Page 35 of 139 FirstFirst ... 2533343536374585135 ... LastLast
Results 715 to 735 of 2912

Thread: ATP Masters: Madrid

  1. #715
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Ca sa incheiem cu mingea aia furata lui Goffin, declaratiile jucatorilor au fost foarte clare.

    1. Amandoi au zis ca Nadal nu avea ce face, mingea fiind in terenul advers (si la peste 20m de spaniol).
    David a adaugat si ca Rafa e printre cei mai fair-play jucatori din circuit.
    Spaniolul a mentionat ca unii probabil nu inteleg tenisul prea bine si de aia au zis ca trebuia sa cedeze punctul... touche!

    2. Nadal a zis ca el l-a crezut pe Goffin cand a indicat out, dar ca el nu stie daca mingea a fost afara sau nu si nici nu e problema lui.
    Fair enough. Toti jucatorii sunt cand avantajati cand dezavantajati de arbitri. Trebuie sa te descurci in ambele situatii.
    Mi se par hilare ideile unor jurnalisti cum ca un jucator mare "simte" cand mingea iese afara. De unde or sti ei astfel de lucruri???

    3. Goffin a exclus intentia arbitrului de a il fura. A spus ca il stie pe arbitru si e super OK doar ca a gresit de data asta.
    De altfel nici nu are de gand sa faca vreo plangere ceva ca nu e genul lui.
    Chapeau, dar poate e mai bine sa le fie frica arbitrilor sa greseasca fata de tine.

    4. Amandoi au mentionat ca nu e nicio problema intre ei dupa mingea aia.
    Rafa a relatat ca au vorbit despre Barcelona dupa meci, dar nu despre acea minge pentru ca nu era nimic de discutat

    O remarca interesanta a lui Nadal despre hawkeye: a spus ca daca s-ar introduce pe zgura sistemul ar putea sa aiba de pierdut pentru ca el e sigur ca nu e corect de fiecare data.
    Si eu cred acelasi lucru.
    Principala problema este ca oficial are o marja de 3-5mm de eroare si de multe ori e folosit pentru mingi care sunt IN sau OUT pentru o distanta mai mica de atat.
    Apoi, vantul sau efectul mingii pot crea traiectorii imprevizibile.
    Ma astept insa ca in curand sa se filmeze numai cu camere care vor putea captura destule cadre pe secunda incat sa se vada exact momentul impactului mingii.

    Si ca sa clarific ce am zis ieri: Initial mingea aia mi se paruse buna sau foarte aproape de linie. Dupa ce am revazut nenumarate reluari, mi se pare totusi afara.
    Nu am sugerat ca au "trisat" la hawk-eye (nici nu cred ca au cum, e totul automat imi imaginez), mi se paruse doar ca a avut o eroare destul de mare sistemul, mingea neavand cum fi asa departe de linie cum a indicat.
    Oricum, as fi preferat sa ia game-ul Goffin ca sa nu fie prilej de comentarii dupa.

    Nimic despre finala, ca a fost totul asa cum trebuia sa fie. Mai putin vremea, rece si innorat si azi.
    @pariori: Sper ca v-ati recuperat azi cu Nadal pagubele suferite saptamana asta.

  2. #716
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Srdjan View Post
    Mi se pare invalid argumentul cu Goffin de ieri. In primul rand, nu vad de ce lumea arunca cu vina in Nadal, cand nu e treaba lui sa treaca peste decizia arbitrului de scaun, tocmai de aceea exista si observatori ATP la meciuri, pentru astfel de probleme, nu e corect sa pice vina pe jucatorul advers, doar fiindca nu a cedat un punct care i-a fost acordat. In al doilea rand, Goffin n-avea ce cauta in finala, daca nu si-a putut reveni dupa acel game. Ai nevoie de un mental mai puternic pentru acest nivel si daca nu il ai, atunci n-ai ce sa faci la acest nivel. Chiar imi place de belgian, insa caderile astea psihice ale sale il afecteaza destul de mult.
    A fost modelul publicului de-a protesta ca li s-a stricat un spectacol pentru care ei au platit bilet de catre arbitrii, psihicul jucatorului nu poti sa spui ca-l iei in calcul cand platesti biletul insa meciul in acel moment era de care pe care, acel game de 15 minute care trebuia sa fie de vreo 13 era capital pentru continuarea deasfasurarii ostilitatilor. Si le-a parut rau de Goffin, e jucator mic, slabutz la aspect, si-l domina pe musculosul istoriei zgurii. Normal ca s-au suparat ca n-a avut dreptul sa-si apere corect sansele pana la capat, si din vina lui dar vina initiala fu a arbitrului si ca-n fotbal o iei cronologic, vina mai mare e a celui care-a gresit primul si-a dat drumul la toata problema. Cauza si efect, una deriva din alta si da totul peste cap. Evident ca n-a fost vina lu Nadal, dar pe arbitru central cum il hulesti ca el tot timpu sta pe scaun? Strigi urat cand anunta scorul?
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    Ca sa incheiem cu mingea aia furata lui Goffin, declaratiile jucatorilor au fost foarte clare.
    1. Amandoi au zis ca Nadal nu avea ce face, mingea fiind in terenul advers (si la peste 20m de spaniol).
    Eh, avea ce face. Eu de eram in locu belgianului, declaram acelasi lucru, n-am la ce sa ma astept.
    Dar daca eram in locu lu Nadal, eu sa am 9 titluri acolo, cred ca-i dadeam macar un 0-3 avans in setul 2, faceam vreo 4 duble si retururi cu rama! Ca sa fie cat de cat corect, de la 3-3 Goffin n-a mai jucat absolut nimic pana-n setu 2 unde a incercat sa revina cat de cat la forma de dinainte, a crescut putin fata de finalul setului dar tot n-a putut sa-si regaseasca forma din restul turneului. Oricum si daca i-ar fi dat Nadal 0-6 setul 2, tot n-ar mai fi putut juca in decisiv la nivelul optim, nu mai avea cum dar se mai linistea cat de cat si-ar fi jucat in orice caz mai bine decat in setul 2.
    Publicul astepta ceva de la Nadal, un fair play exagerat de genu, acel fair play n-a mai venit. Dar nu poate fi acuzat ibericul de nimic, nu sunt motive.
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    O remarca interesanta a lui Nadal despre hawkeye: a spus ca daca s-ar introduce pe zgura sistemul ar putea sa aiba de pierdut pentru ca el e sigur ca nu e corect de fiecare data.
    Si eu cred acelasi lucru.
    Principala problema este ca oficial are o marja de 3-5mm de eroare si de multe ori e folosit pentru mingi care sunt IN sau OUT pentru o distanta mai mica de atat.
    Apoi, vantul sau efectul mingii pot crea traiectorii imprevizibile.
    Ma astept insa ca in curand sa se filmeze numai cu camere care vor putea captura destule cadre pe secunda incat sa se vada exact momentul impactului mingii.
    Insa cand sunt 15 cm si aia sunt orbi, nu mai scuza faza cu vantu sau efectul. E clara treaba.
    Tu degeaba vii cu ce ti se pare, un intreg stadion a vazut mingea aia out de la 20 de metrii inaltime de unde stau ei, e clara treaba.
    Quote Originally Posted by Cristi View Post
    @pariori: Sper ca v-ati recuperat azi cu Nadal pagubele suferite saptamana asta.
    N-am avut treaba cu Nadal. Pe mine m-a omorat Djokovic vineri de tot ce am, nici n-am iesit din casa in weekend.
    De batea atunci, puneam si-n semifinala pe el acolo la o cota de 3, iti garantez eu ca iesea.
    Pacat, c-au iesit brici toate meciurile de fotbal din weekend. Erau de facut bani buni. Pentru cine-a avut de bagat.
    Last edited by Johnny D; 24th April 2017 at 07:30.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #717
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,359
    Reputatie
    0
    10 trofee la un MS. Si parca al 50-lea pe zgura. Săptămâna asta încearcă sa facă 10 si la Barcelona.

  4. #718
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    O sa fie, n-are cu cine daca Djokovic e out.
    Restu chiar daca ar fi avut ceva sanse, isi pierd capu, sarbul e singurul mental la nivelul ibericului pe zgura.
    Bine, poate si Murray dar ala am impresia ca s-a saturat de zgura inainte sa inceapa.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  5. #719
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Ramos n-a miscat, dar nici n-avea cum impotriva regelui
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  6. #720
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    Eu v-am zis din start ca n-are cu cine. Spaniolii lui toti ii sunt sclavi, si io am sansa mai mare sa-l bat decat un spaniol pe zgura.
    L-a batut totusi Verdasco pe zgura aia albastra cu un zambet pana la urechi, fu chiar prima victorie in fata lu Nadal din viata lui, dar aia nu se pune, c-a fost zgura fenta albastra a lu Tziriac pentru Federer! De au tot strigat Nadal si Djokovic a paguba 2 luni dupa aia!
    Last edited by Johnny D; 24th April 2017 at 12:22.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  7. #721
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    Simon... du-te bade, bate-ti coasa.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  8. #722
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    si pe mine m-a scos.Incredibil cum printre singurele dati cand pariez pe asta, pierde

  9. #723
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Eu l-am avut si 2-0 la seturi pe francez .
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  10. #724
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    Cum naiba o fi sa joci pe un teren care iti poarta numele???
    Ce ziceti, o sa redenumeasca si terenul de la Basel "Roger Federer"?

    Pacat ca Rafa si Fed provin din tari care nu au turnee de GS (Spania si Africa de Sud Elvetia).
    Corect ar fi sa numeasca arenele de la Roland Garros respectiv Wimbledon dupa ei, dar si englezii si francezii sunt niste nimicuri cu pretentii mari, asa ca nu cred ca se va intampla asta.
    Last edited by Cristi; 26th April 2017 at 00:01.

  11. #725
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Peste ani, cand o sa fie GS la Mallorca, arena principala se va numi "Scarpinici". Ai rabdare.

  12. #726
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    Si nu oricum, la "outze"!


    Cashchetzi a umplut-o si el de sange. Sugitele fac victime pe banda, Boredo, acum Gascoi.


    Copil ala nu are ce cauta pe zgura, Bedene ii da lectii oricand si la orice ora, si trezit la ora 4 din somn noaptea jucand cu mana stanga.


    Omu negru! Cum sa-i iei doar 4 game-uri lu Haase pe zgura, Thoamneeee...


    Murray are cu penibilul de Tomic azi cu care n-a pierdut set de cate ori a jucat. Daca nici p-asta nu-l mai bati...
    Last edited by Johnny D; 26th April 2017 at 07:30.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  13. #727
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    Cand a vazut cu cine are de jucat, ce sa-si mai bata capul!? Nici nu s-a mai prezentat Tomic!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #728
    cogito ergo sum
    Join Date
    Nov 2002
    Posts
    2,393
    Reputatie
    1
    LOL ce si-au furat-o Zverev si Goffin.

    Amandoi cautand "mantuire" impotriva lui Rafa in acest turneu, si-au incasat-o azi de la neica nimeni.

    E clar ca nu are Zverev treaba cu zgura... sau mai stii, o fi un geniu japonezul ala. Vedem maine.

  15. #729
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Zverev e bun pe zgura. Dar si Chung si Khachanov sunt jucatori talentati, care pot bate pe oricine intr-o zi buna.

  16. #730
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Nadal/Chung pare interesant. Bine, si Nadal/Zverev a parut interesant pana a avut loc si Nadal a "maturat" cu neamtul pe jos
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  17. #731
    . Roddicted's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Posts
    11,193
    Reputatie
    1
    rusnacul se pare ca se trezeste la barcelona.A pierdut o gramada de meciuri in 3 seturi anul asta, e cazul sa mai si castige.Bravo lui

  18. #732
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    V-am zis ca Ciocanov va fi jucator de top!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  19. #733
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,359
    Reputatie
    0
    Epic fail-ul anului merge la Ramos. I-a dat Murray meciul si fraierul asta nu a vrut sa il inchida.

  20. #734
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,855
    Reputatie
    0
    Pe mine s-a pisat rahatu de Verdasco, break in decisiv, apoi la 2-2 de la 40-0 face 4p la rand pe serva adversarului si pierde 2-6! Si n-a jucat cu Ramos sau cu Murray, cu un handicapat de pe locu 300 caruia i-a luat primu set 6-2! Sper sa piarda Svitolina.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  21. #735
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    Thiem ar trebui sa il distruga maine pe Andy, la ce forme au cei doi jucatori, extrem de opuse. De cealalata parte, Zeballos n-ar trebui sa ii puna lui Nadal probleme.
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •