Page 3 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 43 to 63 of 77

Thread: National Cluj 2016

  1. #43
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by stere78 View Post
    As fi preferat, sincer, ca sportiva care in tot acest ciclu olimpic a fost, de fapt, echipa României (dupa cum s-a vazut la testul preolimpic, fara ea România nu exista) sa fie menajata, tinuta in puf daca era cazul, tratata de catre cei mai buni doctori si rasplatita dupa cum merita. Acum doi ani ii sufla in ceafa lui Simone Biles, in momentul de fata e la jumatate din capacitate dupa o luna de antrenament - catastrofa nucleara in care se gaseste gimnastica noastra nu e sub nici o forma vina ei, dar isi poate asuma orice merit imaginabil pentru lucrurile bune, câte or fi fost ele, din toata aceasta perioada. Si e al naibii de nedrept, de frustrant si de anapoda ce i se intâmpla.
    trist si crunt. Sper sa mai aiba puterea sa continue.

  2. #44
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Pe mine nu ma deranjeaza ca merge Catalina. Ma deranjeaza modul absolut dezgustator in care federatia nu si-a asumat aceasta decizie. Dupa cum nu inteleg cum COSR a putut sa desemneze un sportiv necalificat sa poarte drapelul. Semn foarte clar ca nu am scapat de romanisme nici macar pe partea de comunicare si PR, d-apoi pe partea de strategie si de antrenamente.
    Ma bucur oarecum ca toate astea se intampla acum. Daca gimnastica e pe butuci e numai meritul ei insasi prin lipsa de transparenta si de reforma la toate nivelele.
    Luati cu lamaie, vorba altor forumisti

  3. #45
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Îmi pare tare rau pentru Larisa, dar in momentul de fata e foarte departe de forma sa consacrata.Regulamentul aiurea FIG-ului, lipsa de mobilizare fizica si psihica din calificările CM si accidentatea stupida înainte de test au facut-o sa nu fie calificata la JO. E drept, nu a fost corect momentul in care COSR a anuntat port drapelul, dar Catalina merita din plin aceasta onoare. Eu m-am gândit la Cata înainte de test event.E total aiurea sa spui ca ar fi trebuit ales intre doar intre Halep si Neagu.

  4. #46
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Larisa are niste kg in plus. Asta este realitatea. Se misca greoi, e departe de forma de acum doi ani de la mondiale din pacate. Este normal sa fie asa dupa atita pauza. Pacat sper sa isi gaseasca linistea interioara si sa continue, acum nu a fost sa fie.....
    Nici in cele mai negre cosmaruri nu mi-as fi inchiput ca gimnastica romaneasca va fi in punctul acesta acum doi ani de zile! Mai grav este ca din afara cel putin pare ca federatia asteapta ca toate apele sa se linisteasca si atit.

    Eu zic ca alegerea Catalinei este corecta daca judecam sansele reale pe care fiecare fata le are la ora asta insa pe Catalina se pune o presiune enorma.
    Concursul e concurs, orice e posibil, apoi Cata va trebui sa introduca elemente foarte dificile ca sa aiba sanse mai mari.

    Este pentru prima data cind pur si simplu nu ma intereseaza olimpiada, am decis sa venim in vacanta in tara habar nu am daca in Romania se transmite olimpiada de ex.
    Pacat aici in Australia gimnastica a avut in 2012 canal dedicat si am vazut calificarile ide la echipe fete baieti integral, practic tot inclusiv ritmica sau trambulina de ex.

  5. #47
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    In afara de fenomenul Biles, olimpiada asta va fi probabil cea mai trista din istorie având in vedere numărul mare de accidentări si lipsa multor gimnaste cu renume.

    Ma bucur enorm pentru Cătălina, dar probabil toți simt gustul amar din ultimii 2 ani. Adevarul e ca nimica nu s-a făcut din 2012 (când deja erau probleme), ba mai rău, s-a aruncat si in ultimele noastre resurse.

  6. #48
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Ma bucur pentru Catalina ca va merge la olimpiada, a dovedit ca merita din plin aceasta participare, in schimb ma intristeaza rau de tot modul in care au fost gestionate "resursele", fetele tinere. Cred ca unele din lot au ajuns cu ceva carente in pregatire si aia mai mari au aplicat aceeasi tactica ca atunci cand aveau de unde culege, le-au fortat ca sa ajunga la un nivel mai decent si acum toate sunt in bandaje. Daca nici acum nu vor fi schimbari majore in sistem, de organizare, de metodica aplicata la nivel de antrenori, de transparenta si selectie curata a gimnastelor, nu cred ca acest sport va mai supravietui la noi.
    Am inteles ca aceste nationale s-au dorit a fi o repetitie pentru europene, a fost de-a dreptul dezamagitor. Aceeasi bulibaseala, nu a existat un soft si un sistem electronic de afisare a rezultatelor, imaginile transmise din timpul competitiei au fost de o calitate indoielnica iar de cea care a comentat, mai bine se pensioneaza, Diana a reusit sa acopere mai bine evolutia fetelor si sa comenteze mult mai decent. Apropo la europene tot asa va fi, vom astepta ca Alexoi sa nu uite sa ne comunice si noua notele si clasamentul?

  7. #49
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Larisa a fost neglijata dupa accidentare .... era mana, nu? .... ar fi putut lucra trenul inferior . Dar e clar ca ea a fost data la o parte . Am asa un feeling ca a reinceput sa lucreze deabia dupa de s-a intors Cristi si Lulu la lot .... de ce au plecat la inceputul anului ? Cred ca pe aici ar trebui cautate raspunsuri .... o Larisa de care ar fi avut grija era singura pe care am fi contat sa se apropie de podium . Cata cu tot respectul ... nu prea . La ora asta indiferent pe cine am trimite e doar pentru prezenta . Larisa a reusit performanta de a fi pe pdium la AA .... fantastica ca volum de munca . Ar fi trebuit tratata cu mai mult respect. Daca a pus kg pe ea este normal in secunda in care nu s-a ocupat nimeni de ea dupa accidentare . Nu e vina ei ca cei care ar fi trebuit sa se ocupe de ea , cei care cred ca sunt antrenori nu o fac inteligent .
    Sunt multe semne de intrebare domnilor ... si atat timp cat nu exista raspunsuri nu va exista nici schimbari bune in gimnastica romaneasca .
    Media trebuie sa se ridice si sa spuna lucrurilor pe nume . Sa ceara federatiei reforme de sistem . Sa fie sesizati cei care ar trebui sa se ocupe de protectia copilului daca este cazul . Sa nu se permita folosirea sintagmei ... nu-ti convine , pleci acasa . Si sa incetam sa mai privim cuplu B&B ca pe niste zei , pentru ca nu sunt . Nu sunt la ora asta nici mai buni antrenori cu atat mai putin pedagogi - nu cred ca au fost niciodata . Faptul ca ai o tara intreaga drept camp de selectie nu te face un bun antrenor . Ci doar unul cu resurse mari .
    Antrenor mare este cand sti sa antrenezi si un pici de 6 ani zi de zi , si unul de 16 cu aceasi placere si inteligenta .
    Am vazut copil extrem de talentat si muncitor debarcat in fata casei parintilor fara nici o vorba din partea B&B . Stiu ca atitudinea este nu ne obosim sa reparam de am stricat . Asa ca oarecum inteleg de ce Larisa a fost neglijata dupa accidentare . Si asta nu te face un antrenor mare .
    Dar sa ne consolam domnilor cu u trial americam in weekend ul asta , mare cat un mondial . Si sa ne intrebam ce ne deosebeste de ei ... si sa nu imi spuneti ca bani ca iar trec pe lamai �� . Nu banii , ci munca .... pentru ca atunci cand vine vorba de bani romanul din Romania te treateaza cu dispret ....ei ori lucreaza pe sume astronomice ori nu . Pe sistemul "pentru mai putin de X euro eu nu ma scol din pat ." . Multe de povestit . Dar care explica ce se intampla in tara noastra .

  8. #50
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Larisa a fost neglijata dupa accidentare .... era mana, nu? .... ar fi putut lucra trenul inferior . Dar e clar ca ea a fost data la o parte . Am asa un feeling ca a reinceput sa lucreze deabia dupa de s-a intors Cristi si Lulu la lot .... de ce au plecat la inceputul anului ? Cred ca pe aici ar trebui cautate raspunsuri .... o Larisa de care ar fi avut grija era singura pe care am fi contat sa se apropie de podium . Cata cu tot respectul ... nu prea . La ora asta indiferent pe cine am trimite e doar pentru prezenta . Larisa a reusit performanta de a fi pe pdium la AA .... fantastica ca volum de munca . Ar fi trebuit tratata cu mai mult respect. Daca a pus kg pe ea este normal in secunda in care nu s-a ocupat nimeni de ea dupa accidentare . Nu e vina ei ca cei care ar fi trebuit sa se ocupe de ea , cei care cred ca sunt antrenori nu o fac inteligent .
    Sunt multe semne de intrebare domnilor ... si atat timp cat nu exista raspunsuri nu va exista nici schimbari bune in gimnastica romaneasca .
    Media trebuie sa se ridice si sa spuna lucrurilor pe nume . Sa ceara federatiei reforme de sistem . Sa fie sesizati cei care ar trebui sa se ocupe de protectia copilului daca este cazul . Sa nu se permita folosirea sintagmei ... nu-ti convine , pleci acasa . Si sa incetam sa mai privim cuplu B&B ca pe niste zei , pentru ca nu sunt . Nu sunt la ora asta nici mai buni antrenori cu atat mai putin pedagogi - nu cred ca au fost niciodata . Faptul ca ai o tara intreaga drept camp de selectie nu te face un bun antrenor . Ci doar unul cu resurse mari .
    Antrenor mare este cand sti sa antrenezi si un pici de 6 ani zi de zi , si unul de 16 cu aceasi placere si inteligenta .
    Am vazut copil extrem de talentat si muncitor debarcat in fata casei parintilor fara nici o vorba din partea B&B . Stiu ca atitudinea este nu ne obosim sa reparam de am stricat . Asa ca oarecum inteleg de ce Larisa a fost neglijata dupa accidentare . Si asta nu te face un antrenor mare .
    Dar sa ne consolam domnilor cu u trial americam in weekend ul asta , mare cat un mondial . Si sa ne intrebam ce ne deosebeste de ei ... si sa nu imi spuneti ca bani ca iar trec pe lamai �� . Nu banii , ci munca .... pentru ca atunci cand vine vorba de bani romanul din Romania te treateaza cu dispret ....ei ori lucreaza pe sume astronomice ori nu . Pe sistemul "pentru mai putin de X euro eu nu ma scol din pat ." . Multe de povestit . Dar care explica ce se intampla in tara noastra .
    Niagara.. total de acord. Trist si nedrept fata de Larisa, care tind sa cred ca daca concura pe acelasi cod ca si Catalina avea si ea medalii olimpice. Pacat, nu s a putut investi cum trebuie in ea.. un mega talent.era singura cu reale pretentii la medalii.

  9. #51
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Alina Nicoleta View Post
    Niagara.. total de acord. Trist si nedrept fata de Larisa, care tind sa cred ca daca concura pe acelasi cod ca si Catalina avea si ea medalii olimpice. Pacat, nu s a putut investi cum trebuie in ea.. un mega talent.era singura cu reale pretentii la medalii.
    Lari a mai avut-o si pe Biles in fata anii astia... Practic, imbatabila. Nu poti face lucrurile asa cum iti doresti, dar nimeni nu i-ar fi putut sta in cale pe codul asta cel putin.

  10. #52
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Da, iulia.. doar Biles a intrecut-o overall anii astia. Nici Musty nu a trecut de ea. Pacat

  11. #53
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Daca zidurile ar vorbi .... dar si cand vorbesc sunt lovite cu pietre .... ca de ce acum , ca nu se face ...

  12. #54
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by niagara64 View Post
    Daca zidurile ar vorbi .... dar si cand vorbesc sunt lovite cu pietre .... ca de ce acum , ca nu se face ...
    exact!!!
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  13. #55
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Adica? Iar vorbim codat pe forum?
    ...

  14. #56
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Cine stie ce sistem putred e acolo. De unde sa stim noi?

  15. #57
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Larisa in Franta a luat 56.8 - individual. Sper sa nu fie gresita informatia, sursa este totusi o pagina FB, dar daca totusi este corect atunci ma intreb ce plan de recuperare a avut Larisa dupa accidentarea din iarna? Vazind acest rezultat cred ca se putea lucra mult mai mult la pregatirea fizica.

  16. #58
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post
    Larisa in Franta a luat 56.8 - individual. Sper sa nu fie gresita informatia, sursa este totusi o pagina FB, dar daca totusi este corect atunci ma intreb ce plan de recuperare a avut Larisa dupa accidentarea din iarna? Vazind acest rezultat cred ca se putea lucra mult mai mult la pregatirea fizica.
    Notele Larisei: BB 15.300 din 6.3 fara 1080 la coborare (tare as vrea sa vad evolutia), sol 13.800 cu iesire din covor la 2 suruburi si jumatate, a bagat tsuka pe prima diagonala si 1080 pe a doua state, a gresit la piruete, paralele 14.200 exercitiu bunicel, ritm usor scazut si sarituri 13.500 FTY, cu mici greseli la aterizare. Se pare ca Larisa nu forteaza inca la sol si sarituri si bine face, ar risca o accidentare. Step by step.
    "There is no passion to be found playing small - in settling for a life that is less than the one you are capable of living." Nelson Mandela

  17. #59
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    E mai bine fata de nationale, e o veste buna.

  18. #60
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Franța ne a depășit cu 10 puncte

  19. #61
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    La echipe e groaznic. As fi vrut sa vedem si notele celorlalte fete. Dar cum nimanui nu ii pasa.. de unde informatii? Federatia doarme bine.

  20. #62
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Am vazut si eu rezultaul final, Franta are 10 puncte peste noi la ora asta. Vai de capul nostru....o simpla schimbare de generatie nu va rezolva situatia.
    Toata lumea pare sa strige "treziti-va" dar federatia merge pe principiul " ciinii latra caravana trece".
    Totusi Larisa este in usoara crestere de forma si ma bucur pentru ea.

    Am o intrebare, federatia Romana este obligata sa comunice acum numele gimnastei care va reprezenta Romania la Rio sau pot merge amindoua (Lari si Cata) acolo si sa zicem in urma unor verificari la fata locului sa intre in concurs cea mai in forma la ora respectiva, cea care s-a adaptat cel mai bine?

  21. #63
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by AntoniaA View Post

    Am o intrebare, federatia Romana este obligata sa comunice acum numele gimnastei care va reprezenta Romania la Rio sau pot merge amindoua (Lari si Cata) acolo si sa zicem in urma unor verificari la fata locului sa intre in concurs cea mai in forma la ora respectiva, cea care s-a adaptat cel mai bine?
    Cred că numele trebuie comunicat acum, dar poate fi schimbat pana cu o zi inaintea concursului.
    Larisa va locui in afara satului olimpic, dar se va putea antrena cu Catalina (ma rog, am inteles ca ele acum au program diferit de antrenament...).

    Eu m-am bucurat mult sa citesc ca a spus ca iubeste gimnastica si nu renunta.

    La echipe e jale. Sa fii cu 10 puncte in spatele Frantei mi se pare SF, cu toate ca noi mai mult ne-am plimbat cu o echipa adunata in ultimul moment (ma mir ca au gasit 5 senioare valide), dar totusi cu Larisa in componenta, ce a avut si un 15.3 la barna si ele si-au testat echipa de Olimpiada.

    Teoretic, doar teoretic, daca s-ar vrea sa se faca treaba sperante sunt pentru urmatorii ani, in perioada de trecere, ca sa spun asa, cu Larisa, Laura care probabil va reveni, Maria, fetele noi de la Deva - din pacate aici mi se pare jale la paralele... Perioada de trecere ar trebui să fie ajutată si de Cătalina, are o datorie poate morală față de echipă, plus că va fi un mondial in care si ea, și Larisa, vor avea sansa acelui titlu care le lipseste - de regula post Olimpic e mai mica concurenta.

    Practic, nimeni nu se arata dispus sa faca nimic. Asa ca suntem cam fara speranta.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •