Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 31

Thread: Huawei P10 Plus vs Honor 8 Pro

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,782
    Reputatie
    1

    Huawei P10 Plus vs Honor 8 Pro

    Ce parere aveti despre cele doua smart chinezesti care fac parte din acelasi grup?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Am un smartphone Solarin produs de compania israeliana Sirin Labs. Supranumit "Rolls Royce al telefoanelor", modelul Solarin costa 19.500 de dolari dar este considerat si cel mai sigur din lume. Cele 2 prezentate de tine sunt pentru copilasi . Desigur glumesc. Huawei P10 Plus cred ca e mai bun decat al doilea.
    Last edited by Paul Atreides; 27th September 2017 at 10:35.

  3. #3
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Attachment 62008

    Cam asta e Solarinul meu.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Iata opinia unui posesor de Huawei P10 Plus :

    Interfata software: Nu prea imi place. Majoritatea iconitelor au aceleasi culori (Visiniu: calendar, muzica, sanatate, fisiere, telefon, mesagerie si setari) imi este dificil sa gasesc una dintre aceste aplicatii. Avand aceeasi culoare, ne avand un aspect specific, diferit, dureaza vreo 3-4 secunde pana gasesc ce aplicatie vreau. Ceea ce pt. Mine este foarte frustrant. Aceeasi problema o am cu note, camera, videoclipuri, calculator si meteo care au culoarea mov. Pur si simplu imi ia destul de mult timp sa gasesc ceea ce vreau. Da stiu, exista un magazin cu teme de unde imi pot descarca alte teme dar, toate au aceeasi problema cu iconitele. Sunt prea asemanatoare. Ok, asta tine de gusturi, dar il vad ca pe un punct slab al acestui telefon. Pe langa multe altele.

    Alt minus major este acela ca nu exista optiunea de aprindere a ecranului prin duble tap. Eu am sapat prin setari si nu am gasit. Daca stiti cum as putea sa activez aceasta functie, fara aplicatii din google play, v-as fii recunoscator. Alt minus major al sistemului de operare este acela ca nu imi permite sa fac poze cu blit cand bateria scade sub 20%. Nu de putine ori am vrut sa fac poze noaptea si nu am avut blit pt ca bateria era sub 20%. Un mare SHIT din partea Huawei. Alt lucru care il urasc la acest telefon este economisirea prea agresiva a bateriei. Problemele apar cand bateria scade sub 20%, chiar daca economizorul de baterie il tin oprit cand scade sub aceasta valoare incep sa am lag in tastatura cand scriu pe what's app, literele merg in reluare, am lag in tranzitiile paginilor din aplicatii, paginile de net se incarca mai greu, touch-ul nu mai este asa responsiv. Ok, sunt de acord sa imi scada performanta pt a economisii bateria, dar in halul asta se misca mai slab decat fostul MEIZU MX4. O mizerie de joc ca 8 Ball Pool, Subway Surfer incep sa sacadeze, sa scada frame-urile semnificativ. Da senzatia unui telefon de 600 de lei, nu de 2600. Nu pot sa ma exprim cat de enervant este acest lucru. La banii astia, de 2600 de lei este inacceptabil. De acord, cu 20% baterie mai tine inca o ora si jumatate la o utilizare medie. Dar, diferenta de performanta este masiva. Este si bine dar mai mult rau.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Sfatul meu : Solarin. Scump dar este cel mai sigur telefon din lume. Si nu o spun eu ci....Mosadul. Pe bune!

  6. #6
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,782
    Reputatie
    1
    17000 euro ... un fleac
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Solarin este un smartphone de 14.000 dolari ( nu 17000 euro) ce promite o securitate de grad militar. Dar tu esti civil. Joaca-te cu Samsung Galaxy sau echivalent.. Dar vezi sa nu-ti intre in el diversi prieteni dragi de pe OLS.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    L-am luat acum 2 ani cu 15. Poate acum e 17. Dar merita. Nici papa nu poate intra in el.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Desi si un Samsung Galaxy 8 e cam 950 $. De fapt tu ce telefon ai ca sa te protejezi?

  10. #10
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Am un smartphone Solarin produs de compania israeliana Sirin Labs. Supranumit "Rolls Royce al telefoanelor", modelul Solarin costa 19.500 de dolari
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    Solarin este un smartphone de 14.000 dolari ( nu 17000 euro)
    Quote Originally Posted by Paul Atreides View Post
    L-am luat acum 2 ani cu 15. Poate acum e 17.
    Am un telefon de 19.500 de dolari, costa de fapt 14.000 dar l-am luat cu 15.000
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  11. #11
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Nicio contradictie. Initial a fost 14.000 $ fara prea multe features. Acum cel mai ieftin Solarin e 15.000 $. Initial l-am luat din Londra cu 9000 lire adica cam 15.000 $. Dupa instalarea solutiilor de securitate si anti-cyberattack de la Zimperium, precum si solutia de criptare chip-to-chip de la KoolSpan am ajuns la 19500 $. Poate acum e mai clar si pentru tine.

  12. #12
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Este contradictie. L-ai luat acum doi ani cand nici nu aparuse pe piata. Sa te vad cum o explici pe-asta.
    Eu unul sunt convins ca tu aveai si iPhone chiar si inainte de Revolutie

    Oricum, este un telefon urat si nici nu e facut bine. Este descris ca o porcarie in toate articolele. Se vad suruburile pe laterale

    https://i.ytimg.com/vi/wHw_wl7bmdI/maxresdefault.jpg

    Am citit ca nu s-a vandut niciunul, dar era un articol mai vechi. Ar fi nevoie de unul ca tine, mai slab de neuron, sa puna botul si sa-l cumpere. Da' nu cred ca ai avea bani pentru asa ceva.
    Last edited by Sevilla86; 7th October 2017 at 20:04.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,782
    Reputatie
    1
    Hai ca m-ati ajutat de pana la urma am luat pe Honor.

    Nu aveam bani de arme nucleare "smartfonice" deci cu 400 euroi am un chinezesc care arata bine de nou. E rapid, are 2,4 ghz frecventa procesorului si 6 Go RAM. Capacitate 64 Go e destul desi se poate si mai bine apoi ecranul este excelent. 2560 x 1440 pixel, probabil se gaseste mai bine pe piata dar este perfect pt ochii mei obositi Tocmai aici este diferenta fata de P10 Plus care are se pare un ecran inferior. Bateria se duce repede daca nu dezactivez aplicatiile care se tot sincronizeaza toata ziua Astfel sunt la 4 zile si bateria mai are o treime energie desi folosec ca telefon cel putin o ora pe zi.
    Sa vedem la capitolul fiabilitate.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Poate nu am inteles eu bine, dar daca te tine bateria 4 zile, pai nu-l folosesti mai deloc. Indiferent ce telefoane am avut, le incarcam cam o data pe zi. In afara de Nokia alea vechi, alea ma tineau si o saptamana
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  15. #15
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Este contradictie. L-ai luat acum doi ani cand nici nu aparuse pe piata. Sa te vad cum o explici pe-asta.
    Eu unul sunt convins ca tu aveai si iPhone chiar si inainte de Revolutie

    Oricum, este un telefon urat si nici nu e facut bine. Este descris ca o porcarie in toate articolele. Se vad suruburile pe laterale

    https://i.ytimg.com/vi/wHw_wl7bmdI/maxresdefault.jpg

    Am citit ca nu s-a vandut niciunul, dar era un articol mai vechi. Ar fi nevoie de unul ca tine, mai slab de neuron, sa puna botul si sa-l cumpere. Da' nu cred ca ai avea bani pentru asa ceva.
    Acum 2 ani nu aparuse pe piata la care ai tu acces. La revolutie aveam 9 ani si e corect ca nu aveam smartphone. Faptul ca este descris ca o "porcarie" e o chestie de ce citesti tu si unde. Eu sunt supermultumit de el. Din motive de securitate.

    PS- si tie ti se vad suruburile laterale si esti totusi foarte frumos. Din profil.
    Last edited by Paul Atreides; 9th October 2017 at 14:00.

  16. #16
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Honor 8 e ok. Dar are probleme cu securitatea. Fiabilitatea este determinata de cei 400 euroi. Nici mai mult, nici mai putin.

  17. #17
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Mai da-te-n pulla mea. Cred ca si acum esti pe qindows 95 si tu-mi spui mie de Solarin?
    Pune un biletel scris de mana cu "Paul Atreides" pe telefon si fa-i o poza. Atunci o sa te cred si o sa-ti cer scuze in genunchi.

    Dar Solarin este din categoria husky. Ai inventat cainele ala, ai inventat telefonul, pana si pe maica-ta cred ca ai inventat-o.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  18. #18
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Nu. Laptopul meu e un Clevo . Nici de el n-ai auzit? Si i-am pus Windows 10. Tot din motive de securitate.
    img104490_20082008091444_450x450_21d1.jpg

    De ce crezi ca are avionul incorporat?
    Last edited by Paul Atreides; 9th October 2017 at 18:29.

  19. #19
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Futu-ti mortii ma-tti, hai ca ma plictisesti. Si la mana ai Rolex, sau e prea ieftin pentru tine? Futu-ti gura ma-tti de retard.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  20. #20
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Nu. La mana am un IWC. Nici d-asta n-ai auzit. E pentru aviatori.

    Ceas-de-aviatie--Ultimul-zbor-al-lui-Antoine-de-Saint-Exupery.jpg

    Antoine Saint Exupery a avut tot IWC.
    Last edited by Paul Atreides; 9th October 2017 at 18:50.

  21. #21
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    IWC Pilot Saint Exupery este a sasea în istoria IWC si a fost lansată într-o serie limitată de câte 500 de exemplare (aur rosu 18 K si otel inoxidabil)

    IWC-387805-VS_4c exupery.jpg
    IWC-387805-RS_V2_4c exupery.jpg

    Cel anterior a fost la mana lui Exupery cand a cazut. Asta il port eu. Nu cred ca vrei sa stii cat costa.

    Alta intrebare?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •