Page 4 of 4 FirstFirst ... 234
Results 64 to 77 of 77

Thread: National Cluj 2016

  1. #64
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Problema ete ca federatia parea asa de inchistata in trecut incat pare incapabila sa vada problemele reale . Pare sa nu vada ca singurul lucru care trebuie urgent este renuntarea la sistemul centralizat . Acum .Total . Orice intarziere va arunca gimnastica romaneasca cu inca si mai multi ani in urma .
    Dar e greu sa pierzi controlul asupra unui buget care sunt sigura ca este muuuult mai mare decat US . Federatia americana nu primeste bani moka de la "stat" .

  2. #65
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Problema ete ca federatia parea asa de inchistata in trecut incat pare incapabila sa vada problemele reale . Pare sa nu vada ca singurul lucru care trebuie urgent este renuntarea la sistemul centralizat . Acum .Total . Orice intarziere va arunca gimnastica romaneasca cu inca si mai multi ani in urma .
    Dar e greu sa pierzi controlul asupra unui buget care sunt sigura ca este muuuult mai mare decat US . Federatia americana nu primeste bani moka de la "stat" .
    Sa vedem ce buget va mai fi dupa Olimpiada aceasta. Am vazut deja voci care spun ca uite, gimnastica a primit un buget imens (fata de restul) si merge cu 3 sportivi. Celelalte delegatii s-au descurcat mult mai bine (cel putin din punct de vedere al prezentei).

    Oamenii astia sunt atat de orbi incat nu vad ca daca nu fac ceva, in curand nu vor mai avea oricum un buget de gestionat. Pentru ca daca nici medalii nu vor fi... adio bani.

  3. #66
    sport legend
    Join Date
    Apr 2009
    Posts
    1,369
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Problema ete ca federatia parea asa de inchistata in trecut incat pare incapabila sa vada problemele reale . Pare sa nu vada ca singurul lucru care trebuie urgent este renuntarea la sistemul centralizat . Acum .Total . Orice intarziere va arunca gimnastica romaneasca cu inca si mai multi ani in urma .
    Dar e greu sa pierzi controlul asupra unui buget care sunt sigura ca este muuuult mai mare decat US . Federatia americana nu primeste bani moka de la "stat" .
    Ne terorizezi cu propaganda americana. nu poti sa aplici asa pe nepusa masa modele ultraliberale copiate de la americani doar fiindca merge la ei. Karoly nu au aplicat in America sistemul romanesc, s-au adaptat la realitatile locale. Realitatea romaneasca e ca nu poti sa ai sali private si nici sali in fiecare oras de provincie. In Romania, familiile din care provin gimnastele sunt sarace. Iar famiile bogate sau din clasa de mijloc isi dau copii la tenis si scrima niste sporturi pe care le considera nobile. Gimnastica, cu putine exceptii, are o baza sociala formata de familii modeste. Daca s-ar introduce sali private nu ar mai veni niciun copil la gimnastica.

  4. #67
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Larisa BB din Franta https://www.youtube.com/watch?v=w7HVs_R4H7g
    Saltul ala e cam echer..mi se pare ca Ponor il face mai intins, chiar si din flic

  5. #68
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lalalilu View Post
    Ne terorizezi cu propaganda americana. nu poti sa aplici asa pe nepusa masa modele ultraliberale copiate de la americani doar fiindca merge la ei. Karoly nu au aplicat in America sistemul romanesc, s-au adaptat la realitatile locale. Realitatea romaneasca e ca nu poti sa ai sali private si nici sali in fiecare oras de provincie. In Romania, familiile din care provin gimnastele sunt sarace. Iar famiile bogate sau din clasa de mijloc isi dau copii la tenis si scrima niste sporturi pe care le considera nobile. Gimnastica, cu putine exceptii, are o baza sociala formata de familii modeste. Daca s-ar introduce sali private nu ar mai veni niciun copil la gimnastica.
    OK ... Cred ca anumite lucruri ar trebui spuse pe sleau . Romania nu este atat de saraca cum vrea ea sa creada cand ii convine . La gimnastica nu se duc numai copiii saraci ...
    Nu poti avea sali private ?! DE ce ?! Sunt atatea sali private pentru multe alte sporturi .
    E un cerc vicios ... Dar ceva este clar . Fara sali private , fara owneri adevarati nu veti mai vedea marea performanta in Romania . Sloganul " Gimnastica este a noastra , sa o salvam " este unul destinat esecului ... Tot ce a fost " al nostru" in Romania a fost furat . Vrei exemple ?
    O sala privata nu este capat de lume ca investitie . Sali in paragina veti gasi o gramada . Si nu imi spune ca nu stiu despre ce vorbesc . Stiu cum se ridica o sala de la zero.
    Nicaieri in lume copii care merg in gimnastica nu-s musai bogati . Asta e o realitate . Ai incercat sa vezi filmul despre Douglas ? Ea nu e o exceptie . Sunt multi copii ca ei , cu parinti care sacrifica enorm pentru un copil ...
    NU E ATRACTIV CA SPORT ? MA INDOIESC .
    Doar neambalat comercial ... Si in definitv cine sa o faca ? Antrenorii risipiti prn tara (care mai sunt) nu-s owneri , ei nici macar nu merg pana la capat cu un copil .
    E nevoie de aparitia salilor private in Romania .
    Sali care sa ataga copiii de toate felurile de la cei de 1 si jumatate ... crede-ma e foarte funny sa fi parinte si sa ai ora de gimnastica cu o gaza "toddler and parents " . Apoi fetite de 10-12-15 ani care fac de placere de 3 ori pe saptamana , care concureaza la nivelul lor fara sa fie mari campioane .
    Asta ar fi treaba federatiei . Sa organizeze concursuri pentru TOTI copii , Indiferent de varsta si nivel .Toate astea aduc copii in sala , aduc venituri care ii permit sa supravietuesti ca sala . Pentru ca fiind multi nici taxele nu_s exorbitante . Si printre se poate afla si perla pe care o cauta marea performanta .
    Nu , Romania nu e saraca ci doar furata .

    Proiectul " Tara , tara vrem campioane" e unul steril si prost tocmai ca e unul elitist .,,, hai sa luam catre sport doar "talentele" ... wrong .... nici Ceausescu nu gandea asa de prost . Sportul trebuie facut de foarte multi dintre care se vor cerne candva marii campioni .
    Scuze daca te-ai simtit terorizata . Dar chiar cred ca sistemul american merita tot respectul. Si da este aplicabil si in Romania .
    Piata (adica cererea de a se face sport din partea parintilor ) va fi una foarte activa atunci cand va fi bine vanduta . Iar asta nu o poate face decat propietarul . "Ochiul stapanului ingrasa vita"

  6. #69
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Iti dau dreptate 100% pentru ca exact sistemul descris de tine il avem noi aici. Si fetita mea a facut gimnastica la 4-5 ani nu de performanta ci pentru deszvoltarea organismului, a coordonarii, etc. a progresat mult dupa aceste ore care erau saptaminale si foarte placute pentru copii.

    Marea majoritate a salilor traiesc din aceste programe. E posibil sa zaresti intr-o grupa cite o fetita care vrea si poate mai mult. Atunci antrenoarea stie unde sa coordoneze parintii si ce tip deprogram sa ii faca copilului respectiv, dar ideea de a avea o sala unde poti duce copilul sa invete sa sara, sa se catere, mai ales cind sint mici unora le este frica- sa alerge corect, (da nu rideti nu toti copiii se nasc cu aceste abilitati) sa se rostogoleasca sa lucreze la tinuta, sa ia lectii de dans, balet, flexibilitate etc este necesara pentru un prescolar mai ales.

    Dupa citiva ani buni in care ei cresc pe nivele timp in care parintii platesc bani buni pentru ca performanta costa peste tot in lume apare si mult dorita selectie intr-un program de dezvoltare pentru olimpiada si apoi bursa catre un centru performant care are grupe de elita. E drum lung dar inceputul se face in aceste sali la care toti au acces.

    Eu am fost acolo si mi-am incurajat fetita sa mearga singura pe birna chiar antreoarea a cerut parintilor ca atunci cind copiii urca pentru prima data pe aparat ei sa fie prezenti ca incurajare.
    Poate pare aiurea dar vorbim de copii de 3-4-5 ani care nu toti au abilitati fizice pentru gimnastica. Sa fi vazut mame durdulii catarate pe aparate si copii dupa ele. A fost frumos dar a renuntat am incercat vreo trei ani tenisul de performanta care este extrem de scump.
    Am platit bani gramada la tennis stiind de la inceput ca nu am un copil atlet. Din pacate a renuntat si la tennis pentru ca trebuia sa alerge enorm ....am fost sfatuiti sa nu cedam.....Aici nu poti sa fortezi un copil daca nu mai vrea asta este cauti altceva. Momentan face inot fireste ca nu de performanta dar ii place.

    Insa revenind, important pentru Romania, sa existe aceste sali pline de saltele colorate si aparatura ajutatoare care atrag copiii. Eu am iubit gimnastca cind eram de sase ani pacat ca nu am avut o sala in orasul meu natal. Sportul este solutia care sa ajute copiii sa fie sanatosi sa ii tina departe de droguri si violenta mai tirziu. Sportul de placere cu campionate adecvate tuturor nivelelor.

  7. #70
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Si eu cred ca se poate in sistem privat.
    Ar fi o cadere la inceput, clar, dar oricum suntem jos de tot. O sala privata am vazut ca are Laura Cristache, e interesant ce va iesi de acolo. Mi se pare totusi inaccesibila, fiind tocmai in Baneasa, dar copilasi are.

    Surse de venit s-ar gasi. Mai demult niste prieteni au cautat destul de mult pe cineva cu care fetita lor sa ia niste cursuri de gimnastica, dar nu de performanta, ci pentru a progresa la dans, i-a spus antrenorul ca ar fi util asta. Tuturor li s-a parut ciudat, iar cluburile traditionale nu puteau sa ofere asa ceva. Si nu e singurul caz, cu siguranta ca vor fi parinti care sa vrea sa plateasca pentru orele de gimnastica, din diverse motive. Daca li se va spune ca e talentat copilul... poate merge mai departe.

    La noi pentru moment se poate merge cu baza, iar la varf gasit un sistem de centralizare-descentralizata, daca pot spune asa. 2-3 centre (Deva, Onesti, Bucuresti, in timp Constanta, Timisoara si cine se mai poate alatura), intre care sa existe concurenta reala, cu selectie centralizata si antrenamente periodice impreuna. Asa am folosi si Izvoraniul, care nu e bun de baza permanenta.

    Sa stie copiii ca pot ramane la antrenorul lor pana la varf, iar daca nu e ceva in regula, sa poata pleca, sa nu accepte orice. Iar antrenorul sa stie ca daca fata asta super talentata si muncitoare ajunge in varf, va ajunge si el odata cu ea, si nu o va da la centrul olimpic. Atunci va fi poate motivat sa o antreneze asa cum trebuie, sa gaseasca metode noi, sa faca poate schimb de impresii cu colegi din alte parti...

  8. #71
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    SF-uri sincer, cei care sunt cu mintea deschisă pleacă in afara, cei care sunt cu palma deschisa rămân si antrenează cum stiu eu mai bine. Forminte de ce n a rămas in afara? Acolo daca ar fi făcut o proasta pe gimnasta cum am mai auzit s ar fi ales cu dosar sau proces...

  9. #72
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    SF-uri sincer, cei care sunt cu mintea deschisă pleacă in afara, cei care sunt cu palma deschisa rămân si antrenează cum stiu eu mai bine. Forminte de ce n a rămas in afara? Acolo daca ar fi făcut o proasta pe gimnasta cum am mai auzit s ar fi ales cu dosar sau proces...
    Valabil si pt B&B si toti cei care mai antreneaza pe aici. Raman fiindca aici isi pot permite sa mai arunce o palma, un pumn, sa tipe, sa jigneasca, sa umileasca, sa faca din gimnaste tinta lor de revarsat furia si frustrarea. Daca ar pleca cu totii si ar dovedi ca sunt buni atunci federatia se va vedea nevoita sa faca schimbarile necesare. Atata timp cat merge asa cu astia si cu aceleasi metode nu se va schimba nimic.

  10. #73
    sport legend florik2000's Avatar
    Join Date
    Nov 2007
    Posts
    791
    Reputatie
    1
    Eu pe Forminte nu-l inghit si pace dupa episoadele Lacusteanu si Patrascu, dar nu se zicea pe aici pe forum ca lucrurile nu au mai mers cum trebuie cat timp a coordonat lotul pentru ca nu mai exista rigoarea si seriozitatea din vremurile trecute? Pai ori le batea pe gimnaste ori le lasa sa se uite pe geam?

  11. #74
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1

  12. #75
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Eu pe Forminte nu-l inghit si pace dupa episoadele Lacusteanu si Patrascu, dar nu se zicea pe aici pe forum ca lucrurile nu au mai mers cum trebuie cat timp a coordonat lotul pentru ca nu mai exista rigoarea si seriozitatea din vremurile trecute? Pai ori le batea pe gimnaste ori le lasa sa se uite pe geam?
    In my opinion
    Cred ca amandoua ... Rigoare si seriozitate nu inseamna bataie ATENTIE btw ....

  13. #76
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Nu doar sistemul trebuie schimbat, dar si mentalitatea. Gimnastica romaneasca are mare nevoie de influente din exterior. Aceleasi metode din anii 90 nu mai pot continua.

    Dar cum se zice, scaunele in federatie sunt prea calde, deci nu prea cred ca vom vedea prea multe schimbari in domeniul acesta
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  14. #77
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by florik2000 View Post
    Eu pe Forminte nu-l inghit si pace dupa episoadele Lacusteanu si Patrascu
    Chiar la asta ma gandeam dupa episodul "Berna". Nu stiu cand in istoria gimnasticii feminine 2 gimnaste din aceeasi tara au suferit niste incidente extrem de urate in aceeasi finala pe aparate. Iar daca nu a fost „ghinion”, atunci au fost presiunile din exterior, venite dela „frustrati-psihopati”, in conformitate cu siteul FRG. Inteleg ca tot sistemul gimnasticii romanesti e praf in momentul de fata si ca ultima problema ar fi sa mai denigram lotul de la Deva(in speta pe Forminte, care oricum intr-un univers normal nu trebuia readus in frunte). Dar totusi, asta cu GHINIONUL pe mine ma omoara, va zic sincer. Macar numai spui nimic si tot e mai bine.
    Zicea cineva de saritura Denisei si mie mi se pare nu mai are chiar aceeasi culoare ca anul trecut, mai ales pe final.
    Fara ganduri de revolta as vrea sa o remarc pe Carmen Glavan. Este o sportiva care ar putea sa practice o gimnastica de calitate, si o remarc tocmai pentru ca nu a prins europenele (celelalte fete au avut posibilitatea de a se afirma la Berna si chiar au facut-o, zic eu). In finalele pe aparate de la nationale si-a dorit mult de tot sa se remarce dupa un concurs exceptional de AA si a gresit. Altfel pare o gimnasta constanta. La fel si alte fete care nu au prins europenele de juniori, trebuie creditate in continuare cu sanse pentru ca au calitati si doar sunt atatea care nu au spus nimic ca junioare- vezi Steingrueber, Fragapane.
    Si la Onesti sunt copii de mare potential, dar acolo pare sa fie o problema mare cu paralelele. Mai mare ca pana acum.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •