Page 78 of 78 FirstFirst ... 2868767778
Results 1,618 to 1,620 of 1620

Thread: ATP Masters: Roma

cogito ergo sum
    Reputatie
    1
    Dovada ca problema era 100% in creierul lui Rafa. Pauza trebuia sa il ajute pe rus, el era mai obosit, iar ploaia tot pe el, deoarece mingea uda nu mai sare asa mult. Insa a fost fix invers, poate spaniolului i-a prins mai bine dusul rece.

Sper sa reusesc sa vad pe undeva finalul, daca cineva are vreun pont poate sa mi-l dea pe privat

2.  
    Abomination Johnny D's Avatar
    Reputatie
    0
    Nu chiar, altfel nu s-ar explica inceputul mai bun al meciului categoric tot pt Nadal. Nadal e mai tare mental pe inceputuri de partida si Zverev are o retinere, asta a fost realitatea si azi. Faza e clasica oricum, se stie ca ploaia de obicei ajuta jucatorul in dezavantaj, in cel mai rau caz pt el, reseteaza meciul.

Psihologic de fapt se da un revers, le da timp jucatorilor sa gandeasca si sa-si creeze emotii:
    Jucatorul in avantaj: tre sa-mi fac serva doar de 3 ori si meciul e al meu! TREBUIE = presiune!
    Jucatorul in dezavantaj: tre sa fac break sa am sanse, mici dar voi lupta, meciul e departe = LIPSA presiune.
    It's the human urge to light up the dark corners for answers in other people… but at the end of the day, there are no answers there. Just more lives as sad and singular as your own.

Do not go gentle into that good night,
    Rage, rage against the dying of the light.

cogito ergo sum
    Reputatie
    1
    Eu cred ca presiunea a fost mereu mai mare pe Rafa. Una e sa pierzi locul 1 pentru macar 2 luni si un meci in care esti favorit, alta sa pierzi o finala la 22 de ani in fata GOAT pe zgura. Dar sunt de acord, faptul ca au avut timp de gandire a fost clar in avantajul lui Nadal care isi pierduse putin luciditatea.

Break-ul avans al lui Zverev nu cred ca a contat in vreun fel, mai ales dupa ce se intamplase in primul set. In schimb trebuie ca s-a temut rusul ca isi revine Rafa, probabil mai ca nu ii venea sa creada cum se desfasoara meciul inainte de ploaie. Si nu a scapat.