Page 4 of 23 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 467

Thread: Diverse 2017

  1. #64
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Faptul ca Larisa sau Catalina iau medalii individuale la Europene ( presupunind ca Larisa participa si e in forma) nu schimba situatia. Important este viitorul, ca aceasta noua generatie sa nu mai fie distrusa asa cum s-a intimplat cu generatia precedenta. Poate ca ceva schimbari sint dar mai e mult pina departe....

  2. #65
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Faptul ca Larisa sau Catalina iau medalii individuale la Europene ( presupunind ca Larisa participa si e in forma) nu schimba situatia. Important este viitorul, ca aceasta noua generatie sa nu mai fie distrusa asa cum s-a intimplat cu generatia precedenta. Poate ca ceva schimbari sint dar mai e mult pina departe....
    Asa e, ai dreptate.
    Eu nu mai cred in schimbari. Sunt aceisasi oameni peste tot, oameni care in repetate randuri spun la TV ca sistemul e bun ca a produs campioane. Nu are cum sa existe schimbare.
    Echipa e deja facuta inainte de concursuri, la Deva avem iar nu stiu cate gimnaste la numar din care doar una doua sunt apte de concurs de fapt. Iernile in loturile noastre de gimnastica sunt pentru hibernare, supravieturie nu stiu pentru ce...
    Deja uitandu-ma la reportajele astea cu Catalina si Larisa parca sunt copy-paste din anii trecuti. Aceiasi Larisa care spera sa fie sanatoasa si Catalina care se duce la Deva (sau ma rog oriunde sunt gimnaste sub 'rangul' ei) si spera sa le dea incredere si celorlalte. Poate Catalina ar trebui sa lucreze la propria-i incredere si stapanire de sine in concursuri de talie mare.
    La Cluj va fi un concurs slab...ca dupa orice olimpiada. Medaliile cucerite acolo ar fi doar colacul de salvare al oficialilor...atat!
    Abia astept sa o vad pe Ocolisan... Maria Holbura oare ce o mai face?

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Sper ca Larisa sa isi revina si ma bucur mult pentru Oco.
    Si eu aveam sperante de la Maria, cred ca barna ei era chiar competitiva la nivel european, cand mergea pe varianta cu toate elementele, de ea vad ca nu se mai aude nimic.
    De Andreea Iridon imi pare in continuare rau... poate, cine stie, va reveni. La fel ca si Laura. Ma intreb ce a putut face Andreea de a deranjat atat de rau incat sa fie exclusa din lot...
    Echipa se construieste in continuare in jurul veteranelor, avem sperante de la cele mici, dar nu stim prea bine ce fac si la ce nivel sunt.

  4. #67
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Cata dreptate ai Mirabela. Exact asa o sa mai treaca 4 ani si tot vina gimnastelor o sa fie. Eu sunt convinsa ca inca se antreneaza pe preferinte, fiecare au preferatele lor, de aici si misterul de la Deva de unde nu se poate afla nimic. Iar cei care stiu ceva stiu din trecut ca odata ce spui ceva ce nu ii convine lui Forminte se razbuna pe fete , de aici si inchiderea gurilor. Sunt convinsa ca e si asta parte din misterul de la Deva. Ce trebuie realizat e ca trebuie vorbit, contestat si cerut explicatii pentru tot ce se intampla cu fiecare dintre fete. Si aici si din partea parintilor in primul rand , apoi si presa din Romania ar trebui sa fie mai activa, mai incisiva. Si nu in ultimul rand noi, ca fani, trebuie sa facem tot posibilul sa fim auziti.

  5. #68
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ela_diana View Post
    Cata dreptate ai Mirabela. Exact asa o sa mai treaca 4 ani si tot vina gimnastelor o sa fie. Eu sunt convinsa ca inca se antreneaza pe preferinte, fiecare au preferatele lor, de aici si misterul de la Deva de unde nu se poate afla nimic. Iar cei care stiu ceva stiu din trecut ca odata ce spui ceva ce nu ii convine lui Forminte se razbuna pe fete , de aici si inchiderea gurilor. Sunt convinsa ca e si asta parte din misterul de la Deva. Ce trebuie realizat e ca trebuie vorbit, contestat si cerut explicatii pentru tot ce se intampla cu fiecare dintre fete. Si aici si din partea parintilor in primul rand , apoi si presa din Romania ar trebui sa fie mai activa, mai incisiva. Si nu in ultimul rand noi, ca fani, trebuie sa facem tot posibilul sa fim auziti.
    Nu prea are ce sa mai faca presa...pana la urma orice s-ar scrie sunt oameni (foarte multi din pacate), chiar si aici pe forum, care nu cred ceea ce li se intampla gimnastelor. Pentru romani nu e niciodata bine cand cineva face marturisiri: ba nu e bun timingul, ba minte, ba are nu stiu ce interese, ba ca asa e sportul, asa se face performanta. In Romania abuzurile impotriva copiiilor sunt considerate normale ...dar doamne fereste sa spui ceva impotriva vreunui adult, fie el mama alcoolica sau maestru emerit, magician (completati cu ce vreti nume pompos sa fie) ca esti descalificat...Dupa o vreme gimnastele se vindeca fiecare cum poate: unele uita, altele cred ca si-o meritau, altele marturisesc.
    Singura speranta e ca sistemul asta sa se autodistruga...sper ca a inceput odata cu mini descentralizarea asta: Larisa intr-o parte, Catalina in alta, plus gimnaste care mai sunt in activitate doar de placere: Butuc, Bulimar, Tudorache...si cu legea firii...mai imbatranesc se mai pensioneaza...amin

  6. 28th February 2017, 14:45

  7. #69
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by myrab3la_19 View Post
    Nu prea are ce sa mai faca presa...pana la urma orice s-ar scrie sunt oameni (foarte multi din pacate), chiar si aici pe forum, care nu cred ceea ce li se intampla gimnastelor. Pentru romani nu e niciodata bine cand cineva face marturisiri: ba nu e bun timingul, ba minte, ba are nu stiu ce interese, ba ca asa e sportul, asa se face performanta. In Romania abuzurile impotriva copiiilor sunt considerate normale ...dar doamne fereste sa spui ceva impotriva vreunui adult, fie el mama alcoolica sau maestru emerit, magician (completati cu ce vreti nume pompos sa fie) ca esti descalificat...Dupa o vreme gimnastele se vindeca fiecare cum poate: unele uita, altele cred ca si-o meritau, altele marturisesc.
    Singura speranta e ca sistemul asta sa se autodistruga...sper ca a inceput odata cu mini descentralizarea asta: Larisa intr-o parte, Catalina in alta, plus gimnaste care mai sunt in activitate doar de placere: Butuc, Bulimar, Tudorache...si cu legea firii...mai imbatranesc se mai pensioneaza...amin
    Asta nu e tocmai o descentralizare atât timp cat trebuie sa i se dea lui Forminte raportul si el sa hotărască lotul . E doar o încercare disperata și daca nu era vorba de 2 nume puternice , si de disperarea apropierii campionatelor europene aceasta incercare ar fi fost pedepsita zdravan .
    Am un singur regret intre junioarele ajunse la Deva prin jocul zarurilor. E pacat ca a ramas in "grija" lui Forminte .
    E pacat ca raman oameni la cârma care sunt departe de update-ul necesar anului 2017 . Gimnastica e știință de multi ani , a evoluat și necesita evolutie . Putini inteleg asta în România si nu prea cred ca aceia e afla la conducerea lotului .

  8. #70
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    .,, Ma intreb ce a putut face Andreea de a deranjat atat de rau incat sa fie exclusa din lot...''acum nu o sa va spun chiar nu vreau sa ii fac mai mult rau
    o sa aflam la timpu potrivit

  9. #71
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Asta nu e tocmai o descentralizare atât timp cat trebuie sa i se dea lui Forminte raportul si el sa hotărască lotul . E doar o încercare disperata și daca nu era vorba de 2 nume puternice , si de disperarea apropierii campionatelor europene aceasta incercare ar fi fost pedepsita zdravan .
    Am un singur regret intre junioarele ajunse la Deva prin jocul zarurilor. E pacat ca a ramas in "grija" lui Forminte .
    E pacat ca raman oameni la cârma care sunt departe de update-ul necesar anului 2017 . Gimnastica e știință de multi ani , a evoluat și necesita evolutie . Putini inteleg asta în România si nu prea cred ca aceia e afla la conducerea lotului .
    Sunt de acord ca fiind vorba de doua nume puternice (ultimele) altfel sta situatia...dar nu cred ca Forminte hotaraste lotul... nu e deasupra lui Stoica, in niciun caz dupa felul in care a plecat. Eu cred ca Stoica hotaraste. Pana la urma Ponor a fost 'selectata' inainte sa ajunga la Deva. Imi vine sa rad de fapt de cum se face 'selectia'.

  10. #72
    sport legend myrab3la_19's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    1,232
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin2782 View Post
    .,, Ma intreb ce a putut face Andreea de a deranjat atat de rau incat sa fie exclusa din lot...''acum nu o sa va spun chiar nu vreau sa ii fac mai mult rau
    o sa aflam la timpu potrivit
    Sau nu mai aflam niciodata... o sa isi tina durerile pentru ea ca si daca le spune nu se schimba nimic. Pacat, mare pacat... un copil atat de frumos si talentat.

  11. #73
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Ba nu Mirabela, sa spuna, sa strige in gura mare, pentru ca focul daca il aprinzi din mai multe parti arde tot. Si de asta avem nevoie, de curatenie totala. Ce e pudred si murdar sa dispara definitiv.

  12. #74
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Mie mi se pare normal ca si Larisa, si Cata sa se antreneze la Deva din cand in cand... dar motivele ar trebui sa fie altele - fac parte dintr-o echipa, ar trebui sa lucreze impreuna pentru unele perioade. Asta cu evaluarea... nu zic nimic .

  13. #75
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Chiar nimeni nu gandeste pe termen lung? Foarte bine ca Larisa si Catalina nu stau in cantonament la Deva, dar cat credeti ca o sa mai ramana si ele in activitate? Si mai ales ce credeti ca o sa urmeze dupa? O sa i se permita unei gimnaste care vrea si poate sa se antreneze de ex la Constanta si sa se duca doar la teste la Deva, facand in continuare parte din lotul national? Eu pot sa bag mana in foc ca nu. Acum se vede cum a mers gimnastica la noi in ultimii ani, la terapie intensiva, cu perfuzii si cu electrosocuri pentru a o pastra inca in viata.
    Nu stiu sincer B&B cum au reusit sa incropeasca o echipa si sa adune niste medalii la Europene si la Olimpiada in 2012. E un mister. Dupa ei a urmat prapadul care continua inclusiv acum. Din 2012 nu s-a facut nimic coerent si nici dupa dusul rece de la Olimpiada nu s-a luat nicio masura concreta. Ne trezim in pom si cu un campionat european fix la noi acasa. Chiar o sa fie cumplit.

  14. #76
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Si din cate am citit si junioarele sunt accidentate, si sunt accidentate din carente in pregatire. E incredibil cum se antreneaza la noi. Nu o sa mai plece nici una de la deva asta e garantat, daca pleci esti exclus din lot. O sa functioneze ca si nu iti convine ia-ti copilul acasa.

  15. #77
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ela_diana View Post
    Si din cate am citit si junioarele sunt accidentate, si sunt accidentate din carente in pregatire. E incredibil cum se antreneaza la noi. Nu o sa mai plece nici una de la deva asta e garantat, daca pleci esti exclus din lot. O sa functioneze ca si nu iti convine ia-ti copilul acasa.
    da ai dreptate jumatate din lotul de la deva sint accidentate pregatirea fizica e zero se pune accent pe citeva ,,pilute'ca si pina acum eu prevad un dezastru europeanu fiinca si ,,pilutele''sint slab pregatite.

  16. #78
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Ok de ce este pregatirea fizica a fetelor asa de deficitara?
    Cind erau la Izvorani se spunea ca numai unele au antrenor personal iar altele sint neglijate. S-a vazut cu ochiul liber anul trecut cind au avut antrenamentul acela cu public cit de iesite din forma erau desi se apropia momentul testului de la Rio.
    Acum care mai e problema? Sint la Deva nu ii deranjeaza nimeni, au schimbat aparatele si au conditii bune, Nici macar fizic nu mai pot pregati antrenorii?

  17. #79
    sport legend Cristyniku's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,405
    Reputatie
    1

  18. #80
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Le trimit pe Ponor si pe Cimpian la Doha. Macar o sa vedem cum stam cu pregatirea.

  19. #81
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Pana la Doha , care "in my opinion 😉" nu a prea fost un reper niciodata , azi este Cupa Americana , apoi Gymnix , si Jesolo , une canadienii deja si-au anunțat echipele ...in trecut nu obisnuiam sa trimitrm și noi la Jesolo ? Just asking ...
    La noi la junioare sunt Ana Pădurariu si Victoria Jurca ...

  20. #82
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0
    Podiumul la Scam2017:

    FEMININ
    1. Ragan Smith (SUA), 56.099
    2. Asuka Teramoto (Japonia) 54.231
    3. Melanie De Jesus Dos Santos (Franta) 53.899

    MASCULIN
    1. Yul Moldauer (SUA) 85.931
    2. Oleg Verniaiev (Ucraina) 85.699
    3. Akash Modi (SUA) 84.398


    @Niagara: La Jesolo nu mai trimitem din ambitie pur romaneasca Ca deh, ne-am infrunta cu cei mari.
    www.fangymnastics.com

  21. #83
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Pentru amatori http://www.americancup.com/live/
    Nivelul este încă jos Smith este atât e "fresh" ��

  22. #84
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Nivel slăbuț la american cup anul asta. Se vede si scăderea D ului la sărituri. Tare sunt curioasă de nivelul alor noștri parcă era si Baku pe lista?!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •