Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 26

Thread: Schimbari dupa RIO 2016. DE bine? DE rau?

  1. #1
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1

    Schimbari dupa RIO 2016. DE bine? DE rau?

    De pe pagina Lotului national
    "Azi, Comitetul Executiv al Federației Române de Gimnastică a decis reorganizarea gimnasticii feminine. Lotul național de senioare și junioare, cu perspectivă 2020, revine la Deva și va fi coordonat de către Nicolae Forminte. Astfel, 4 gimnaste de la București se vor alătura fetelor de la Deva, Laura Jurca, Maria Holbură, Denisa Stanciu și Dora Vulcan, precum și antrenoarea Adela Popa. Cătălina Ponor, Larisa Iordache și Anamaria Ocolișan au cerut să se pregătească la București iar Federația le va oferi tot sprijinul de care au nevoie. Silvia Zarzu, Andreea Ciurușniuc și Diana Bulimar se vor pregăti la cluburi."

  2. #2
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Nici nu stiu ce sa zic. Eu tot as fi asteptat niste demisii, dar de ce sa nu ne facem in continuare ca nu exista nici o problema? As fi foarte curios sa vad programul de antrenament al Larisei si-al Catalinei: unde se vor pregati? Cind? Cu cine?

  3. #3
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Mda, e un fel de cine vrea-unde vrea-cu cine vrea...

    Selectia pt echipa cum s-o face peste 2 ani?

  4. #4
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gaia88 View Post
    Mda, e un fel de cine vrea-unde vrea-cu cine vrea...

    Selectia pt echipa cum s-o face peste 2 ani?
    O face Forminte Oficial el este Head coach

  5. #5
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Nici nu stiu ce sa zic. Eu tot as fi asteptat niste demisii, dar de ce sa nu ne facem in continuare ca nu exista nici o problema? As fi foarte curios sa vad programul de antrenament al Larisei si-al Catalinei: unde se vor pregati? Cind? Cu cine?
    Probabil ca vor fi antrenate de B&B. Astfel se explica poza cu impacarea de acum 2 saptamani. Chipurile se va crea o mica concurenta pt selectia in lotul pt concursuri. Va fi si transparenta selectia sau va fi la fel de opaca si ciudata?
    Ce sanse au fetele care se vor antrena la cluburi sa mai progreseze si sa fie selectate in viitor? La lotul de la Deva se vor afla si fetele trimise in decembrie ca Andreea I, Andreea M, Stefania? Nu se spune nimic de ele. De Asiana nu cred ca vom mai auzi, mai ales ca la Deva va fi si "prietena" ei, antrenoarea Adela.

  6. #6
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Probabil ca vor fi antrenate de B&B. Astfel se explica poza cu impacarea de acum 2 saptamani. Chipurile se va crea o mica concurenta pt selectia in lotul pt concursuri. Va fi si transparenta selectia sau va fi la fel de opaca si ciudata?
    Ce sanse au fetele care se vor antrena la cluburi sa mai progreseze si sa fie selectate in viitor? La lotul de la Deva se vor afla si fetele trimise in decembrie ca Andreea I, Andreea M, Stefania? Nu se spune nimic de ele. De Asiana nu cred ca vom mai auzi, mai ales ca la Deva va fi si "prietena" ei, antrenoarea Adela.
    NU cred ca B&B le vor antrena ... .

  7. #7
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    "S-a renunțat la serviciile câtorva gimnaste – Diana Bulimar, Daniela Ciurusniuc, Silvia Zarzu -, ele continuându-și activitatea la cluburi, având în continuare deschise ușile lotului."

    sa inteleg ca nu a fost decizia Dianei sa se antreneze la club, de data asta ea a fost cea inlaturata? come on .....

  8. #8
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Pai da, pare sa fie relativ clar... grosul cu Forminte ca acum cativa ani, Larisa, Catalina si Ana cu B&B aici si probabil Sandu pentru paralele (ciudat ca de el nu am citit nimic, nici de Moldoveni) iar fetele de la club sunt in stand-by.
    Cred ca renuntarea la servicii a fost de comun acord, desi puteau sa o formuleze cu totul altfel, si mie mi se pare un pic dubios.
    Nu stiu ce sa zic, macar se creeaza vag un pic de concurenta interna... e o struto-camila semi-centralizata. Ar fi trebuit sa lase libertatea fiecarei gimnaste de a-si alege antrenorul. Parerea mea.

  9. #9
    manager Catalin_Nick's Avatar
    Join Date
    Apr 2008
    Location
    Bucuresti
    Posts
    251
    Reputatie
    1
    In plus au desfiintat Onestiul - l-au bagat in "conservare":

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...nator-15677920
    Sun-Tzu - "Nu-ti fie teama daca inaintezi prea incet. Teme-te daca te opresti!"

  10. #10
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gaia88 View Post
    Pai da, pare sa fie relativ clar... grosul cu Forminte ca acum cativa ani, Larisa, Catalina si Ana cu B&B aici si probabil Sandu pentru paralele (ciudat ca de el nu am citit nimic, nici de Moldoveni) iar fetele de la club sunt in stand-by.
    Cred ca renuntarea la servicii a fost de comun acord, desi puteau sa o formuleze cu totul altfel, si mie mi se pare un pic dubios.
    Nu stiu ce sa zic, macar se creeaza vag un pic de concurenta interna... e o struto-camila semi-centralizata. Ar fi trebuit sa lase libertatea fiecarei gimnaste de a-si alege antrenorul. Parerea mea.
    Probabil Catalina se va antrena cu Sandu - intrebarea e unde ? iar Sandu unde va lucra ca nu poate fi antrenorul unei singure gimnaste ... isi ia post in Bucuresti ?!
    Larisa si Ana va fi cu Moldovan prb ... Dinamo ?!
    Sincer federatia va provoca o mare harababura ...parerea mea .

  11. #11
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Catalin_Nick View Post
    In plus au desfiintat Onestiul - l-au bagat in "conservare":

    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...nator-15677920
    ADica centralizare
    " pregătire unitară, cu un concept de pregătire unitar "

    In loc sa faca pasul firesc spre descentralizare ei fac exact opusul ....
    Mai si desfiinteaza un club .... ca erau prea multe
    Penibil

  12. #12
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Totul e prea penibil. As putea sa scriu romane legat de ce ma nemultumeste la toata harababura dar e clar un nonsens... daca oamenii chiar credeau ca problema e mutarea lotului de la Deva, e clar ca gimnastica romaneasca isi da ultimele suflari. Si nu inteleg... cum poate cineva sa repete aceleasi erori la nesfarsit????? E o perseverare diabolica, sincer. Si se duc pe apa sambetei generatii intregi!

  13. #13
    manager titus64's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    297
    Reputatie
    1
    Ana merge la Deva.

  14. #14
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    ADica centralizare
    " pregătire unitară, cu un concept de pregătire unitar "

    In loc sa faca pasul firesc spre descentralizare ei fac exact opusul ....
    Mai si desfiinteaza un club .... ca erau prea multe
    Penibil
    Erau prea multe, mai ales in Moldova. Si dupa se mai plang ca nu le iese la numaratoare numarul de gimnaste, ca nu au baza de selectie. Cum sa ai baza de selectie daca tu inchizi si putinile sali de gimnastica care mai sunt si nu vrei sa intelegi ca sunt parinti care nici nu vor sa auda sa-si trimita copilul la mama dracului chipurile sa devina campion/campioana.

  15. #15
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    bine ati venit la al douazecilea congress de lemn:

    Potrivit siteului FRG, Se are în vedere, înainte de toate, o responsabilizare mai mare a sportivilor și tehnicienilor loturilor, o implicare maximă a acestora în procesul de antrenament și competițional, dar, totodată, și a celor de la cluburi pentru aducerea în prim-plan a unor noi talente.
    Revenirea și menținerea gimnasticii feminine româneti la cotele valorice cunoscute, deziderate principale ale forului nostru de specialitate, a impus adoptarea unor măsuri organizatorice menite a conduce la atingerea obiectivelor perioadei următoare, cu țintă finală Tokyo 2020.





    si boul de stoica merge in frunte cu:
    au fost luate o serie de hotărâri în ceea ce privește reorganizarea loturilor, reașezarea pregătirii și responsabilităților, pentru eficientizarea la maximum a valorii și calităților gimnastelor de perspectivă aflate la nivelul actualelor loturi, eligibile pentru Tokyo 2020, fără a le uita, desigur, pe sportivele aflate în vârful ierarhiei”, a spus Adrian Stoica, președintele FRG.


    chestia este urmatoarea: isi cunosc extreme de bine po****tia si stiu ca o vor inghiti si pe asta la fel cum au inghitit-o de douazeci de ani.

    dovada ca DEJA v-ati obisnuit? chiar aici:

    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    Nici nu stiu ce sa zic. Eu tot as fi asteptat niste demisii, dar de ce sa nu ne facem in continuare ca nu exista nici o problema? As fi foarte curios sa vad programul de antrenament al Larisei si-al Catalinei: unde se vor pregati? Cind? Cu cine?
    s-au facut atitea inmormintari a gimnasticii si dezgropari ca acum nici nu mai gasiti mormintul.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Da din afara tarii iti imaginezi ca este imposibil ca lucrurile sa nu se fi miscat in atita amar de vreme intr-o directie buna, legislativ mai ales. Zici ca totul se misca mai greu dar se misca.
    La ora asta - septembrie 2016 crearea unui nucleu la Deva este singura solutie pe termen scurt.
    Macar fetele de acolo mai au o sansa la o oarecare pregatire.
    Daca mai au si norocul ca actualul colectiv de antrenori sa inteleaga ca toxicitatea, rautatile sau orgoliile sint contraproductive atunci chiar e ceva.
    De ce spun asta? Am revenit in tara acum, si desi vin destul de des credeti-ma ca o descentralizare, schimbarea a legislatiei, posibilitatea de a aplica partial sau macar a imprumuta ceva din sistemul american sau de ne duce in directia aceea este greu de realizat.
    Nu ai cu cine in primul rind. Gimnastica si sportul in general sint la coada prioritatilor. Incepe campania electorala.......

    Asadar intelepciune antrenorilor de la Deva si sa speram ca fetele actuale vor avea taria sa faca macar un ciclu olimpic.

  17. #17
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Da din afara tarii iti imaginezi ca este imposibil ca lucrurile sa nu se fi miscat in atita amar de vreme intr-o directie buna, legislativ mai ales. Zici ca totul se misca mai greu dar se misca.
    La ora asta - septembrie 2016 crearea unui nucleu la Deva este singura solutie pe termen scurt.
    Macar fetele de acolo mai au o sansa la o oarecare pregatire.
    Daca mai au si norocul ca actualul colectiv de antrenori sa inteleaga ca toxicitatea, rautatile sau orgoliile sint contraproductive atunci chiar e ceva.
    De ce spun asta? Am revenit in tara acum, si desi vin destul de des credeti-ma ca o descentralizare, schimbarea a legislatiei, posibilitatea de a aplica partial sau macar a imprumuta ceva din sistemul american sau de ne duce in directia aceea este greu de realizat.
    Nu ai cu cine in primul rind. Gimnastica si sportul in general sint la coada prioritatilor. Incepe campania electorala.......

    Asadar intelepciune antrenorilor de la Deva si sa speram ca fetele actuale vor avea taria sa faca macar un ciclu olimpic.
    Este tarziu pentru solutii "pe termen scurt " ... au mai fost incercate si rezultatul este cel la care am ajuns azi . Vom asista la sacrificarea unei alte generatii . fara macar sa existe speranta unei reforme de viitor .
    Trebuia taiata coada matzei . Doare dar vindeca viitorul .

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Ai dreptate insa problemele sint foarte complicate aici din cite observ.
    Eu nu ma refer la ceea ce se vede la suprafata, malluri etc. insa infrastructura de toate tipurile si investitiile in infrastructura aici e una bintre bubele mari Niagara, si ma gandesc ca daca chestiile prioritare, strategice nu se fixeaza de iata zeci de ani de zile este practic imposibil sa faci reforma profunda la suprafata unde este gimnastica.
    Practic ar trebui inceput cu strategia de dezvoltare a tarii iar sportul de masa care inseamna sanatatea po****tiei ar avea loc acolo. De aceea spun ca acum in septembrie, in 2016 fetele astea trebuie sa continuie antrenamentele, sa intre in noul an scolar, ca sa astepti aici sa vina cineva cu planuri, cu schimbari ar insemna renuntarea la aceasta generatie si e pacat de munca acestor copii. De aceea spun ca la cum se misca treburile solutia Deva e o solutie in conditiile in care foarte putin se misca

  19. #19
    sport legend
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    6,506
    Reputatie
    1
    AntoniaA zice ca vine destul de des. Cit de des e des pt tine? Odata la zece ani?

    Tot ce au anuntat frg nu poate fi solutie deloc. De ce? Pentru ca este o scornire a unor imbecili care habar nu au ce fac. Tu chiar nu vezi limba aia de lemn? Tot ce se intimpla acum e tragerea la maximum de ciolan. Cit de fraieri trebuie sa fie parintii gimnastelor sa accepte timpenii de genul asta?

    Punem un pariu ca la Cluj nu calificam echipa daca era concurs? Va fi un dezastru distractiv.

  20. #20
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Vin cam o data la doi ani deci ceva contact cu tara am. Sint multe de schimbat se pot face comparatii intre gimnastica si restul tocmai de aceea zic ca la ora asta atit se putea face pentru fetele astea ca sa existe macar o continuitate in pregatire.

  21. #21
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Vin cam o data la doi ani deci ceva contact cu tara am. Sint multe de schimbat se pot face comparatii intre gimnastica si restul tocmai de aceea zic ca la ora asta atit se putea face pentru fetele astea ca sa existe macar o continuitate in pregatire.
    Antonia ce se face acum nu le ajuta cu nimic , asa cum nu le-a ajutat cu nimic acum 4 ani , 6 ani ....se numeste carpeala si nu ajuta decat sa ingroape mai mult gimnastica.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •