Page 1 of 9 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 185

Thread: WTA Wimbledon 2017

  1. #1
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0

    WTA Wimbledon 2017

    Entry list: http://www.wimbledon.com/pdf/LS_230617_7pm.pdf

    Avem : Halep, Begu, Niculescu, Cirstea, A. Bogdan pe tabloul principal

    Entry list calificari: http://www.wimbledon.com/pdf/LadiesS...ntries2017.pdf

    Avem: Tig, Bara, Buzarnescu

  2. #2
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    La femei stam bine... nimic nou sub soare.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Primele doua reprezentante ale noastre intrate in calificari au pierdut. Irina Maria Bara, locul 211, a fost invinsa de Barbara Haas (Austria), locul 178, cu 6-4 6-4, iar Paticia Maria Tig, locul 118 si cap de serie nr. 7, a fost invinsa de Anastasia Potapova (Rusia), locul 294, cu 7-6/1 6-3. In prima mansa a servit pt. set la 5-4 si a ratat doua mingi de set la 40-15. O mai avem in cursa doar pe Mihaela Buzarnescu, locul 213, care va juca in primul tur cu Arantxa Rus (Olanda), locul 156. Sunt tare curios cum se descurca Buzarnescu dupa maratonul pe care l-a avut in ultimele doua saptamani. A castigat turneu ITF in Ungaria pe zgura, a castigat turneu ITF in Turcia pe hard, iar acum joaca calificari la Wimbledon pe iarba. Deci in decurs de trei saptamani joaca pe trei suprafete diferite. Sa o vedem si pe iarba.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Buzarnescu trece in trei seturi de Arantxa Rus. In turul doi are cu Petra Martic. Extrem de greu. Martic are optime la Roland Garros, e in forma mare.

  5. #5
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Mult mai greu mi se pare traseul lui Halep ca cel al Pliskovei. Intre ele fac comparatie, pt ca mai mult ca sigur una dintre cele doua va fii numarul unu mondial peste doua saptamani. Avem asa:

    – Traseu virtual Simona Halep:

    Turul 1: Q
    Turul 2: Haddad Maia / Robson
    Turul 3: Vondrousova / Suarez-Navarro / Bouchard
    Turul 4: Sevastova / Azarenka / Bellis / Vesnina
    Sferturi: Kvitova / Konta
    Semifinale: Svitolina / Ostapenko / Keys / Lucic-Baroni
    Finală: Kerber / Pliskova.

    – Traseu virtual Pliskova:

    Turul 1 - Rodina
    Turul 2 - Niculescu/Rybarikova
    Turul 3 - Zhang/Goerges
    Turul 4 - Pavlyuchenkova/Gavrilova
    Sferturi -Wozniacki/Mladenovic
    Semifinale - Kerber/Kuznetsova
    Finala - Halep/Svitolina.

    La primele doua tururi nu avem ce comenta. Incepand cu turul al treilea, vedem la Simona, Vondrousova / Suarez-Navarro / Bouchard, iar la Pliskova vedem pe Zhang/Goerges. Oricare dintre adversarele Simonei clar peste ceea ce are Pliskova. In optimi poate da peste Azarenka. in timp ce Pliskova da peste lesinate ca Pavlyuchenkova sau Gavrilova.
    In sferturi la Simona pot venii Kvitova sau Konta, pe care eu le vad principalele favorite la trofeu, pe cand la Pliskova pot venii Wozniacki sau Mladenovic.
    Iata ca ceea ce zicea Johnny nu s-a intamplat, Simona nu a scapat de Kvitova. Doar s-a amanat un tur, putea cadea cel mai devreme in optimi cu ea.
    Aici ma opresc cu comparatia pt. ca incepand cu sferturile multe se pot intampla. Oricum se poate usor observa bulanul pe care l-a avut Pliskova.
    Simona trebuie sa traga tare daca vrea sa devina nr. unu mondial, va pleca si cu un deficit de aproximativ 400 de puncte, reprezentand sfertul de anul trecut pe care trebuie sa si-l apere. De aia am zis ca daca Pliskova ar fii fost eliminata devreme la Eastbourne deficitul de puncte ar fii fost mai mic. Oricum bafta Simonei si sa o vedem peste doua saptamani pe LOCUL UNU MONDIAL. Macar atat, sansela la trofeu sunt destul de mici.

  6. #6
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Pliskova are prima sansa sa castige turneul.
    Nu stiu ce ca face Simona, nu o vad in semifinale, dar sper cumva sa obtina primul loc dupa turneul asta.

  7. #7
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Pliskova e fabuloas pe iarba, chiar am zis asta de la RG ca va fi extrem de greu de oprit, foarte bine c-a cazut pe cealalta parte fata de Halep.
    Atunci nu stiam ca si Kvitova a atins forma sa aproape optima sau c-o va atinge. Cele 2 sunt aproape de neinvins pe iarba, sper Kvitova sa fie pe partea Pliskovei si nu a lu Halep!
    Pe mine doar asta ma intereseaza. este Kvitova pe partea Simonei sau a Pliskovei? Daca e pe partea Simonei, sansele ei sa ia trofeul scad vertiginos.



    Deci a avut ghinionul nu doar pe semifinala ci chiar pe sfertul Kvitovei... nasol. In atare conditii greu de tot sa ajunga macar sa se bata cu Pliskova in finala.



    Pliskova e mare favorita, nu doar favorita.
    Insa Kerber e o amenintare, e jucatoare buna de GS iar Pliskova inca nu e campioana de GS, nici macar finalista asadar ar putea avea emotii cu Kerber.


    Sau are o finala la USO de care vag imi aduc aminte? Daca are, asta ar ajuta-o intr-o eventuala semifinala cu Kerber.

    Quote Originally Posted by marian buzoian View Post
    – Traseu virtual Pliskova:

    Finala - Halep/Svitolina.
    Si daca tot amintesti de ce ziceam eu ca are o buna relevanta!
    Pune-o bai frate pe Kvitova acolo ca e peste Halep si Svitolina ca amenintare, fara doar si poate. Ce tot faci, nici n-o pui deloc?
    Last edited by Johnny D; 1st July 2017 at 16:25.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #8
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Kerber are cota 20 sa castige, am vrut sa arunc ceva bani pe ea, apoi am văzut ce traseu are si am renuntat. Mi-e ca pierde la Safarova în turul 3. Svitolina iese la Barty în primul tur.

  9. #9
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Barty e periculoasa rau dar aici nu mai e Hertogenbosch, Eastborne sau Mallorca.
    In GS presiunea e incomensurabil mai mare si terenul se face mai mic, mingile mai grele, stii tu, Svitolina are avantajul psihologic in acel meci.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Johnny D View Post
    Pe mine doar asta ma intereseaza. este Kvitova pe partea Simonei sau a Pliskovei? Daca e pe partea Simonei, sansele ei sa ia trofeul scad vertiginos.



    Deci a avut ghinionul nu doar pe semifinala ci chiar pe sfertul Kvitovei... nasol. In atare conditii greu de tot sa ajunga macar sa se bata cu Pliskova in finala.



    Pliskova e mare favorita, nu doar favorita.
    Insa Kerber e o amenintare, e jucatoare buna de GS iar Pliskova inca nu e campioana de GS, nici macar finalista asadar ar putea avea emotii cu Kerber.


    Sau are o finala la USO de care vag imi aduc aminte? Daca are, asta ar ajuta-o intr-o eventuala semifinala cu Kerber.



    Si daca tot amintesti de ce ziceam eu ca are o buna relevanta!
    Pune-o bai frate pe Kvitova acolo ca e peste Halep si Svitolina ca amenintare, fara doar si poate. Ce tot faci, nici n-o pui deloc?
    Acesta este traseul virtual facut conform capilor de serie, ci nu dupa cum le vedem noi favorite pe jucatoare, Kvitova este cap de serie nr. 11 .

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Deci, castigand la Eastbourne, Pliskova va fii in proportie de 90% nr. unu mondial dupa Wimbledon. La startul turneului va avea un avans de 295 de puncte peste Simona. Deci Simona trebuie sa ajunga cel putin in sferturi, iar Pliskova sa nu treaca de turul trei, in cel mai simplu caz. Greu de crezut ca nu va trece de turul trei Pliskova. Daca Pliskova ajunge in optimi, Simona trebuie sa faca semifinale. Daca Pliskova ajunge in sferturi, Simona trebuie sa ajunga in finala, pentru doar 5 puncte nu i-ar ajunge semifinala. Deci, va fii foarte greu pentru Simona sa ajunga nr. unu dupa Wimbledon. Cheia a fost la Eastbourne. Daca nu castiga Pliskova, avea si Simona sanse bune pentru nr. unu mondial dupa Wimbledon, Pliskova ar fii avut doar 125 de puncte avans. Plus daca Simona nu se impotmolea cu Wozniacki in sferturi ar mai fii acumulat si ea ceva puncte si diferenta era mult mai mica. Cel mai simplu mod era daca ar fii castigat ea turneul de la Eastbourne, ar fii avut ea puncte in fata lui Pliskova.

  12. #12
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Halep aparent are cu o jucatoare fara nume maine dar nu e chiar asa, Erakovic e destul de-nforma pe iarba!
    Are 6 victorii in ultimele 7 meciuri pe iarba Erakovic, ultimele 2 din calificari de Wimbly chiar cu 2-0! E drept c-a jucat aproape doar cu pushlamale dar pe iarba te ajuta astfel de victorii, asadar Simonica tre sa fie atenta si sa nu-si mai bage picioarele-n el de meci daca se-ntampla ceva la un moment dat.

    Quote Originally Posted by marian buzoian View Post
    Acesta este traseul virtual facut conform capilor de serie, ci nu dupa cum le vedem noi favorite pe jucatoare, Kvitova este cap de serie nr. 11 .
    Ce m-ai pus la punct!

    Am inteles domnule, sa traiti!

    Quote Originally Posted by marian buzoian View Post
    Plus daca Simona nu se impotmolea cu Wozniacki in sferturi ar mai fii acumulat si ea ceva puncte si diferenta era mult mai mica. Cel mai simplu mod era daca ar fii castigat ea turneul de la Eastbourne, ar fii avut ea puncte in fata lui Pliskova.
    Eu cred ca n-avea cum o bate pe Pliskova in finala si deocamdata la H2H are doar victorii cu cehoaica! In atare conditii daca Doamne-ajuta s-ar intalni cele 2 in finala, Simona are un avantaj mai mare decat ar fi avut daca ar fi pierdut finala de la Eastborne cu Pliskova, ar fi singurul lucru pozitiv de saptamana asta de mentionat.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #13
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Nu e rea Erakovic pe iarba, plus ca are meciuri in picioare deja. O sa fie echilbrat meciul zic eu.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Maine avem asa:
    Pe terenul 2 : Simona Halep cu Marina Erakovic, dupa intalnirea de pe tabloul masculin dintre Jo-Wilfried Tsonga si Cameron Norrie.
    Pe terenul 4: Ana Bogdan cu Ying-Ying Duan, imediat dupa intalnirea lui Copil cu Gojowczyk.
    Pe terenul 14: Irina Begu cu Naomi Broady, dupa intalnirile Joao Sousa - Dustin Brown si Malek Jaziri - Lucas Pouille.
    Mult succes reprezentantelor noastre.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Eu cred ca in mod normal mai mult de 7-8 game-uri nu are cum sa piarda Simona maine.

  16. #16
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Sa vedem. O vad pe Halep in mare dificultate pe gazon.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  17. #17
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Prima ei serva nu-mi place, obisnuia in anii trecuti sa fie mai incisiva cu ea.
    Ce-i drept o baga mai des, a renuntat la incisivitate pentru procentaj... pe zgura o merge, pe hard treaca-mearga, dar pe iarba...
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  18. #18
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    mda, dar daca renunta la procentaj si va juca mai mult cu al 2-lea e mancata.Cred ca trebuie sa mentina acelasi profil la serviciu

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Simona trece lejer de Erakovic, 6-4 6-1. Va juca in turul doi cu Beatriz Haddad Maia, din Brazilia. Am vazut cateva secvente din meciul ei de astazi cu Laura Robson si mi se pare periculoasa aceasta jucatoare. A invins lejer si ea astazi, 6-4 6-2. Plus ca este si stangace. Va fii destul de incomoda pentru Simona.
    http://www.wimbledon.com/en_GB/news/...499083748.html

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    A trecut pana la urma si Svitolina in turul doi, dupa doua seturi foarte disputate cu Barty, 7-5 7-6/8. A avut un prim tur foarte greu Elina. A rasuflat usurata la sfarsit, s-a bucurat de parca ajunsese in semifinale.

  21. #21
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Kvitova isi pierde serviciul din start. Probabil are emotii la revenirea la Wimbledon.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •