Page 13 of 14 FirstFirst ... 311121314 LastLast
Results 253 to 273 of 281

Thread: WTA GS: Roland Garros 2017

  1. #253
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,875
    Reputatie
    0
    mare pacat..
    nu mai prinde vreodata o asemenea sansa sa joace cu una precum ostapenko intr-o finala de grand slam

    3/3 importante pierdute - 2 x RG + 1 x Turneul Campioanelor.

    orice mare jucatoare precum Serena, Sharapova, Azarenka o omorau intr-o finala pe Ostapenko.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  2. #254
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Simona trece acum prin ce au trecut Wozniacki sau Radwanska toata cariera lor, dar marele ei avantaj e ca are o suprafata foarte buna (zgura) pe care poate face cate ceva.

    E inutil sa-i reprosezi ceva acum. Poate reverul ala pe care a incercat sa-l dea decisiv la minge de 4-0. Poate acolo, paradoxal si total aiurea, ar fi trebuit sa mai joace putin la asteptare si altfel se scria istoria. In rest, cu o jucatoare ca Ostapenko in fata, nu ai ce sa faci. Si nu e vorba ca nu are ce sa-i faca Simona, e vorba ca nu are ce sa-i faca nicio jucatoare din tiparul Simonei. Vine, trage cu tunu', ii intra si a castigat. Vine, trage cu tunu', nu-i intra si a pierdut. Mai simplu de atat nu se poate, pentru ca Halep nu se poate transforma peste noapte intr-o masina de lovituri castigatoare. A explicat si ea la conferinta de presa ca-i plac meciurile in care simte ritmul, dar cu Ostapenko nu e cazul de asa ceva.

    La letona imi place entuziasmul asta copilaresc. e ceva special in ea, am spus-o de foarte mult timp, si cred ca are sansa sa se dezvolte intr-o jucatoare de top. Trebuie doar ca cineva sa-i cizeleze putin jocu' si cred ca Medina poate s-o faca.

    Ah, inca ceva, nu inteleg asta cu "ce sansa a ratat, nu va mai avea una ca asta". Mie mi se pare mult mai greu sa joci o finala cu o pustoaica de 20 de ani care nu are ce pierde decat cu o jucatoare experimentata, de la care stii sa te astepti, eventual nu cu un stil ca asta. Cred ca si Simona ar fi zis "da" unei finale cu Sharapova sau Muguruza in locul uneia cu Ostapenko.

  3. #255
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Ca sa poata trage cu "tunul" fata de 20 de ani trebuie sa fii moale si stereotip la un moment dat in lovituri.
    Ostapenko deplasare in teren 0,o jucatoare agresiva si directa care ar fi alternat lungi si scurte cu intrari in fileu o termina.

    Halep are o parte ok de pe fundul terenului,cu mingile lungi cum spuneam nu este suficient.
    Are o deplasare buna ar trebui sa joace multe scurte cu atacuri in fileu,alfel va mai suferi in turnee.

    Hai sa nu ne ascundem,a fost o ocazie 6-4;3-0 ii lipseste acel 20% care sa rupa jocul si asta nu tine de psihic ci de "bagajul" care il are.
    Poate sa isi imbunatateasca jocul sau sa ramana unde este,depinde doar de ea.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  4. #256
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Am ostenit citind cat de slaba e Ostapenko si cati darreni cahilli avem pe feisbuc si pro tivi. Adevarul e ca tenisul a devenit un sport in care fetitele alea de odinioara, care tineau intr-o mana umbrela si in alta racheta, nu mai pot castiga f multe turnee. Mintea ca mintea, dar fizicul e un dezavantaj greu de surmontat pe teren. Mie imi place Simona de vreo doua luni asa, de cand a scos Darren dracii din ea. Cred ca mai poate juca finale, si sper sa le si castige.
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred cã e supãrarea unui om care n-a reușit sã ne cumpere, așa cum a fãcut-o cu alții

  5. #257
    sport legend
    Join Date
    May 2003
    Posts
    3,686
    Reputatie
    1
    Pacat. Aproape toti spun ca Ostapenko nu avea ce pierde. Asa este. Dar Simona ce-a avut de pierdut ?
    In lumea asta TOTUL este RELATIV !

  6. #258
    sport legend
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Usa
    Posts
    431
    Reputatie
    1
    Eram convins ca va pierde finala dupa primul set cand am vazut statistica winner/errors . Era previzibil ca letona isi va regla tirul si va face mai putine greseli .Nici daca vrea Halep nu se poate transforma intr-o jucatoare de atac pentru ca nu are forta . Felicitari Halep pentru finala.

  7. #259
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Salutare tuturor. Astazi mi-am activat contul pe forumul onlinesport pentru a putea participa la discutiile despre tenis. Pana acum doar citeam mesajele postate aici si-mi faceau mare placere discutiile, mai ales cele ale lui johnny. Acum vreau sa-mi spun si eu direct opiniile mele. Sper sa ma primiti cu bine si sa-mi iertati eventualele inadvertente, deoarece nu sunt un mare cunoscator al tehnicii tenisului.

  8. #260
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Tudor11 View Post
    Eram convins ca va pierde finala dupa primul set cand am vazut statistica winner/errors . Era previzibil ca letona isi va regla tirul si va face mai putine greseli .Nici daca vrea Halep nu se poate transforma intr-o jucatoare de atac pentru ca nu are forta . Felicitari Halep pentru finala.
    Esti sigur de prea multe lucruri,daca te bazezi doar pe statistica.
    Cine a spus ca trebuie sa se transforme in altceva ? Ce forta?
    Atacul direct necesita rapiditate,agresivitate si exactitate,nu necesita forta.

    Ca sa va dati seama ce jucatoare de forta este Ostapenko , vad ca toti deja o cunoasteti Halep.
    Ostapenko si Halep nu reuseau pe servele lor sa castige,fiecare si-a castigat servele celeilalte.
    Ce se intampla?
    Intervine oboseala.
    Ostapenko este foarte exacta pe acele retururi,le da acolo la vincu cum se spune in fotbal atata tot.
    Halep nu reactioneaza asteptant poate le mai da si afara,ceea ce nu s-a mai intamplat.

    Jucatorul de forta din maxim 3 mingi a terminat gameul nu trebuie sa stii tenis prea mult.
    Un exemplu?
    Goran Ivanisevici.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  9. #261
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,899
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    orice mare jucatoare precum Serena, Sharapova, Azarenka o omorau intr-o finala pe Ostapenko.
    Eh pe dracu, doar Sharapova. Alealalte 2 antizguriste, le spargea Ostapenko 6-3 6-2.

    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    E inutil sa-i reprosezi ceva acum. Poate reverul ala pe care a incercat sa-l dea decisiv la minge de 4-0. Poate acolo, paradoxal si total aiurea, ar fi trebuit sa mai joace putin la asteptare si altfel se scria istoria.
    Exact asta am zis si eu de vreo 5-6 ori in ultimele 2 zile, inclusiv pe forum. Dar acuma zic, de intra reverul ala cazut pe spate, din pozitie defensiva?
    De avea si ea un bulan cu fileul ca Ostapenko la minge de 4-3 in decisiv sa-i dea-n fileu si mingea ce s-a dus 1m afara sa intre? N-a fost sa fie, asta e.

    Quote Originally Posted by Cristy RVD View Post
    Ah, inca ceva, nu inteleg asta cu "ce sansa a ratat, nu va mai avea una ca asta". Mie mi se pare mult mai greu sa joci o finala cu o pustoaica de 20 de ani care nu are ce pierde decat cu o jucatoare experimentata, de la care stii sa te astepti, eventual nu cu un stil ca asta. Cred ca si Simona ar fi zis "da" unei finale cu Sharapova sau Muguruza in locul uneia cu Ostapenko.
    Astea-s prostii spuse de oameni neavizati fenomenului si de multi din cei avizati care nici nu stiau cine e Ostapenko inainte de finala!
    Insa e putin adevar in treaba aia, intrebarea e va avea ea saraca forta mentala sa joace la fel de la cap la coada si in urmatoarea finala? Ar putea fi de ajuns data viitoare, dar va mai putea ea juca la fel sau va fi fost o lovitura mult prea dura aceasta finala pierduta in care a jucat bine si totusi n-a fost suficient, si e a 2-a pierduta dupa ce a jucat foarte bine de fiecare data. E foarte greu de depasit asa ceva in momentul in care pui piciorul pe teren pentru urmatoarea. Ca de ajuns in finale, n-am nici un dubiu ca va mai ajunge.

    Quote Originally Posted by marian buzoian View Post
    Salutare tuturor. Astazi mi-am activat contul pe forumul onlinesport pentru a putea participa la discutiile despre tenis. Pana acum doar citeam mesajele postate aici si-mi faceau mare placere discutiile, mai ales cele ale lui johnny. Acum vreau sa-mi spun si eu direct opiniile mele. Sper sa ma primiti cu bine si sa-mi iertati eventualele inadvertente, deoarece nu sunt un mare cunoscator al tehnicii tenisului.
    Ca orice narcisist de serviciu cu retorica-mi regurgitanta, daca ma placi pe mine, si eu te plac pe tine, binenteles!

    Lasand gluma (care are mare parte de adevar in multe cazuri) la o parte, eu unul ma bucur pentru oricine care vine aici alaturi de noi, chiar si dascalescu sa vina care apare doar sa-mi spuna ce mult am gresit cand l-am dat pe cutarica castigator si a iesit altul. Adevarul e ca aici n-am nimrit-o, in 2014 cu 2 luni inainte de RG am zis ca va iesit Sharapova sau Halep, in 2015 nu mai tin minte ce-am zis, in 2016 cu 2 luni inainte am zis Halep sau Muguruza, anu asta cu 2 luni inainte am zis Halep sau Siegemund, cum Siegemund s-a operat inainte de turneu a ramas doar Halep. Ei bine asta n-am mai nimerit-o din cauza lu Ostapenko de care absolut nimeni n-avea vreo idee ca va juca finala inainte de turneu. Insa dupa ce s-a ajuns in semifinale a fost singura jucatoare de care-mi era frica, si din pacate mai scuzat de realitate decat ar fi trebuit.


    Simona merita felicitari pentru ce-a realizat in acest sezon de zgura, a tras de ea ca dracu si in afara de infrangerea la Siegemund dar si aia venita pe zgura indoor unde jocul de atac al germancei e favorizat, d.p. meu d.v. a facut tot ce i-a stat in putinta la Roma, Madrid si RG sa castige toate meciurile, jucandu-le pe toate aproape fara cusur. Bravo ei, sa se bucure in continuare de munca titanica pe care o face ca nr. 1 mondial ii doresc!
    Last edited by Johnny D; 11th June 2017 at 15:55.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  10. #262
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Cu siguranta merita felicitari. A muncit enorm in acest sezon de zgura. Si-a dorit cu adevarat sa triumfe aici, insa nu a putut. Pur si simplu nu a putut sa dicteze ritmul asa cum stie ea sa joace. Cand incerca sa varieze putin, hop din partea cealalta venea minge ca din tun si asa ea trebuia numai sa se apere. Asa forta in lovituri nu am vazut nici la Serena. Pana si Serenei i-a facut fata Simona cand a jucat cu ea, chiar si pe hard, care este cea mai rapida suprafata.
    Daca isi imbunatateste serviciul si va mai reduce din greseli, cu siguranta Ostapenko va domina tenisul in anii urmatori. Daca pe zgura joaca asa agresiv, pe celelalte suprafete va rupe. Va face din adversari simplii spectatori.

  11. #263
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,899
    Reputatie
    0
    Se prea poate insa... pe celelalte suprafete ai mai putin timp sa te asezi pe lovitura, si aici e punctu ei slab, loveste ciocane fara sa se aseze la ele. Pe zgura are mai mult timp sa intre sub minge si de aia-i intra atat de multe, pe alta suprafata insa nu va avea si va gresi oribil de mult, de aia am zis ca ea e zgurista, are ciocane de zgura. Progresul la pozitionare pe restul suprafetelor va determina probabil si progresul ei in clasament si in turnele de hard/iarba, dar un asemenea progres nu e usor de facut, va dura ceva timp.

    Paradoxal, daca mai joaca cu Simona pe hard, e foarte posibil s-o bata Simona doar din serva si retur unde sta mai bine ca Ostapenko, pentru ca schimburi prelungite nu vor fi. Si asta pentru ca Simona returneaza bine pe orice suprafata, dar returul lu Ostapenko nu-l vad la fel de eficient in afara zgurii, o vad lovind ciori pe sarma si spectatori in tribuna.
    Last edited by Johnny D; 11th June 2017 at 16:51.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  12. #264
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Ostapenko a gresit forte mult cu Halep nu este nici pe departe ce incercati voi sa spuneti.

    Nu inteleg de ce ne ferim sa spunem ca in momentul cand ai 6-4;3-0 intervine o relaxare,retururile sunt mai "moi",Ostapenko pe aceste returi slabe
    poate sa loveasca bine,a intrat in meci.
    Halep a jucat foarte agresiv in prmul set apoi s-a muiat,mingea venea moale de unde Ostapenko a executat.

    Serena este la alt nivel singura mea intrebare este daca a luat hormoni sau nu Tipa loveste ca un barbat,nu o poti compara cu femeie pentru ca nu loveste ca o femeie
    Last edited by iulian_1976; 11th June 2017 at 18:55.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  13. #265
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Ce e pentru Simo e pus deoparte . Sa ne amintim de Kim Klijters, a pierdut 4 finale de GS pana la primul titlu (inclusiv 2 RG-uri), fiind la randul ei contemporana cu surorile Williams, Sharapova ori Henin.

  14. #266
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Sper sa prindem un GS sa ne bucuram preferabil in Europa
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  15. #267
    sport legend
    Join Date
    Jun 2017
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    A gresit mult, insa a avut si multe lovituri castigatoare. A avut peste 300 de lovituri castigatoare tot turneul, si pana la urma asta a facut diferenta. Ea este o masina de lovituri castigatoare.

  16. #268
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,100
    Reputatie
    0
    Sunt doua variante ori ce spui tu ori ca nivelul a fost scazut si a permis ce spui tu.

    O sa vedem o Serena vs Ostapenko apoi sa imi explici atunci cum este cu loviturile castigatoare
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  17. #269
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    tu chiar nu intelegi ca ostapenka e o jucatoare care nu gandeste?Serena rupe si ea mingea, dar loviturile sale sunt calculate, are o tactica, letona doar da tare si intr-un colt din orice pozitie Chiar nu ai ce sa faci cand un asemenea brainless hitter are bulanul sa mentina raportul winnere/ue pozitiv.E doar norocul prostului care pentru ostapenka a tinut tot turneul se pare.
    Timpul imi va da dreptate, o asemenea jucatoare nu va mai face mare lucru pentru ca nu are ce sa dezvolte.Nu o ajuta capsorul sa joace altceva.Era amuzant si penibil cum se mira la anumite erori nefortate ieri desi ea incerca ca disperata sa le dea winner din pozitii grele si chiar imposibile.Dar era mirata fata

  18. #270
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Surprinzator, asta vine de la tine

  19. #271
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Eu am descoperit cu placere pe Ostapenko. Da, recunosc ca nu am bagat in seama pana acum jucatoarea asta dar acum pot spune ca va avea o cariera exceptionala daca nu se va accidenta sau alte probleme. De mult nu am mai vazut o astfel de diferenta de nivel intr-o finala WTA. Spun asta desi Halep nu a jucat rau. Spre deosebire de ce spun unii pe aici Halep a facut un meci bun. A incercat sa schimbe stilul cand a vazut ca adversara castiga teren pe final, a lovit tare, a incercat sa joace linia, a lovit decisiv in multe situatii dar nu a fost suficient. Adversara total superioara si care juca din ce in ce mai bine pe masura ce meciul avansa.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  20. #272
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    tu poti sa speri in continuare ca nu voi avea dreptate
    Pana acum e doar o nimereala acest trofeu, asteptam sa vedem daca mai pune mana in cariera ei pe unul premier macar.

  21. #273
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,999
    Reputatie
    1
    Castigatoare la Wimbledon juniori acum doi ani totusi
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •