Page 1 of 121 1231151101 ... LastLast
Results 1 to 21 of 2525

Thread: WTA Premier: Miami

  1. #1
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0

    WTA Premier: Miami

    Aici postam despre toate turneele WTA International & Premier.

  2. #2
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Saptamana 1

    Brisbane

    Code:
    Kerber
    Cibulkova
    Pliskova
    Muguruza
    Kuznetsova
    Suárez Navarro
    Svitolina
    Vesnina
    Vinci
    Stosur
    Zhang
    Kasatkina
    Begu
    Makarova
    Siegemund
    Puig
    Putintseva
    Doi
    Cornet
    McHale
    Bouchard 
    Errani
    Auckland

    Code:
    Williams
    Williams
    Wozniacki
    Strycova
    Bertens
    Pavlyuchenkova
    Ostapenko
    Osaka
    Konjuh
    Larsson
    Wickmayer
    Beck
    Goerges
    Davis
    Safarova
    Flipkens
    Parmentier
    Kovinic
    Brengle
    Gibbs
    Nara
    Lucic-Baroni
    Lepchenko
    Broady
    Shenzhen

    Code:
    Radwanska
    Halep
    Konta
    Bacszinsky
    Babos
    Sevastova
    Shvedova
    Niculescu
    Riske
    Siniakova
    Jankovic
    Golubic
    Pliskova
    Pironkova
    (SR)Voskoboeva
    Wang
    Buyukakcay
    King
    Cirstea
    Kucova
    Giorgi
    Peng
    Zheng
    Sakkari

  3. #3
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    In calificari la Shenzhen, maine se joaca Tig[3] vs Stojanovic si A. Bogdan[7] vs Tang. Bogdan si Tig se pot intalni in meciul urmator pentru calificarea pe tablou.

  4. #4
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1

    Post Shenzhen Open (China)

    Comentarii despre turneul WTA de tenis de la Shenzhen din China, acolo unde joaca si Simona Halep.

    Detalii despre turneu: http://www.wtatennis.com/tournaments.../shenzhen-open

    Detalii despre primul meci al Simonei Halep: https://www.onlinesport.ro/tenis/liv...-00-nid-122564

  5. #5
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Vadime, bine ai venit!

    Analiza in.

    Ia turneul, stai linistit.

    Analiza out.

    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  6. #6
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Nu le am cu tenisul
    Am urmarit cu o mare curiozitate Halep contra Serena ,sunt acum pe youtube diferite partide din 2016,de exemplu US Open sa imi pot face o impresie de ce nu prea o poate bate Helep.
    Fiind un sport totusi imi dau cu parerea desi nu cunosc exact toti termenii.



    Halep alterneaza mingile,nu cred ca stie cam cum ar putea sa o bata pe Serena.

    1.Dupa mine mingile trimise in dreapta Serenei sa fie cat mai rare in momentul cand o faci urmatoarele trebuie jucate numai in stanga,acolo Serena imi pare cu mult mai slaba.
    2.Ca sa alternezi daca totusi o dai in dreapta Serenei,pe serva ta te antrenezi sa poti servi foarte rapid si apoi sa ataci fileul scurtezi acea serva este riscant dar daca ai in spate o serva rapida&exacta ai sanse de castig.
    3.Cand esti in fata fileului la 2-3 metri ai mingea in racheta si o dai in fileu inseamna ca la antrenamente mai ai de lucrat,sunt mingi simple care odata stabilita strategia in meci trebuie sa executi pe oricine in momentul cand ataci fileul.

    Atat timp cat dai a-2 a minge, in dreapta Serenei game-ul este pierdut.
    Halep le mai scoate in extremis cand primeste din drepta Serenei,acelea sunt exceptii,un consum de energie inutil chiar daca ai castigat un game.
    Psihologic stii ca a fost cu sansa si nu o poti duce tot aruncand mingea in dreapta Serenei,chiar ma mir ca nu observa ca nu are sanse
    cand o da in dreapta Serenei.

    Dupa mine are o lipsa de strategie unde sa o dea ca sa puna in dificultate adversarul atentie :cu un consum de energie minim.
    Serena pe partea dreapta a ei este pentru mine un taietor de lemne.
    Halep ca sa o bata pe Serena trebuie sa stie exact inca de la intrarea in meci din cate minge poti castiga un game cu un consum minim de efort astfel sa o poti domina psihic prin strategie ca fizic nu poti duce
    Last edited by iulian_1976; 2nd January 2017 at 01:15.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  7. #7
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Halep a început cu o victorie la JJ. Nu înteleg de ce a ales sa joace în China când ea s-a pregătit în Australia. Serena începe anul la Auckland.

  8. #8
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    Nu înteleg de ce a ales sa joace în China când ea s-a pregătit în Australia. Serena începe anul la Auckland.
    Tocmai ti-ai raspuns!

    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Nu le am cu tenisul
    sunt acum pe youtube diferite partide din 2016,de exemplu US Open sa imi pot face o impresie de ce nu prea o poate bate Helep.
    Iti spun eu sa nu te mai chinui prea mult, Serena e cea mai buna jucatoare de hard din toate timpurile. Nimeni nu poate s-o bata pe hard decat daca clacheaza singura, ceea ce s-a intamplat destul de des mai nou, mai ales in meciul cu Vinci cand a clacat in fata realizarii Golden GS-ului.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  9. #9
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Nu am urmarit mult se observa destul de usor ca Serena tot ce prinde incepand din racheta ei pana in partea extrema dreapta a ei rupe.
    In plus odata ce ai returnat in racheta ei,game-ul este gata.

    Pe de alta parte pe partea stanga este departe de a fi foarte ok,face multe greseli sunt 100% sigur ca daca te pregatesti exact pe punctele slabe ale Serenei o dezechilibrezi psihic.
    Halep nu imi pare atat de cerebrala,joaca mai spre spectacol cu stilul actual,nu poate decat ...sa o admire pe Serena.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  10. #10
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Nu neaparat, stilul Simonei ii convine Serenei, dar doar pe hard, pe iarba nu stiu daca ar fi asa. Orice stil convine Serenei pe hard cand e in forma, are momente cand rupe de pe ambele parti, nu poti s-o prevezi. Pe zgura o bate Halep de-i sar capacele. Ghinionista Simona ca nu s-au intalnit niciodata acolo, nici macar in turnee mai mici de masters macar sa-i arate cum sta treaba.

    Un nou talent australian: Aiava, auzi! Bine ca n-o cheama Aievea! Ce-i drept si Mattek-Sands e tampita rau uneori, ramane de vazut. Caro se pare ca-si mentine forma buna din final de an, incepe printr-o demolare scurta a lu Gibbs. Osaka incepe si ea bine, ar putea fi o jucatoare de top anu asta.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #11
    Poetry/motion Cristy RVD's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    Bucuresti
    Posts
    14,186
    Reputatie
    0
    Fabulos meci Muguruza - Kasatkina, pacat ca nu a reusit sa castige rusoaica. Incredibil cum au luptat amandoua.

    Ce maini si ce talent are asta mica...

  12. #12
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Nu degeaba a demolat-o pe Begu fara sa se intrebuinteze serios, ce-i drept nici nu prea are treaba Irina cu hardul.
    Cred ca e primul turneu la care Muguruza leaga 2 victorii la rand in ultimul an daca facem exceptie de RG!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #13
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Cam varza Halep...
    A pierdut primul set clar si acum e condusa si-n setu 2 cu 2-1 dupa ce-a avut 1-0... greu de-ntors de-aici.

    3-2 Halep, 2 game-uri rapide/excelente cand lupta pentru viata ei! Greu meci cu argintul viu Siniakova! Pacat ca nu pot sa-l vad!
    Ar fi fost mult mai simplu daca in primul game din meci ar fi convertit acel avantaj de 40-15 si astfel nu s-ar fi facut 0-4!

    Degeaba, daca pierde game-urile echilibrate, 3-4 si acum pare foarte greu sa mai intoarca.

    Fantastic cum a salvat o minge de 3-5 cu aia la serva care ar fi fost practic cam meci! Si face iar 2 game-uri la rand 5-4!
    Acum va primi pentru set! Altfel!

    A salvat o minge de 5-5, si set! Hangging on!


    Din pacate decisivul incepe foarte prost, 0-2! Sau asa parea la 0-1 15-40, dar face 1-1! 1-2...2-2, 4 break-uri la rand...
    2-3, 5 break-uri la rand... sa speram ca vor fi macar 6. De fapt doar 6! : p
    Nu fu cazu din pacate, acum nu cred ca mai intoarce de la 2-4!


    Serena Williams intre timp mai face o gafa si pierde cu Brengle, conationala ei.
    Last edited by Johnny D; 4th January 2017 at 09:47.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    A intors si de la 2-4 in decisiv, 4-4 si serveste!

    5-4! Excelent ultim game jucat de ambele jucatoare, la avantaje se impune gladiatorica noastra, mai tare la caputza aici!
    Excelente ultimele 2 game-uri ale lui Halep, winners si de pe loc, si din alergare, si cu dreapta si cu reverul, asa da!


    Dar la 5-5 si 40-15 Siniakova joaca 2 puncte excelente, apoi Halep face 2 prostii la rand si va primi sa ramana-n meci, asta dupa ce in urma cu 5-6 minute a primit sa castige meciul.
    Last edited by Johnny D; 4th January 2017 at 10:10.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  15. #15
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    Nu e normal sa pierzi asa, o adversara de 30 de ani. Halep mi s-a parut mai lenta la inceput de an, teoretic va continua panta descendenta.

  16. #16
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Halep pierde la Siniakova, Serena la Brengle.
    Halep trebuia sa inceapa in Australia, nu stiu ce naiba a cautat in China.

  17. #17
    sportaholic Vadim's Avatar
    Join Date
    Nov 2002
    Location
    Bucuresti
    Posts
    21,240
    Reputatie
    1
    De incalzire, asa e mereu, nu poti intra direct la Melbourne dupa 1-2 luni fara turnee. A luat-o usor, dar parca prea usor.

  18. #18
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,945
    Reputatie
    0
    Halep este foarte tehnica are un joc polivalent cam ar avea totul sa fie nr 1.
    Banuiesc ca nu a nimerit inca un antrenor potrivit,am impresia ca nu catiga gamurile care trebuie si nu are o strategie clara.

    Chiar si asa este in top,asta demonstreaza cat de valoroasa este
    Last edited by iulian_1976; 5th January 2017 at 02:14.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  19. #19
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Ea cam joaca mereu la fel, insa a dat de o adversara dificila. In WTA orice e posibil. Uite la Muguruza acum, castiga meciuri de 3 ore la rand si ajunge in faze finale de unde anu trecut nu stiu daca a legat 2 victorii pe hard la rand de 2 ori. Conteaza mult norocul cand valorile sunt apropiate.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  20. #20
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    S-a prostit si Caro. Sa pierzi de la 6-1 3-0 cu Goerges...

  21. #21
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,241
    Reputatie
    0
    Kerber vs Svitolina e meciul începutului de an. Ce tenis joacă ambele.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •