Page 3 of 3 FirstFirst 123
Results 43 to 60 of 60

Thread: Grand prix 2017

  1. #43
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    S-au stabilit o parte dintre calificatii pentru finala GP.
    http://www.isu.org/figure-skating/fi...figure-skating

    Baieti:
    1 Nathan CHEN USA 30p
    2 Shoma UNO JPN 28p
    3 Mikhail KOLYADA RUS 26p
    4 Sergei VORONOV RUS 26p
    5 Adam RIPPON USA 26p
    6 Boyang JIN CHN 22p
    Rezerve
    7 Jason BROWN USA 22p
    8 Javier FERNANDEZ ESP 20p
    9 Misha GE UZB 20p


    Perechi
    1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 30p
    2 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 30p
    3 Aljona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 28p
    4 Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD CAN 26p
    5 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 26p
    6 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 26p
    Rezerve
    7 Vanessa JAMES / Morgan CIPRES FRA 24p
    8 Kristina ASTAKHOVA / Alexei ROGONOV 22p
    9 Nicole DELLA MONICA / Matteo GUARISE 20p
    Last edited by Tracoromana; 26th November 2017 at 13:31.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #44
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Ce se intampla......nu am reusit sa ma tin la curent si cand dau si eu click vad deja mega accidentari......ce se mai stie despre starea lui yuzuru?
    Sincer ma uit la cei calificati pt GPF la baieti si in afara de Adam Rippon restul sunt destul de meah pt mine......Ce a facut Javier de este doar rezerva ???

    Offff.....ma pun sa ma uit la programul francezilor, macar asa m-ai simti mai bine.....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  3. #45
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    A fost pe 6 in primul gp(CoC) in care a participat, se pare ca a avut ceva probleme de sanatate si a cam facut praf programele! Mi-ar placea sa il vad pe Misha in GPF! Ar trebui sa renunte pe rand cei 3 ce sunt in fata lui!
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  4. #46
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Skate America - Ladies SP

    1. Satoko Miyahara - 70.72
    2. Kaori Sakamoto - 69.40
    3. Gabrielle Daleman - 68.08
    4. Bradie Tennell - 67.01
    5. Serafima Sakhanovich - 66.28
    6. Ashley Wagner - 64.12
    https://www.youtube.com/watch?v=2sgTQdBspOI&t=3s
    https://m.youtube.com/watch?v=MSsEgUMnYUA
    https://www.youtube.com/watch?v=1KFq0KUWmeg
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  5. #47
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    Skate America - Men Result

    1. Nathan Chen - 275.88 (FS 171.76)
    2. Adam Rippon - 266.45 (FS 177.41)
    3. Sergei Voronov - 257.49 (FS 169.98)
    4. Boyang Jin - 246.03 (FS 168.06)
    5. Han Yan - 228.33 (FS 142.36)
    6. Ross Miner - 219.62 (FS 148.03)

    https://www.youtube.com/watch?v=oush3neRE8s
    https://m.youtube.com/watch?v=lTVp4E4lt8M
    https://www.youtube.com/watch?v=-DK8FeYdNkU
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  6. #48
    c'est la vie whisper's Avatar
    Join Date
    May 2006
    Location
    middleofnowhere
    Posts
    18,180
    Reputatie
    0
    "We believe Hanyu could win the gold because Daisuke Takahashi, the ace in Japan’s men’s figure skating, paved the way to the world for the other Japanese figure skaters."
    The Japan News, February 2014

  7. #49
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by irinaidu View Post
    Ce se intampla......nu am reusit sa ma tin la curent si cand dau si eu click vad deja mega accidentari......ce se mai stie despre starea lui yuzuru?
    Sincer ma uit la cei calificati pt GPF la baieti si in afara de Adam Rippon restul sunt destul de meah pt mine......Ce a facut Javier de este doar rezerva ???

    Offff.....ma pun sa ma uit la programul francezilor, macar asa m-ai simti mai bine.....
    Am vazut ieri programul liber a baietilor de la Skate America. Ei au fost destul de tensionati, in special cei care vroiau sa prinda finala; au gresit destul de mult, n-au fost cine stie ce scoruri. Apoi a fost accidentul lui Shamohin care cred ca si-a dislocat umarul (n-am citit inca). Apoi mi s-a parut ca si altii ca de ex. Adam Rippon si Nathan Chen se tineau de umar dupa ce cadeau. Pe Rippon l-a pus sefa arbitrilor sa curete gheata pe o portiune si n-a prea fost incantat. Una peste alta, pana la urma toti care erau aproape de calificare s-au calificat.

    La perechi Vanesa/Morgan nu s-au calificat in finala. La Skate America n-am vazut decat programul chinezilor Yu/Zhang.

    In schimb am vazut concursul de la Sanghai Trophy care a fost elegant, bine organizat si probabil bine platit. Nu are miza asa mare si patinatorii au fost mai relaxati ai au vrut sa placa publicului mai mult decat juriului. A fost pe baza de invitatii dar parca i-au ales pe cei cu muzica foarte buna si cu programe placute. Pana si Bobrova/Soloviev mi-au placut.

    Revenind la SA, la fete Serafima Sachanovich (care a fost de multe ori in fata Medvedevei la junioare) parca si-a mai revenit un pic cu antrenorul Plushenko.

    videoclipuri: link
    Last edited by Tracoromana; 26th November 2017 at 20:05.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #50
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    of...imi pare rau de Samohin.... e baiat simpatic...as vrea sa vad ce poate intr-un sezon fara accidentari...
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  9. #51
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Fetelor...sunt scandalizata....de ce nu mi-a zis nimeni sa ma uit la programul de gala a lui Misha de la the competition formerly know as TEB .........ma bucur sa vad ca din cand in cand, mai sunt patinatori care pricep scopul unui program de gala
    In schimb saracul Shoma.....si-a ales el ceva melodie moderna, dar el dansa pe langa ea...
    Last edited by irinaidu; 27th November 2017 at 09:34.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  10. #52
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Sa ne ierti Irina..insa suntem sub efectul acelui program de gala.....

    Uite, mi-as dori daca se mai fac schimbari in codul de punctaj dupa Olimpiada sa tempereze cumva goana dupa 5 cvadrupe in program si sa se puncteze mai bine sau la acelasi nivel interpretarile sublime ca cele ale lui Misha! E pur si simplu nedrept sa nu ai sanse la podium fara cvadruple dar cu triple ok si interpretare profunda. E nedrept sa ai mereu sansa locurilor 7-8. Iar noi vrem sa vedem patinaj si artistic nu 'masini zburatoare'!

  11. #53
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adeline View Post
    Uite, mi-as dori daca se mai fac schimbari in codul de punctaj dupa Olimpiada sa tempereze cumva goana dupa 5 cvadrupe in program si sa se puncteze mai bine sau la acelasi nivel interpretarile sublime ca cele ale lui Misha! E pur si simplu nedrept sa nu ai sanse la podium fara cvadruple dar cu triple ok si interpretare profunda. E nedrept sa ai mereu sansa locurilor 7-8. Iar noi vrem sa vedem patinaj si artistic nu 'masini zburatoare'!
    Suntem pe o spirala... La Olimpiada de la Vancouver 2010 lumea dorea ca numai cei care sar quadruple! ca de ex Plushi! sa aiba sanse la trepte inalte, cei cu triplele ok, ca de ex. Lysachek, sa stea mai deoparte.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #54
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Suntem pe o spirala... La Olimpiada de la Vancouver 2010 lumea dorea ca numai cei care sar quadruple! ca de ex Plushi! sa aiba sanse la trepte inalte, cei cu triplele ok, ca de ex. Lysachek, sa stea mai deoparte.
    Exact la asta ma gandeam si eu. Cand Peter Pan a castigat in fata lui Brian la Goteborg toata lumea era scandalizata ca ce patinaj masculin e ala in care devii campion mondial fara nicio cvadrupla. Brian ,Plushenko si altii au facut lobby pt a motiva baietii sa aiba quad.....
    Acu se sar prea multe...
    oare de ce nu putem sa avem masura....ma intreb si eu ca cetateanul turmentat....nici fara nici una nu mi se pare ok....dar nici 5 nu aduc exact ce avem nevoie....
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #55
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Adeline View Post
    Sa ne ierti Irina..insa suntem sub efectul acelui program de gala.....
    Ok....inteleg
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #56
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    "Acu se sar prea multe"

    Asta e pb. Ar trebui scazuta valoarea elementelor incat sa fie determinati pationatorii sa faca 2 - 3. 5 vor putea face mereu cativa 2 - 3 si e clar ca artisticul nu va mai fi acolo, nu mai vorbesc de accidentari......Si e inceputul sezonului. Parca s-a ridicat prea sus stacheta.

  15. #57
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Adeline View Post
    "Acu se sar prea multe"

    Asta e pb. Ar trebui scazuta valoarea elementelor incat sa fie determinati pationatorii sa faca 2 - 3. 5 vor putea face mereu cativa 2 - 3 si e clar ca artisticul nu va mai fi acolo, nu mai vorbesc de accidentari......Si e inceputul sezonului. Parca s-a ridicat prea sus stacheta.
    Acesta e sportul in ziua de azi. Nu poti limita nimica, altfel nu am putea concepe scopul unui cod 'open-ended'.

    Vreau sa mentionez programele lui Cappelini/Lanote, ma bucur mult ca sunt in finala de la GP. Sunt sublimi si preferatii mei acest sezon!
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  16. #58
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Acesta e sportul in ziua de azi. Nu poti limita nimica, altfel nu am putea concepe scopul unui cod 'open-ended'.

    Vreau sa mentionez programele lui Cappelini/Lanote, ma bucur mult ca sunt in finala de la GP. Sunt sublimi si preferatii mei acest sezon!
    Asa s-a intamplat si la gimnastica, ce accidentari horror au fost in toamna asta la mondiale, totul in goana dupa dificultate. Mai nou acum apar din ce in ce mai des si la patinaj.

    Sublime sunt si rochitele Annei Cappelini de cand o stiu. I'd die for a dress like that

  17. #59
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Inainte ne plangeam de lipsa cvadrupelor , iar acum de abundenta lor, cine sa ne mai inteleaga
    Eu consider ca problema e, nu ca se sare prea mult, ci faptul ca unii baieti ,in goana lor dupa quad-uri, uita de prezentare, de muzica, partea artistica, in general, iar pogramele lor, cu toate ca au potential, devin doar o insiruire de sarituri.
    Insa ,prin stacheta tehnica extrem de ridicata pe care au impus-o, sunt de admirat, de fapt sunt admirabili prin tinerete, ambitie, dorinta de autodepasire, ceea ce si in sport, la fel ca in alte domeniii, duce la progres
    Ceea ce lipseste acum cred ca este balanta , echilibrul intre tehnic si artistic, caci si inainte existau programe cu multe cvadruple ,doar ca baietii stiau sa-si vanda mai bine "marfa"
    Si da,mi s-a facut un dor nebun de Brian, Steph, Daisuke, chiar si de Plushy
    Last edited by ice_girl; 29th November 2017 at 00:17.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  18. #60
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Sincer, prefer sa vad 2-3 quad uri bine executate si restul ce or mai crede patinatorii de cuviinta pt puncte bune decat "Emergency Room live" cu accidentari de nu te poti uita sau final de program in genunchi fara suflu. Daca tehnicul ar fi apropiat diferenta clar se va face la artistic si aici doar imaginatia poate limita. Ma uit la FS lui S/Massot sunt atatea miscari originale acolo.

    Poate daca nu erau abonati la podium cu cele 5 cvadruple aceiasi patinatori (din care rar ies toate ca la carte) poate mai vedeam si azi un Amodio, un Daisuke. Brian, Steph si Plushy bine ca tin aproape de antrenorat, asa ii mai vedem si noi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •