Results 1 to 14 of 14

Thread: Wladimir Klitschko vs Anthony Joshua, 29 Aprilie 2017, Wembley, Londra, UK

  1. #1
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0

    Wladimir Klitschko vs Anthony Joshua, 29 Aprilie 2017, Wembley, Londra, UK

    Interesant meci si bine ca s-a facut.

    2 necunoscute aici: Wladimir e batran si in declin ? Joshua e doar un "hype job" ? Vom vedea

    My 2 cent: Wladimir e batran dar inca e competitiv la cel mai inalt nivel. Fizic l-am vazut ca arata foarte bine.
    Joshua e clar supraevaluat in opinia mea. Nu ca n-ar fi un boxer bun. E bine slefuit. Are o tehnica buna de lovire si este puternic intradevar.
    E un hype job insa pentru ca are atentie foarte mare din partea mass mediei fara a fi justificat oarecum pe plan sportiv. E baiat chipes cu un stil de box placut. Merge treaba.
    Pana acum sa fim foarte clari: n-a infruntat pe nimeni. Adversari "tailor-made" pentru el si de valore locala as spune.
    Poate sa-l faca KO pe Wladimir dar eu zic ca va fi o nuca prea tare pentru el. Pur si simplu il vad fara experienta. Plus ca am indoieli asupra barbiei, spiritului sau de lupta si de reactie in momente dificile (desi partial a dezmintit in meciul cu Whyte can a fost in dificultate la un moment dat).Am aceste indoieli pentru ca stiu ca la amatori a fost facut KO de cateva ori. Am avut aceeasi indoiala din cauza asta si cu David Price (ceea ce s-a dovedit a fi adevarat pana la urma).

    Eu zic ca sansele lui sunt in primele runde. Poate fi exploziv cand da drumul la acea dreapta. Are si crosee bune. Te poate lovi puternic de la distanta.
    Dupa insa va intra in criza de idei. Fizic nu va sti sa dozeze bine energiile (pana acum a luptat 7 runde maxim intr-un meci) si Wladimir va lua masurile potrivite pentru a-l invinge. Jabul lui Wladimir este mult superior si de indata ce se va simti confortabil in ring, il va controla pe englez.

    Sau poate ma insel Vom vedea

  2. #2
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    Pai cele doua dileme sunt nuantele care determina in mare parte parerea oricui.

    Eu merg pe cealalta parte-la ora meciului Wlad va avea 41 de ani,ianctiv de 18 luni,venind dupa un meci in care a parut incapabil sa apese tragaciul.Cumulat cu faptul ca si in meciul cu Jennings a parut neobisnuit de pasiv cred ca este destul de clar ca este in declin mare.
    Iar la varsta sa e normal sa fie in declin,chiar si-a incetinit declinul atata timp antrenandu-se cu mare seriozitate atatia ani.
    Joshua clar e supraevaluat si e si greu sa nu te pierzi in KOurile sale insa daca te uiti la adversarii sai nu vezi pe nimeni.Whyte e cel mai bun iar eu nu cred mare lucru nici despr el.
    Eu cred ca Joshua il prinde pe un Wlad ruginit relativ devreme si il face KO.
    Ramane de vazut-eu nu stiu daca Joshua e macar la fe lde bun precum Frank Bruno.Iar stilistic si estetic asta este-Bruno 2.0.Fizic de Mr Olympia cu mare putere,1-2-ul si cam atat.Foarte robotic.Si foarte netestat.
    Trist este faptul ca nici nu poti face predictii stilsitice tocmai pt ca asta a devenit boxul-o intrecere de marketing.
    Cei ma ibuni nu se bat cu cei ma ibuni.Ma uit cu invidie la MMA unde astfel de lucruri nu se intampla,ce-i drept sunt alte probleme si acolo(aia efectiv sunt batjocoriti cu banii pe care-i primesc).
    Ai urmairt ceva recent?
    OOn si off topic:Ca tot se vb mult recent-Sa vezi ce implozie o sa fie cand Joshua pica testul antidoping.

    In alta ordine de idei Canelo still a bitch.

  3. #3
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Nimic de obiectat.

    Categoria grea a devenit mai interesanta dupa detronarea lui Wlad. Nu mult mai valoroasa dar cu siguranta mai intriganta.
    Cateva impresii scurte:
    - Joshua: supraeveluat, o necunoscuta cum spuneam mai devreme
    - Ortiz: periculos, spectacuos dar deloc imbatabil in opinia mea.
    - Fury: "dus cu capul" in momenul de fata. Cred ca reveni in cele din urma la sportul asta pe care-l uraste atat de mult.
    - Wilder: in continuare netestat. Apreciez ca a vrut sa-l infrunte pe Povetkin in Rusia totusi.
    - Pulev: firav pana la urma zic eu
    - Parker: risca sa devina un home fighter zic eu. Nu-l vad invingand pe astia mai "mari"
    - Ruiz: grasanul talentat dar limitat. Putea foarte usor fi detinator de centura in momentul de fata

  4. #4
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    CREDEAM ca heavy va deveni mai interesanta fara Wlad dar este aceeasi oala plina de steroizi,inactivitate si matchmaking dubios.

    Nu e coincidenta ca toti cei nominalizati de tine nu s-au batut intre ei deloc.Penibil.

    Pana la urma anul asta Parker a avut cele mai bune victorii cu Takam si Ruiz desi nu au fost prestatii super impresionante.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Anthony Joshua noul rege la grei
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,243
    Reputatie
    0
    Ce meci a fost. Regele a murit. Nu ma asteptam sa fie făcut KO.

  7. #7
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    Ce meci am avut!!!Am avut drama,sange,rasturnari de situatie,demascari si dovediri si amandoi au lasat totul in ring.
    Joshua practic a castigat meciul,l-a pierdut si l-a castigat din nou.A demonstrat ca desi barbia si conditia fizica nu sunt elita are in el calitatile si taria necesara unui campion.
    Nu a fost vreun Fury insa castiga pe box tehnic dupa mine primele reprize cu Wlad la fel de incapabil sa apese tragaciul dupa care a urmat nebunia de repriza a 5-a cand a dat totul sa-l scoata si a ramas fara benzina dupa ce l-a pus jos.In a 6-a a continuat nebunia Wlad trimitandu-l pe AJ jos si parand ca epoca sa nu se va incheia.Dupa care reprizele 7-10 AJ le-a luat sa-si revina amandoi punctand cu jabul in principal in un joc de sah la nivel inalt dupa care AJ a gasit al doilea suflu si a apasat pedala ca un nebuna i na 11-a decapitandu-l parca pe Wlad cu acel upercut.3 KDuri si aia a fost.
    EPIC!Cel mai bun meci de titlu de la Lewis-Vitali din 2003.
    Si cred ca am gasit un nou greu care sa tina divizia si pe noi cu ochii lipiti de televizor/monitor.
    AJ is the real deal.

  8. #8
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    A fost o lupta fantastica, in mare parte fiindca Klitschko a luptat agresiv inca de la inceput si l-a obligat pe Joshua sa isi ridice nivelul. Oricum, a pierdut ca un adevarat campion Sambata seara, n-are de ce sa ii fie rusine de aceasta infrangere. Mi se pare ca lupta asta a scos in evidenta si o problema foarte mare a englezului si anume conditia sa fizica, care poate fi foarte usor expluatata cum trebuie de un boxer mai tanar. Totusi, a aratat si semne bune care il pot tine in varful categoriei pentru multi ani, printre care si o "barbie" care nu e de sticla.

    Daca nu avem un rematch intre acestia doi, sper sa vedem un meci intre Joshua si Wilder. Acela mi se pare capitolul urmator perfect din cariera lui Joshua si ar putea sa fie si acela un meci fantastic, datorita stilurilor celor doi care ar trebui sa se complimenteze bine in ring.
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  9. #9
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Un meci care va ramane sigur in istorie. Un meci care ne-a aratat absolut de toate, din punct de vedere tehnic, tactic si emotional. S-a luptat bine, curat, inteligent intr-o atmosfera extraordinara. Un meci care conciliaza publicul cu categoria grea la box.

    Joshua a facut un meci formidabil. Chapeau. Nu credeam ca va fi asa de bun din toate punctele de vedere. Bravo lui ca a stiut sa-si revina dupa acel KD teribil. S-a recuperat in cateva runde si a lansat ofensiva finala. Asta demostreaza maturitate ceea ce aveam indoieli ca o are.

    In general Joshua a aratat intradevar ca lupul mai tanar, mai vivace (desi mai imobil fata de Wlad) si mai puternic. Wladimir s-a folosit de toata experienta pe care o are si a iesit bine din meci. Eu zic ca se poate retrage dupa performanta asta. Nu-l vad bine in rematch si nu cred ca merita riscul.

    AJ is the deal now care cum spunea si el "Stiu ca nu sunt perfect dar incerc sa fiu". Nu-l vad imbatabil inca. Speram sa avem parte de meciuri mari. Cu un Fury in mare forma, abia astept sa-l vad

  10. #10
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    Lucian,

    1.Crezi ca Fury va mai fi vreodata in forma de la Dusseldorf?

    2.Acel Fury vs Joshua-cine castiga?Tind sa cred ca acel Fury e de neinvins pt actuala divizie insa nu o sa-l mai vedem vreodata.Sunt sigur ca l-ai vazut pe Fury acum-e incredibil de iesit din forma.

  11. #11
    from Italy Lucian86's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Location
    London
    Posts
    4,649
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Lucian,

    1.Crezi ca Fury va mai fi vreodata in forma de la Dusseldorf?

    2.Acel Fury vs Joshua-cine castiga?Tind sa cred ca acel Fury e de neinvins pt actuala divizie insa nu o sa-l mai vedem vreodata.Sunt sigur ca l-ai vazut pe Fury acum-e incredibil de iesit din forma.
    Clar ca Nu am raspuns la intrebarea ta

    Cine stie ce-i va trece prin cap nebunului. Deocamdata a anuntat ca revine si se antreneaza pentru asta.

    E car va mai trece un meci sau doua pana la o eventuala gala cu cei doi. Sunt ambii inca tineri. Fury va oferi altceva. Si Joshua insa

  12. #12
    sport legend Srdjan's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    La capatul lumii..
    Posts
    6,337
    Reputatie
    1
    E destul de impresionant faptul ca acest meci s-a descurcat mai bine la box office decat Mayweather cu Pacquaio.
    Visca Barca!!. Singurul club care conteaza!

  13. #13
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Srdjan View Post
    A fost o lupta fantastica, in mare parte fiindca Klitschko a luptat agresiv inca de la inceput si l-a obligat pe Joshua sa isi ridice nivelul. Oricum, a pierdut ca un adevarat campion Sambata seara, n-are de ce sa ii fie rusine de aceasta infrangere. Mi se pare ca lupta asta a scos in evidenta si o problema foarte mare a englezului si anume conditia sa fizica, care poate fi foarte usor expluatata cum trebuie de un boxer mai tanar. Totusi, a aratat si semne bune care il pot tine in varful categoriei pentru multi ani, printre care si o "barbie" care nu e de sticla.

    Daca nu avem un rematch intre acestia doi, sper sa vedem un meci intre Joshua si Wilder. Acela mi se pare capitolul urmator perfect din cariera lui Joshua si ar putea sa fie si acela un meci fantastic, datorita stilurilor celor doi care ar trebui sa se complimenteze bine in ring.
    ba, joshua era ala negru. la ce meci te-ai uitat?
    retired.

  14. #14
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,415
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Srdjan View Post
    E destul de impresionant faptul ca acest meci s-a descurcat mai bine la box office decat Mayweather cu Pacquaio.
    Mere si pere.

    AJ-WK a fost PPV exclusiv in UK iar May-Pac in SUA.Doar nu comparam pietele nu?

    Si din ce stiu nu s-au anuntat numerele la AJ-Wlad,doar ca a rupt recordul de PPV al Skyului.Ca sa nu mai zic ca pretul la May-Pac a fost 100 de dolari iar AJ-Wlad a costat cam 26 de dolari.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •