Results 1 to 11 of 11

Thread: CM 2017 - proba de perechi

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    CM 2017 - proba de perechi

    Helsinki, Finlanda

    Campioni Mondiali en titre: Meagan DUHAMEL / Eric RADFORD, Canada.

    Programul competitiei de perechi
    - Programul scurt (SP): miercuri 29.03.2017 ora 18:10
    - Programul liber (FS): joi 30.03.2017 ora 18:55

    Participanti: http://www.isuresults.com/results/se...7/CAT003EN.HTM


    Programul scurt

    Ordinea de start si rezultate-live: link

    Pentru etapa urmatoare se califica primele 16 perechi.


    Livestreams;
    Match Arena: link1, link2
    CCTV 5 sau CCTV 5+: link1, link2 sau link1, link2.
    Raisport: link1, link2
    British Eurosport 1 si 2 - aproximativ aceleasi ore cu Eurosport.ro 1 si 2: BESP1 sau BESP2
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Imi pare bine ca s-au calificat nord-coreenii Tae Ok RYOM / Ju Sik KIM, cehii Anna DUSKOVA / Martin BIDAR si australienii Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR si imi pare tare rau pentru ratarea Stolbovei / Klimov.
    In rest ... Sui/Han sunt superbi.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    sport legend corina_mee's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    582
    Reputatie
    1
    Wow, foarte bun concursul! 62 cel mai mic scor de calificare pentru FS, asta arata un nivel foarte ridicat.
    Cel mai mult mi-au placut Sui-Han, sunt fantastici. Nici nu ai zice ca Sui a fost accidentata aproape tot sezonul. Imi doresc sa ii vad cu medalie de aur anul asta!
    Aliona-Bruno au inceput sa imi placa sezonul asta si o admir enorm pe Aliona pentru perseverenta de a continua. Mi s-au parut un pic supranotati, dar au incercat cele mai grele elemente iar 3TW a fost fenomenal, asa ca per total meritau locul 2.
    Tarasova-Morozov sunt simpatici dar programele lor nu imi spun absolut nimic. Sper ca dupa ce au fost clar perechea nr 1 a Rusiei in sezonul asta, sa primeasca si ei programe care sa ii scoata in evidenta. E pacat de talentul lor.
    Se pare ca federatia chineza a avut dreptate cand a inversat perechile si a pus-o pe Yu sa patineze cu Zhang. Desi nu credeam sa spun asta vreodata, chiar formeaza o pereche foarte frumoasa Yu-Zhang.
    Intre locurile 4-10 e o diferenta de doar 5 puncte, deci cam orice se poate intampla la programul liber. Sper sa urce in clasament Vanesa-James. ador programele lor din sezonul asta si ma bucur sa vad ca au inceput sa primeasca punctajul meritat la componente. Pacat de greseala de la Tw, altfel sigur erau pe 4.
    In categoria surprize placute intra calificarea pentru FP a cehilor si australienilor. I-am urmarit de la juniori si chiar ma bucur pentru ei.
    Iar in categoria surprize neplacute intra Denney-Frazier care nu au reusit sa se califice si Stolbova-Klimov. Sper ca Ksenia si Fedor sa revina maine, stiind ca nu mai au nimic de pierdut si sa faca un program perfect.
    [I]Friendship brings a smile where love left a tear.[/I]

  4. #4
    sport legend corina_mee's Avatar
    Join Date
    Feb 2007
    Location
    bucuresti
    Posts
    582
    Reputatie
    1
    Wow, foarte bun concursul! 62 cel mai mic scor de calificare pentru FS, asta arata un nivel foarte ridicat.
    Cel mai mult mi-au placut Sui-Han, sunt fantastici. Nici nu ai zice ca Sui a fost accidentata aproape tot sezonul. Imi doresc sa ii vad cu medalie de aur anul asta!
    Aliona-Bruno au inceput sa imi placa sezonul asta si o admir enorm pe Aliona pentru perseverenta de a continua. Mi s-au parut un pic supranotati, dar au incercat cele mai grele elemente iar 3TW a fost fenomenal, asa ca per total meritau locul 2.
    Tarasova-Morozov sunt simpatici dar programele lor nu imi spun absolut nimic. Sper ca dupa ce au fost clar perechea nr 1 a Rusiei in sezonul asta, sa primeasca si ei programe care sa ii scoata in evidenta. E pacat de talentul lor.
    Se pare ca federatia chineza a avut dreptate cand a inversat perechile si a pus-o pe Yu sa patineze cu Zhang. Desi nu credeam sa spun asta vreodata, chiar formeaza o pereche foarte frumoasa Yu-Zhang.
    Intre locurile 4-10 e o diferenta de doar 5 puncte, deci cam orice se poate intampla la programul liber. Sper sa urce in clasament Vanesa-James. ador programele lor din sezonul asta si ma bucur sa vad ca au inceput sa primeasca punctajul meritat la componente. Pacat de greseala de la Tw, altfel sigur erau pe 4.
    In categoria surprize placute intra calificarea pentru FP a cehilor si australienilor. I-am urmarit de la juniori si chiar ma bucur pentru ei.
    Iar in categoria surprize neplacute intra Denney-Frazier care nu au reusit sa se califice si Stolbova-Klimov. Sper ca Ksenia si Fedor sa revina maine, stiind ca nu mai au nimic de pierdut si sa faca un program perfect.
    [I]Friendship brings a smile where love left a tear.[/I]

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Programul liber - Joi, ora 19:00

    Ordinea de start si rezultate live: link

    Livestream-urile sunt aceleasi de mai sus si la tv transmite Eurosportul.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Top 5 perechi la final

    1 Wenjing SUI / Cong HAN CHN 232.06 1 1
    2 Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER 230.30 2 2
    3 Evgenia TARASOVA / Vladimir MOROZOV RUS 219.03 3 4
    4 Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN 211.51 4 5
    5 Ksenia STOLBOVA / Fedor KLIMOV RUS 206.72 13 3

    http://www.isuresults.com/results/se...7/CAT003RS.HTM
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #8
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    La SP mi-au placut Sui/Han ( nu ma omor dupa perechile din China dar ei au un patinaj proaspat si placut de urmarit), Egvenia/Vladimir dar si Ilyushechkina/Moscovitch ( f frumos programul), Alexa Scimeca/Chris Kierim dar si Yu/Zhang
    Surprize neplacute Duhamel/Redford si Stolbova/Klimov iar Aliona/Bruno supranotati ca de obicei
    FP:
    -Sui/Han au avut un program f bun, au imbinat excelent tehnicul cu artisticul, doi tineri patinatori f talentati
    -Aliona/Bruno mie in continuare nu-mi plac ( probabil nici nu-mi vor placea vreodata), dar ii admir pt perseverenta, ambitie si determinare si pt tot ce au reusit sa faca de cand patineaza impreuna ( cumva insa ma si intristez caci nu cred ca Aliona isi va indeplini visul de a deveni campioana olilmpica, asta cred e principalul tel care a determinat-o sa continue si dupa Sochi)
    -Evgenia/Vladmir ma bucur sa-i vad pe podium la un CM, multa sanatate si putere de munca pt noul sezon
    -Ksenia/Feodor au recuperat incredibil dupa dezastrul de la SP, au un programat sofisticat si f interesant din pct de vedere artistic
    -Duhamel/Redford au fost aproape de nerecunosct insa pt prima data un program de-al lor imi spune ceva, in schimb ceilalti canadieni au ramas o surpriza placuta
    -Vanessa/Morgan, preferatii mei, n-au mai mers la fel de bine ca la Europene dar la FP si ei au reusit sa revina,le tin pumnii pt sezonul olimpic

    Per total un nivel f ridicat,ultima nota de calificare la FP sa fie 62 pct e ceva, asta inseamna evolutie si progres
    Last edited by ice_girl; 1st April 2017 at 04:57.
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #9
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Ce bine ca au castigat Sui si Han. Programele lor sunt superbe. Nu pot sa inteleg notele mai mari de la PCS pe care le-au obtinut S/M. Cel putin el este foarte bun la ridicari si cam atat. Dar probabil unii arbitri o vor neaparat pe Aliona campioana olimpica. Nu cred ca se va intampla asta. Daca isi dorea titlul asa de mult ar fi trebuit sa isi ia un partener rus si sa concureze pentru Rusia in 2018. Ma bucur ca S/K si-au revenit dupa dezastrul de la scurt. Sunt preferatii mei alaturi de chinezi. Dupa doi ani in care a trebuit sa suport atrocitatile de programe si calitatea inexistenta a patinajului lui D/R, acestia s-au clasat unde le era locul. De fapt putin cam sus...dar arbitrii sunt pe drumul cel bun.

  10. #10
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    In ciuda slabiciunii mele de ani de zile pentru Sui/Han, de data asta m-am trezit ca mi-au placut mai mult Yu/Zhang. Xiaoyu e o fata atat de fina. Poate la Wenjing m-a deranjat parul care-i venea mereu in ochi, nu stiu. Iar Blues for Klook e o piesa care ma calca pe nervi.

    Ce-ar fi ca Aliona sa castige titlul olimpic cu Massot, eh?

    Pacat de Stolbova/Klimov, cea mai slefuita pereche din concurs.

    Si pacat ca Liubov este atat de slaba la sariturile in paralel pentru ca are un partener foarte bun, rareori il vezi gresind pe Dylan.

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    In ciuda slabiciunii mele de ani de zile pentru Sui/Han, de data asta m-am trezit ca mi-au placut mai mult Yu/Zhang. Xiaoyu e o fata atat de fina. Poate la Wenjing m-a deranjat parul care-i venea mereu in ochi, nu stiu. Iar Blues for Klook e o piesa care ma calca pe nervi.

    Ce-ar fi ca Aliona sa castige titlul olimpic cu Massot, eh?
    Da, Xiaoyu are gratie, eleganta si o expresivitate naturala. Este foarte placut de urmarit; (pana si Hao Zhang arata un pic mai bine langa ea). Dintre patinatoare as alatura-o Carolinei si Yunei.

    Aliona pe de-o parte si Hao Zhang pe de alta sunt cei mai vechi patinatori in exercitiu si fiecare a avut 3 parteneri. Aliona pe Stanislav Morozov, pe Robin si acum pe Bruno Massot, iar Hao Zhang pe Dan Zhang, pe Cheng Peng si acum pe Xiaoyu Yu. Si amandoi sunt manati de aceleasi ambitii - podiumul olimpic - si aurul in principal. Da, Aliona are sanse ....

    In alta ordine de idei (sau aceeasi), Tatiana si Maxim au reinceput antrenamentele, dar nu au anuntat o tinta anume.
    http://rsport.ru/figure_skating/2017...118729227.html
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •