data desprins in decisiv castiga si meciul.

    A fost zilele astea o disputa de la distanta intre Rafa si Fed pe tema suprafetei de la TC (mereu hard indoor) S-a plâns si Fed cu ocazia asta ca nu sunt destule turnee de Masters pe iarba sau indoor, dar omite câteva lucruri. In primul rând ca foarte probabil Queens va deveni Masters. Apoi, se joaca deja foarte mult indoor, chiar si la turnee de GS. La Madrid sau Shanghai e raritate sa fie acoperisul deschis. Mi s-a parut amuzant argumentul lui ca jucatorii s-ar putea accidenta trecând asa rapid de pe hard pe zgura. La Madrid cand a vopsit taica Tiri zgura in albastru de au ajuns astia in infirmerie pe capete nu a comentat nimic nea Fed, a bagat pe tacute trofeul in traista si a zis bodaproste.

  17. #17
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Lasa ca Cilic pare si mai slab sub presiune. Oricum nu a parut in apele lui croatul azi, dar am crezut ca o data desprins in decisiv castiga si meciul.
    Absolut de acord. De aia am zis ca ambii sunt prostovani mai devreme. Insa nu toti sunt Cilic, si in astfel de situatie Zverev o pateste.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #18
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Mie mi s-a parut foarte slab din punct de vedere calitativ meciul dintre Zverev si Cilic. Niciunul parca nu a avut chef
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  19. #19
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Toate meciurile de pana acum au fost slabe calitativ.

    La fel e si ce se joaca acum, Thiem cu Dimitrov. Se joaca... adica un punct pe game in medie se joaca. In rest serviciu si maximum inca 2 lovituri. Geseste mult austriacul ce e drept.

  20. #20
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Hai ca dupa primul set s-au apucat Thiem si Dimitrov sa joace si tenis. A reusit si austriacul sa ia set pe fondul unui joc foarte slab la serviciu al bulgarului in setul 2.

  21. #21
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Ti-am zis ca e imprevizibil, he gave Ciumetrov a run for his money, as they say.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •