Page 1 of 3 123 LastLast
Results 1 to 21 of 57

Thread: Grand prix 2016

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1

    Grand prix 2016

    Etapele

    Oct. 21-23 SKATE AMERICA (Chicago)

    Oct. 28-30 SKATE CANADA (Mississauga)

    Nov. 4-6 ROSTELECOM CUP (Moscova)

    Nov. 11-13 TROPHEE DE FRANCE (Paris)

    Nov. 18-20 CUP OF CHINA (Beijing)

    Nov. 25-27 NHK TROPHY (Sapporo)

    Dec. 8-11 GRAND PRIX FINAL (Marsilia, Franta)


    Pagina ISU cu participantii si rezultatele:

    http://www.isu.org/en/single-and-pai...figure-skating
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    1. 2016 Progressive Skate America
    Chicago, Il. / USA
    21.10.2016 - 23.10.2016

    Website (link)
    Participanti, rezultate (link)


    Program, ORA LOCALA
    (pentru Romania se adauga 8 ore)

    VINERI, OCTOMBRIE 21
    7:00 p.m. – Ladies Short Program
    9:00 p.m. – Pairs Short Program

    SAMBATA, OCTOMBRIE 22
    1:00 p.m. –Men’s Short Program
    3:00 p.m. - Ladies Free Skate
    7:00 p.m. – Short Dance
    8:40 p.m. – Pairs Free Skate

    DUMINICA, OCTOMBRIE 23
    11:30 a.m. – Men’s Free Skate
    1:45 p.m. – Free Dance
    6:30 p.m. – Skating Spectacular


    Livestream
    Match Arena, aici, aici, aici.
    Kazsport, aici
    Posibil ISU Channel, daca nu este blocat pentru Romania.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #3
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Julia Lipnitskaya, Denis Ten, Sui/Han, Stolbova/Klimov, Moore-Towers/Marinaro s-au retras de la una sau ambele etape Grand Prix.
    .
    Last edited by Tracoromana; 19th October 2016 at 09:49.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Medaliatii Skate America: USA 7; JPN 2; RUS 2; CAN 1.

    Masculin: Poza
    Feminin: Poza
    Perechi: Poza
    Dansuri: poza

    videoclipuri:
    https://www.youtube.com/channel/UCoz...sort=dd&view=0
    .
    Last edited by Tracoromana; 25th October 2016 at 14:15.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    2. Skate Canada International
    28 - 30 Oct 2016
    Mississauga, Canada

    Website (link)
    Participanti, rezultate (link)

    Program, ORA LOCALA
    (pentru Romania se adauga 7 ore)

    VINERI, OCTOMBRIE 28
    15:00 LADIES SHORT PROGRAM
    16:50 PAIR SHORT PROGRAM
    19:30 ICE DANCE SHORT DANCE
    21:10 MEN SHORT PROGRAM

    SAMBATA, OCTOMBRIE 29
    14:30 LADIES FREE PROGRAM
    16:30 PAIR FREE PROGRAM
    19:00 MEN FREE PROGRAM
    21:15 ICE DANCE FREE DANCE

    DUMINICA, OCTOMBRIE 30
    14:00 EXHIBITION GALA

    Livestreams:
    Russia Match TV: aici, aici.
    Russia Match Arena: aici, aici.
    Taiwan ELTA HD: aici.
    .
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  6. #6
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  7. #7
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Skate America - la baieti - mi-au placut mult Shoma Uno si Adam Rippon, dar sa-l impuste cineva pe Jason Brown.LA dans - mi-a placut sp-ul fratilor Shibutani, in rest asa si asa.
    Last edited by irinaidu; 30th October 2016 at 00:07.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  8. #8
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #9
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Medalii: CAN 7(3 1 3), JPN 2(0 1 1), RUS 1(1 0 0), USA 1 (0 1 0).

    Mie mi-a placut tot podiumul la dans. Americanii sunt foarte buni si imi place ca si-au schimbat stilul de la un an la altul, Tessa /Scott nu s-au dezmintit, iar Pipper/Paul sunt cei mai savurosi.
    La perechi mi-au placut chinezii Yu/Zhang si mi-a parut rau de Yuko/Alexander. La fete Medvedeva este fenomenala si ar merita sa-si mentina forma si sa devina campioana olimpica. Iar la baieti am admirat programul si interpretarea lui Misha Ge.

    videoclipuri:
    https://www.youtube.com/playlist?lis...9pQEb5me9X1MHB
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #10
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post

    Mie mi-a placut tot podiumul la dans. Americanii sunt foarte buni si imi place ca si-au schimbat stilul de la un an la altul, Tessa /Scott nu s-au dezmintit, iar Pipper/Paul sunt cei mai savurosi.
    La perechi mi-au placut chinezii Yu/Zhang si mi-a parut rau de Yuko/Alexander. La fete Medvedeva este fenomenala si ar merita sa-si mentina forma si sa devina campioana olimpica. Iar la baieti am admirat programul si interpretarea lui Misha Ge.
    Si mie mi-a placut podiumul de la dans cu cateva mentiuni:ce frumosi sunt Tessa si Scott si cat de bine patineaza ( parca n-au lipsit nici un minut de pe gheata ), Madison/Evan si ei sunt doi frumosi,interpreteaza f bine dar nu-mi place deloc muzica aleasa pt FD ( in schimb SD e f reusit), iar Piper/Paul m-au lasat , e prima data cand le vad noul FD si mi-a placut la nebunie( mi se pare ca au evoluat enorm fata de sezonul trecut)
    Mi-au mai placut Alexandra Stepanova/ Ivan Bukin, au un tango superb si am remarcat niste twizzle-uri f bune
    De acord cu Medvedeva, e f buna totusi 71 la PCS mi se pare cam mult (mi-a mai placut si Kaitlyn Osmond e fata cu multa personalitate si imi pare rau ca Liza nu-si mai revine o data)
    Misha Ge a interpretat f bine bucata din "Spargatorul de nuci" (cand ii reusesc si sariturile e o incantare sa-l vezi pe baiatul asta )
    Nici Patrick nici Yuzuru nu si-au intrat inca forma, dar ca interpretare si coregrafie programul lui Patrick mi se pare mai bun
    M-am bucurat sa-l vad si pe Kevin Reynolds pe podium
    Am urmarit si cateva programe de la Skate America si mi-au placut :Maia/Alex Shibutani ( programul e mai rafinat decat cel din sezonul placut), Ashley Wagner ( ma bucur sa o vad patinand cu incredere si cu zambetul pe buze iar muzica chiar i se potriveste) si Jason Brown ( in afara de unele miscari care mi se par prea teatrale)
    Eram curioasa sa o vad si pe medaliata cu argint,Mariah Bell, nu mai auzisem pana acum de ea, parca e sora mai mica a Sashei Cohen, are niste sarituri clare si frumoase dar tb sa mai lucreze la interpretare( insa are timp caci e abia la inceput)
    F buni si canadienii de la perechi,mai degraba i-as vrea pe ei pe podium decat pe Aliona/Bruno
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    3. Rostelecom Cup
    Moscow / RUS
    04.11.2016 - 06.11.2016


    Paricipanti, rezultate (link)


    Program, ORA LOCALA
    (pentru Romania se scade 1 ora)

    VINERI, NOIEMBRIE 4
    14:45 Short Dance
    16:25 Men Short Program
    19:00 Pairs Short Program
    20:40 Ladies Short Program

    SAMBATA,NOIEMBRIE 5
    14:00 Free Dance
    15:50 Men Free Program
    18:05 Pairs Free Program
    19:50 Ladies Free Program

    DUMINICA, NOIEMBRIE 6
    15:00 Gala


    Livestreams:
    Russia Match Arena: aici, aici.
    British Eurosport 2: aici, aici.
    Taiwan ELTA HD streams: aici.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by ice_girl View Post
    Eram curioasa sa o vad si pe medaliata cu argint,Mariah Bell, nu mai auzisem pana acum de ea, parca e sora mai mica a Sashei Cohen, are niste sarituri clare si frumoase dar tb sa mai lucreze la interpretare( insa are timp caci e abia la inceput)
    Si mie mi s-a parut o Sasha reloaded.....cu mentiunea ca Sasha m-a calcat pe nervi....deci nu e bine asemanarea
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  13. #13
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Medaliatii de la Rostelecom Cup of Russia
    Masculin: Poza
    Feminin: Poza
    Perechi: Poza
    Dansuri: Poza

    Maedalii: RUS 5(2 2 1), USA 2(0 1 1), GER 1(1 0 0), ESP 1(1 0 0), JPN 1(0 1 0), CAN 1(0 0 1), ISR 1(0 0 1).

    Ma bucur pentru Anna Pogorilaya pentru ca a dominat concursul, s-a intamplat destul de rar. A fost atletica, frumoasa, eleganta. Mai este nevoie de putina expresivitate si va fi perfect. Radionova nu mi-a placut; am vazut exercitiile ei fara muzica si miscarile mi sa-u parut dezlanate. Iar fardul nu o ajuta de loc. Mi s-a rupt sufletul pentru Iulia, foarte greu isi revine dupa anul ei de glorie....Zijun Li si-a imbunatatit mult partea tehnica si este ca intotdeauna delicata si expresiva. Totusi nu-mi capteaza atentia asa cum o face Tursimbaeva.

    Javier m-a incantat din nou, si cand credeam ca a pierdut aurul, si-a respectat blazonul si a castigat intr-o maniera de mare campion. Bravo!

    Imi place si Aliona si Bruno separat, insa cu toate realizarile lor tehnice inca nu-i vad ca pe o pereche si n-am prea urmarit cu atentie programele lor. Mi-a parut rau pentru esecul lui Julianne/Charlie . Ei au acum 22 puncte si o mica sansa sa se califice in finala GP.

    La dansuri, Madison/Evan sunt buni si foarte laudati dar la concursuri sunt "under pressure" si abonati la locul 2. (Nebelhorn, Nepela, Skate Canada si Rostelecom) si este a 2-a oara in sezon cand pierd in fata Ekaterniei/Dmitri si de fiecare data Evan a gesit la twizzels.
    Weaver / Poje mi-au placut ceva mai mult ca alta data, mai ales la FD. Totusi mi-ar placea ca Pipper/Paul sa-i intreaca.

    Videoclipuri:
    https://www.youtube.com/user/frida34...view=0&sort=dd

    Pe site -ul ISu sunt inregistrate toate etapele GP: http://www.eurovisionsports.tv/isu/s...ing-ice-dance/
    .
    Last edited by Tracoromana; 8th November 2016 at 19:33.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  14. 9th November 2016, 08:58

  15. #14
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Trophee de France 2016
    Paris / FRA
    11.11.2016 - 13.11.2016

    Website: link
    Participanti, rezultate: link

    Program, ORA LOCALA
    (pentru Romania se adauga 1 ora)

    VINERI, NOIEMBRIE 11
    15:30 Pairs SP
    17:00 Dance SD
    18:40 Men SP
    20:40 Ladies SP

    SAMBATA,NOIEMBRIE 12
    13:30 Pairs FS
    15:25 Dance FD
    18:15 Men FS
    20:30 Ladies FS

    DUMINICA, NOIEMBRIE 13
    14:30 Gala


    Livestreams:
    Russia Match Arena: aici, aici.
    British Eurosport 2: aici, aici.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #15
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Cupa Rusiei
    - cele 3 perechi de dans m-au surprins placut. mi s-a parut ca au avut elemente frumoase si unele originale. mi-au placut chiar si americanii.......poate sunt eu in pasa buna.....
    - sa-l impuste cineva pe Bychenco, se poate? Ma plictiseste omul asta pana la lacrimi. Javier si Shoma sunt buni, pt ca nu pot sa nu fie, dar parca nu ma entuziasmeaza programele de anul asta.
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  17. #16
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Vreau sa comentez despre perechile de la Rostelecom Cup:
    Marchei/Hotarek: mi-a parut, sincer, este un program superb. Marchei a recuperat spectaculos dupa primele 2 greseli.
    Zabiako/Enbert: ma plictisesc (din punct de vedere artistic)
    Astakhova/Rogonov: foarte frumos programul lung!! Mi-a placut mult costumul ei.
    Savchenko/Massot: imi plac mult mai mult acest sezon, dar nu-mi plac sariturile si faptul ca arunca triplu axel si quad salcov doar pentru puncte.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  18. #17
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Vreau sa comentez despre perechile de la Rostelecom Cup:
    Marchei/Hotarek: mi-a parut, sincer, este un program superb. Marchei a recuperat spectaculos dupa primele 2 greseli.
    Zabiako/Enbert: ma plictisesc (din punct de vedere artistic)
    Astakhova/Rogonov: foarte frumos programul lung!! Mi-a placut mult costumul ei.
    Savchenko/Massot: imi plac mult mai mult acest sezon, dar nu-mi plac sariturile si faptul ca arunca triplu axel si quad salcov doar pentru puncte.
    Zabiako/Enbert:da. au un patinaj cam old fashion, dar pe mine nu ma plictisesc si sunt o pereche foarte frumoasa.
    Savchenko/Massot: se pare ca au impins dincolo de limite aruncarile si sariturile fiindca la TdF Aliona s-a accidentat.


    Medaliatii de la TdF:
    RUS 3(1 2 0); FRA 2(1 0 1); USA 2 (0 1 1); GER 1(1 0 0); ESP 1(1 0 0); KAZ 1(0 1 0); CAN 1(0 0 1); JPN 1(0 0 1).
    Baieti: poza
    Fete: poza
    Perechi: poza
    Dansuri: poza

    La dansuri Papadakis/Cizeron au fost cei mai buni. Ca si anul trecut imi place foarte mult SD-ul lor. Imi place si grija coregrafului pentru detalii de exemplu faptul ca bluesul si swingul au muzica si stil din aceeasi perioada, anii `50-`60. Abia astept confruntarea de la NHK cu Tessa/Scot. De fapt este o confruntare si a preferintelor mele si prevad ca niciun rezultat n-o sa ma multumeasca...
    FD-ul G/G este de asemenea nemaipomenit prezentat, dar muzica si tema moderna nu ma atreg prea mult. Inca prefer clasicul dans-tango al lui Pipper/Paul. In general imi plac SD-urile mai mult pentru ca e vorba de DANS. Imi pare rau ca Pipper /Paul nu se califica in finala din cauza acelui twizzle ratat.
    Ma bucur pentru prima realizare a Sotskovei la seniori. Este o patinatoare foarte eleganta. Bravo si pentru Wakaba Higuchi! Nu este ea prea gratioasa, dar e tehnica si placuta. Mi-a parut tare rau pentru esecul lui Mao. Dar am remarcat cat de frumoasa s-a facut...
    Denis Ten este cel mai neprevazut patinator. Sper ca ambitiosul Morozov sa-l faca mai constant.
    .
    Last edited by Tracoromana; 16th November 2016 at 09:45.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  19. #18
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Absolut groaznica competitia la perechi, Savchenko/Massot trebuie sa se gandeasca bine la ce sarituri vor sa faca. Nu se merita atatea accidentari. Rusine ca albitrii le-au dat aurul, dar Tarasova/Morozov au avut si ei greselile lor.

    Sotskova este absolut sublima si eleganta ii trebuie putin zvac la sarituri, dar e pe drumul cel bun. Eu cred ca ea va avea al 3-lea loc pentru europene. Nu prea le vad pe Liptniskaya sau Tuktamysheva in forma (pentru moment).

    Mao a uitat cum sa sara?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  20. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    5. Audi Cup of China 2016
    Beijing / CHN
    18.11.2016 - 20.11.2016

    website: link
    participanti, rezultate: link

    Program la ORA LOCALA
    (pentru Romania se scad 6 ore)

    VINERI NOIEMBRIE 18, 2016
    15:30 Short Dance
    17:00 Ladies-Short Program
    19:00 Men-Short Program
    21:00 Pairs-Short Program

    SAMBATA, NOIEMBRIE 19, 2016
    14:30 Free Dance
    16:30 Ladies-Free Skating
    18:45 Men-Free Skating
    21:00 Pairs-Free Skating

    DUMINICA, NOIEMBRIE 20, 2016
    14:30 Exhibition


    Livestreams:
    Russia Match Arena: aici, aici.
    British Eurosport 2: aici, aici.
    CCTV: aici, aici.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #20
    incepator AliAle's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Ganduri dupa TdF:

    pentru Denis Ten, secventa de pasi de la SP (pe techno R&J) e superba! Imi pare bine sa-l vad din nou pe gheata, sper sa ramana sanatos pentru restul sezonului si sa adauge continut programelor (tranzitii + sarituri).

    Programele lui Gabi si Guillaume, foarte simpatic SD-ul (mai ales partea de lindy hop), mi-as dori insa ca LP-ul sa aiba o coregrafie mai dinamica, sper sa mai schimbe ceva pe masura ce se apropie de Mondiale! Dar ca de obicei, fluiditatea lor pe gheata e inegalabila.
    SD-ul lui Piper si Paul e preferatul meu de anul asta in schimb (disco fever ).
    Foarte frumos si FD-ul americanilor, Madison si Zach au super chimie!

    La perechi, mai nimic nou, Aliona si Bruno mai au mult de lucru (au mare bafta c-au reusit sa obtina 2 victorii pana acum).

    La fete m-au impresionat in schimb Laurine Lecavelier si Wakaba Higuchi, prima pentru partea artistica si micuta Wakaba pentru viteza si tehnica (super sarituri!).

    In general, sezonul asta, mari plusuri pana acum pentru:
    - LP-ul lui Shoma Uno, imi place pustiul de mooor, mi se pare ca are niste SS fenomenale si o super intensitate pe gheata. Ma intreb cati patinatori ar fi fost pur si simplu inghititi de a doua tema muzicala? Not Shoma !
    - LP-ul lui Jason Brown. Vreau sa vad la un moment dat un 10 pentru Tranzitii si Coregrafie la Brown, Rohene Ward e un geniu!
    - SD-ul lui Piper si Paul, de fiecare data cand il vad zambesc cu gura pana la urechi. Costume, peruca, muzica, interpretare, totul e fun, fun, fun!
    - lipsa de cazaturi marca Anna Pogorilaya, sper s-o tina tot asa!

  22. #21
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AliAle View Post
    Ganduri dupa TdF:
    SD-ul lui Piper si Paul e preferatul meu de anul asta in schimb (disco fever ).

    - SD-ul lui Piper si Paul, de fiecare data cand il vad zambesc cu gura pana la urechi. Costume, peruca, muzica, interpretare, totul e fun, fun, fun!
    Sunt foarte de acord si eu cu programul lor SD de acum ca si de anul trecut, dar despre e peruca vorbesti? Daca e vorba de parul cret al lui Paul, cred ca este al lui personal, nu e peruca. poza
    https://skatecanada.ca/athlete/2508/
    .
    Last edited by Tracoromana; 16th November 2016 at 20:34.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •