Page 2 of 3 FirstFirst 123 LastLast
Results 22 to 42 of 57

Thread: Grand prix 2016

  1. #22
    incepator AliAle's Avatar
    Join Date
    Feb 2015
    Location
    Bucuresti
    Posts
    32
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Sunt foarte de acord si eu cu programul lor SD de acum ca si de anul trecut, dar despre e peruca vorbesti? Daca e vorba de parul cret al lui Paul, cred ca este al lui personal, nu e peruca. poza
    https://skatecanada.ca/athlete/2508/
    .
    Haha, wow, greseala mea atunci, eram convinsa ca e peruca!

  2. #23
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Bilant de medalii si medaliati la Audi CoC 2016.
    CAN 4(1 2 1); RUS 4(1 0 3); CHN 3(1 2 0); USA 1(1 0 0).

    Baieti: poza
    Fete: poza
    Perechi: poza
    Dansuri: poza


    Eu m-am bucurat pentru Stepanova/Bukin care mi-au placut inca din sezonul trecut. Mi se par talentati, placuti si foarte muncitori. Si ce s-au mai bucurat.... O surpriza foarte placuta mi-a facut perechea Peng/Jin. Am si spus de vreo cinci ori pe-aici ca Cheng/Peng imi place inca de cand era cu Zhang. Se pare ca ideea federatiei chineze nu a fost rea, ambele fete sunt mai sigure si parca au inflorit in exprimare.
    .
    Last edited by Tracoromana; 22nd November 2016 at 08:41.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  3. #24
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    6. NHK Trophy 2016
    Sapporo / JPN
    25.11.2016 - 27.11.2016

    website: link
    participanti, rezultate: link

    Program la ORA LOCALA
    (pentru Romania se scad 7 ore)

    VINERI, NOIEMBRIE 25
    14:20 Pairs - SP
    16:10 Ladies - SP
    18:15 Opening
    19:00 Men - SP

    SAMBATA, NOIEMBRIE 26
    12:45 Ice Dance - SD
    14:35 Pairs - FS
    16:50 Ladies - FS
    19:30 Men - FS

    DUMINICA, NOIEMBRIE 27
    11:45 Ice Dance - FD
    15:00 Gala Exhibition


    Livestreams:
    NHK: aici
    Russia Match Arena: aici, aici.
    CCTV:cinci,cinci+. (din cand in cand si pe rand).
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  4. #25
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Calificari pentru GPF

    Men
    Punctajele actuale sunt:
    Javier FERNANDEZ 30,
    Patrick CHAN 30,
    Shoma UNO 28,
    Adam RIPPON 22.

    Pentru ultimele 2-3 locuri se bat:
    - Yuzuru HANYU si Jason BROWN cu mari sanse;
    - Bichenko are sanse doar daca ia aur sau argint, iar bronzul trebuie sa fie cu punctaj mai mare ca al lui Rippon.
    - Nathan Chen si/sau Kolyada daca iau aur, sau chiar argint cu un punctaj bun.


    Ladies
    Punctajele actuale sunt:
    Evgenia MEDVEDEVA 30,
    Elena RADIONOVA 28,
    Kaetlyn OSMOND 26.

    Pentru celelalte 3 locuri se bat:
    - Anna POGORILAYA 15 si Maria SOTSKOVA 13 cu sanse relativ mari.
    - Wakaba HIGUCHI 11 si Satoko MIYAHARA 11;
    Satoko are punctajul mai mic. Pentru calificarea celor 1-2 japoneze le trebuie neaparat aur, argint, sau bronz cu cealalta pe locul 4.


    Pairs
    Punctajele actuale sunt:
    Savchenko/Massot 30,
    Yu/Zhang 28,
    Tarasova/Morozov 24,
    Seguin/Bilodeau 22.

    Celelalte 2 locuri se vor ocupa cu mare probabilitate de: Duhamell/Radford 15 si Peng/Jin 13.


    Dance
    Punctajele actuale sunt:
    Shibutani/Shibutani 30,
    Bobrova/Soloviev 26,
    Chock/Bates 26,
    Hubbell/Donohue 26.

    Celelalte 2 locuri se vor ocupa cu mare probabilitate de: Papadakis/Cizeron 15 si Virtue/Moir 15.
    .
    Last edited by Tracoromana; 23rd November 2016 at 11:41.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Javier FERNANDEZ 30,
    Patrick CHAN 30,
    Ati observat ca Chan, Fernandez si Andrew Poje au costume de concurs aproape identice? Difera putin doar croiala bluzelor la gat. Ma refer la pantalonii cu bretele si bluze negre pe dedesubt. Au ramas trasniti cand sa-au vazut unii pe altii.

    Ganduri disparate de la GP-uri atat cat am putut sa urmaresc.

    Pe cat de jalnic a fost programul liber al Radionovei in sezonul trecut, pe atat de bun e cel de anul asta. Nu stiu cine i l-a facut, dar nu pare deloc mana lui Morozov. Doar ca Elena e in continuare cam dezordonata, neclara in miscari si din cauza asta nu pune suficient in valoare coregrafia. In schimb, Denis Ten are coregrafii tipice Morozov, adica a regresat. Dar daca asta il va face mai constant la sarituri, nu putem decat sa ne bucuram, nu?

    Programul meu liber preferat la feminin este al lui Mao Asada si nu pentru ca sunt fana. Adica sunt, dar nu a crazy fan care considera ca tot ce fac favoritii e nemaipomenit. Pur si simplu fata are momente de o rara frumusete acolo. Din pacate, Mao este accidentata si tare ma tem ca nu va prinde podiumul la Nationale cu concurenta pe care o are. La SP, favoritul este al lui Gabrielle Daleman chiar daca nu sunt fana ei. Deocamdata. Programul liber al Medvedevei nu-mi place, prea mult teatru.

    Va vine sa credeti ca Ashley Wagner a ratat calificarea la GPF dupa ce a castigat Skate America cat se poate de convingator? Ce spuneam despre vechile obiceiuri e valabil si aici, se pot intoarce oricand sa te bantuie. In cazul lui Ashley, subrotirile. Si cand te gandesti ca se pregateste cu Arutunian, considerat unul dintre cei mai buni antrenori tehnici.

    Gracie Gold are nevoie de o schimbare de antrenor. Poate ma insel, dar am impresia ca ea si Carroll nu sunt compatibili.

    Tarasova/Morozov au SP-ul meu preferat la perechi. Din pacate insa, LP-ul este o intoarcere la vechile lor obiceiuri, anost, fara nimic interesant in coregrafie. Dar important este ca s-au calificat la GPF.

    Perechile chineze arata bine si chiar daca Hao Zhang hotaraste sa se retraga dupa Olimpiada, Xiaoyou Yu se poate intoarce la Jin. Yu e mai constanta la sariturile individuale decat Peng. Poate de-aia o fi pus Zhang ochii pe ea. Schimbarile de parteneri la perechile chineze nu par sa puna probleme de adaptare, probabil pentru ca toate sunt antrenate de aceeasi echipa si, deci, toate au aceeasi tehnica.

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Eu m-am bucurat pentru Stepanova/Bukin care mi-au placut inca din sezonul trecut. Mi se par talentati, placuti si foarte muncitori.
    Pana in sezonul asta, Stepanova/Bukin aproape ca treceau neobservati, dar au hotarat sa se puna pe treaba. Cred ca la Nationale vor ocupa locul doi, iar locul trei se va disputa intre Elena/Ruslan si Viktoria/Nikita. Imi pare rau, dar din punctual meu de vedere, cuplul Elena/Ruslan pur si simplu nu merge. Elena pare doar preocupata sa pozeze si sa fure show-ul cum se spune, si nu e pic de comunicare emotionala intre ei. Fata e frumoasa, e spectaculoasa, dar e goala pe dinauntru. Eu asa o vad.

    In ce priveste participarea la GPF, la categoria baieti, pe Yuzuru il consider deja calificat, iar in rest as miza pe Rippon si Brown. Brown trebuie sa se claseze in primii patru ca sa mearga la Marsilia si este categoric capabil sa o faca. Nu-l vad pe Bychenko ocupand locul doi de care are nevoie sau depasind punctajul total al lui Adam daca ocupa locul trei. Poate Nathan Chen sa produca o surpriza cu toate cvadruplele alea ale lui daca ii ies. Ca si el e oarecum in carti. Mai e si Kolyada, dar numai un dezastru al altora l-ar propulsa in finala.

    La feminin mizez pe Satoko si Anna P. (sper ca Anna sa nu faca vreuna nefacuta).

    Am auzit ca Aliona e accidentata, dar n-am citit decat titlul stirii, asa ca nu stiu cat e de grav. Daca nu mai poate participa la GPF, se elibereaza un loc. Massot e okay, dar nu-mi place la fel de mult ca Szolkowy.
    Last edited by Cromatic; 24th November 2016 at 02:33.

  7. #28
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Pana in sezonul asta, Stepanova/Bukin aproape ca treceau neobservati, dar au hotarat sa se puna pe treaba. Cred ca la Nationale vor ocupa locul doi, iar locul trei se va disputa intre Elena/Ruslan si Viktoria/Nikita. Imi pare rau, dar din punctual meu de vedere, cuplul Elena/Ruslan pur si simplu nu merge. Elena pare doar preocupata sa pozeze si sa fure show-ul cum se spune, si nu e pic de comunicare emotionala intre ei. Fata e frumoasa, e spectaculoasa, dar e goala pe dinauntru. Eu asa o vad.
    Foarte de acord!Eu tin pumnii lui Viltoria/Nikita; programele lor le gasesc foarte frumoase, doar ca ei inca nu sunt foarte convingatori.

    In ce priveste participarea la GPF, la categoria baieti, pe Yuzuru il consider deja calificat, iar in rest as miza pe Rippon si Brown. Brown trebuie sa se claseze in primii patru ca sa mearga la Marsilia si este categoric capabil sa o faca. Nu-l vad pe Bychenko ocupand locul doi de care are nevoie sau depasind punctajul total al lui Adam daca ocupa locul trei. Poate Nathan Chen sa produca o surpriza cu toate cvadruplele alea ale lui daca ii ies. Ca si el e oarecum in carti. Mai e si Kolyada, dar numai un dezastru al altora l-ar propulsa in finala.
    La feminin mizez pe Satoko si Anna P. (sper ca Anna sa nu faca vreuna nefacuta).
    Si eu cred la fel. Dar la toate event-urile socotelile sunt relative, sunt numai probabilitati mai mari sau mai mici. Orice se poate intampla.(vezi Ashley)

    Am auzit ca Aliona e accidentata, dar n-am citit decat titlul stirii, asa ca nu stiu cat e de grav. Daca nu mai poate participa la GPF, se elibereaza un loc. Massot e okay, dar nu-mi place la fel de mult ca Szolkowy.
    Daca Aliona/Bruno vor lipsi de la GPF au sanse sa ia un loc Zabiako/Enbert, sau Wang/Wang daca iau argint la NHK.
    .
    Last edited by Tracoromana; 24th November 2016 at 09:23.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Foarte de acord!Eu tin pumnii lui Viltoria/Nikita; programele lor le gasesc foarte frumoase, doar ca ei inca nu sunt foarte convingatori.
    Nu, inca nu. Si nici Stepanova/Bukin nu sunt inca de primii sase mondial ca valoare absoluta.

    Am urmarit deunazi un filmulet facut la banchetul de inchidere de la Cup of China care a aratat sosirea patinatorilor si oficialitatilor, ca o ceremonie Oscar la patinaj - am vrut sa vad cum s-au imbracat fetele si pana acum n-am mai avut ocazia sa urmaresc asemena momente. Viktoria si Nikita au venit tinandu-se de mana intr-un fel care mie mi-a sugerat ca sunt un cuplu si in afara ghetii. Frumoasa pereche si ea s-a imbracat intr-o salopeta neagra din material subtire, fara maneci si cu pantalonii largi. Super eleganta. Iar Nikita la patru ace. Spre deosebire de Smirnov - cu o geaca din piele peste un tricou - de ai fi zis ca a venit de pe motocicleta direct la banchet.
    Cand au aparut (Vik si Nik, vreau sa spun), diverse domnisoare de pe acolo s-au repezit sa le ceara autografe si sa-i fotografieze. Asiaticii sunt innebuniti dupa blonzi si blonde fiindca nu au asa ceva acasa. Ei sunt toti bruneti. Mishin a aparut la brat cu doua doamne, nu una. Si amandoua tinere. In general, mult bun gust la aceasta receptie.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Orice se poate intampla.(vezi Ashley)
    Dureros la Ashley este faptul ca dupa aurul de la Skate America nu avea nevoie de o victorie in China ca sa mearga la GPF. Nu avea nevoie nici macar de locul 2. Daca se clasa a treia putea deja sa-si cumpere bilet pentru Franta.

    La Boyang a fost invers. El si-a compromis in buna masura sansele la primul GP, asa ca in China locul intai era vital. Din pacate pentru el, l-a prins pe Chan intr-o forma de zile mari la liber si, intr-o asemenea situatie, unul ca Boyang nu poate face altceva decat sa sa uite neputiincios cum ii zboara aurul de sub nas.

    Apropo, Patrick asta pare sa-si revina foarte repede dupa despartiri si sa faca repede priza cu noi antrenori. Parca ar cunoaste-o pe Zueva de cand lumea, judecand dupa K&C si el nu e un prefacut.

    Apropo de K&C, al doilea GP al lui Fernandez nu a fost la fel de bun ca primul, dar tot a fost foarte bun. Stand in K&C dupa liber, a schimbat cateva cuvinte cu Orser, iar doamna Ghita a tradus mica conversatia astfel: Orser: "Se putea mai bine." Javier este de acord. "Da, se putea mai bine." Cu alte cuvinte, Orser l-a certat pe Fernandez ca n-a fost magistral. Eu n-am auzit de antrenori care sa le faca reprosuri elevilor cand castiga si cunoscand apetenta doamnei Ghita pentru improvizatii, tare ma tem ca nu asa a decurs conversatia celor doi.

    Adam Rippon a crescut in ochii mei pentru ca nu se lasa. An de an a muncit cu sarguinta sa-si corecteze tehnica la sarituri ca sa nu mai subroteasca si sa nu mai aterizeze pe doua picioare, si, ca urmare, a luat un TES de 96 de puncte cu o singura cvadrupla. Grozav. Si are 26 de ani. In timp ce altora - pe care n-o sa-i numesc - parca nu le pasa de propria cariera. La numai 20 de ani.

    Nu mi-a placut deloc ce-a spus Cornel Gheorghe despre Mao Asada. Asemenea comentarii nu se fac pe post.

  10. #31
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Programul liber al Medvedevei nu-mi place, prea mult teatru.
    Si Wakaba crede la fel... poza.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #32
    sport legend Adeline's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Posts
    570
    Reputatie
    1
    Multumim, face super interesant NHK de urmarit

    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Calificari pentru GPF

    Men
    Punctajele actuale sunt:
    Javier FERNANDEZ 30,
    Patrick CHAN 30,
    Shoma UNO 28,
    Adam RIPPON 22.

    Pentru ultimele 2-3 locuri se bat:
    - Yuzuru HANYU si Jason BROWN cu mari sanse;
    - Bichenko are sanse doar daca ia aur sau argint, iar bronzul trebuie sa fie cu punctaj mai mare ca al lui Rippon.
    - Nathan Chen si/sau Kolyada daca iau aur, sau chiar argint cu un punctaj bun.


    Ladies
    Punctajele actuale sunt:
    Evgenia MEDVEDEVA 30,
    Elena RADIONOVA 28,
    Kaetlyn OSMOND 26.

    Pentru celelalte 3 locuri se bat:
    - Anna POGORILAYA 15 si Maria SOTSKOVA 13 cu sanse relativ mari.
    - Wakaba HIGUCHI 11 si Satoko MIYAHARA 11;
    Satoko are punctajul mai mic. Pentru calificarea celor 1-2 japoneze le trebuie neaparat aur, argint, sau bronz cu cealalta pe locul 4.


    Pairs
    Punctajele actuale sunt:
    Savchenko/Massot 30,
    Yu/Zhang 28,
    Tarasova/Morozov 24,
    Seguin/Bilodeau 22.

    Celelalte 2 locuri se vor ocupa cu mare probabilitate de: Duhamell/Radford 15 si Peng/Jin 13.


    Dance
    Punctajele actuale sunt:
    Shibutani/Shibutani 30,
    Bobrova/Soloviev 26,
    Chock/Bates 26,
    Hubbell/Donohue 26.

    Celelalte 2 locuri se vor ocupa cu mare probabilitate de: Papadakis/Cizeron 15 si Virtue/Moir 15.
    .

  12. #33
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Tracoromana View Post
    Si Wakaba crede la fel... poza.
    .
    Presupun ca asta-i o sarja amicala la adresa Evgeniei.

    Deocamdata, in legatura cu NHK, vreau doar sa-mi exprim surprinderea ca Deniss V. s-a dat pe mana lui Lambiel. Nu eram la curent. Tot respectul pentru realizarile lui Lambiel ca patinator, dar el nu e cunoscut ca antrenor tehnic, ori Deniss este intr-o faza a carierei in care trebuie sa-si puna la punct sariturile ca sa iasa in fata. Stiu ca Lambiel e unul din marii favoriti ai lui Deniss, dar asta nu inseamna ca trebuie sa se antreneze cu el. Deniss are reale calitati de performer, insa atunci cand te tot clasezi pe ultimele locuri, lumea nu te mai baga in seama. Oare sunt pesimista in legatura cu viitorul lui Deniss fara motiv? Numai timpul va decide.

    Pe nota frivola, mi-a placut insa paltonul lui Stephane. As zice ca-i de firma dupa cum arata si asta inseamna ca a costat niste mii de euro. Sau franci elvetieni. Lambiel este intotdeauna foarte elegant si se imbraca cu stil.

  13. #34
    Moderator irinaidu's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Posts
    12,291
    Reputatie
    0
    Vai ce mi-au placut conversatiile voastre!
    Mersi Flavia pt partea de prognostic pt calificarea la GPF.
    Pt gustul meu, as spera sa nu-l vad pe Bichenko pe GPF si nici pe Brown - macar Bichenko doar ma plictiseste, insa Brown ma scoate din sarite.

    @cromatic - Unde ai vazut filmuletul facut la banchetul de inchidere de la Cup of China?
    "Nobody objects to a woman being a good writer or sculptor or geneticist if at the same time she manages to be a good wife, good mother, good looking, good tempered, well groomed and unaggressive."

  14. #35
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    S-au stabilit locurile finale pentru finala:
    https://en.wikipedia.org/wiki/2016%E...Figure_Skating

    Despre baieti nu voi comenta deoarece toti mi se par plictisitori din punct de vedere artistic. Brian Orser este un antrenor bun dpdv tehnic, dar nu le are cu alesul muzicii. Singurul patinator pe care il mai urmaresc din cand in cand este Kolyada, dar pana acuma a avut un sezon destul de rau. Las pe mana voastra

    La fete ma bucur mult ca a ajuns Sotskova in finala. Chiar au fost nemernici albitrii cu ea in programul lung la NHK. A devenit o patinatoare foarte puternica si sofisticata si merita sa ajunga in finala.
    Foarte trist ce s-a intamplat cu Mao acest sezon are niste programe frumos interpretate acest sezon. In rest, la japonezi de aproape nimeni nu-mi place (exceptie Marin Honda). Satoko de exemplu nu pot nici cum sa ma uit la prgramele ei, ma plictisesc.
    Osmond are niste sarituri foarte puternice, dar nu prea sunt convins de coregrafie/muzica.
    Of, of Radionova - trebuie sa-si gaseasca un coregraf mai de treaba. Am citit comentarii negative despre programul ei pe soundtrackul Titanic, dar mie mi-a placut pentru ca patina foarte liber pe gheata. Nadia Kanaeva este coregrafa programului lung in acest sezon, dar nici de cum nu-i prinde bine. Macar programul scurt e mai 'fun'.
    Pogorilaya: sarituri superbe, este foarte sofisticata sezonul acesta, dar a regresat la capitolul piruete.
    Medvedeva: ador tot.

    Ma bucur ca Seguin/Bilodeau au intrat in finala la perechi. Aliona cred ca a avut o mica accidentare dupa ultima competitie, dar din cate stiu inca se antreneaza. Sper ca antrenorii lor sa gaseasca o combinatie de sarituri executate corect, cred ca deja au suferit prea multe accidentari sezonul acesta. Am prea multe emotii cand ii vad pe gheata.
    Tarasova/Morozov pot fi periculosi sezonul acesta. Intr-adevar programul lung e fara inspiratie

    Imi pare rau ca Poje/Weaver nu au ajuns in finala de la dans pentru ca imi plac programele. Virtue/Moir au cel mai fantastic program scurt, cred ca programul preferat din toate probele din acest sezon (la egal cu programul lung al Medvedevei ). Papadakis/Cizeron au luat o ruta diferita din sezoanele precedente, si probabil ca programele vor arata mult mai bine pana pe timpul europenelor/mondialelor.
    Last edited by Spiridonova.Fan; 27th November 2016 at 07:31.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  15. #36
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Poza inainte de finala GPF 2016.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  16. #37
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Despre NHK...
    S-au calificat pentru GPF in general cei care erau in carti cu exceptia baietilor unde Nathan Chen s-a calificat, iar Jason Brown nu, dupa modelul Ashley. Nu prea imi place mie Jason dar mi-a parut rau de prestatia lui slabuta. Yuzuru a fost de 300 de puncte; imi place cum se descarca el nervos dupa competitii grele, razand in hohote: Poza, poza. Nathan Chen a aparut la Kiss&Cry din nou alaturi de Aratunian, dupa ce laTdF a aparut alaturi de Zueva. Din ce am citit pe ici pe colo Aratunian declara ca copilul n-are nicio vina, e tanar si o acuza pe Zueva ca il ademeneste pe Nathan cu vorbe mestesugite. articol

    La fete, Pogorilaya ma uimeste in continuare cu constanta sa, dar este foarte atenta sa nu greseasca si altceva nu se vede pe fata ei. Si mie mi-a placut Sotskova, este frumoasa, patineaza elegant si ma bucur ca s-a calificat in finala, chiar daca sunt destule rusoaice pe-acolo. Dar daca merita...

    La perechi doar o mica-mare surpriza; Peng/Jin perechea formata acum 7 luni i-a depasit pe Duhamel/Redford la SP. Nu mi-am facut probleme - experienta si-a spus cuvantul, dar totusi Peng/Jin este a 2-a echipa chineza formata acum 7 luni care se califica in finala! sunt carismatici si programele lor mi se par frumoase si foarte bine interpretate.

    Si acum - dansurile. I-am admirat in acesti 2 ani pe Gabriella/Guillaume, iar acum cei pe care i-am admirat inaintea lor s-au intors. In mod clar Tessa/Scott au fost mai buni. Au muncit mult pentru aceasta revenire, si-au imbunatatit programele de la Skate Canada si pana la NHK si au meritat aurul. Tessa/Scott patinand impreuna (superb) de o gramada de ani in zeci de competitii, cu zeci de rivali, privesc de la inaltimea lor Olimpiana spre cei 2 pusti francezi care incearca sa-i intreaca. Au experienta, au tehnica, skill-uri si au patinat destul de detasat, cu nonsalanta. Mi s-a parut ca simt si eu presiunea pe care in contrast cred ca au simtit-o Gabriella/Guillaume. Au fost incordati, au facut greseli, au pierdut nivele, puncte, dar nimic de nereparat. Au avut o zi mai proasta in ziua in care T/S au avut o zi buna, dar daca isi revin si patineaza ca inainte lupta va fi de la egal la egal. Si nici nu e rau sa existe rivalitate inainte de olimpiada.

    O mentiune pentru programul Hawayek/Baker care au patinat frumos pe Liebestraum al lui Liszt. Este o muzica castigatoare care m-a facut sa-mi amintesc de programe mai vechi, dar superbe:
    Aur olimpic si mondial, Mishkuteniok/Dmitriev - link.
    Art on Russian Skaters, Ilia Kulik - link.
    .
    Last edited by Tracoromana; 27th November 2016 at 21:30.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #38
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Bilant de medalii si medaliati la NHK 2016:
    JPN 3 (1 1 1), CAN 2 (2 0 0), RUS 2 (1 0 1), CHN 2 (0 1 1), USA 1 (0 1 0), FRA 1 (0 1 0), ITA 1 (0 0 1).

    Masculin: poza
    Feminin: poza
    Perechi: poza
    Dans: poza
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #39
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Polina Tsurskaya si Savchenko/Masot nu merg la finala Grand Prix
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    In mod clar Tessa/Scott au fost mai buni. Au muncit mult pentru aceasta revenire, si-au imbunatatit programele de la Skate Canada si pana la NHK si au meritat aurul.
    Cred ca si arbitrii au ramas cu gura cascata. In orice caz, eu am ramas, nu m-am asteptat ca V/M sa progreseze atat de mult intre Skate Canada si NHK. Scott spunea la un moment dat ca mai au inca destula rugina de scuturat de pe incheieturi si ca nu si-au recapatat in intregime skill-urile, dar nici nu si-au imaginat vreo clipa ca dupa doi ani de absenta, intoarcerea va insemna un vals usor catre varful clasamentului. Probabil ca nici acum nu sunt in totalitate in forma pe care si-o doresc. M-au amuzat antrenorii in K&C, Haugenauer era negru la fata, nici macar nu s-a putut preface cat de cat ca se bucura pentru V/M, nu asta era rezultatul pe care si-l dorea, cum au indraznit cei doi sa patineze atat de bine si sa ia asemena scoruri?

    Nu cred ca V/M ii privesc de la inaltime pe P/C, canadienii sunt perfect constienti de valoarea francezilor. Presupun ca pe Gabriella si Guillaume i-a intimidate putin prezenta Tessei si a lui Scott, in sensul ca atunci cand stii ca ai rivali adevarati e mai greu sa concurezi. La GPF, cel putin pe hartie, prima sansa o au G&G, la urma urmei presupun ca au ales Marsilia pentru Finala de dragul lor, ca altfel federatia franceza nu s-a prea inghesuit sa organizeze competitii mari, din motive lesne de inteles. Asta va pune presiune pe G&G, dar nici T/S nu vor avea o misiune usoara patinand intr-o atmosefera de totala ostilitate. Oricum, doua cupluri minunate pe care ti-e mai mare dragul sa le urmaresti.

    De la bursa zvonurilor: cica s-ar fi facut deja o intelegere intre rusi si canadieni pentru Campionatul Mondial, mai exact rusii ii vor sustine pe V/M sa ia medalia de aur si, in contrapartida, canadienii vor incerca sa asigure bronzul pentru Bobrova/Soloviev. Pe forumuri si, in general pe Internet, se scriu tot felul de trasnai, iar eu nu acord niciodata importanta informatiilor care nu pot fi verificate, dar aceasta foarte recenta iesire la rampa a lui Averbukh in favoarea lui V/M mi se pare cel putin ciudata.

    http://fs-gossips.com/ilia-averbukh-...igure-skating/

    Specialistii rusi ai dansului pe gheata au fost intodeauna de partea lui V/M in rivalitatea cu Davis si White, asa ca Ilia nu spune acum altceva decat a spus in trecut, insa atacul la adresa lui P/C care cica ar patina practic acelasi FD de trei ani este greu de explicat. La urma urmei, FD-ul lor este in stilul scolii de dans de la Montreal si functioneaza. Dubreuil/Lauzon au trei cupluri in finala de GP. Spre surprinderea mea, Hubbell Donohue s-au calificat in dauna lui Weaver/Poje.

  20. #41
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,412
    Reputatie
    1
    Flavia, am spus intr-o postare anterioara ca Jason Brown este perfect capabil sa se claseze in primii patru la NHK si sa se califice in Finala, iar tu ai fost de acord cu mine. Acum, cred ca amandoua ar trebui sa ne dam demisia de onoare.

    Pe mine m-a contrazis si Deniss V. care a patinat excelent la liber. Oare el va fi baiatul care va prelua stafeta de la Fernandez dupa retragerea acestuia? Intreb, nu prezic, pentru ca vad ca sunt slaba la preziceri.

  21. 5th December 2016, 19:24

  22. #42
    DecanDeVārsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,222
    Reputatie
    1
    Polina Tsurskaya si Savchenko/Masot nu merg la finala Grand Prix.
    Pacat de Polina ca are atata ghinion. Anul trecut s-a retras si de la CMJ 2016 Debrecen. Dar cel putin are titlul de la JGPF 2015/2016 si poate sa se refaca pentru a participa la CMJ 2017 unde este favorita pentru titlu. La juniori perechi s-au retras si Ekaterina BORISOVA / Dmitry SOPOT . Si ei au aur in sezonul trecut la JGPF, dar nu-l au la CMJ. In locul lor vine perechea rezerva Ekaterina ALEXANDROVSKAYA / Harley WINDSOR din Australia. o premiera absoluta in patinajul australian.

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Cred ca si arbitrii au ramas cu gura cascata. In orice caz, eu am ramas, nu m-am asteptat ca V/M sa progreseze atat de mult intre Skate Canada si NHK. Scott spunea la un moment dat ca mai au inca destula rugina de scuturat de pe incheieturi si ca nu si-au recapatat in intregime skill-urile, dar nici nu si-au imaginat vreo clipa ca dupa doi ani de absenta, intoarcerea va insemna un vals usor catre varful clasamentului. Probabil ca nici acum nu sunt in totalitate in forma pe care si-o doresc. M-au amuzat antrenorii in K&C, Haugenauer era negru la fata, nici macar nu s-a putut preface cat de cat ca se bucura pentru V/M, nu asta era rezultatul pe care si-l dorea, cum au indraznit cei doi sa patineze atat de bine si sa ia asemena scoruri?

    De la bursa zvonurilor: cica s-ar fi facut deja o intelegere intre rusi si canadieni pentru Campionatul Mondial, mai exact rusii ii vor sustine pe V/M sa ia medalia de aur si, in contrapartida, canadienii vor incerca sa asigure bronzul pentru Bobrova/Soloviev. Pe forumuri si, in general pe Internet, se scriu tot felul de trasnai, iar eu nu acord niciodata importanta informatiilor care nu pot fi verificate, dar aceasta foarte recenta iesire la rampa a lui Averbukh in favoarea lui V/M mi se pare cel putin ciudata.

    http://fs-gossips.com/ilia-averbukh-...igure-skating/

    Specialistii rusi ai dansului pe gheata au fost intodeauna de partea lui V/M in rivalitatea cu Davis si White, asa ca Ilia nu spune acum altceva decat a spus in trecut, insa atacul la adresa lui P/C care cica ar patina practic acelasi FD de trei ani este greu de explicat. La urma urmei, FD-ul lor este in stilul scolii de dans de la Montreal si functioneaza. Dubreuil/Lauzon au trei cupluri in finala de GP. Spre surprinderea mea, Hubbell Donohue s-au calificat in dauna lui Weaver/Poje.
    Nu stiu din ce motiv a iesit Averbuch la rampa, dar nu zice rau; cel putin eu sunt de acord cu ce spune despre diferenta dintre D/W si V/M. Si despre programele Gabriellei/Giullaume are o oarescare dreptate. Tessa/Scott au avut programe FD foarte diverse si mie mi-a placut asta; De ex, Tessa/Scott au sarit de la Gustav Mahler la Mujer Latina, sau de la Pink Floyd la Funny Face si apoi la Carmen. Doar ca Averbuch uita ca a facut coregrafii foarte asemanatoare pentru Medvedeva.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •