Page 1 of 171 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 3578

Thread: Tennis ***NEWS***

  1. #1
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Lightbulb Tennis ***NEWS***

    ROMANIA - CANADA in baraj

    "Florin Segărceanu, căpitanul nejucător al Romāniei, a spus īnaintea tragerii la sorţi de ieri că īnainte de toate ar vrea să jucăm barajul pentru Grupa Mondială la Bucureşti. Apoi, c-ar fi important să fim capi de serie. Şi nici nu ar strica un adversar mai facil. Dorinţele i s-au īmplinit pe rīnd. Īntīi Romānia a fost desemnată favorită. Apoi din urna ţărilor mai slab cotate a ieşit Canada şi, imediat, s-a tras la sorţi gazda duelului de pe 24-26 septembrie: Bucureşti. "Nu am de ce să mă plīng, mai ales că jucăm acasă. Nord-americanii formează o echipă bună, cu un tenisman puternic la dublu, Daniel Nestor, dar atīt", a mărturisit ieri Segărceanu.

    "Vom juca pe zgură, la Arenele BNR! Canadienii evoluează rar pe această suprafaţă. Cred că, īn proporţie de şaizeci la sută, victoria va fi a noastră", a adăugat Segărceanu, care coordonează o echipă de Cupa Davis compusă din Andrei Pavel, Victor Hănescu, Răzvan Sabău, Florin Mergea, Horia Tecău şi Gabriel Trifu. "La dublu poate intră tineretul: Mergea şi Tecău. La simplu, unde se va juca victoria, titularii sīnt clari: Pavel şi Hănescu. Īi recomandă clasamentul ATP, rezultatele din ultima vreme", a īncheiat Segărceanu. Īmpotriva lui Pavel şi Hănescu, numerele 41, respectiv 64 mondial, vor intra probabil Simone Larose şi Frank Dancevic, jucători din apropierea bornei 200 ATP."
    (sursa: GSP)
    Last edited by DJ Klaus; 14th May 2004 at 11:30.

  2. #2
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Pavel la un pas de top 10

    In urma prestatiilor relativ bune de la Roma Pavel urca 2 pozitii in 2004 champions race pana pe locul 11 dar stationeaza in ATP Entry system pe pozitia 22 !

    Victor Hanescu reuseste un salt de 9 locuri pana pe 72 in 2004 champions race si doar 4 locuri pana pe 70 in ATP Entry System!

    Cel mai spectaculos salt este facut de Adrian Ungur castigator al turneului futures de la Bucuresti de acum 2 saptamani si finalist la Bacau sapataman trecuta ! Ungur castiga 382 de locuri pana pe 738 in ATP Entry System

  3. #3
    senior
    Join Date
    Apr 2004
    Posts
    200
    Reputatie
    1
    Si pana una alta ai de dat 2 beri . Iata lista capilor de serie de la Roland Garros anuntata azi :

    The 32 seeds for the men’s singles

    1. Roger FEDERER (SUI)
    2. Andy RODDICK (USA)
    3. Guillermo CORIA (ARG)
    4. Juan Carlos FERRERO (ESP)
    5. Carlos MOYA (ESP)
    6. Andre AGASSI (USA)
    7. Rainer SCHUETTLER (GER)
    8. David NALBANDIAN (ARG)
    9. Tim HENMAN (GBR)
    10. Sébastien GROSJEAN (FRA)
    11. Nicolas MASSU (CHI)
    12. Lleyton HEWITT (AUS)
    13. Paradorn SRICHAPHAN (THA)
    14. Jiri NOVAK (CZE)
    15. Sjeng SCHALKEN (NED)
    16. Fernando GONZALEZ (CHI)
    17. Tommy ROBREDO (ESP)
    18. Mark PHILIPPOUSSIS (AUS)
    19. Martin VERKERK (NED)
    20. Marat SAFIN (RUS)
    21. Andrei PAVEL (ROM)
    22. Juan Ignacio CHELA (ARG)
    23. Feliciano LOPEZ (ESP)
    24. Jonas BJORKMAN (SWE)
    25. Ivan LJUBICIC (CRO)
    26. Albert COSTA (ESP)
    27. Vincent SPADEA (USA)
    28. Gustavo KUERTEN (BRA)
    29. Max MIRNYI (BLR)
    30. Mariano ZABALETA (ARG)
    31. Dominik HRBATY (SVK)
    32. Arnaud CLEMENT (FRA)


    Deci cel putin vreo 2 tururi ar trebui sa aiba meciuri usoare. Sa-i tinem pumnii si sa-l vedem in top 10.

  4. #4
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Debut prost pentru tenismenii romani in turneele din aceasta saptamana, prima a turneelor de iarba.
    La Halle, Andrei Pavel a pierdut in primul tur la germanul Popp, 6-1 4-6 4-6, iar Razvan Sabau (inca) al treilea roman in clasamentul ATP a iesit din primul tur al calificarilor in fata unui jucator mai slab cotat decat el.
    La Londra, Florin Mergea a incercat pentru prima data in acest an sa acceada pe tabloul principal al unui turneu ATP, insa a esuat inca din primul tur al calificarilor, tot in fata unui jucator mai slab cotat decat el. Tot aici Victor Hanescu il va intalni in primul tur pe Goran Ivanisevici, posesorul unui Wild Card; Hanescu ar trebui in mod normal sa invinga, insa cu Ivanisevici nu se stie niciodata.
    Restul jucatorilor romani care activeaza saptamana aceasta se pare ca vor juca la turneul futures Romania F6 de la Constanta.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  5. #5
    Ace of spade Ehcar's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Citymall
    Posts
    434
    Reputatie
    1

    Hanescu in turul 2

    In turul doi al turneului de la Nottingham
    Hanescu - Parmar (GBR) de la ora 16.

  6. #6
    Ace of spade Ehcar's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Citymall
    Posts
    434
    Reputatie
    1
    Acum incepe meciul, cu Hanescu la serviciu!

  7. #7
    Ace of spade Ehcar's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    Citymall
    Posts
    434
    Reputatie
    1
    In sferturi azi la Nottingham
    Hanescu vs Talor Dent

  8. #8
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Gaudio in Austria !

    Gaston Gaudio pare a fi revelatia acestui an ! Este la un pas de o noua finala pe zgura de data asta in Austria la Kitzbuehel reusind sa treaca in turul 2 de Davydenko ! In semi il va intalni pe spaniolul Verdasco . Cealalta semifinala se va disputa intre Schuttler(1) si Massu(3) . Turneul are premii totale in valoare de 800.000 euro !

  9. #9
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Gaudio a muncit mult probabil in ultima vreme si a aratat ca nu a castigat din intamplare la Roland Garros. In finala la Kitzbuhel: Massu - Gaudio 7-6 6-4.
    Dar nu cred ca Gaudio o sa faca mare lucru pe alte suprafete decat zgura. Daca nu avanseaza mult la US Open, poate vine la Bucuresti, pe suprafata favorita …

    Intre timp, s-a tras la sorti tabloul la Toronto, unde joaca si Andrei Pavel. El a picat din pacate destul de prost, cu Srichapan in turul 1. Nu cred ca are prea multe sanse, mai ales ca tailandezul este pe suprafata sa preferata şi in intalnirile directe il conduce pe Pavel cu 2-0 ... Cam nasol

  10. #10
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Srichapan - Andrei Pavel 7-5 6-2...
    Sa ne gandim ca putea fi si mai rau

  11. #11
    incepator
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Timisoara
    Posts
    17
    Reputatie
    1
    Asa-i!
    [FONT=Comic Sans MS]Cristi[/FONT]

  12. #12
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Lasa ca are mai mult noroc la Mastersul de la Cincinnati, unde e si el cap de serie si in primul tur joaca cu unul din calificari (dar nu se stie niciodata...). Apoi ar avea un tablou destul de usor

  13. #13
    Tennis Pro DJ Klaus's Avatar
    Join Date
    Oct 2003
    Location
    NCAA
    Posts
    2,092
    Reputatie
    1

    Federer cucereste Canada

    Principalul favorit al mastersului canadian , Roger Federer, isi confirma pozitia de cel mai bun jucator de tenis al planetei castigand cu scorul de 7-5 ; 6-3 in fata campionului editiei trecute Andy Roddick in finala Tenis Masters Canada 2004. Federer castiga astfel al optulea titlu al anului si al treilea titlu din seria Master Series avand 23 de meciuri consecutive castigate. De la infiintarea INDESIT ATP Race Leader, Federer este primul jucator din ultimii 9 ani care castiga 8 turnee intr-un seson. De luni incepe un alt Masters la Cincinnati .
    (ATP Tennis)
    Last edited by DJ Klaus; 2nd August 2004 at 08:08.

  14. #14
    Superbull dlgicu's Avatar
    Join Date
    Nov 2003
    Location
    Boston
    Posts
    832
    Reputatie
    1
    Dublul Florin Mergea - Horia Tecau (favorit nr. 4) a castigat turneul challenger de la Timisoara, invingand in finala un cuplu format tot din romani, Marius Calugaru - Ciprian Porumb, ajuns pe tabloul principal ca urmare a unui wild card. Din cate stiu eu este primul turneu de asemenea anvergura castigat de cei doi, poate in curand si un titlu in turneele ATP!
    Florin Mergea a ajuns si in semifinalele de simplu, continuand traseul bun pe care s-a inscris de cateva saptamani, cand a ajuns in sferturi la alte doua challengeruri.
    Astept sa vad care vor fi efectele acestor progrese in clasamentul ATP, ele depinzand si de cum s-au comportat cei doi anul trecut pe vremea asta.
    Dimineata aerul curat s-ar putea sa-ti sparga fata

  15. #15
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Arrow Cupa Davis tragere la sorti pentru 2005...

    Romania nu e cap de serie pentru tragerea la sorti de azi, deci vom avea un adversar dificil. Iata capii de serie desemnati:

    1 - Spania
    2 - SUA
    3 - Franta
    4 - Australia
    5 - Rusia
    6 - Argentina
    7 - Elvetia
    8 - Belarus

    Asadar vom juca cu una din aceste echipe intre 2-4 Martie 2005.

    Ce preferati?

  16. #16
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Sper tare mult sa jucam acasa, ar fi o f. buna ocazie sa mai vedem aici niste tenis de calitate.... Daca s-ar putea, cu Australia sau Belarus...
    Mai e putin si vedem ce bafta avem.

  17. #17
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1
    ROMANIA - BELARUS IN CUPA DAVIS INTRE 4 SI 6 MARTIE 2005...

    Inca nu s-a decis locul de desfasurare, la noi sau la ei...

  18. #18
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Lightbulb Federer - Roddick 6-4, 6-0

    .... in finala de la Bangkok!!

    Nu ca a castigat Federer e problema, nu cred ca se mai mira nimeni, ci faptul ca numarul 1 mondial il spulbera pe numarul 2 mondial... 6-0

    O asa dominare nu cred ca a mai reusit vreun jucator pana acum in era Open.

    Si cand te gandesti ca are 23 de ani!!
    Cate recorduri are timp sa bata? Probabil ca toate recordurile din tenis.....

  19. #19
    sport legend ilenuta's Avatar
    Join Date
    Jul 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    999
    Reputatie
    1
    Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut scorul, ma asteptam la un meci mult mai strans. Probabil ca pe Roddick l-a lasat serviciul si nu s-a mai putut regasi.
    Federer i-a luat lui Hewitt 2 seturi la 0, acum si lui Roddick... Nu vad cine l-ar putea detrona. S-ar putea sa fie doar inceputul unei lungi dominatii. Dar nu e rau, e o placere sa-l vezi cum joaca :-), sper sa nu ne plictiseasca.

  20. #20
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Cool

    Quote Originally Posted by Iulia
    Nici mie nu mi-a venit sa cred cand am vazut scorul, ma asteptam la un meci mult mai strans. Probabil ca pe Roddick l-a lasat serviciul si nu s-a mai putut regasi.
    Federer i-a luat lui Hewitt 2 seturi la 0, acum si lui Roddick... Nu vad cine l-ar putea detrona. S-ar putea sa fie doar inceputul unei lungi dominatii. Dar nu e rau, e o placere sa-l vezi cum joaca :-), sper sa nu ne plictiseasca.
    Ai dreptate, e o placere, numai sa nu ajungem ca la Formula 1, unde Schumi bate tot, si bate la greu nu asa....

    Federer e un fenomen, cred ca ajunge cel mai mare jucator din istorie.. Poate-l mai vedem si la Bucuresti odata..... a fost o placere in Februarie.

  21. #21
    manager
    Join Date
    Feb 2004
    Location
    Bucuresti
    Posts
    309
    Reputatie
    1

    Thumbs up Pavel, cap de serie numarul 3 la Tokyo

    Pavelica are BYE in primul tur si va juca in turul 2 cu invingatorul dintre IWAMI (Japonia) si un jucator din calificari.

    de remarcat ca are un parcurs lejer romanul, daca e in forma poate sa ajunga departe. Tragerea la sorti pare sa ne avantajeze mai noi

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •