Page 3 of 14 FirstFirst 1234513 ... LastLast
Results 43 to 63 of 278

Thread: Renaste Rapid pe bani publici?

  1. #43
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Explicatiile tale sunt de pus in rama
    N-am dormit deloc noaptea asta, unele lucruri au sens doar in capul meu, ce vrei?
    O sa-ti fac un memoriu cu compendiu pe capitole sa-ti descriu de ce logica nu e perfecta si necesita clarificari ulterior!

    Logica draga Sevilla e acel lucru de care te folosesti pentru a aproxima adevarul, in lipsa adevarului.



    PS: Cand am zis "din buget", m-am referit la din bugetul clubului. La cel al primariei am facut referire directa de fiecare data.
    Last edited by Johnny D; 16th August 2017 at 15:35.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  2. #44
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by singuratic83 View Post
    Scuza-ma, dar eu n-am incredere in presa, chiar daca tu ai dat link-urile din surse diferite. Libertatea si sport.ro ies din ecuatie, alea se ocupa mai mult de cancan-uri, iar mediafax e cu semne de intrebare pe alocuri.


    Ei bine, ce am aflat eu de la o sursa sigura care lucreaza in domeniu? Madam' Firea contribuie aproape 100% la organizarea partidelor FCSB-ului de pe NA!
    Genial Libertatea si Mediafax nu sunt de incredere, "da' mi-a spus mie cineva ca..."

    Bre, nea Sandu de la 3 nu e mai de incredere decat Midiafax-u'

    Gigi Talibanu e mic copil pe langa rapidistii astia.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  3. #45
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,502
    Reputatie
    0
    Sevilla si parerile lui pertinente, zici ca e Duba reincarnat!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #46
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    discutand strict de fotbal, Duba si Sevilla sunt cu zece clase peste tine. esti un baiat de pus la rana doar atunci cand nu te bagi ca musca-n lapte.
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  5. #47
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    ... lucru pe care_l faci din ce in ce mai rar. Aveai obiceiul copilaresc sa te bagi in vorba/ exprimi opinia (uneori gresita/ vezi atacul cretinoid aplicat lui Ilie Nastase care : cica_ti facea tara de rusine sau de ; vezi din urma = "citeste-te") total neinspirat, pe mai toate topicele luru pe care vad ca ai reusit sa_l corectezi. >>





    "din mers" carevasazica






    Ps. sau din suturile primite 'npopou/

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  6. #48
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ca sa oprim autoflagelarea tarabosteşilor pipereni, avem si noi un link cu cifre si o deductie. Aista e link-ul:

    http://m.gandul.info/stiri/44-000-de...ntari-10899456

    Si deductia: Becali a platit 80 de mii chirie (dupa alte surse 65, dar nu ne uitam noi acum la 15 mii) pt ca o parte din bani trebuia sa se intoarca la clubul sportiv aflat sub tutela armatei, care tinea in carca celelalte sectii. Probabil asta a fost intelegerea cu Babiuc: iti dam, astepti un pic sa dospeasca milioanele, dar returnezi lunar o mica parte din cascaval, sa traim cu totii bine. Cand Becali a considerat ca armata a ciugulit destul din purcoiul de 50 de milioane, a oprit robinetul iar Talpan a imbracat camasa mortii Evaluarea expertilor a fost oricum praf in ochi si probabil a fost indulcita. A fost mai mult un avertisment, o mica bataie cu pulica de marinar pe capul latifundiarului. Aflate in plin boom financiar al imobiliarelor, terenurile nu valorau doua milioane, ci ajunsesera de 25 de ori mai mult. Interesant e ca Becali a dat la schimb terenuri pe care nu era proprietar Cam asta e povestea oropsitei fc pipera 2004 sa.

  7. #49
    sport legend
    Join Date
    May 2013
    Location
    Giulesti/Cismigiu
    Posts
    378
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Genial Libertatea si Mediafax nu sunt de incredere, "da' mi-a spus mie cineva ca..."

    Bre, nea Sandu de la 3 nu e mai de incredere decat Midiafax-u'

    Gigi Talibanu e mic copil pe langa rapidistii astia.
    Cine mai e si Gigi Talibanu?
    Serios, tu chiar citesti Libertatea sau Click? Eu, ca bosorog, nu pot cumpara asa ceva... pot sa stea acolo pe tarabe cu miile de exemplare. Destul ca mai dau accidental pe vreun post tv si vad pustoaice cu aere de Hollywood sau frezati complexati si gretosi in gandire.
    Sursele de incredere si argumentele plauzibile mai plutesc deasupra liniei in prezent.

  8. #50
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ca Borcea, Penescu, Niculae, fratii Capra, Iancu, Copos, Netoiu, Padureanu, Adamescu si altii au ajuns la inchisoare de baieti buni ce erau. Poate, o parte a banilor facuti ilegal, au ajuns si pe la cluburile lor.

    Nu cred ca poate un suporter de echipa din Romania sa arate cu degetul alte echipe si sa spuna ca au fost sustinute cu bani facuti ilegal, cu atat mai putin dinamovistii si rapidistii.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    May 2013
    Location
    Giulesti/Cismigiu
    Posts
    378
    Reputatie
    1
    Curios, Becali e singurul pe care l-ai omis din acel sir... si care a mai intrat si de 2 ori la "facultate". Sa nu-mi spui ca nevinovat...
    60-70%, Copos a picat in capcana altora. Sceptic in general, totusi s-a fript. Desi spunea ca sufla si-n iaurt dupa un episod cu Sichitiu, de acum 16 ani.

  10. #52
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Ii raspundeam lu' Burcea care vorbea de Becali iar eu am continuat cu alte exemple, inclusiv din curtea lor.

    Quote Originally Posted by singuratic83 View Post
    60-70%, Copos a picat in capcana altora
    Si restul de 30-40%? Putem sa inventam si sa aruncam cu numere din burta toata ziua. Io sunt sigur ca ai analizat si cantarit cu multa atentie pana ai ajuns la cifra de 60-70%. Noi astia, care nu intelegem procesul minutios prin care ai calculat numerele respective, suntem inclinati sa facem caterinca de toata munca si eforturile tale. Asa suntem noi.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  11. #53
    sport legend
    Join Date
    May 2013
    Location
    Giulesti/Cismigiu
    Posts
    378
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Si restul de 30-40%? Putem sa inventam si sa aruncam cu numere din burta toata ziua. Io sunt sigur ca ai analizat si cantarit cu multa atentie pana ai ajuns la cifra de 60-70%. Noi astia, care nu intelegem procesul minutios prin care ai calculat numerele respective, suntem inclinati sa facem caterinca de toata munca si eforturile tale. Asa suntem noi.
    Nicio problema, n-a fost o munca asidua. Oricum, vad ca doar tu faci caterinca pana acum.
    30-40% e o proportie mica, multi cred ca-l invinuiesc direct pe Copos, dar el a fost influentat tot timpul din 2003 incoace. A aplecat urechea catre x, y, z (nu-mi face placere sa dau nume) si a platit. Asta nu inseamna ca-i caut vreo scuza, nici pe departe, pentru ca a comis foarte multe greseli personale de-a lungul timpului.

  12. #54
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Hai ca dau eu nume. Zotta. Stiu ca avea multe combinatii si l-a jecmanit pe Copos de multi bani.

    Dar nu din cauza asta a cazut Rapid. Atat Rapid si Dinamo au ajuns mult prea rar prin grupele competitiilor europene. De acolo vine grosul banilor. Rapid a ajuns de trei ori in grupe de Uefa... si atat. Nu este suficient. Au clacat lamentabil cu Anderlecht cand dupa trei reprize aveau 2-0 la general si avantajul golurilor marcate in deplasare. Au luat 3 goluri intr-o repriza si au fost eliminati. Au clacat de prea multe ori chiar in prima runda, in timp ce Steaua mai reusea din cand in cand sa elimine un Ajax, Valencia, Galata, etc. Aici s-a facut diferenta,. performantele in Europa. De aceea Rapid a falimentat si Dinamo a ajuns in insolventa.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  13. #55
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Ii raspundeam lu' Burcea care vorbea de Becali iar eu am continuat cu alte exemple, inclusiv din curtea lor.
    E o diferenta majora: Borcea a ajuns la puscarie pt ca a furat de la club, Becali pt ca a smenuit pt club, chiar cu cei cu care batuse palma pt echipa (deci legat strict de fotbal).
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  14. #56
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Deci Becali este un fel de Robin Hood? Il vad acum intr-o lumina mai buna datorita tie.
    Becali, asa smenuind, a bagat bani in club si a adus zeci de milioane in tara din Europa.

    Daca ar fi fost toti ca Borcea si Adamescu, nu mai aveam fotbal profesionist. Echipa ca Pandurii si Astra au supravietuit pana acum datorita transferurilor platite de Steaua. E Becali taranoi, da' fara el... nu cred ca ne era mai bine, din contra.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  15. #57
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Sevilla86 View Post
    Becali, asa smenuind, a bagat bani in club si a adus zeci de milioane in tara din Europa.
    Te-am iertat la un post precedent pe alt thd dar aici e chiar hilar. Poti sa dezvoltezi ce vrei sa spui cu "milioane in tara din Europa"?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #58
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Eu ti-am pus pe masa cifre, tu scrii proza, ce-ai mai citit prin ziarele de monden la rubrica sport . Retorica asta a creierelor spalate merge pana vedeti indicatoarele cu Pipera city limits. Cand intrati la noi in oras va ardem

    De la noi a furat, de la tara asta de ***** in care un clan albenez isi face de cap, iar rumanii, pt putin curent platit si ceva maruntis, il pupa in carici. Bai, spor, ce sa zic!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  17. #59
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Dupa 4 participari in grupele Champions League, 8 participari in grupele Uefa/Europa league (urmeaza a 9-a) si 5 primaveri in Europa, a adus vreo 100 mil euro in tara numai din bonusurile Uefa. Iar de cand a venit la Steaua, a vandut jucatori in valoare de peste 70 mil euro.

    Burceo, toti fura. Unii baga banii furati in conturi offshore, iar Becali pe langa ce o fi bagat in buzunar, a mai bagat si in club. Asta il face mai putin rau decat ceilalti. Glumeam mai devreme cu Robin Hood, am crezut ca-i evident
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  18. #60
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Sevilla, Becali a adus bani in buzunarul sau din ce spui tu acolo. A cumparat si jucatori direct din strainatate deci a "exportat" bani. A cumparat straini din Romania dar asta inseamna ca nu el a adus banii in Romania.
    Daca vrei sa dezvolti un model economic de introdus bani in Romania atunci ai un club care formeaza jucatori si ii vinde in strainatate ceea ce nu e cazul lui Becali.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #61
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Acum bagi din burta... vezi ca pot sa-ti verific afirmatiile si sa vad daca sunt adevarate sau nu.

    Sezonul asta s-au platit peste 4 mil euro pe jucatori. Toti banii s-au dus pe jucatori romani catre cluburi din Romania. Morais si Teixeira au venit liberi de contract.
    Sezonul trecut s-au platit aproape 7 mil euro pe jucatori. Cam 1.9 mil s-au dus pe jucatori straini dar catre echipe din Romania. In rest, s-au dus banii pe jucatori romani catre cluburi din Romania.

    Record absolut: sezonul 07/08 cand Steaua platea 12 mil euro pe jucatori, dintre care 8 mil pe jucatori romani.

    Este o aproximare, dar cred ca in jur de 80% din banii platiti pe transferuri s-au dat pe jucatori romani catre cluburi din Romania.



    Plus ca mai este aspectul bonusurilor Uefa pe care vad ca incerci sa-l ocolesti.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

  20. #62
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Jucatori straini cumparati in Romania reprezinta bani pe care alti patroni au adus ... in Romania. Deci banii astia sunt introdusi de alti patroni ... in Romania. Bani pe care indirect Becali a exportat din Romania.

    Bonusuri UEFA sunt de acord. Dar asta e plata normala pt toate care participa in competitii Europa. Viitorul, Craiova, Dinamo, Astra si FCSB
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #63
    DevilOfTheRhine Sevilla86's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,350
    Reputatie
    1
    Echipele alea la un loc nu au adus nici pe sfert cat a adus Steaua de una singura din bonusuri.
    Comparatie si argument absolut inutil.

    Initial parea ca te-a iritat afirmatia mea cum ca ar fi adus zeci de mil in tara. Vad ca nu mai combati ideea originala. Am avut dreptate.

    Ca vrei sau nu sa accepti si sumele din transferuri, deja nu mai conteaza. Zecile de mil de la Uefa au venit.
    A vandut Steaua de peste 70 mil, dar a si cheltuit tot cam 70 mil pe transferuri in aceeasi perioada. Uite, chiar nu mai tin minte ca Steaua sa fi vandut vreun jucator in Romania. Vasta majoritate a banilor incasati au venit de la cluburi din strainatate, iar majoritatea lor au mers tot pe transferuri de la alte cluburi din Romania catre Steaua. Eu cred ca nici aspectul asta nu poate si disputat. Steaua vinde in strainatate jucatori romani si cheltuieste in tara tot pe jucatori romani. Asta este valabil pentru majoritatea banilor, nu chiar toti.
    Academia Rapid infiintata de catre generalul de securitate Vasile Malureanu supranumit €žtatucul politiei politice ceausiste

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •