Page 2 of 4 FirstFirst 1234 LastLast
Results 22 to 42 of 77

Thread: National Cluj 2016

  1. #22
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Mai este o luna pana la JO, nu stiu cum mai poate Larisa adauga dificutate si in acelasi timp sa slefuiasca executia. Si la sol si la barna si-a scos toate elementele dificile pt acest concurs..la barna degeaba a zis Alexoi ca ala e salt intins, afara il va primi echer 100%.
    Daca in saptamanile urmatoare va trage sa-si urce D urile f posibil sa auzim de alte accidentare - din pacate se vede cu ochiul liber ca are ceva kilograme in plus. La Rio ar putea cel mult (daca are si noroc) sa impuste un bronz la AA, nu cred ca se atinge de EF la BB si FX :|
    Pe de alta parte nici Cata nu mai e ce a fost, barna ei a devenit incet incet o loterie; astazi ar fi trebuit repetata piruta dubla, tocmai ca sa demonstreze ca ieri a fost un accient. Am observat ca iar a venit cu linii de 4 elemente, care sunt foarte frumoase si valoroase, insa tot istoricul ne zice ca la consursurile importante nu a prea mai legat nimic din aceste linii la BB. Mie imi pare ca nu prea o sfatuieste nimeni la acest aparat si face ce face de capul ei. Pe acest cod chiar poate specula legarile cu sarituri artistice pt bonificatii, dar se incapataneasca sa lege cat mai multe acrobatice. La sol daca vrea vreo finala la Rio (in sit in care merge) ii tb neaparat tsuka intins si scos dublul de la final - dar pt asta tb multa rezistenta.

  2. #23
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xtreem22 View Post
    Mai este o luna pana la JO, nu stiu cum mai poate Larisa adauga dificutate si in acelasi timp sa slefuiasca executia. Si la sol si la barna si-a scos toate elementele dificile pt acest concurs..la barna degeaba a zis Alexoi ca ala e salt intins, afara il va primi echer 100%.
    Daca in saptamanile urmatoare va trage sa-si urce D urile f posibil sa auzim de alte accidentare - din pacate se vede cu ochiul liber ca are ceva kilograme in plus. La Rio ar putea cel mult (daca are si noroc) sa impuste un bronz la AA, nu cred ca se atinge de EF la BB si FX :|
    Pe de alta parte nici Cata nu mai e ce a fost, barna ei a devenit incet incet o loterie; astazi ar fi trebuit repetata piruta dubla, tocmai ca sa demonstreze ca ieri a fost un accient. Am observat ca iar a venit cu linii de 4 elemente, care sunt foarte frumoase si valoroase, insa tot istoricul ne zice ca la consursurile importante nu a prea mai legat nimic din aceste linii la BB. Mie imi pare ca nu prea o sfatuieste nimeni la acest aparat si face ce face de capul ei. Pe acest cod chiar poate specula legarile cu sarituri artistice pt bonificatii, dar se incapataneasca sa lege cat mai multe acrobatice. La sol daca vrea vreo finala la Rio (in sit in care merge) ii tb neaparat tsuka intins si scos dublul de la final - dar pt asta tb multa rezistenta.
    Larisa castigase mult mai multe kg ... acum e in progres visibil ... A fost tinuta mult pe margine .
    Azi Ponor a strans mult din orgoliu ca sa curete exercitiile .
    Dar a facut ceea ce deobicei face bine . Nu stiu sa poate urca mai sus de atat . Si podium la barna cu ea doar printr-un miracol ... S-ar putea sa nici nu o vedem in finala ... Cat despre sol chiar nu cred ca poate prinde finala la ce este acum la nivel mondial .
    Larisa are unde urca dar drept este ca timpul e foarte scurt .
    Sansa ei este la AA nu pe aparate . La AA s-ar putea strecura catre varf . Podium ? Nu stiu . Ii trebuie si mult noroc dar imposibil nu e nimic .
    Deci ? Ne ducem la Rio cu cine ?

  3. #24
    DOCTOR Geografu's Avatar
    Join Date
    Jul 2006
    Location
    Bucuresti
    Posts
    17,578
    Reputatie
    1
    Aveti idee unde pot gasit rezultatele complete de azi de la aparate? Multumesc
    Zbor pana la stele.

  4. #25
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Mie mi se pare ca niciuna din fete nu are mari sanse. Lari ar fi avut cu o lună în plus de pregatire, asa nu vad decat o clasare în primele 6 AA, poate cu noroc un bronz.
    Cata poate spera la un bronz cu noroc cu Tsuka la bârnă si cam atât. poate si o finala la sol, poate un loc în primele sase, care la cât de prost stam per total o sa fie meritoriu.
    Ati vazut ce bârna a facut Maria? A avut relaxarea aia de la piruetă, dar ce mult ar fi contat daca dădeau o sansa si celor considerate în eșalonul 2....

  5. #26
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Catalinei nu-i trebuie musai tsuka la coborare...daca leaga cloche 180 cu kotchetova + pirueta dubla , unde 'daca' este cuvantul cheie

  6. #27
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Probabil vor alege functie de notele de plecare????
    Da mai e o luna dar eu stiu ca amindoua au capacitatea de a recupa rapid insa dupa parerea mea tot Larisa se poate apropia mai mult de podium la individual.
    In finale la sol sau BB nu le vad pe niciuna dar concursul e concurs si medaliile se vor acorda acelora care scot maximul la ora concursului.

  7. #28
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Cata a evoluat bolnava la aceste nationale. Ea a venit dupa vreo 3 zile in care nu a putut manca nimic din cauza enterocolitei. Multi in locul ei nu ar fi putut sta in picioare, cu atat mai putin sa concureze. Este incredibil cum reuseste sa sa isi impinga la maximum limitele. Cu parere de rau, dar nu cred ca Lari poate prinde podiumul la AA. Prea mult a stat departe de sala, iar daca va forta e posibil sa se lase cu inca o accidentare.

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xtreem22 View Post
    Catalinei nu-i trebuie musai tsuka la coborare...daca leaga cloche 180 cu kotchetova + pirueta dubla , unde 'daca' este cuvantul cheie
    Ce dificultate ar fi in situatia in care ar primi legarile? Ma gandesc ca pentu finala olimpica o dificultate de minim 6.5 e musai sa fie posibila.

  9. #30
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    O structura care ii este landemana, D 6.5, si nu necesita coborare tsukahara si nici macar salt intins ar fi
    cloche la cap (E), onodi (D)+danilova(D)+saritura artistica (+0.3), pirueta dubla (D), cloche 180 (D)+kotchetova(D) (+0.2), cloche(C)+omeliancik(D)(+0.1), ronda+dublu echer (E)
    +0.2 la D i-ar mai aduce si o legare ronda+salt intins, dar nu stiu unde ar mai incapea ..i-ar trebui un exercitiu de 2 minute

    Una peste alta, si cu un D de 6.3 Cata este in stare de o nota peste 15 nu trebuie musai sa alerge dupa dificultate..cred ca este foarte constienta ca in situatia in care federatia o trimite pe ea si o medalie de bronz ar fi o performanta

  10. #31
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Deci eu nu văd cum ar putea s-o trimită pe Iordache, in nici un fel. Nu e nici pe aproape pregătită! Performanțele ei mai mult ca sigur nu vor aduce nici o medalie la individual, iar execuția actuala nu o va ajuta la bârna sau sol. Cătălina a demonstrat de la începutul anului ca este intr-o forma excelenta.

    Federația ar fi trebuit sa anunțe deja cine va merge. Mi se pare o prostie sa tot trimiți pe gimnaste la competiții si sa ai iarăși riscul de mai multe accidentări (numa așa vedem ca Iordache si Ponor se vor accidenta din nou). Dar, având in vedere ce prost condusă e federația, nu are rost de avut asemenea așteptări.

  11. #32
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Deci eu nu văd cum ar putea s-o trimită pe Iordache, in nici un fel. Nu e nici pe aproape pregătită! Performanțele ei mai mult ca sigur nu vor aduce nici o medalie la individual, iar execuția actuala nu o va ajuta la bârna sau sol. Cătălina a demonstrat de la începutul anului ca este intr-o forma excelenta.

    Federația ar fi trebuit sa anunțe deja cine va merge. Mi se pare o prostie sa tot trimiți pe gimnaste la competiții si sa ai iarăși riscul de mai multe accidentări (numa așa vedem ca Iordache si Ponor se vor accidenta din nou). Dar, având in vedere ce prost condusă e federația, nu are rost de avut asemenea așteptări.
    Pe mine campania asta sau ce e ma deruteaza complet. Nu stiu cum e cu forma maxima in gimnastica, dar aceasta ar trebui atinsa la Olimpiada...

    Larisa nu e de competitii pentru a-si urca forma, e intr-o perioada de recuperare a dificultatii. Nu ar trebui sa stea acasa si sa se antreneze in aceasta perioada?

    Catalina a avut 2 competitii mari, deci 2 varfuri de forma. Acum o sa il asteptam pe al treilea.

    Mare minune sa ajunga una neaccidentata pana la Rio, si mai asteptam si medalii. Sau tactica o fi sa se accidenteze oricare din ele, chiar nu conteaza, dar sa nu isi asume federatia vreo responsabilitate sa alegere?

  12. #33
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Deci eu nu văd cum ar putea s-o trimită pe Iordache, in nici un fel. Nu e nici pe aproape pregătită! Performanțele ei mai mult ca sigur nu vor aduce nici o medalie la individual, iar execuția actuala nu o va ajuta la bârna sau sol. Cătălina a demonstrat de la începutul anului ca este intr-o forma excelenta.

    Federația ar fi trebuit sa anunțe deja cine va merge. Mi se pare o prostie sa tot trimiți pe gimnaste la competiții si sa ai iarăși riscul de mai multe accidentări (numa așa vedem ca Iordache si Ponor se vor accidenta din nou). Dar, având in vedere ce prost condusă e federația, nu are rost de avut asemenea așteptări.
    Foarte bine punctat. Cata mai are 2 atuuri in fata Larisei, psihicul de concurs, care Larisei ii cam joaca feste si marea capacitate de a lucra pe durere. Nu stiu cum s-ar descurca Larisa cu presiunea avand in vedere ca va fi singura, fara colege.

  13. #34
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    http://www.stiripesurse.ro/cosr-a-an...e_1141928.html
    Cred ca in culise decizia este ca si luata.

  14. #35
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    http://www.stiripesurse.ro/cosr-a-an...e_1141928.html
    Cred ca in culise decizia este ca si luata.
    M-da , no comment ... ca intodeauna dezamagitor de trista situatia ....
    Ma gandeam ca daca le-am avea la capacitate max pe amandoua .... care ar I o sansa reala la medali mondiale sau olimpice ... evident ca numai Larisa .
    Asa ca ma tem ca indiferent cine merge nu ne apropiem de podium , poate nici de finale .
    Va pleca care are mai mare" influenta ". Daca zidurile ar vorbi

  15. #36
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Sincer, la ce va asteptati?

  16. #37
    sport legend niagara64's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Windsor Ontario
    Posts
    3,772
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Gaia88 View Post
    Sincer, la ce va asteptati?
    Nu stiu , am asa o mare greata vis a vis de parodia FRG .... o tona de lamai sa iau si nu imi trece ....

  17. #38
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Exact asa a fost.. influenta cred. Tare Larisa, te rugam continua!

  18. #39
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    http://www.romgym.ro/?p=30814

    Mai penibil de atât nu se putea...

  19. #40
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Nu inteleg uimirea asta
    Preferati sa o fi trimis pe Larisa care a facut FTY cu o luna inainte de Rio si are nevoie de antrenor sa tina pe picioare coborarea la paralele.. si cu BB si FX din 5.7?

  20. #41
    sport legend stere78's Avatar
    Join Date
    Apr 2009
    Location
    Bucuresti
    Posts
    2,193
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Xtreem22 View Post
    Nu inteleg uimirea asta
    Preferati sa o fi trimis pe Larisa care a facut FTY cu o luna inainte de Rio si are nevoie de antrenor sa tina pe picioare coborarea la paralele.. si cu BB si FX din 5.7?
    As fi preferat, sincer, ca sportiva care in tot acest ciclu olimpic a fost, de fapt, echipa României (dupa cum s-a vazut la testul preolimpic, fara ea România nu exista) sa fie menajata, tinuta in puf daca era cazul, tratata de catre cei mai buni doctori si rasplatita dupa cum merita. Acum doi ani ii sufla in ceafa lui Simone Biles, in momentul de fata e la jumatate din capacitate dupa o luna de antrenament - catastrofa nucleara in care se gaseste gimnastica noastra nu e sub nici o forma vina ei, dar isi poate asuma orice merit imaginabil pentru lucrurile bune, câte or fi fost ele, din toata aceasta perioada. Si e al naibii de nedrept, de frustrant si de anapoda ce i se intâmpla.
    Last edited by stere78; 6th July 2016 at 21:48.

  21. #42
    senior camigym's Avatar
    Join Date
    Jul 2011
    Location
    Cluj-Napoca
    Posts
    210
    Reputatie
    1
    Rezultatele complete sunt pe site-ul federatiei. Si ori este o greseala acolo (notele la sol ale Ioanei Crisan), ori cineva a gresit la calcule.ntentionat . Sau nu.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •