Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 34

Thread: UEFA modifica regulamentul pentru Liga Campionilor

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1

    UEFA modifica regulamentul pentru Liga Campionilor

    La presiunea marilor cluburi din campionatele puternice ale Europei, care nu de putine ori au amenintat cu crearea unei Superligi cu circuit inchis, UEFA a anuntat modificarea regulamentului Ligii Campionilor incepand cu sezonul 2018/2019.

    detalii aici
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Cu parere de rau, dar nu cred ca Italia merita 4 echipe in UCL. Serie A get your shit together si dupa mai vorbim, momentan e Juve si restul.

  3. #3
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Cum sa nu merite? E vorba doar de $$$$$$$$$$$$$$$$
    Si stai sa vezi cand incep sa bage bani chinezii la Milan... Nu mai termina sub Sassuolo.

  4. #4
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Mda, sper chiar sa bage, nu cum s-a facut la Inter.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Dante7 View Post
    Cu parere de rau, dar nu cred ca Italia merita 4 echipe in UCL. Serie A get your shit together si dupa mai vorbim, momentan e Juve si restul.
    Corect. Portugalia are primele trei echipe peste cele trei prime in Italia in medie. Juve departe in fata dar restul ... am vazut cu Porto - Roma

    Si Franta ... Daca PSG e printre favoritele la titlu CL de cativa ani, Lyon, Monaco si ... Marseille (in teorie peste ani de zile ) pot juca optimi cu curaj.

    Anglia sa nu mai vorbesc, de unde pana unde? ... Ultima finala CL cand a fost?

    Spania, Da. Germania, un da cu putin bemol.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    sport legend Dante7's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Imi place mie Benfica, dar nici chiar asa

  7. #7
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    Gandita si codita aia cu coeficientul istoric pentru echipele care au castigat CL si EL mai demult... Parca e facuta cu mana ca nu cumva italienii sa piarda al patrulea loc.

    Apropo, daca in CL se califica automat echipele de pe 1-4, inseamna ca echipele de pe 5-10 trec automat in grupele EL?
    Sa se pastreze proportia cu jumatate de echipe din "big four".
    Last edited by JJ; 26th August 2016 at 23:02.

  8. #8
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Coeficient istoric? Pai olandezii cu Ajax meritau calificare direct in semifinale
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  9. #9
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Si psg? )

  10. #10
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    PSG isi merita locul acolo doar in grupe. Doar cu o victorie 5-0 contra castigatoarei CL cred ca e de ajuns
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #11
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Eh na?! Cand le-ati dat cincila lu OM?

    La germania pui bemol da' la francezi nu. Cate ucl uri au germanii si cate francezii?

    Btw, regula mi se pare tampita si habar nu am cum s-ar aplica.

  12. #12
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    16 din primele 4, inca 4 pentru Franta si Portugalia, inca doua pentru locurile 7-8 (acum Rusia si Ucraina, dar probabil Ucraina va fi depasita de Olanda)... Iar singurele care pierd calificarea directa sunt locurile 9-12. Bre, astia au facut toata manevra asta ca sa joace Basel calificari.

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post

    La germania pui bemol da' la francezi nu. Cate ucl uri au germanii si cate francezii?
    Putintica rabdare si atentie. La Germania am pus "da cu bemol". La francezi am comparat doar cu italienii in ultima perioada. In trecut italienii sunt superiori iar nemtii fara discutie.
    Nu-mi place noua regula deoarece pietrifica un peisaj fotbalistic in plina schimbare
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    In plina schimbare dar nu foarte mare. Ultimele 5 castigatoare de ucl sunt din 3 tari. Tari cu primele 3 campionate ca valoare.

    Se schimba dar nu drastic, nu o sa-mi castige basel, cska sau brugge trofeul nici acum nici in urmatorii 30 de ani.
    Si marii investitori (mai mult sau mai putin arabi ) tot spre marile campionate se indreapta. Schimbarile sunt mai mult inter-cluburi decat intre natii.

  15. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Tocmai asta nu-mi place. Exista loc pt spectacol in viitor? Nu te-ai saturat de semifinale sau finale Barcelona, Real, Bayern, Chelsea, Manchester (aia si ailalti ) ?
    Juve si Atletico sunt accidente azi.

    Mi-e dor de finale gen Barcelona - Steaua sau Atletico - Kiev (in cupa UEFA)

    Unde sunt Ajax, Anderlecht, Aberdeen?
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. 26th August 2016, 23:38

  17. #16
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    ajax-andrelecht-aberdeen daca-si fac o selectionata nu bat bayer leverkusen.

    inteleg cumva ca tu vrei tablouri, unul cu echipele alea foarte bune si unul cu alea mai slabe - sa se bata alea bune intre ele, alea slabe intre ele si sa avem o finalista de acolo si una de acolo.

    ok, sa spunem ca avem psg-psv in finala. ce crezi tu ca o sa se intample? nu o sa fie cazul de "stati asa ca e doar 1 meci, se poate face, se poate drege" ca distanta e mult, mult prea mare. 4-0, salut, pa.

    pe langa asta cum facem noi sa hotaram care-i de pus in partea cu echipele mari si care in alea cu echipele mici.


    nu, nu o sa ma satur sa vad cel mai bun fotbal pe care-l poate oferi planeta de dragul melancoliei, daca aberdeen isi face mega echipa si merita sa se bata cu astea cu mare drag. dar asa sa le punem pe tava ca sa ajunga tot in protap nu.

    in cupa uefa acum 2 ani a fost sevilla-dnepr finala parca..
    retired.

  18. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Reivan, ai inteles gresit.
    Finala Cupei Cupelor acum 36 de ani a fost Real Madrid - Aberdeen. A castigat Aberdeen . Am vazut in direct
    Aici vreau sa ajung, nu la echipe slabe contra top etc ... Cluburi care se bat de la egal la egal toata competitia si titlul se joaca la limita indiferent de renume
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  19. #18
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    bun, fa-le echipe tu. sau ce vor, sa le faca uefa echipa sa-si permita sa joace faze superioare? adica nu e bine ca pot si vor sa evolueze cluburile mari. oricum nu o sa fie o dictatura a unei echipe, cel mult o oligarhie.

    finala cupei campionilor acum vreo 10-12 ani a fost porto-monaco. a castigat porto. unde-s porto si monaco acum? nu e nici treaba mea nici a uefei ca nu-s in stare sau nu pot sau nu vor sa-si faca un club cu care sa poata sa se bata sus.

    astia la bayern, ca tot au jucat azi, au ajuns unde sunt pe munca lor, fara investitori arabi, fara turisti japonezi, chinezi pe stadion, fara datorii. fara sa doboare recorduri de transfer [abia pe cele interne si nu cu mult]. deci sa ne pisam in munca lor ca sa poata si legia varsovia sa joace sferturi. bine, cum?

    asa idei boeme am si eu multe dar nu imi permit sa afectez munca [bun, dusa spre industrializare, nasol] a unor oameni ca sa fie dragut si roz.
    atletico a reusit. fara sa fie vreo castigatoare de ucl, fara sa rupa banca, au reusit.
    retired.

  20. #19
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,951
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    bun, fa-le echipe tu.
    Nu le fac echipa. Influentez pe finantatori sa faca echipe acolo doarece decid ca doar o echipa, one team, une equipe, aia campioana sa participe la CL (Liga Campionilor ) nu alte cluburi de afaceri financiare pe baza de fotbal
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    astia la bayern, ca tot au jucat azi, au ajuns unde sunt pe munca lor, fara investitori arabi, fara turisti japonezi, chinezi pe stadion, fara datorii. fara sa doboare recorduri de transfer [abia pe cele interne si nu cu mult]. deci sa ne pisam in munca lor ca sa poata si legia varsovia sa joace sferturi. bine, cum?
    Nu inteleg deferlarea frazeologica. Nu am zis nimic contra cluburi Germania.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  21. #20
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    nu pot sa-i influenteze. real castigatoarea de anul trecut nu a fost campioana. si chiar daca sa spunem ar fi asa, semifinalele nu ar mai fi bayern-atletico ' barca-real ar fi bayern-man utd ; barca - juventus.
    e sinucidere sa lasi doar campioanele sa joace pentru ca o campioana are in primul rand anduranta. adica barca poate sa ia bataie la fiecare intalnire cu real in campionat timp de 10 ani si cu toate astea sa castige campionatul si sa joace in ucl fara sa fie cert cea mai buna echipa din spania.
    si chiar omoram echipele mici pentru ca astia mari or sa ii calce in picioare pentru ca vor fi nevoiti. daca vrea juve sa-i dea 10 lu astra ii da 15. deci probabilitatea ca o echipa mica sa ajunga in finala e tot sub 0.1 % numai e ca pe vremea lu aberdeen cand transferurile dintr-un campionat in altul erau rare sau cand iti placea ..balaci dar nu puteai sa-l iei de ceausescu si nici bani nu prea erau.

    azi s-a finisat foarte tare competitia, sportul asta in general si cand vezi finala ucl esti sigur ca oricine o castiga poate fi numita cea mai buna echipa din lume, nu o sa piarda ca steaua `86 cu river.
    si daca nu lasi oportunitatea echipelor de la locurile 2 in jos sa joace intr-o competitie de unde fac bani multi necesari dezvoltarii lor risti o dictatura de toata frumusetea in campionatele alea, iar o sa ia dinamo 10 ani campionatul, celtic la fel, zenit, dinamo kiev, basel, brugge etc. si nu o sa ai ce sa faci in privinta asta.


    cat despre exemplul bayern a fost ceva la prima mana, daca bayern a ajuns unde a ajuns nu pot sa diminuez eu asta.


    pana la urma noi ca suporteri vrem in primul rand calitate, calitatea a facut din fotbal mega-industria de azi. daca mai avem 3 finale de tipul barca-steaua in urmatorii 10 ani o sa scada sumele in fotbalul mondial.
    deci overall ideea ta nu duce la o 3 finale atletico in 3 ani ci la 3 finale barca-bayern in 3 ani.
    retired.

  22. #21
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,863
    Reputatie
    0
    in opinia mea chiar nu se schimba atat de mult UCL-ul.

    erau 4 echipe din primele 3 tari.
    acum sunt 4 echipe din primele 4 tari...

    cam atat...
    si unor echipe precum milan le va mai creste cu un procent coeficientul...gen nu vor mai fi in urna a 3-a, vor fi in urna a 2-a...maree lucru...
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •