Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 59

Thread: Helmuth Duckadam

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1

    Helmuth Duckadam

    "Eroul de la Sevilla" . Nascut la data de 1.04.1959 la Semlac (Arad) , Helmuth a fost eroul celei mai mari performante a unei echipe de club romanesti - castigarea CCE in finala de la Sevilla cu CF Barcelona .

    A inceput fotbalul la Arad , prima echipa la seniori fiind Constructorul . Remarcat de concitadinii de la UTA , Helmuth debuteaza in prima divizie in 1978 , insa la finele acelui sezon retrogradeaza cu echipa in liga secunda . Revine in 1981 in prima liga si isi castiga postul de titular . Chair daca UTA iar retrogradeaza la finele sezonului , Helmuth ramane in Divizia A prin transferul la Steaua Bucuresti . Primele doua sezoane sunt mai grele , joaca mai putin . Din 1984 devine titularul postului . Finala de la Sevilla cu cele 4 penaltyuri consecutiv aparate au constituit apogeul carierei lui Helmuth , la scurt timp dupa finala fiind nevoit sa renunte temporar la activitatea fotbalistica din cauza unor probleme medicale . Se legitimeaza in 1989 la Vagonul Arad pentru care insa nu mai joaca si decide in 1991 sa se retraga .

    La echipa nationala are doua aparitii , ambele in 1982 .

    Activitate ca jucator :

    1977-1978 Constructorul Arad (C)
    1978-1979 FC UTA Arad 19 partide
    1979-1980 FC UTA Arad (B) -
    1980-1981 FC UTA Arad (B) -
    1981-1982 FC UTA Arad 34
    1982-1983 Steaua București 7
    1983-1984 Steaua București 10
    1984-1985 Steaua București 31
    1985-1986 Steaua București 32
    1989-1990 Vagonul Arad (B) -
    1990-1991 Vagonul Arad (B) -

  2. #2
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Intr-adevar un jucator care a intrat in istoria Stelei si in Cartea Recordurilor in urma finalei CCE din '86 A aparat patru penalty-uri consecutive, unul in timpul regulamentar de joc si inca trei la loviturile de departajare.
    Acele penalty-uri nu au fost ratate, ci au fost aparate! Toate suturile au fost pe spatiul portii
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  3. #3
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    ce vrei sa zici cu sintagma asta: "A aparat patru penalty-uri consecutive, unul in timpul regulamentar de joc si inca trei la loviturile de departajare". nu am inteles nimic.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  4. #4
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    hmmm, acum vad si eu

    au fost 4 la loviturile de departajare....

  5. #5
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gontel View Post
    ce vrei sa zici cu sintagma asta: "A aparat patru penalty-uri consecutive, unul in timpul regulamentar de joc si inca trei la loviturile de departajare". nu am inteles nimic.
    Adica intre astea 4 aparate, nu a luat nici un gol din penalty care sa-i intrerupa sirul. Prin consecutive nu am vrut sa spun unul dupa altul deodata... puteau sa fie si in meciuri diferite. Daca apara doua penalty-uri intr-un meci si alte doua in alt meci, se putea spune ca "portarul a ajuns la 4 penalty-uri consecutive aparate"... asa cum se spune despre echipe "a ajuns la al treilea meci consecutiv fara infrangere". E cam acelasi lucru.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  6. #6
    springbok Gontel's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    za lend of ciois
    Posts
    4,725
    Reputatie
    1
    Adica am inteles ce vrei sa zici.
    Adica la Sevilla Duckadam a aparat 4 penalty-uri consecutiv la loviturile de departajare. Nu a fost niciunul in timpul regulamentar de joc.
    [B][FONT="System"]"Rap is what you do, Hip-Hop is what you live" - KRS One[/FONT][/B] [SIZE="4"][/SIZE]

  7. #7
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Din cate stiu a fost un penalty in timpul regulamentar de joc si inca 3 la loviturile de departajare. Parca asa imi amintesc.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  8. #8
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    Nu a fost niciun penalty in cele 120 de minute la Sevilla . Cele 4 consecutive au fost numai la loviturile de departajare , aparate in fata lui Alesanco , Pedrazza , Pichi Alonso si Marcos .

    Acum vad . Din 2004 , Duckadam este vicepreședinte PNG si președinte Filiala Județeană PNG Arad .

  9. #9
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Helmuth Duckadam se căsătorește!

    Dupa o iubire de trei ani, Helmut Duckadam si Alexandra Lincar s-au hotarit sa-si oficializeze relatia, informează "VIP".

    Evenimentul este programat pe data de 3 iunie, la Arad, iar nasi le vor fi familia Petru Tarchila, fostul sef de la Politia de Frontiera, acolo unde a activat si Helmut. Petrecerea se va desfasura intr-un cadru intim, muzica din play-list-ul calculatorului urmind sa tina loc lautarilor. Alexandra si-a ales rochia de mireasa, o creatie Eli Laslean, in timp ce Helmut isi va cumpara costumul de la Paolo Rossi. Cei doi isi doresc sa-i aiba la nunta lor pe fostii colegi ai lui Duckadam, dar si pe actualul sef de partid, Gigi Becali. Mirele are si o surpriza pentru invitati: ii va intimpina cu tuica din productia proprie.

    O surpriza de 1 aprilie

    Pina la fericitul eveniment, Helmut pregateste o alta surpriza, pe 1 aprilie. Si nu e pacaleala, chiar in aceasta zi el isi va sarbatori ziua de nastere, asa ca va fi un bun prilej pentru a inaugura si casa de vacanta, el aflindu-se pe ultima suta de metri in ceea ce priveste finalizarea acestui proiect.

    Alexandra Lincar are 28 de ani si este purtator de cuvint la Oficiul Fortelor de Munca din Arad. Ea a terminat doua facultati: Jurnalistica/Engleza si Administratie Publica, la cea din urma sustinindu-si si masteratul.


    Casa de Piatra.
    Si-a gasit una tinerica
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  10. #10
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    s-a scos mosul cu o puicuta tanara

  11. #11
    sport legend resita's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Resita
    Posts
    25,840
    Reputatie
    1
    La Multi Ani Helmutk

    CSM Resita... Dinamo Bucuresti... Arsenal Londra

  12. #12
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    La multi ani, maestre.
    Sa ne traiesti 100 de ani fara reparatii...capitale

  13. #13
    Mereu Campioni dede's Avatar
    Join Date
    Sep 2005
    Location
    Cluj
    Posts
    14,166
    Reputatie
    1
    LMA!

    cati ani are?
    Increderea absoluta in victorie este insasi cheia victoriei.

  14. #14
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    La Multi Ani Helmuth Duckadam
    Cred ca implineste 48 de ani.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste €

  15. #15
    sport legend Snake_21's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    6,632
    Reputatie
    1
    La multi ani Helmuth Duckadam
    Bafta, Reghe!

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    Eroul de la Sevilla , dupa 21 de ani : "Ne-am întâlnit după 20 de ani, mai așteptăm nouă ani, să vedem cine o să mai trăiască, să ne întâlnim iar. Normal că te gândești la ce ai realizat când se apropie ziua de 7 mai. Am devenit prea ocupați, timpul se scurge și vrând-nevrând, uităm. Ne aducem aminte doar când vedem că fotbalul românesc este departe de o asemenea performanță" .

    Despre eventualitatea reeditarii acestei performante : "Dacă va mai ajunge vreo echipă românească în finala actualei Ligi a Campionilor? Niciodată să nu spui niciodată, dar mi-e greu să cred că va avea vreo echipă de la noi forța necesară. Cea mai mare performanță a unei echipe românești în viitor va fi poate să treacă de grupele LC, dar nu știu când" .

    Cu partea de final nu prea sunt de acord . Nu stii ce iti rezerva viitorul...

  17. #17
    sport legend Snake_21's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    Romania
    Posts
    6,632
    Reputatie
    1
    Asa e
    Bafta, Reghe!

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    Am revazut aseara acel meci de la Sevilla si am revazut si faza de la final , dupa apararea penaltyurilor cand copii de mingi (?) il asaltasera pentru a primi acele manusi . Duckadam nu le-a dat atunci ci de abia acum cativa ani cand le-a vandut din motive de lipsuri financiare pentru atentie ... 3000 USD . O suma ridicola , cat ar valora acum manusile unui portar care apara 4 penaltyuri consecutive in finala CL si intra in Cartea Recordurilor ?

    Anormala situatia in care ajunsese Duckadam atunci . Era vorba si de niste pensii viagere date de Becali eroilor de la Sevilla . Totusi de data mai recenta , dar oare cat valoreaza aceste pensii si mai ales , se dau ?

  19. #19
    anti GG YoYoyOi's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    42,958
    Reputatie
    1
    Da... din cate stiu eu se dau. Si nu sunt neglijabile. Adica sunt ceva mai mult decat salariul mediu pe economie, ceea ce e ceva.
    Chiar anul trecut a fost un caz cand GG zicea ceva de pensiile astea, ca il plateste pe Dukadam fara sa faca nimic. Si unii au sarit si i-au reprosat ca a zis asta. Dar GG voia de fapt sa spuna ca el ii plateste acea pensie, dar ar fi asteptat un fel de implicare a lui la club pt banii aia si poate pt mai multi bani...
    Sper ca nu incurca personajele sau situatia, dar eu asa am retinut.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    3,937
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Liviu View Post
    "Eroul de la Sevilla" . Nascut la data de 1.04.1959 la Semlac (Arad)
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Helmut pregateste o alta surpriza, pe 1 aprilie. Si nu e pacaleala, chiar in aceasta zi el isi va sarbatori ziua de nastere
    Inedit . De fapt nu e nascut pe 1 ci pe ... 2 Aprilie , a fost trecut gresit in acte ...

  21. #21
    Banned
    Join Date
    Jun 2007
    Location
    Giurgiu
    Posts
    157
    Reputatie
    0
    Eu il admir pe Duka dar sa stiti k nu a fost mare portar!!! fata de coman nu se apropia a avut o seara magica si un portar ca cernea asea mai avea si o gafa da era sigur pe el bun da nu iesit din comun.Dar respect toata viata pentru seara de atunci bvo Duka sansa a fost cu tine atunci si meriti tot respectul.Nu te supara pe mine dar nu ai fost super star!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •