Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 33

Thread: Naturalizarea, DA??? sau BA???

  1. #1
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1

    Naturalizarea, DA??? sau BA???

    Buna Seara. Lansez spre discutie un subiect care pe parcursul "Mondialelor" m-a facut sa-mi schimb echipele cu care tineam si pe care le simpatizam datorita jucatorilor "naturalizati" din echipele respective . Inteleg "migratia", cum tot incearca toti sa ma faca sa pricep, dar totusi...
    Considerati potrivita naturalizarea unor jucatori straini pentru Nationala Romaniei???
    Rapid NU MOARE!!!

  2. #2
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Daca joaca din juniorat la noi (gen de amorim care e de la 17-18 ani la astra) da.
    Daca nu..

  3. #3
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    Daca joaca din juniorat la noi (gen de amorim care e de la 17-18 ani la astra) da.
    Daca nu..
    la noi e dupa "toane" cu naturalizarile, ba pe dayro moreno, ba pe therreau, ba de amorim, hamroun (ultimul nume utilizat) etc...plus ca faza e ca cei naturalizati ar trebui sa aduca un PLUS echipei nationale, iar la numele vehiculate in ultimii ani nu mi se pare ca unul dintre acestia ar putea aduce un plus fata de jucatorii romani sau poate sunt eu rasist
    Rapid NU MOARE!!!

  4. #4
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Thereau are peste 30 acum, oricum a fost un atacant mult, mult peste ce putea sa ofere atunci liga 1, nici nu mai vorbim de nivelul de acum.
    De amorim e mijlocas stanga, noi nu avem, daca prinde o forma buna.. Mai e si fatai care are nationalitatea si e un jucator misto dar acolo-s solutii.
    Noi nu o sa avem ca germania, elvetia, franta, italia, portugalia sau mai stiu eu cine straini care sa fie de generatii in tara sau de afara care sa aiba rude in tara si sa poata fi nationalizati pentru ca la noi strainii vin mai putin cu gandul de a-si trai restul vietii aici.
    Pe viitor o sa avem pentru ca-s multi romani plecati afara care vor sta acolo si o sa ne trezim cu un popescu esteban sau ionescu laurent care vor fi disponibili sa joace la noi chit ca nu vor lega 2 vorbe corect in romana (nici astia de acum nu pot)
    Last edited by reivan; 11th July 2016 at 20:36.

  5. #5
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    Thereau are peste 30 acum, oricum a fost un atacant mult, mult peste ce putea sa ofere atunci liga 1, nici nu mai vorbim de nivelul de acum.
    De amorim e mijlocas stanga, noi nu avem, daca prinde o forma buna.. Mai e si fatai care are nationalitatea si e un jucator misto dar acolo-s solutii.
    Noi nu o sa avem ca germania, elvetia, franta, italia, portugalia sau mai stiu eu cine straini care sa fie de generatii in tara sau de afara care sa aiba rude in tara si sa poata fi nationalizati pentru ca la noi strainii vin mai putin cu gandul de a-si trai restul vietii aici.
    Pe viitor o sa avem pentru ca-s multi romani plecati afara care vor sta acolo si o sa ne trezim cu un popescu esteban sau ionescu laurent care vor fi disponibili sa joace la noi chit ca nu vor lega 2 vorbe corect in romana (nici astia de acum nu pot)
    thereau era bun, intr-adevar, dar nu stiu, sunt de parere ca ar trebui sa fie un jucator exceptional si peste medie...si stii cum e, ca jucatori avem si noi, dar se pierd, pe cand nemtii sau francezii nu stiu cum dracului fac ca-i tin mereu in priza ( bine, si campionatele sunt de natura, nu compasri Bundesiga/ Ligue 1 cu Liga 1!!!)...
    PS: AM COLEGI LA LOCUL DE MUNCA CU STUDII SUPERIOARE CARE NU-S IN STARE SA LEGE DOUA CUVINTE, PRIETENE si cazuri alde "raducioiu" cu uitatul limbii romane inca mai exista si in sport
    Rapid NU MOARE!!!

  6. #6
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    e nu se pierd? se pierd cacalau si afara doar ca aia cand se pierd isi mai si revin.
    sau oricum, fac cum fac si cad de sus dar nu pe pamant. uite cazul deulofeu. omul era de la barca, poate se astepta sa fie o solutie pentru echipa mare, nu a confirmat dar joaca la everton.
    krkic pe care-l stiu de o viata desi are doar 25 de ani a cazut mult dar joaca la stoke. afellay..
    si astia-s doar aia care au avut o certa calitate si nu s-au distrus de tot


    Dar argumentul tau e bun, liga1 e mult sub campionatele mari pana la cele decente. eu cred ca de exemplu championship e peste liga1 mult, financiar e clar. poate comparabila cu F league 1.
    retired.

  7. #7
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    e nu se pierd? se pierd cacalau si afara doar ca aia cand se pierd isi mai si revin.
    sau oricum, fac cum fac si cad de sus dar nu pe pamant. uite cazul deulofeu. omul era de la barca, poate se astepta sa fie o solutie pentru echipa mare, nu a confirmat dar joaca la everton.
    krkic pe care-l stiu de o viata desi are doar 25 de ani a cazut mult dar joaca la stoke. afellay..
    si astia-s doar aia care au avut o certa calitate si nu s-au distrus de tot


    Dar argumentul tau e bun, liga1 e mult sub campionatele mari pana la cele decente. eu cred ca de exemplu championship e peste liga1 mult, financiar e clar. poate comparabila cu F league 1.
    ligue 2, serie B iar...adica la o dubla eliminatorie (spre exemplu) un loc 1-4 din una dintre cele 3 ligi enumerate elimina fara probleme campioana sau una dintre ocupantele primelor 3 locuri in L1...ceea ce e trist si mai trist este faptul ca au disparut, dispar, si vor mai disparea echipe, alta mare frustrare de-a mea si care a inceput sa-mi faca sila si pentru care am renuntat sa mai merg la meciuri
    Rapid NU MOARE!!!

  8. #8
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Zic doar atat: Romania, o tara cu traditie in atletism, nu a luat nici o medalie la CE de la Amsterdam de anul asta pana acum.
    Elvetia a luat 5 medalii prin:
    Mujinga KAMBUNDJI
    Kariem HUSSEIN
    Tadesse ABRAHAM
    Echipa de semimaraton, cu performer tot Tadesse ABRAHAM
    Léa SPRUNGER

    Cate din numele astea vi se pare ca suna a elvetian?
    Last edited by JJ; 11th July 2016 at 22:47.

  9. #9
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Zic doar atat: Romania, o tara cu traditie in atletism, nu a luat nici o medalie la CE de la Amsterdam de anul asta pana acum.
    Elvetia a luat 5 medalii prin:
    Mujinga KAMBUNDJI
    Kariem HUSSEIN
    Echipa de semimaraton, cu performer tot Kariem HUSSEIN
    Tadesse ABRAHAM
    Léa SPRUNGER

    Cate din numele astea vi se pare ca suna a elvetian?
    asta-i ca aia, cu jumatate din tarile europene care intre timp au devenit "asiatice" la tenis de masa ce-i corect e corect!!!
    Rapid NU MOARE!!!

  10. #10
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Zic doar atat: Romania, o tara cu traditie in atletism, nu a luat nici o medalie la CE de la Amsterdam de anul asta pana acum.
    Elvetia a luat 5 medalii prin:
    Mujinga KAMBUNDJI
    Kariem HUSSEIN
    Tadesse ABRAHAM
    Echipa de semimaraton, cu performer tot Tadesse ABRAHAM
    Léa SPRUNGER

    Cate din numele astea vi se pare ca suna a elvetian?
    rugby-ul sport in care se bate moneda pe vitejie, sentiment national, toti fanii rugby-ului se extaziaza cand vad cum jucatorii "romani" canta imnul, printre acestia care il canta, se afla si "romani" din Africa de sud, Fiji, samd. Un sport care nu s-a molipsit de "romani" de peste granite, e tenisul de masa.Toata europeana e plina de asiatice naturalizate europene...noi, ne luptam cu 2-3 fete care joaca tenis de masa la bistrita...

  11. #11
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Naturalizare a una (Deco la Portughezi), nascut si crescut la noi e altceva (asta e mai greu, ca de la noi doar se pleaca). Hai sa luam nationala Germaniei: care e legatura intre Ozil si Turcia??? E nascut la Gelsenkirchen, a jucat la toate categoriile de varsta pentru Germania, pentru cine ar fi trebuit sa joace???
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  12. #12
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    rugby-ul sport in care se bate moneda pe vitejie, sentiment national, toti fanii rugby-ului se extaziaza cand vad cum jucatorii "romani" canta imnul, printre acestia care il canta, se afla si "romani" din Africa de sud, Fiji, samd. Un sport care nu s-a molipsit de "romani" de peste granite, e tenisul de masa.Toata europeana e plina de asiatice naturalizate europene...noi, ne luptam cu 2-3 fete care joaca tenis de masa la bistrita...
    si nu le baga nici dracu'-n seama, c'est la vie...e valabila si la scrima povestea
    Rapid NU MOARE!!!

  13. #13
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by atdi View Post
    Naturalizare a una (Deco la Portughezi), nascut si crescut la noi e altceva (asta e mai greu, ca de la noi doar se pleaca). Hai sa luam nationala Germaniei: care e legatura intre Ozil si Turcia??? E nascut la Gelsenkirchen, a jucat la toate categoriile de varsta pentru Germania, pentru cine ar fi trebuit sa joace???
    E cam acelasi lucru cu Ladislau Bölöni la noi, desi e nascut/ crescut in Romania, la Tg. Mures, tot de origine maghiara e ...si Ozil e nume nemtesc cum e Bölöni nume romanesc
    Rapid NU MOARE!!!

  14. #14
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florian.X View Post
    E cam acelasi lucru cu Ladislau Bölöni la noi, desi e nascut/ crescut in Romania, la Tg. Mures, tot de origine maghiara e ...si Ozil e nume nemtesc cum e Bölöni nume romanesc
    Ce legatura are numele cu nationalitatea, poate familia lui Boloni se afla de mai mult timp pe teritoriul actual al Romaniei decat a ta sau a mea. Pe Eminescu il chema Eminovici inainte sa-si schimbe numele, eu zic sa-l consideram poet rus.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  15. #15
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,277
    Reputatie
    0
    mai putem si naturaliza..Pepe campion european cu Portugalia e nascut in Brazilia de exemplu . Boateng la germani din parinti ghanezi..fratesu joaca pentru Ghana , Eder brazilian joaca pt Italia , Elvetia cu o multime de naturalizati toti s-au descurcat bine la acest EURO ..si exemplele pot continuua


    Insa trebuie atentie referitor la cine naturalizam ca nu orice gloaba merita in nationala Romaniei ca sa zic asa
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  16. #16
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    boatengii sunt frati vitregi, ma-sa lu jerome e din germania.
    retired.

  17. #17
    sport legend atdi's Avatar
    Join Date
    Mar 2006
    Location
    Berlin
    Posts
    779
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Lordul View Post
    mai putem si naturaliza..Pepe campion european cu Portugalia e nascut in Brazilia de exemplu . Boateng la germani din parinti ghanezi..fratesu joaca pentru Ghana , Eder brazilian joaca pt Italia , Elvetia cu o multime de naturalizati toti s-au descurcat bine la acest EURO ..si exemplele pot continuua


    Insa trebuie atentie referitor la cine naturalizam ca nu orice gloaba merita in nationala Romaniei ca sa zic asa
    Boateng nu e naturalizat, maica-sa e nemtoaica si el e nascut in Germania si are doar cetatenie Germana. De fapt nici nu poti avea dubla cetatenie in Germania, decat daca mai esti cetatean tot al unei tari membra a EU.
    Istvan Kovacs: Nu văd niciun fel de ură interetnică. Văd doar ură față de sport în România. Am simțit că m-am întors în timp când am văzut bazinul Floreasca.

  18. #18
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by atdi View Post
    Pe Eminescu il chema Eminovici inainte sa-si schimbe numele, eu zic sa-l consideram poet rus.
    evreu rus sau sarb oricum eminovici asta era un bulangiu...toata ziua o ardea sub un copac si in plus a dat de furca elevilor cu scrierilor sale. sa I-o dam la ue

  19. #19
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    evreu rus sau sarb oricum eminovici asta era un bulangiu...toata ziua o ardea sub un copac si in plus a dat de furca elevilor cu scrierilor sale. sa I-o dam la ue

    angajeaza intr-o veselie
    Rapid NU MOARE!!!

  20. #20
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    de ce, ba, ti-a placut sa tocesti ce a scris bulangiu de eminovici ?

  21. #21
    sport legend florian.X's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Romania,din pacate...
    Posts
    1,828
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    de ce, ba, ti-a placut sa tocesti ce a scris bulangiu de eminovici ?
    bai, pe vremea mea (inca!!!) se mai invata cat de cat intre timp am imbatranit
    Rapid NU MOARE!!!

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •