Page 19 of 20 FirstFirst ... 917181920 LastLast
Results 379 to 399 of 420

Thread: Timisoara culturala vs restul tarii inculte :)

  1. #379
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Nu am mai fost in Gorj demult deci nu stiu cum mai e.

    Macar tu esti din Bucuresti de loc?

  2. #380
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Numero Dieci View Post
    Eu nu sunt din Gorj,mai incearca.
    arad?
    ca prea vorbesti cu patos de cimisoreni!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  3. #381
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Nu,Aradul e mai naspa.

    Zici ca e Berlinul dupa razboi.

    Nu vorbesc cu nici un patos,prezint fapte.Acum ca deranjeaza asta e,adevarul mereu a deranjat.

  4. #382
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    https://www.digi24.ro/magazin/timp-l...******i-563822

    Statuile Timișoarei, în topul rușinii. Reacția primarului: „Sunt niște *******i!”

    Mai multe opere de artă expuse pe străzile Timișoarei au ajuns într-un top internațional al celor mai nereușite statui urbane, top realizat de unul dintre cele mai po****re site-uri de divertisment din mediul online. „Supermam”, una dintre statui, ocupa un nedorit loc 21 în topul cu 95 de poziții. Operele de artă care au ajuns de râsul Internetului au costat Primăria aproape 150.000 de euro. Edilul Timișoarei nu se lasă: e ferm convins că cei care au întocmit topul nu știu ce e arta – mai precis, sunt niște „*******i”.
    Cea mai urâtă statuie din Timișoara, în opinia cititorilor BoredPanda este Supermam. Opera e amplasată pe una dintre cele mai circulate artere pietonele ale orașului.
    Vlad Ungar, reporter Digi24 Timișoara: „Această statuie a fost amplasată în centrul istoric al Timișoarei la finalul anului trecut. Încă de atunci în spațiul online au apărut primele discuții și controverse dacă locul în care a fost montată a fost bine ales”.

    Controversele nu s-au stins, chiar dacă au trecut mai bine de nouă luni de când statuia străjuiește artera.

    „Păi așa, dacă mă uit, în prima fază la ea mi-ar transmite că a venit un extraterestru și a răpit pe cineva...altă planetă. Urât în comparație cu nivelul socio-cultural al acestei piețe, ca și cum ai lua un OZN și l-ai pune în mijlocul ei”, spune un trecător.

    „Nu știu ce reprezintă statuia...ce reprezintă... un soldat..?”, se întreabă un altul.

    „Cred că e nereușită, pentru că nu-mi dau seama ce reprezintă. (Reporter: Ce mesaj vă transmite așa când vă uitați prima oară la ea?) Kitsch!”, este de părere un al treilea.

    Informația că statuile alese de Primărie și realizate de câțiva artiști români au ajuns într-un rușinos top internațional a ajuns la urechile edilului.

    Nicolae Robu primarul Timișoarei: „Păi ăia sunt niște *******i care au întocmit acel clasament, ce abilitare au ei, care își permit să treacă peste criticii de artă și să califice care sunt cele mai urâte statui ale lumii?”

    „Eu personal, fiind directorul Muzeului, nu am fost întrebat în legătură cu aceste statui niciodată. Sigur că aș fi dorit să-mi spun un punct de vedere și să fiu întrebat. În ceea ce mă privește nu agreez acea statuie, ca să fie foarte clar, nu e nici pe placul meu”, mărturisește Victor Neumann, directorul Muzeului de Artă din Timișoara.

    Pe lista statuilor nereușite din Timișoara se află și o cloșcă cu pui din metal care păzesc intrarea în Parcul Copiilor din Timișoara.

    „N-au aspect, doar așezare, așa ca aspect sunt doar niște mingi de fier”, constată un timișorean.

    În topul realizat de internauți pe site-ul respectiv apar și două statui din București: celebrul „Cartof tras în țeapă” din Piața Revoluției, și statuia lui Traian cu lupoaica în brațe de pe treptele Muzeului de Istorie.

  5. #383
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    https://www.radiooltenia.ro/timisoar...diri-din-oras/

    Timisoara: a fost lansat calendarul cu cele mai urate cladiri din oras!

    Clădiri inestetice, abandonate, ornamente gata să se prăbușească, sunt imagini care apar într-un calendar pe anul 2016, realizat de Direcția de Cultură și Patrimoniu a Județului Timiș. Instituția vrea să tragă un semnal de alarmă în ceea ce privește patrimoniul Timișoarei care se degradează pe zi ce trece. Direcția Județeană de Cultură a ales să transmită acest mesaj cu ajutorul unui calendar ale cărui 12 file arată partea mai puțin estetică a Timișoarei, plină de clădiri degradate, vandalizate și lucrări care au afectat patrimoniul istoric al orașului. Toate acestea sunt prezentate sub sloganul „Nerespectarea legislației dăunează grav patrimoniului”, incluse într-o campanie de informare, a declarat directorul Direcției Județene de Cultură Timiș, Sorin Predescu.

    „Face parte dintr-o campanie de informare, pe care o derulăm în acest an, în care să arătăm problemele patrimoniului. Cred că sunt destule calendare sau albume care arată partea frumoasă a Timișoarei, noi trebuie să arătăm că mai avem foarte mult de lucru, atât ca și comunitate, cât și ca administrație publică și ca inițiativă cetățenească. Arată că mai avem mult, mult până să ajungem la un nivel măcar acceptabil. Pe fiecare filă de calendar sunt prezentate imagini ale clădirilor degradate natural sau din cauza unor lucrări, articolul de lege încălcat și, nu în ultimul rând, datele de contact ale Direcției de Cultură, la care se pot sesiza astfel de probleme”.

    Calendarul a fost distribuit deja în majoritatea instituțiilor publice din municipiu. Timișoara are aproximativ 14.000 de imobile istorice, fiind orașul cu cel mai mare patrimoniu de clădiri istorice din țară.

  6. #384
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    https://www.digisport.ro/special/mar...misoara-823547

    Marica, șocat când și-a auzit antrenorul spunând că Stuttgart va întâlni "țiganii" de la Poli Timișoara
    11.04.2020, 15:17

    Jucătorii români au avut de multe ori ocazia să vadă cum sunt desconsiderați compatrioții lor din cauza unora care fac nenorociri în Europa.

    Și aici nu este vorba despre o etnie sau de alta. Pentru că fiecare națiune are oameni care nu respectă legea.

    Fostul internațional român Ciprian Marica, acum patronul Farului, a povestit, într-o discuție live cu vloggerul Selly, un episod concret despre părerile preconcepute despre români ale multor occidentali.

    Recent, Marica s-a revoltat atunci când a aflat că și în România va fi testat un vaccin împotriva COVID-19. Acține pentru care alții s-au bucurat, în speranța că așa va ajunge mai repede și la noi pentru po****ție.

    Christian Gross le-a spus jucătorilor de la Stuttgart că vor întâlni "niște țigani, la fel ca Marica"
    Marica a povestit despre un episod care îl urmărește de 11 ani. Din perioada în care juca la Stuttgart. În sezonul 2009-2010, înaintea meciului cu Poli Timișoara, din play-off-ul Champions League, Marica a fost victima unui act de rasism al antrenorului său, Christian Gross.

    Chiar dacă a încercat să dreagă busuiocul atunci când l-a văzut pe Ciprian afectat de vorbele sale, atacul antrenorilor la adresa românilor a fost evident.

    "Una dintre încercările grele a fost când a venit un antrenor, în Germania, și urma să jucăm cu Poli Timișoara. A venit și a zis că vom întâlni niște țigani, la fel ca Marica. M-a văzut că sunt șocat și a zis că că 'lui îi plac țiganii'.

    Șocul a fost destul de mare. De multe ori e o doză de rasism și a fost un eveniment neplăcut pentru mine. La meci, antrenorul m-a băgat titular. Mă simțeam ciudat. Antrenorul era Christian Gross”, a povestit Marica, cel care patronează Farul, în Liga a 2-a, într-o transmisiune live cu vlogger-ul Selly.

  7. #385
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  8. #386
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Asta e de bine sau ce?

  9. #387
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    este de bine si sigur culturala; daca ai asigurate conditii umane de trai poti invata una alta si, poate, poti aduce aport la dezvoltarea urbei

    altfel respiri monoxidul de la godin (sau centrala de apartament) toata viata .... si copii tai la fel




    Ps. uite aici un exemplu, el citeste (si se vede lucrul acesta) comparativ cu tine care uiti frecvent pana si nenorocita aia de cratima iar de exprimat o faci precum Ion

    Quote Originally Posted by cip View Post
    moi itou!
    oopsss,tocmai am terminat de citit o carte de Victor Hugo si am ramas cu franceza in minte...

    ich auch...
    oopsss,tocmai am inceput de citit Goethe,enschuldige bitte...

    ma che cazza se intampla aici,eu cred ca ungherese asta de la Manastur doar incearca sa ne dezbine si sa faca traffico pt signor Vadim,altfel nu-mi explico...
    comme si dice en romena,una grande cauchoneria...sau sporcheria,nu mai stiu...ca pe Dante Alighieri l-am citit in scoala primara si nu-mi mai amintesc foarte bine...
    Last edited by Novac; 12th March 2021 at 09:54.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  10. #388
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Degeaba.

    Tot sarac e.

  11. #389
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    aiici esti in confuzie grava! cip este ok ... ca exemplu el cheltuie pe caine mai mult decat Ion pe tot cosul lunar (aka mancare) + imbracaminte


    uite varianta ajutatoare: tot din trei nick-ul si tot Timisora ca rezidenta fiscala = Da!, tim(ache) este sarac

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  12. #390
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    OK pentru el.Fata de un nivel de elita e un sarantoc.

    Plus ca cel mai probabil cainele este si iubitul sau deci e normal sa mai cheltuie ceva.

    Who the fuck is Ion?

    De tim nu mai zic.

  13. #391
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    johnny mah


    in fapt el este un om simplu numit, nu-i asa?!?, Ion



    Si vis-a-vis de asa numitele (de tine) elite da, suntem cu totii niste saraci/ udrea, gigi becali sau bianca draguseanu sunt printre cei ce-ti calauzesc pasii, nu? ah, stai, si toapa lui reghe este un exemplu pentru tine - una crescuta la (si din banii castigati de ma-sa manelisto-gurista) nunti botezuri sau cumetrii cu mese mari
    Last edited by Novac; 12th March 2021 at 13:02.

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  14. #392
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Eu nu zic care sunt modele dar faptul este ca cei mentionati de tine au bani iar voi nu.

    E un fapt.

    Si te vad om integru,nu e frumos sa o denigrezi pe doamna Prodan.

  15. #393
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    pai mentioneaza-mi tu altii care nu mananca direct cu mana din farfurie desi au tacamuri de argint

    hai ca-i lista lunga de hoti romani parveniti in ultimii 30 de ani


    ps. nu ca o denigrez mah doar ca-mi vine sa ma pis pe ana asta '' a ta''; si pe ma-sa lautareasa/ si pe copii ei ca tot manelisti ajung

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  16. #394
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Pai ce relevanta are asta?Nu stiu si nu ma intereseaza.

    Se simte frustrarea de sarantoc din postarea ta.

    Nu-ti face griji,dupa ce mori nu o sa mai fii sarac.

  17. #395
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    ti-am gasit inca un idol de venerat: << Daniel Ghită (39 de ani), deputat din partea PSD si fost kickboxer, discurs sussinut în plenul Camerei Deputatilor.>>

    https://www.gsp.ro/gsp-special/stiri...nt-626093.html


    ... tot in Bulgaria a invatat limba romana

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  18. #396
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,452
    Reputatie
    1
    Esti offtopic.

  19. #397
    visurat Novac's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Posts
    13,047
    Reputatie
    1
    <<... În prezent, această Asociație TM2021 pierde oameni, oameni de calitate, și, dacă nu avem coerentă să ducem acest proiect la bun sfârșit
 e o pierdere capitală[/I], a declarat Alin Nica, președintele CJ Timiș.>> (europeana)

    https://www.hotnews.ro/stiri-adminis...e-serioasa.htm

    pai? ?

    Jessica Ellen Cornish brilliant performance https://www.youtube.com/watch?v=FaBAFRMwSgE

  20. #398
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    ...pai se poate, bai cultilor??? 'ratzi a draku de pufalai...
    https://www.reporteris.ro/iasi/admin...7AqiNnTdvZ2Q4U
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  21. #399
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    P$D iti vrea binele...nu-l lasa sa ti-l ia!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •