Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 40

Thread: Securitatea

  1. #1
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0

    Securitatea

    Oare a invins din nou SECURITATEA?
    In februarie am asistat la cele mai masive manifestari ale societatii civile din Romania din toate timpurile.
    Ce au obtinut? NIMIC!
    ba mai mult, dispretul societatii.





    SECURITATEA a castigat din nou! Cu largul concurs al oligofrenilor sensibili care pun botul la orice!
    Last edited by Tim; 27th March 2017 at 18:08.

  2. #2
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    prea pui si tu botu` la orice...
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  3. #3
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,781
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tim View Post
    SECURITATEA?
    Da
    Dar mai lasa-ma in pace si pe mine putin
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Comisia SRI a intrat pe filiera "Noi suntem statul" dupa dezvaluirile jurnalistului Dan Andronic.

    Dan Andronic revine cu dezvăluiri din perioada în care se învârtea în anturajul presedintelui Traian Băsescu.

    De data aceasta, omul sistemului vorbeste despre 'cuplul Kovesi - Coldea”.

    Potrivit lui Dan Andronic, Laura Kovesi si Florian Coldea sunt două dintre personajele care au pus umărul la victoria lui Traian Băsescu în alegerile prezidentiale din 2009, rolul lor fiind evident în seara turului decisiv.

    'Eram euforic, îl sun pe Gabriel Oprea Îi spun care-i rezultatul, îl stia si el. Gabriel Oprea îmi zice: 'Vino repede încoace, avem nevoie de tine!'. Întreb unde, îmi spune că la el acasă. Am întepenit. Acolo era Statul! În acel birou se găseau George Maior, directorul SRI, Florian Coldea, prim-adjunctul SRI, Laura Kovesi, procurorul general al României, Gabriel Oprea, fost ministru de Interne si încă o persoană înaltă pe care nu o cunosteam. Voturile din diaspora. Aici, Florian Coldea avea multe date si cifre, dar si George Maior primea informatii. Cred că, atât cât am stat eu acolo, Kovesi a primit cel putin două telefoane la care a răspuns: 'Da, domnule Presedinte'. După care iesea din încăpere si continua discutia. În mod evident, Kovesi era o parte importantă a grupului, întelegeam din modul în care punea întrebările referitoare la actiunile ce se pot întreprinde. Au rămas în acea încăpere Laura Kovesi, George Maior, Florian Coldea, Gabriel Oprea...Oamenii care au făcut posibilă victoria lui Traian Băsescu în 2009'.
    Last edited by Paul Atreides; 12th April 2017 at 12:51.

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Alina Bica, fostă sefă DIICOT a comentat dezvăluirile jurnalistului Dan Andronic despre întâlnirea sefilor din institutiile de fortă din timpul alegerilor prezidentiale din 2009.

    Alina Bica spune este posibil ca alegerile să fi fost influentate nu doar o dată, ci de mai multe ori.

    "Eu cred că au avut posibilitatea să influenteze alegerile si nu o dată, ci de mai multe ori. Nu vor să scoată doar o generatie de politicieni, ci o serie de oameni care nu sunt dezirabili. Si fortele oculte chiar au puterea să o facă si au făcut-o", a declarat Bica la România TV.

    "În cazul meu, domnul Coldea s-a opus numirii mele la DIICOT pentru că nu am executat ordine, nu am participat la întâlniri în miez de noapte. Au dispărut oameni de afaceri, oameni publici. Nu am scris eu codurile", a mai spus Alina Bica, făcând referire la dosarele pe care le are în instantă.

  6. #6
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    ********ii din presa

    Fostul colonel SRI Daniel Dragomir face public numele jurnalistilor care frecventau biroul lui Florian Coldea. Dragomir sustine că i-a văzut în biroul lui Coldea pe jurnalistii Dan Turturică si Sorina Matei.

    În perioada 2012, a fost un an de fierbere, eu am văzut personal intrând si iesind mai multi oameni din media în biroul domnului Coldea. As începe cu domnul Dan Turturică, stiu si cum, si pe ce filieră a ajuns la Florian Coldea.

    Sorina Matei, la ea as face o mică mentiune. S-a discutat în interiorul SRI despre ea, despre faptul că este indepedentă, că nu execută anumite comandamente, a declarat Dragomir.

    Dragomir sustine că acesti jurnalisti - dar si multi altii pe care a refuzat sa-i dezvaluie inca- făceau parte din asa numitul 'culoar media'. 'În momentul în care un om ajungea la DNA, imediat în media el era prezentat ca un dusman al poporului, imediat începeau să curgă informatii, să iasă stenograme si asa mai departe.

    Acesti oameni primeau rechizitorii pe mail, primeau stenograme pe mail si nimeni nu a verificat aceste lucruri', a mai precizat Dragomir.

    Un alt nume de jurnalist "prieten" mentionat de Dragomir a fost cel al Ancăi Grădinaru, în prezent la Europa FM. 'Generalul Coldea mi-a transmis că Anca Grădinaru, care a lucrat la Antena, este una dintre persoanele care sprijină serviciul', a declarat fostul colonel.

    'Nu pot deconspira ofiteri acoperiti, pot spune în Parlament, în fata unei comisii de control SRI când mi se ridică interdictiile, sunt variante legale. As spune tot ce stiu, as prezenta toate materialele pe care le detin, as explica mecanismele, unde să caute si ce să ancheteze. Acesti oameni au gresit mult în ultima vreme. S-au crezut puternici, nu vi se pare sfidător că generalul Coldea are si azi telefonul operativ, masină si sofer, după toti anii ăstia de abuzuri', a declarat Dragomir.

    Am documente cu sedintele operative ale ofiterilor SRI cu procurorii DNA (...) Tintele erau stabilite în comun 'Coldea SRL' - 'Kovesi PFA', a dezvăluit Dragomir.
    ========================================

    http://www.stiripesurse.ro/daniel-dr...i_1219793.html

  7. #7
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Daniel Dragomir reactionează după interviul generalului Florian Coldea acordat ziare.com în care acesta s-a apărat la acuzatiile lansate în presă fostul colonel SRI.

    "A iesit SRL - Coldea din bârlog? Stie că merg la Comisia SRI azi si l-a apucat tremuriciul? Am înteles tema interviului care nu spune nimic si nu răspunde la nimic. Am înteles că a mers la Disneyland si în Seychelles la ordin militar regulamentar. Frumoase misiuni. Iar dacă tot nu confirmă si nici nu infirmă, poate se răzgândeste:

    Dar în sufragerie la Oprea a fost? Dar în sufragerie la Sebi Ghită a fost? Dar pe Mihaela Nicola o cunoaste? Era mai bine în bârlog.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Dan Tăpălagă scrie la fel ca Ioana Ene Dogioiu, care scrie la fel ca Ondine Ghergut, care scrie ca Dan Turturică. Si mai sunt 'stele' ale presei care scriu aproape identic, dar nu lucesc vederii noastre. Mai întâlnesti acest tip de scriitură si în cazul advertorialelor, unde advertiser-ul doreste, de asemeni, transmiterea unor anumite mesaje, în ordinea pe care o consideră el importantă. Dar niciodată, absolut niciodată într-o lume liberă, în care oamenii gândesc folosindu-si propriile creiere, nu vezi similitudini atât de mari între mai multe texte.

    De ce se întâmplă asta în România? De ce oameni atât de diferiti scriu si gândesc la fel, în aceeasi zi, desi lucrează în redactii diferite, au lecturi diferite, scoli diferite si, cel putin teoretic, nu urmează ordinele nimănui?

    Probabil că asistăm la un fenomen unic pe plan mondial. Probabil că ar trebui să studiem cu atentie aceste lucruri, ar trebui făcute cercetări aprofundate pentru a reusi să se afle cum este posibil ca fiinte independente, înzestrate cu inteligentă si orgoliu, să reactioneze absolut similar fără să fie în aceeasi încăpere si fără a se influenta una pe alta.

    S-ar face progrese mari în studiul psihologiei maselor în epoca boom-ului Facebook, s-ar afla cum influentează online-ul gândirea indivizilor de-i face să-si construiască identic textele, am putea trage grămezi de învătăminte utile, realmente, societătii.

    Dar tare mi-e teamă că o cercetare atentă si insistentă ar dezvălui, de fapt, că toti acestia trăiesc nu într-o bulă care-i determină să se asemene în mod necredibil, ci în burta aceleiasi anaconde în care găsesc, pe lângă idei si punctaje, hrană, adăpost si sprijin.

  9. #9
    Banned
    Join Date
    Feb 2010
    Posts
    12,804
    Reputatie
    0
    Intrebare : cati s.ecuristi mai sunt pe OLS si pe ce posturi?
    Multumesc pentru un raspuns rapid si documentat.

  10. #10
    the untouchable newcool's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Location
    Arad-Perla Vestului
    Posts
    8,625
    Reputatie
    1
    Se pare ca Securitatea-aia adevarata, scutul pesedeilor- e pe punctul sa piarda.
    Cica CSM a hotarat ca Augustin Lazar nu a incalcat Codul deontologic.
    Deci pazea pesedistilor, sunteti pi piula!
    Facem slalom printre cretini,zi de zi,
    Intr-o lume mica si murdara,asa cum o stii,
    Prostii par conceputi pe cale artificiala
    Ca sunt multi ai dracu,si n-au nici o boala!

  11. #11
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Cica CCR zice ca SEKURITATEA nu avea ce cauta in justitie! Poate treem la urmatorul nivel si scoatem SEKURITATEA si din mediul de afaceri!

  12. #12
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Aia nu mai e sekuristi, e patroni bre timache.

  13. #13
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    12,999
    Reputatie
    1
    stie mah, stie foarte bine doar se da* prin Timisoara ca antreprenor de niste ani de zile/



    ... si nasol pt el e ca doar e maritat cu bucatareasa-patroneasa locantei cimisene si ca exista, cel putin teoretic, riscul sa hastagajungalabordura

    * cu audi a 6, toate extrasele, clima bizonica, etc


    Ps. nu am vreme acum dar caut o filmare/ declaratie vestita a marinarului (mizeria cheloasa care a calarit tara zc ani) si revin cu exemplificarea necesara (inapoi/ nn pt portocalez)

    Ps2. multumim Vadim pentru drepturile acordate cu ocazia implementarii GDPR-ului
    Last edited by Novac; 17th January 2019 at 05:07.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    Pentru cei ce nu inteleg ce e sistemul sekurist:

    sa zicem ca eu afirm ca sekuritatea e toxica pt tara ( e o afirmatie despre un sistem),imediat apare un randas sekurist care urla cat poate ca eu am dosare penale(deci atac la persoana, nu la firmatie) ,dupa care apar "colegii" care repeta inormatia ("vai, tu vorbesti care ai dosare penale?") .Ideea e ca afirmatia fake sa fie rostogolita si citita cat mai mult pana devine un adevar. Unul SEKURIST !


    Slab mai fetelor,slab!
    Last edited by futbasisti; 24th January 2019 at 15:02.

  15. #15
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Pai si ai dosar sau nu? Ca sa nu o mai rostoglim aiurea
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    acuma daca tot ai rostogolit-o, las-o sa curga. Mie imi convine!

  17. #17
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    vezi, nici tu nu te omori sa dezminti

    Totusi, ce ai facut? Cu ce te-au luat?
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    doar stii,am inversat proportiile de apa cu bere.Dar ,te rog, nu spune nimanui!


    Parerea ta care e despre implicarea sekuristilor in toate domeniile sociale si economice ale tarii? Spune, promit sa nu spun nimanui!

  19. #19
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Nasol. Nea Bachus a platit cu viata pentru ceva similar.
    Furi, omori, devalizezi statul... mai e cum e. Dar nu te atingi de bautura omului!


    Despre sekuristi, parerea mea e proasta. Cat timp nu vad pesedisti murind prin puscarii, e clar ca nu isi fac treaba!
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    nah vezi, de asta e nevoie de renumele meu aici!

    app,guvidele iti e superior in grad?

  21. #21
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Nu stiu unde vezi tu guvizi. Stiam ca Robu a pop.ulat Bega cu delfini.
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •