Page 1 of 4 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 77

Thread: Sezonul 2016-2017

  1. #1
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1

    Sezonul 2016-2017

    ... incepe in 1 Iulie 2016.

    S-o luam pe indelete. Asa cum scrie Cromatic au fost publicate GP-urile pentru noul sezon.

    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Au fost publicate repartizarile la concursurile de Grand Prix 2016-2017.

    http://www.isu.org/en/single-and-pai...figure-skating

    Nume noi aparute in peisajul GP-urilor (de seniori) (daca fac vreo greseala, va rog sa ma corectati):

    Baieti:

    Daniel Samohin, Alexei Bychenko, Alexander Petrov (?), Liam Firus, Deniss Vasiljevs, Artur Dmitriev (Traco va fi foarte fericita), Mihail Kolyada, Ivan Righini (?), Sota Yammamoto, Romain Ponsart, Nathan Chen.

    Fete:

    Roberta Rodeghiero (?), Mai Mihara, Serafima Sahanovich, Angelina Kuchvalska (?), Yuka Nagai, Da Bin Choi, Maria Artemieva, Yura Matsuda, Laurine Lecavalier, Wakaba Higuchi, Tyler Pierce, Ziguan Zhao, Elizabet Tursynbaeva.

    Perechi:

    Madeleine Aaron (e sora lui Max Aaron)/Max Settlage, Natalia Zabijako/Alexander Enbert, Camille Mendoza/Pavel Kovalev, Sumire Suto/Francis Boudreau-Audet. Si cele doua nou formate perechi chineze.

    Dans:

    Muramoto/Reed, Kim/Minov, Fournier Beaudry/Sorensen(parca nu i-am vazut la GP-uri pana acum), Zahorski/Guerreiro, Agafonova/Ucar, Pogrebinsky/Benoit (bravo!), Alessaandrini/Souquet, Lauriault/Le Gac, Kaliszek/Spodirev (un cuplu din Polonia, unde sa scriem?), Hirai/De la Asuncion.

    Nu-mi amintesc daca pe Cannuscio/McManus si pe Hawayek/Baker i-am vazut la GP-uril sau numai la level B in sezoane anterioare.

    Pe Hirai o stiu de atata timp dupa nume incat nu m-ar mira sa aflu ca are vreo 30 de ani.

    Este curios faptul ca Pogrebinsky/Benoit au fost trecuti la GP-urile de seniori, dar nu si MacNamarra/Carpenter si Parsons/Parsons. Care-o fi treaba? Dar mai sunt locuri libere.
    Men:

    Nume nou aparute in GP:
    Jorik HENDRICKX BEL
    Arthur DMITRIEV RUS
    Liam FIRUS CAN

    Fosti juniori:
    Daniel SHAMOHIN ISR
    Sota YAMAMOTO JPN
    Deniss VASILJEVS LAT
    Nathan CHEN USA

    S-au retras;
    Nan SONG CHN
    Konstantin MENSHOV RUS
    Florent AMODIO FRA

    Nu apar pe lista;
    Peter LIEBERS
    Evgeny PLUSHENKO
    Jeremy ABBOTT



    Ladies

    Foste junioare:
    Wakaba HIGUCHI JPN
    Yura MATSUDA JPN
    Mai MIHARA JPN
    Serafima SAKHANOVICH RUS
    Maria SOTSKOVA RUS
    Tyler PIERCE USA
    Da Bin CHOI KOR

    Nu apar pe lista:
    Adelina SOTNIKOVA RUS
    Carolina KOSTNER ITA



    Dansuri

    Au revenit:
    Tessa VIRTUE / Scott MOIR CAN

    Cupluri nou-aparute in GP:
    Hong CHEN / Yan ZHAO CHN
    Lorenza ALESSANDRINI / Pierre SOUQUET FRA
    Isabella TOBIAS / Ilia TKACHENKO ISR
    Natalia KALISZEK / Maksim SPODIREV POL
    Tiffany ZAHORSKI / Jonathan GUERREIRO RUS

    Fosti juniori:
    Marie-Jade LAURIAULT / Romain LE GAC FRA
    Elliana POGREBINSKY / Alex BENOIT USA



    Pairs

    Au revenit:
    Haven DENNEY / Brandon FRAZIER USA

    Perechi nou-aparute in GP:
    Cheng PENG / Yang JIN CHN
    Xiaoyu YU / Hao ZHANG CHN
    Lola ESBRAT / Andrei NOVOSELOV FRA
    Camille MENDOZA / Pavel KOVALEV FRA
    Aliona SAVCHENKO / Bruno MASSOT GER
    Madeline AARON / Max SETTLAGE USA

    Nu apar pe lista
    Tatiana VOLOSOZHAR / Maxim TRANKOV

    @Cromatic: O parte din cei pe care i-ai scris au fost si anul trecut. (Dar ne bucuram sa-i mai vedem )
    .
    Last edited by Tracoromana; 1st July 2016 at 13:35.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  2. #2
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    1. Volosozhar/Trankov au aununtat cu ceva timp in urma ca nu vor participa la GP-uri.

    2. Peter Liebers s-a retras din competitii acum vreun an. El s-a si casatorit. Sigur, casatoria nu impiedica pe nimeni sa concureze, dar se vede ca Peter avea alte planuri pentru viata lui. Ca sa raman in Germania, Nathalie Weinzierl s-a retras?

    3. Despre Jeremy Abbott n-am citit ca s-ar fi retras. Si din cauza absentei pe tot parcursul sezonului trecut, probabil ca ocupa un loc foarte modest in clasamentul ISU, ceea ce nu-i asigura automat repartizari, dar federatia lui putea sa-l invite la Skate America. Dar timpul nu-i trecut sa se intample. Practic, fiecare Grand Prix are locuri goale la aproape toate probele.

    4. Ma surprinde absenta Carolinei care cred ca putea sa utilizeze optiunea "Comeback" si sa mearga la doua GP-uri chiar.

    5. Nu inteleg de ce Nicolas Nadeau nu a primit nicio repartitie sau invitatie. Ce pazeste Skate Canada? Ca si cum ar avea de unde alege. Lipseste si Kevin Reynolds, nu?

    6. Este interesant ca Mao Asada nu merge la GP-ul japonez.

    7. Absenta lui Paradis/Ouellette de pe liste mie imi confirma despartirea celor doi.

    8. Vad ca multi imi impartasesc nedumerirea legata de MacNamarra/Carpenter. Ei din capul locului trebuiau sa figureze. Nu vad la ce le-ar folosi sa mai ramana un sezon la juniori cand sunt deja campioni mondiali.

    9. Cred ca pentru Sergei Mozgov e un pas inapoi faptul ca nu participa la GP-uri.

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Japan Open se va desfasura pe 1 octombrie in 2016.

    Traco, ai scapat de canadieni la aceasta competitie, au disparut toti. Echipa Americii de Nord este in intregime americana.

    http://www.tv-tokyo.co.jp/japanopen2016/

    Echipa Japoniei nu a fost anuntata inca. In echipa Europei mai avem nevoie de un baiat. Sa vedem care va fi acela.

  4. #4
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Japan Open se va desfasura pe 1 octombrie in 2016.

    Traco, ai scapat de canadieni la aceasta competitie, au disparut toti. Echipa Americii de Nord este in intregime americana.

    http://www.tv-tokyo.co.jp/japanopen2016/
    Foarte bine ca exista un pic de variatie desi intr-adevar, nu prea au multe optiuni de pe continentul american. Dupa ce-i termina pe astia se intorc iar la canadieni. Europa e puternica cu cei anuntati pana acuma.

    Am mai vorbit si despre ne-participantii la GP. Am citit ca Liebers a avut in ianuarie o noua operatie la o accedentare mai veche si este inca in refacere. Iar despre Nathalie Weinzierl, ea a fost la mondialele de la Boston, dar nu s-a calificat in primii 24. Probabil punctajele ei din sezonul trecut nu o mai fac sa fie eligibila pentru GP.
    Iar pe Abbott si Plushi i-am mentionat pentru ca ei inca nu s-au retras oficial. Plushenko apare anul asta in echipa Rusiei, desi dupa Sochi a zis ca se retrage.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  5. #5
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Eu astept cu nerabdare sa-i revad pe Tessa si Scott, cred sunt singurii care se pot bate de la egal la egal cu francezii si binenteles care ii pot invinge
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  6. #6
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Plushenko apare anul asta in echipa Rusiei, desi dupa Sochi a zis ca se retrage.
    Poate ca federatia ii include in echipa pe campionii olimpici si mondiali in mod automat daca nu si-au anuntat retragerea. Nu stiu cum sta Plushenko cu sanatatea in momentul de fata. L-am urmarit intr-un spectacol acum cateva luni si nu arata bine deloc. Am avut impresia ca purta corset pentru sustinerea spatelui fiindca era rigid in miscari. In plus, daca memoria nu ma inseala, el n-a mai participat la GP-uri din sezonul olimpic Vancouver si nu vad de ce ar vrea sa participe acum.

    Eu astept cu nerabdare sa-i revad pe Tessa si Scott, cred sunt singurii care se pot bate de la egal la egal cu francezii si binenteles care ii pot invinge
    Hm, ar fi bine, dar nu cred ca pot. Cum sa bata 118 puncte cand scorul lor cel mai mare a fost de 114? Eu insa raman fana indiferent ce loc vor ocupa. Sper doar sa-mi placa programele.

    In alta ordine de idei, sunt mai multi patinatori debutanti la GP despre care nu stiu ce realizari au avut ca sa primeasca locuri. Iar unii dintre ei imi sunt complet necunoscuti. Dar pun asta pe seama faptului ca n-am urmarit sezonul trecut cu consecventa si atentie.

  7. #7
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Vad ca de anul asta nu se mai numeste Trophée Eric Bompard ci Trophée de France; ma obisnuisem cu initialele TEB ....
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  8. #8
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Hm, ar fi bine, dar nu cred ca pot. Cum sa bata 118 puncte cand scorul lor cel mai mare a fost de 114? Eu insa raman fana indiferent ce loc vor ocupa. Sper doar sa-mi placa programele.
    Ai dreptate, la scoruri nu m-am gandit, ci mai mult la skill-uri, calitatea patinajului si binenteles talent Dar la fel ca tine sper sa-mi placa programele, ei n-au cum sa nu-mi placa
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  9. #9
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Prima patratica din stanga, din calendarul din acest sezon: http://www.isu.org/en/single-and-pai...ndar-of-events:

    Lake Placid Ice Dance
    27 - 30 Jul 2016
    Lake Placid, United States

    ISU website: http://www.isu.org/en/single-and-pai...e-invitational
    Official website: http://www.lakeplacidskating.com/eve...edanceintl.php

    Am fost curioasa sa vad blues-uri, hip-hop sau swing. Am ales 2 exemple de video: la juniori Loraine McNamara/Quin Carpenter (nici eu n-am inteles de ce nu sunt la seniori) , iar la seniori debutul noii perechi Olivia Smart/Adria Diaz (ESP). Olivia este fosta GBR cu Joseph Buckland si Adria fost ESP cu Sara Hurtado.

    SD Loraine/Quin:


    SD Olivia/Adria:

    .
    Last edited by Tracoromana; 30th July 2016 at 10:26.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  10. #10
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Rezultate

    Lake Placid Ice Dance International (B-level)

    Seniors
    1.Eliana Pogrebinsky/Alex Benoit FD
    2. Olivia Smart/Adria Diaz
    3. Yura Min/Alex Gamelin
    4. Mackenzie Bent/Dmitre Razgulajevs
    5. Julia Biechler/Damien Dodge
    6. Karin Manta/Joe Johnson

    Juniors
    1. Rachel Parsons/Michael Parsons FD
    2. Chloe Lewis/Logan Bye
    3. Eliana Gropman/Ian Somerville



    Lake Placid Ice Dance Championships (non-international)

    Seniors
    1. Danielle Thomas/Daniel Eaton.

    Juniors
    1. Lorraine Mcnamara/Quinn Carpenter
    2. Christina Carreira/Anthony Ponomarenko FD
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  11. #11
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Tehnic, sezonul 2016/17 a inceput deja in 1 iulie! Au existat cateva competitii mici de vara la nivel de cluburi, ca Skate Detroit sau Glacier Falls unde cativa patinatori, mai ales americani, si-au prezentat noile programe.
    Dar una dintre primele competitii internationale ale sezonului va avea loc de maine, 4 august, in Manila.

    2016 Asian Open Figure Skating Trophy
    Aug. 4-7
    Manila, Filipine

    Pagina ISU - link
    Participanti, rezultate, program - aici

    Cateva prezente: Keiji Tanaka, Jin Seo Kim, June Hyoung Lee, Da Bin Choi, So Youn Park, Marin Honda;
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Vorbind despre Glacier Falls, Jason Brown - care a castigat competitia - a obtinut 95,34 puncte la SP cu 3F/3T, 3A si 3Lz.

    Cu acelasi continut la sarituri si tot cu o evolutia curata, Jeffrey Buttle a luat 82,10 puncte la CM din 2008.

    Vechiul sistem de notare (6.0) era criticat si pentru faptul ca nu reflecta progresul in patinaj de la o perioada la alta (dificultate si calitate sporite). Nu neg acest lucru, dar chiar a fost Jason la GF cu 13 puncte mai bun decat Jeffrey in 2008? Sau cu 6 puncte mai bun decat Daisuke la CM din 2010? Se poate veni cu argumentul ca pe vremea lui Buttle, patinatorii nu primeau bonus pentru sariturile executate in a doua parte a programului (la SP). Intr-adevar, insa atunci SP-ul avea 8 elemente in timp ce din 2011 incoace are doar 7. Macar saltul de punctaj al lui Chan de la CM din 2011 se justifica prin faptul ca a castigat SP-ul cu o combinatie 4T/3T. Dar chiar si numai cu triple, Jason a luat acum cu doua puncte mai mult decat Patrick atunci.

    Jason patineaza frumos si este un excelent piruetist, dar totusi...parca nici chiar asa.

  13. #13
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Am vazut ca Aurora Cotop este inscrisa ca substitut la primul Grand Prix de juniori din sezon, dar probabil ca va fi titulara la alte JGP-uri. Cautand cele mai recente evolutii ale ei, am gasit un canal youtube creat de Mihai Cotop - tatal fetei, presupun. Prin urmare am avut dreptate, Aurora e romanca.

    Tot in Canada am descoperit-o si pe Catalina Costiuc de la Thornhill Figure Skating Club.

    https://www.youtube.com/watch?v=2f7UOjqElMM

    Te pomenesti ca fetele de origine romana vor salva patinajul feminin canadian. Ar fi tare.

  14. #14
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Cromatic View Post
    Am vazut ca Aurora Cotop este inscrisa ca substitut la primul Grand Prix de juniori din sezon, dar probabil ca va fi titulara la alte JGP-uri. Cautand cele mai recente evolutii ale ei, am gasit un canal youtube creat de Mihai Cotop - tatal fetei, presupun. Prin urmare am avut dreptate, Aurora e romanca.

    Tot in Canada am descoperit-o si pe Catalina Costiuc de la Thornhill Figure Skating Club.

    https://www.youtube.com/watch?v=2f7UOjqElMM

    Te pomenesti ca fetele de origine romana vor salva patinajul feminin canadian. Ar fi tare.
    Acum m-am lamurit ca Aurora este substitute pentru CAN la junioare; o cautam prin Romania.
    Amanda Stan se antreneaza si ea in Canada la Richmond Training Centre si am vazut ca participa la concursurile locale (ex. 2016 Thornhill Summer Skate) dar in concursuri internationale reprezinta ROU.
    .
    Last edited by Tracoromana; 13th August 2016 at 11:00.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  15. #15
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    A avut loc o competitie locala in care si-au aratat programele noi pentru sezon Leonova, Tuktamysheva, Sachanovich si Kavaguti/Smirnov.

    Liza: https://www.youtube.com/watch?v=4n_lRILRyUU
    M-am saturat sa vad programele copy+paste de la Costner, mai ales fara nici un fel de originalitate.

    Kavaguti/Smirnov: https://www.youtube.com/watch?v=XMoxG-KHkc4
    Se pare ca nu au avut suficient timp pentru programe noi, deci folosesc aceleasi melodii din alte sezoane.

    Sima: https://www.youtube.com/watch?v=b0rX-Zx7cxI
    Frumos, pana la sarituri
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  16. #16
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    2016 JAPAN OPEN; CARNIVAL ON ICE
    1 Oct 2016
    Saitama, Japan

    website Japan Open (link)
    website Carnival on Ice (link)

    Program: (local time, UTC+9)
    Japan Open: Oct. 1 at 13:00; Broadcast TV Oct. 1 at 18:30 (ora 12:30 ROU)
    Carnival on Ice: Oct. 1 at 19:00; Broadcast TV Oct. 2 at 16:00

    Team Japan: Satoko Miyahara, Wakaba Higuchi, Shoma Uno, Nobunari Oda
    Team North America: Ashley Wagner, Gracie Gold, Adam Rippon, Jeremy Abbott
    Team Europe: Evgenia Medvedeva, Anna Pogorilaya, Javier Fernandez, Florent Amodio

    Stream pentru transmisie TV, aici.
    .
    Last edited by Tracoromana; 1st October 2016 at 10:09.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  17. #17
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Rezultate: 1 Japonia, 2 Europa, 3 America. Ora 12:30 transmisie TV.

    http://www.jsfresults.com/non_respon...7/jo/index.htm
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Feb 2011
    Posts
    1,408
    Reputatie
    1
    Acum m-am lamurit ca Aurora este substitute pentru CAN la junioare; o cautam prin Romania.
    Aurora tocmai a castigat Autumn Classic International la categoria ei, adica junioare.

  19. #19
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Imi face placere sa amintesc Cupa Denkova-Stavitski fiindca participa multi romani. La competitia NONISU sunt anuntati 8 patinatori romani; in anul acesta ISU a preluat si categoriile Basic Novice A si B unde am vazut inscrisi de asemenea 8 patinatori romani. Ma bucur sa vad deja inscrise la Advanced Novice si la Junioare fete pe care le-am remarcat anii trecuti, care au crescut si vor prezenta de-acum si SP si FS.
    Bafta!

    Denkova-Staviski Cup
    October 18–23
    Sofia, Bulgaria

    website (link):

    Program, participanti, rezultate:
    ISU, aici.
    NONISU, aici.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  20. #20
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    CUP OF NICE
    Oct. 19-23
    Nice, France

    website (link)
    participanti, program, rezultate (link)
    livestream, aici.


    Notabili: Alisa Fedichkina (jr), Elizaveta Nugumanova (jr), Maé Bérénice Meité, Laurine Lecavelier, Alena Leonova, Nicole Gosviani, Chafik Besseghier, Romain Ponsart, Anna Duskova/Martin Bidar, Mari Vartmann/Ruben Blommaert, Marie-Jade Lauriault/Romain Le Gac.
    .
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

  21. #21
    DecanDeVârsta Tracoromana's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    in vestul tarii
    Posts
    8,217
    Reputatie
    1
    Saptamana asta ar trebui sa fie Crystal Skate of Romania la Miercurea Ciuc, dar ca de obicei n-am gasit niciun site, nicio referire la subiect.


    Intre timp a avut loc:
    Golden Bear 2016
    Zagreb, Croatia
    27.10.2016 - 30.10.2016

    Participanti, rezultate: link

    La senioare a participat si Iulia Sauter, singura noastra senioara si a terminat pe locul 18 din 29 cu 121.98p. Felicitari! Nu-mi amintesc valorile TES minim, dar sper sa-i ajunga pentru participarea la Europene. Daca nu, mai sunt competitii pana atunci.
    "Cand simt nevoia de maretie, la Yagudin ma intorc."

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •