Page 5 of 19 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 394

Thread: Campionatul Mondial de gimnastica artistica, Montreal 2017

  1. #85
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Ioana este a doua rezerva la individual si culmea e ca a depasit-o la punctaj pe Kovacs vicecampioana europeana.
    Japoneza Murakami Mai este prima in clasamentul calificarilor
    Asa cum ne-am obisnuit in ultimii 3 ani vom privi detasati aceste campionate.
    Ar fi o surpriza foarte placuta sa castige Japonia la individual.

  2. #86
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Larisa intra acum in cea mai grea perioada a vietii ei de sportiv. Traieste o dezamagire profunda, probabil se remontase psihic dupa esecul de anul trecut cind a ratat participarea la olimpiada si vroia acum un rezultat.
    Va avea nevoie de toata sustinerea neconditionata a tuturor iubitorilor de gimnastica, ar fi pacat sa renunte neimplinita as spune.
    Ii doresc sa gaseasca acea tarie interioara sa poata sa depaseasca aceste momente.
    A fost o neatentie, eu nu cred in ghinioane neexplicabile eu cred ca oricine invata din propriile experiente ajunge departe. Judecind la rece cred ca Romania are nevoie de o schimbare profunda in pregatirea gimnastelor.

  3. #87
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Doamne ce prostie cu accidentarea Larisei, la cat de bine arata si la ce pofta de gimnastica avea. Imi pare nespus de rau, mai ales dupa neparticiparea la Olimpiada.
    Catalina ce a facut la barna de nu s-a calificat?
    Andrei Muntean la paralele? Restul baietilor in afara de Marian?
    Sincer, catastrofal si era de așteptat.

  4. #88
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Anul trecut, Alina a incheiat olimpiada de la RIO cu un comentariu in lacrimi sperand sa reusim sa aducem gimnastica din Romania acolo unde ii este locul. Am sclipit un pic la Europene insa din pacate febra dificultatii inca mai face victime (desi s-a mai schimbat un pic valoarea unor elemente in cod). Un deznodamant atat de trist pt campionatele astea.. Doar Marian are finala la sarituri, Ioana Crisan e a 2 a rezerva la AA. Cata a ratat barna iar la sol cred ca nu a avut dificultate suficienta.

    Rezultatele pe site-ul competitiei : https://mtl2017gymcan.com/en/results/

    Si Mustafina si Sandra – doua campioane exceptionale au trecut prin accidentarea prin care trece Larisa. Musty nu a mai incercat Amanarul dupa accidentare iar Sandra s-a orientat catre sarituri. Imi amintesc ce povestea Sandra in perioada de revenire, medicul ii spusese ceva de genul « Eu ti-am reparat tendonul incat nu exista sa mai patesti ceva cu acel picior, de acum numai de tine depinde sa iti regasesti increderea ca poti executa elemente dificile ». Multa sanatate Larisa, o sa treci peste !!

    Europenele anul viitor incep pe 2 august (n-am idee de ce aceasta schimbare). Lari are aproape 1 an sa se recupereze insa tind sa cred ca nu e suficient pt recuperarea macar a unui aparat.

    Catalina, orice decizie va lua, nu putem decat sa ii apreciem rezultatele, munca si perseverenta. Mai mult, corpul a ajutat-o ca la 30 de ani sa fie acolo la un CM si a fost ferita de accidentari majore.

    Ioana, arata tare bine ca si gimnasta si e bine ca i se da sansa sa participe macar la concursuri. Fir-ar ea de cazatura la coborarea de la barna ca era in finala la AA ! Mai mult, chiar s-a tinut tare sa nu cada la barna, s-a adunat bine ieri. Bravo Ioana !! Vezi ca se poate !!

    Ma uit pe lista finalistelor AA – sunt 2 belgience, vad o ucrainianca dupa mult timp - VARINSKA Diana, are si finala la paralele. 2 frantuzoaice dupa ce multi ani disparusera complet si abia mai gaseau ici - colo un nume, ele au fost ok si la Cluj. Singura chinezoaica e abia pe locul 16. Rusii trang in continuare de Paseka – cand sare imi vine sa pun mana la ochi pt ca imi este frica sa nu isi rupa picioarele acolo, efectiv sa chinuie sa puna saritura in picioare si sa stea la aterizare. Giulia Stengruber vine si ea dupa o accidentare iar Downie’s nici nu sunt aici. Olandezele cu toata super executia lor, nu au prins nici ele vreo finala, nici KOVACS Zsofia nu se vede pe undeva. Momenete dificile sunt in toate echipele insa culmea ei au mai atins varfuri in ultimii 3 ani, noi doar la vale.....

    Cred ca una din cele mai mari greseli a fost acea expresie „s-a renuntat la serviciile unor gimnaste”, imi imaginez cata demotivare a dus in sufletul unor gimnaste care tare bine ne-ar fi prins azi macar sa fie acolo pt un aparat forte, pana la urma e un concurs individual. Unde sunt acum Andreele? Bulimar? Jurca? Ocolisan? Vulcan? Holbura? Zarzu? Stanila ? Campian? Orzu? Peng? Doamne cate nume.....ar fi putut fi in sala aia si inca nu le-am pus pe toate.....

    Singurele vesti bune sunt ca vom vedea urmatorii 4 ani CM de gimnastica la TVR (in sfarsit apare si in program pe TVR HD). Multumim celor ce ne-au auzit dorintele. Cred ca e o rotita importanta din sistem sa avem acces la vizionarea competitiilor, sa nu moara sportul asta pe care il iubim cu totii.

    Si finala lui Marian care numai el stie cat risca sa fie acolo, sa se bata la medalii la varsta lui si avand in vedere ca prin 2012 la Jocurile Olimpice se discuta ca daca continua exista riscul unor accidentari foarte grave.

  5. #89
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    ma uit la finalistele de la barna...ce paine de mancat era acolo uf uf
    daca 2 italience sunt in finala mondiala la FX si 2 nemtoaice la BB e clar ca gimnastica s-a globalizat
    si da..Chusovitina e in finala la VT, la 42 de ani!!!!

  6. #90
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Trist si cumva nedrept. Nu putea rezista tendonul acela pana sambata dimineata, macar? A fost la TVR reportaj cu momentul exact. Dintr-un simplu flic a pocnit. Fata nu are nicio vina, uzura si-a spus cuvantul. Ar fi putut sa o pateasca cand cobora scarile sau cand pur si simplu mergea. E genul de accidentare stupida. Ghinion curat! Sper sa aiba puterea sa treaca peste! Tare, Lari & MM!

    Mandru de Ioana cum a gestionat concursul, mai ales solul. Pe de alta parte, nu am inteles logica integralului la sol al Catalinei. A bagat Chusovitina (facuta cum a fost facuta, cam cah) si apoi gata, doar dubluri, 900 si pirueta simpla. Iesea mai bine daca isi facea solul ei standard cu DLO, tsuka si 1080. In fine.
    Last edited by mikeyy; 5th October 2017 at 11:22.
    www.fangymnastics.com

  7. #91
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Catalina cred ca a ales aceeasi abordare ca si la Rio: D mic pentru siguranta desi stia ca nu are nici executie buna. Ciudat, In conditiile in care concurenta la sol e mare. O parere personala: preferam sa se antreneze cu Matei Stanei in continuare dupa Europene.

  8. #92
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    A fost la 3 zecimi de finala. Face Chusovitina ca sa continue cu dublu grupat. Nu a facut niciodata in cariera dublu grupat. Ce a luat pe mere a dat pe pere. Undeva e un scurtcircuit.....deloc smart.
    www.fangymnastics.com

  9. #93
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    A fost la 3 zecimi de finala. Face Chusovitina ca sa continue cu dublu grupat. Nu a facut niciodata in cariera dublu grupat. Ce a luat pe mere a dat pe pere. Undeva e un scurtcircuit.....deloc smart.
    (Scurt)circuitul ala e defect de multa vreme si transmite de vreun an incoace doar flacari/pixeli violet. Dar poate - poate! - ca asa incetam si noi cu moda revenirilor pe ultima suta de metri si cu elemente trimbitate intens pe social media, dar care nu ies neam in concurs. Trei ani pina la Tokyo, sapte pina la urmatoarele JO: ne concentram si noi pe cresterea unor generatii sanatoase, care sa poata evolua firesc, nu fortind intruna? FRF, ce zici de ideea asta? Sau n-a fost de-ajuns de cite talente ti-ai batut joc?

    P.S.: Larisa a dus prea multa vreme România in circa de una singura, as intelege perfect daca nu-i mai arde de nimic. Chiar si astazi, stirea din presa mainstream nu e ca s-a accidentat gimnasta cu cele mai bune sanse la medalii, ci ca se retrage o gimnasta care avea tot atitea sanse la aur cite as avea eu sa trintesc un Silivas. E doar pe jumatate vina presei: iluziile FRF-ului (cu sau fara Andreea la conducere) au pus bazele acestei extrem de distorsionate imagini publice. Iar amintirea Atenei si a Londrei nu ajuta, acum, la nimic. E 2017, trezirea!!!
    Last edited by stere78; 5th October 2017 at 13:07.

  10. #94
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Cum ti s-a părut arbitrajul? Mie cel puțin la bârnă mi s-a părut foarte puțin 6.2 la execuție la Catalina in condițiile in care au fost sportive cu ratări notate chiar si cu 1 punct mai mult. N am înțeles nici eu de ce n a făcut dublu intins care ii ieșea foarte bine, poate nu a ținut o organismul sau poate ca ni a forțat la sol fiind convinsa de sansa la bârnă...

    Quote Originally Posted by mikeyy View Post
    A fost la 3 zecimi de finala. Face Chusovitina ca sa continue cu dublu grupat. Nu a facut niciodata in cariera dublu grupat. Ce a luat pe mere a dat pe pere. Undeva e un scurtcircuit.....deloc smart.
    Last edited by mikeyy; 5th October 2017 at 15:44.
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  11. #95
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    @21mai
    Partea de arbitraj o sa o structurez pe 2 puncte:
    1) arbitrajul de la barna exclusiv;
    2) arbitrajul de la barna raportat la concursul general.

    1) sunt multumit de modul in care au arbitrat barna, luata ca aparat singular, asta deoarece au mentinut acelasi trend de la inceput pana la final; cred ca doar una sau doua gimnaste au reusit sa treaca de 8 la executie. Daca asa au considerat cei din brigada, sa aplice noile reguli la sange, pot fi ok cu asta deoarece s-a aplicat in majoritatea cazurilor;
    2) nu prea mai pot fi de acord cu arbitrajul atunci cand in ecuatie si in clasament intra si celelalte aparate, unde s-a arbitrat lejer. Multe note peste 8, chiar si peste 9. Doar nu e asa dezastru barna la nivel international sau toti sunt aproape perfecti la vt, ub si fx. Nu sunt fan sa taiem doar intr-o directie. Vreau mai mult echilibru.
    Last edited by mikeyy; 5th October 2017 at 15:43.

  12. #96
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Mesaj al Larisei pe Facebook:

    "Când am spus că sunt pregătită pentru orice nu mă așteptam chiar la asta. Ce-i drept, m-a cam luat prin surprindere. Deși sunt bulversată, încerc să îmi adun cuvintele pentru a putea să vă mulțumesc din tot sufletul. N-am crezut că toată munca noastră, a mea și a antrenorilor, se poate evapora într-o fracțiune de secundă. N-am crezut și încă pare un vis neplăcut. Dar, cum e vorba aceea, "cazi de șapte ori, te ridici de opt", eu o aleg de fiecare dată, iar acum din nou o să o fac, însă sper să îmi iasă mai bine. Mulțumesc încă o dată pentru mesaje, gânduri bune și susținerea voastră. Mulțumesc antrenorilor mei pentru tot. We are a team! Mulțumesc familiei mele pe care o iubesc și mă iubește necondiționat, pentru fiecare clipă în care îmi sunteți alături. Mulțumesc".

  13. #97
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    momentul accidentarii: http://stiri.tvr.ro/niciuna-dintre-g...3124.html#view
    http://www.telekomsport.ro/declarati...dache-17250541 asa se explica solul, intr-un reportaj TVR Cata a spus ca a fost nevoita sa improvizeze;
    A mai fost un reportaj cu Larisa la TVR, care isi doreste ca recuperarea sa decurga bine si incearca sa fie optimista; mi s-a parut de o tarie incredibila.....
    In rest, se pare ca nimeni nu mai e interesat de concursul masculin de azi....favoriti, pronosticuri? Go, Oleg!

  14. #98
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Foarte frumos si extrem de competitiv concursul băieților. Eu as vrea sa câștige cubanezul.
    Cat privește declarația Cătălinei, tind sa nu cred pentru ca pe înregistrarea căderii Larisei, nu se afla in preajma acesteia si să fim serioși, prea multe scuze a găsit pentru strategia prost aleasa. Bine ca n a zis si la bârnă ca a fost din cauza luminii...ii mulțumim pentru ce a făcut in gimnastica dar strict la acest CM a fost slaba si cu orice declarație cade in penibil...

    QUOTE=lory;4395534]momentul accidentarii: http://stiri.tvr.ro/niciuna-dintre-g...3124.html#view
    http://www.telekomsport.ro/declarati...dache-17250541 asa se explica solul, intr-un reportaj TVR Cata a spus ca a fost nevoita sa improvizeze;
    A mai fost un reportaj cu Larisa la TVR, care isi doreste ca recuperarea sa decurga bine si incearca sa fie optimista; mi s-a parut de o tarie incredibila.....
    In rest, se pare ca nimeni nu mai e interesat de concursul masculin de azi....favoriti, pronosticuri? Go, Oleg![/QUOTE]
    Exista unii oameni care reusesc sa aibe succes chiar si atunci cand nimeni nu crede in ei, dar niciodata
    nu va avea succes unul care nici el nu crede in el insusi.

  15. 6th October 2017, 05:29

  16. #99
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Da vazusem accidentarea pe un alt site. Eu cred ca acel tendon urma sa cedeze. O fi vorba de tendonul de la piciorul care ii creeaza probleme mai tot timpul?
    Bea pe the couch gymnast spunea ca Larisa era ultra nerabdatoare sa inceapa concursul, parea incalzita si pregatita deci inclin sa cred ca mai devreme sau mai tirziu acel tendon ceda.

    Acum importanta este sustinerea ei din partea federatiei mai ales. Sa nu se uite ca fata asta a carat in spate o echipa si ca tot ea urmeaza sa duca greul si in perioada 2016-2020.
    Sa se ocupe de ea sa o trimita la cei mai buni chirurgi. Am prieten de familie care s-a recuperat aici in Australia in 6 saptamini. Durerile sint ingrozitoare fizioterapia, recuperarea de dupa operatie trebuie facuta foarte destept.

    Referitor la Cata parea in filmulet ca era linga Larisa atunci cind aceasta a fost asezata pe scaunul cu rotile. Declaratia Ioanei insa m-a surprins ma asteptam sa aiba mai multa compasiune dar poate gresesc eu poate unele gimnaste ignora tot ce este in jurul lor in timpul competitiei.

  17. #100
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Referitor la Cata parea in filmulet ca era linga Larisa atunci cind aceasta a fost asezata pe scaunul cu rotile. Declaratia Ioanei insa m-a surprins ma asteptam sa aiba mai multa compasiune dar poate gresesc eu poate unele gimnaste ignora tot ce este in jurul lor in timpul competitiei.
    Nu ar trebui sa fii surprinsa, e o reactie normala a Ioanei. Prea ne-am obisnuit cu circ si bocitoare, vezi doamne cat ne pasa de cel din jur cand de fapt se gandeste altcumva. Era un concurs individual si asta spune tot, totul pentru tine, te concentrezi sa faci bine si sa te clasezi cat mai bine. Oricum nu este medic si nu putea sa-i acorde Larisei vreun ajutor. E o dovada ca totusi Ioana e o persoana tare care stie sa treaca peste momente dificile. Cel putin nu si-a explicat erorile dand cumva vina pe accidentarea Larisei, cat de afectata a fost si nu s-a mai putut mobiliza. Imi place, echilibrata si corecta.

  18. #101
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    SA dea Domnul sa aiba un caracter paternic. Sa munceasca sa ajunga la dificultatea Larisei si sa contribuie si ea in egala masura la calificarea echipei la. urmatoarele jocuri olimpica. Sa fie un motor al echipei asta ii doresc.
    Sper sa fie vorba De tarie De caracter si nu se invidie la mijloc.
    Nu am inteles de ce Larisa a fost a doua inscrisa la sol si nu a treia cind se stia De ex ca dificultatea Catalinei este sub cea a Larisei?

  19. #102
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Ceea ce am observat pe acest forum este dublu standard.
    Daca Larisa era antrenata de Forminte exploda site-ul asta.
    Nu ca as fi fan al acestui personaj pe care de altfel l-am trimis la dracu pe una din retelele de socializare pentru limbaj mizerabil.
    Nici nu vreau sa-mi imaginez cum se adreseaza el elevelor sale in spatele usilor inchise.
    In plus chestia asta cu Larisa trage si a tras pentru echipa este complet falsa.
    Cand a fost vorba de echipe intotdeauna a ratat, s-a accidentat.
    A fost totul pentru ea, pentru faima ei si mai putin pentru echipa.
    Astept postacii iubitori de Larisa sa sara in sus.
    Poate mai animam si noi forumul asta.
    O zi buna.

  20. #103
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Poate mai animam si noi forumul asta.
    O zi buna.
    . Esti amuzanta, iar din ce am citat inteleg ca realizezi ca ceea ce ai spus legat de Larisa este o exagerare, la fel cum ceea ce s-a scris despre Cata mai sus de asemenea sunt exagerari.
    In ceea ce o priveste pe Cata singura observatie este ca modul in care s-a prezentat la euro 2017 si mondial 2017 a diferit radical, desi varsta era aceeasi si problemele de sanatate cam aceleasi, cel putin din ce stim noi si din interviuri. In rest, se incheie cariera uneia din cele mai mari sportive ale acestei tari. Cu siguranta este greu sa compari sporturile intre ele sau diferitele perioade, dar are o cariera mai mult decat interesanta si prin tot ceea ce a facut si-a castigat un loc sigur in istoria sportului romanesc si in gimnastica mondiala. Sa-i uram numai bine si mult succes in ceea va face de acum inainte!

  21. #104
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Ca sa-l citez pe Radu Jude, "orice ți se iarta in România, mai puțin succesul", iar Larisa este, într-adevar, foarte vinovata din punctul asta de vedere :-). În rest, sigur ca sarim în sus - în jos e cam greu sa sari, atîta timp cît nu te afli în șaua Calului Alb al Adevarului.

  22. #105
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Si se mai mira lumea de ce oamenii de baza ai forumului s-au reorientat. Lovim in sportivi cu scopul sa se anime forumul......ok!
    Atunci cand Larisa a ratat 3 podiumuri mondiale la barna, tot rezultate individuale pentru ea, chiar la indemana....tot echipa era cuiul, nu? Logica ma depaseste. Rautate gratuita.

    Cand a intepenit Silivasul in finala de la Bruxelles, de Komova si Mustafina au recurs la rugaciuni ca nu aveau altceva de facut. Cand in 2014 a mers struna la Sofia si a ajutat echipa sa aduca aurul european, concurand la toate cele 4 aparate. Cand tot in 2014, la Mondialul de la Nanning, a luat 9 la executia de la barna si, tot asa, a ajutat echipa pe 4 aparate. Despre ce vorbim? A avut si ea o zi mai cah in calificarile de la Glasgow, dar acolo intreaga echipa a fost la pamant. Cum sa vorbesti asa despre ea? Mai ales acum cand e intr-un moment greu. Asta denota cu totul altceva, sa-mi fie cu iertare.

    Tareee, Lari!
    Last edited by mikeyy; 6th October 2017 at 12:09.
    www.fangymnastics.com

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •