Results 1 to 7 of 7

Thread: CM 2017 - proba de dans

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    CM 2017 - proba de dans

    Helsinki, Finlanda

    Campioni Mondiali en titre:Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON, Franta.

    Programul competitiei de dans:
    - Dansul scurt (SD): vineri 31.03.2017 ora 11:00
    - Dansul liber (FD): sambata 10.04.2017 ora 16:35
    Participanti: http://www.isuresults.com/results/se...7/CAT004EN.HTM



    Dansul scurt
    Ordinea de start si rezultate-live: http://www.isuresults.com/results/se...017/SEG007.HTM
    Pentru etapa urmatoare se califica primele 20 cupluri de dans.


    Livestreams;
    Match Arena: link1, link2
    CCTV 5 sau CCTV 5+: link1, link2 sau link1, link2.
    Raisport: link1, link2
    British Eurosport 1 si 2 - aproximativ aceleasi ore cu Eurosport.ro 1 si 2: BESP1 sau BESP2

    TV
    13:00 Dance SD live (E2)
    18:00 Dance SD reluare (E1)
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. 31st March 2017, 21:06

  3. #2
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    La SD cel mai mult mi-au placut Madison/Zachary ,m-as bucura tare mult sa ramana pe podium,programe frumoase au avut si Madison/Evan, Piper/Paul ( cat de bine recreaza atmosfera disco ), Katia/Dmitry iar Tessa/Scott nu cred ca mai au cum sa piarda titlul mondial
    Si ce mandri tb sa fie Marie France Dubreuil si Patric Lauzon, trei perechi antrenate de ei sunt in top 3 cu sanse f mari la medalii
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  4. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Si ce mandri tb sa fie Marie France Dubreuil si Patric Lauzon, trei perechi antrenate de ei sunt in top 3 cu sanse f mari la medalii
    Wow, chiar; la asta nu m-am gandit. Si nu e orice competitie, sunt mondiale.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Dansul liber - sambata, ora 16:35

    Ordinea de start si rezultate live: link

    Livestream-urile sunt aceleasi de mai sus.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Top 6 dansuri la final

    1 Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN 198.62 1 2
    2 Gabriella PAPADAKIS / Guillaume CIZERON FRA 196.04 2 1
    3 Maia SHIBUTANI / Alex SHIBUTANI USA 185.18 5 4
    4 Kaitlyn WEAVER / Andrew POJE CAN 184.81 6 6
    5 Ekaterina BOBROVA / Dmitri SOLOVIEV RUS 184.06 8 3
    6 Anna CAPPELLINI / Luca LANOTTE ITA 183.73 7 5

    Rezultate detialate: http://www.isuresults.com/results/se...7/CAT004RS.HTM


    - FD-ul Papadakis/Cizeron mi-a placut cel mai mult si aici la Helsinki si la Marsilia este preferatul meu dintre programele lor si l-as deschide oricand pentru delectare. Iar punctajul lor la FD de 119.15 este cel mai mare ever si ma bucur pentru ei ca au reusit sa fie pe locul 1 la FD.
    https://www.youtube.com/watch?v=8SwGAKU27K0&t=3s


    - Am fost fana Tessa/Scott, sau sunt ?...nici nu mai stiu. Mi-au placut toate programele lor de seniori de pana in 2014, mai putin cele din 2014. Programul meu preferat este Carmen, l-as vedea de o mie de ori fara sa ma plictisesc. Si regizorul Lambiel l-a ales pentru Ice Legends si l-a plasat penultimul pentru o impresie generala puternica. (Ultimul e Daisuke cu Mambo pentru buna dispozitie maxima). Si SD-ul de anul asta este deosbit si face o impresie excelenta in concurs sau in orice spectacol. Cert este ca patineaza ca niste staruri, nici nu le mai trebuie progres, ajunge doar sa nu greseasca si sa-si pastreze nivelul pentru ca o fac impetuos, spectaculos, dar nu neaparat impecabil. Fd-ul lor nu-mi place si mi pare rau ca Scott a gresit la FD.
    - Canada este clar castigatoarea probei cu locurile 1,4 si 8.


    - Si uite cum Weaver/Poje au reusit sa ajunga pe locul 4 cu al 6-lea program SD si al 6-lea program FD, iar Shibutanii au ajuns pe podium cu al 5-lea, respectiv al 4-lea program.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #6
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Proba de dans ma amuza teribil. Si mai spuneau unii ca noul cod de punctaj va elimina clasamentele stabilite inca dinainte de inceperea competitiei. Eram sigura inca din momentul in care V/M au anuntat ca se intorc ca vor castiga tot, inclusiv titlul olimpic de anul viitor. Probabil e un fel al arbitrilor de a spune "ne pare rau pentru ce v-am facut in 2013 si 2014". Eu ii prefer pe ei francezi si ma bucur ca s-au intors. Dar dupa greseala lui Scott de la linia de pasi in care a pus mana jos sa primesti level 3 si GOE de 2 si 3 pe linie? Penibil moment. Dar macar, cel putin teoretic, a revenit suspansul si in aceasta proba.

  8. #7
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    M-a dezamagit Romain Haugenauer pentru ca s-a apucat sa declare in presa franceza ca arbitrii sunt mai aspri cu greselile lui P/C decat cu ale lui V/M. II inteleg frustrarea, la NHK era negru ca favoritii lui au pierdut, dar cand esti antrenorul ambelor cupluri, cred ca trebuie sa te abtii de la astfel de comentarii in public. Pe buna dreptate cineva a spus: pai bine domne, V/M il platesc pe Haugenauer ca sa-i vorbeasca de rau prin presa? Eu una nu stiu la ce asprime se refera, personal nu cred ca V/M trebuiau penalizati cu mai mult de trei puncte si ceva pentru greseala lui Scott, ceea ce s-a si intamplat. Iar P/C nu si-au pus inca la punct SD-ul, pe care l-au mai pierdut de cateva ori chiar si inaintea intoarcerii lui V/M. Cand au castigat primul lor titlu mondial, erau pe locul patru dupa scurt. Au mai pierdut SD-ul si la Finala de GP in trecut, iar la Europene s-au clasat de doua ori dupa Cappellini/Lanotte.

    Am mai descoperit o fata care imi place la proba de dans si anume Olivia Smart pe care pana in acest sezon nu o vazusem niciodata. Foarte frumos FD-ul lui Smart/Diaz si l-au patinat frumos.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •