View Poll Results: Germania-Italia

Voters
20. You may not vote on this poll
  • Germania

    10 50.00%
  • Italia

    10 50.00%
Page 1 of 20 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 402

Thread: Sferturi: Germania-Italia 1-1, 6-5 la penalty

  1. #1
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,633
    Reputatie
    0

    Sferturi: Germania-Italia 1-1, 6-5 la penalty

    Sambata, 2 iulie, Stade de Bordeaux - Bordeaux, ora 22.00

  2. #2
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    finala

    testul maturitatii germaniei.
    retired.

  3. #3
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Italia vine dupa un meci cu Spania, Germania are o linie de fund la paritate cu cea a Italiei. Concluzia, avantaj Germania. Asta daca nu se ia in consideratie bilantul celor doua echipe in meciurile directe.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  4. #4
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Singura problema pe care o vad la italieni e ca se simte oboseala la ei prin repriza a doua. Daca nemtii deschid scorul o sa fie greu pentru Italia sa alerge dupa egalare.
    Dar totusi, ce meci

  5. #5
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    E clar,cine castiga acest meci,ia titlul.

    Am 3 argumente:

    - Daca trece Germania de Italia,Germania se autodepaseste enorm psihic si ca joc.

    - Italia are o aparare beton,un spirit de echipa ca nimeni alta, batut atat Belgia cat si Spania strategic.Joc inteligent.

    - Semifinala cu Franta,sau Anglia.Egal cine pica,nu e de nivelul lor.

    Totodata,daca Germania isi mareste viteza si trece,e clar si peste celelalte.

    Win-win situation.

  6. #6
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,904
    Reputatie
    0
    in sfarsit un MECI.
    In 2006, Italia a batut Germania in amicalul din martie cu 4-1, apoi la CM cu 2-0.
    Acum, Germania a batut Italia in amicalul din martie cu 4-1...

  7. #7
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,331
    Reputatie
    0
    Italia ii invata fotbal pe nemti la orice ora. O sa fie ca la Euro 2012.

  8. #8
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Am votat Germania dar imi doresc sa mearga mai departe Italia.

  9. #9
    Delpo-tard Eddy DoubleD's Avatar
    Join Date
    Aug 2008
    Location
    Potsdam, NY
    Posts
    29,412
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Am votat Germania dar imi doresc sa mearga mai departe Italia.
    Tu esti ca britanici: am votat leave, dar nu stiu de ce iesim din UE

  10. #10
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Macar nu-s rasist si xenofob, e ceva .

    Imi starneste mai multa emotie Italia la turneul asta decat mi-a starnit Germania, desi in continuare este favorita mea la titlu.

  11. #11
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,863
    Reputatie
    0
    2006 - la nemti acasa, italia ii elimina in semi
    2012 - italia ii elimina in semi

    cele 2 echipe sunt cele 2 favorite ale mele la acest euro, si in general.
    sper sa treaca italia, dar va fi fffffffffffff greu.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  12. #12
    Rapidist!!!!! ronaldinho's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Montreal, Canada
    Posts
    1,626
    Reputatie
    1
    Inainte de turneu, asta ar fi fost un meci de 1 solist. Italia totusi e Italia, dar deja la fazele astea superioare iti trebuie si inspiratie. Pelle si Eder vor fi usor anulati de Boateng si Hummels. Punctul slab al apararii nemtilor e pe benzi, dar nici italienii nu au jucatori care sa faca diferenta.
    La nemti, ajunge ca macar unul dintre Muller, Kroos sau Draxler sa prinda o zi buna si sunt bye bye macaronarii. Nu ar fi exclus sa-l tina pe tusa pe Ozil si sa-l bage pe Schurlle pe stanga, trecandu-l astfel pe Draxler in centru. Schurlle e mult mai agresiv si cred ca Ozil ar fi mana moarta cu fineturile lui. Ca si varf, ar trebui un atacant inteligent, speculativ, iar Gomez nu cred ca se potriveste. Podolski zic ca ar fi mai indicat..
    HAI RAPIDUL DIN GIULESTI, LUPTA DACA NE IUBESTI!!!

  13. #13
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Nu au explodat inca nemtii,cum o fac de obicei,dau 4-5 boabe cand nu te astepti.Löw a declarat imediat ca baietii trebuie sa fie cu picioarele pe pamant ca nu au castigat nimic,au jucat cu Slovacia,si mai urmeaza... deci e clar ori si-o ia Italia,ori Islanda/Franta.Sau chiar finalista.

    In 2014 a rupt in patru Portugalia,si i-a dat 7 Braziliei.De neuitat asa ceva.in 2010 a dat 4 Australiei,4 Argentinei si 4 Angliei.


    Ma indoiesc.Tare de tot.Nu pierde Italia rau cu Germania.Never.Maxim la 1 gol diferenta sau in prelungiri.E totusi Buffon,care,la 38 ani,e worldclass.Numai Neuer,De Gea si Courtois mai buni,maxim.As zice Courtois la egalitate,da in niciun caz peste el.

    Buffon a facut pana acum un turneu foarte bun.Ca si Neuer.Numai ca Neuer nu a luat niciun gol pana acum.Ce meci se anunta,abia astept sa-l vad,chiar vreau sa vad cum va juca Germania cu ei.

    Daca ii iese lui Löw si asta,ca i-a mers cu Brazilia si Argentina,da tuturor criticilor o lectie.Inclusiv Reivan va ramane cu gura cascata.Pentru mine,este cel mai bun selectioner din fotbalul modern,maxim Conte sau Del Bosque ( sau Mourinho in functie de strategie) sunt cu el la aceeasi masa.Löw e meserias.Pai daca pleaca asta nu mai pupa Germania astfel de performante minim 8-10 ani.
    Last edited by Julio_Zane; 28th June 2016 at 01:16.

  14. #14
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,937
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by YoNuTzz View Post
    2006 - la nemti acasa, italia ii elimina in semi
    2012 - italia ii elimina in semi
    1982 - Italia castiga in finala
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  15. #15
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    10,050
    Reputatie
    0
    Germania pe benzi stau destul de rau;un meci tactic dificil de anticipat.
    Germania cu Slovakaia a schimbat sistemul parca au jucat mai legat,primele 2 meciuri nu mi-au placut.
    Italienii daca vor ataca pe benzi cu schimbari de directii si Buffon va scoate tot se califica Italia,nu prea as crede ca Buffon scoate tot.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  16. #16
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    exista cateva scenarii :
    1. germania joaca cu varf si are sanse
    2. germania joaca si cu gomez si cu podolski (care-s in cel mai rau caz de valoarea lu pelle) si castiga
    3. low joaca fara varf pentru ca asa crede el ca se desface o aparare ca a italiei si germania nu are sut pe poarta,

    eu mizez pe varianta 3 pentru ca il stiu pe low, si voi chiar daca o sa fie fix cum spun o sa credeti ca-i un mare antrenor pentru ca a castigat cu un mega lot un mondial pe care nu a vrut nimeni sa-l castige. si aia care au vrut si-au luat septila
    retired.

  17. #17
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Nu-l baga pe Gomez,sigur.Cred ca o sa intre 100 la 100 in meci Schweinsteiger,dar nu cred ca va fi titular,ceva gen minutul 65-70.

    In 2012,cand a pierdut,Löw a folosit urmatorii jucatori:


    Neuer-Boateng-Hummels-Badstuber-Lahm-Schweinsteiger-Khedira-Kroos-Özil-Podolski-Gomez

    Din lotul actual lipsesc Badstuber si Lahm.Schweinsteiger si Podolski nu sunt titulari.Germania apierdut atunci cu 1-2.Primele 2 goluri s-au dat in prima repriza,20 si 36,ultimul al lui Özil in 92,din penalty(mana).

    Intrebarea e cine va juca,pe cine va .Titulari siguri sunt Neuer,Boateng,Hummels,Kroos,si sper,Muller.

    Ma intreb ce rol ii da lui Kimmich,lui Goetze.Ce va face Schweinsteiger.Asta cu Kroos joaca exceptional,cand e in forma.Si Poldi,daca are viteza ,poate fi o optiune.Poate il pune si pe Hector,sau pe Höwedes. Poate intra totusi Khedira sau Gomez,Draxler si Özil.Sau,cine stie,chiar Mustafi,daca nu e accidentat.Tough,very tough choice.Va trebui sa analizeze foarte bine unde a gresit in 2012 si cum poate sa se revanseze.Sper din tot sufletul sa ia o decizie inteleapta care sa-l duca mai departe.

    Chiar daca Italia a eliminat Spania,Löw are de-a face cu o echipa destul de imbatranita.Va trebui sa se uite cum i-au invins irlandezii si,mai ales,cum a primit gol Buffon.Cum poate sa gaseasca acolo o solutie.

    In amicalul din martie,cand Germania i-a spulberat cu 4-1,Löw a folosit urmatorii jucatori:
    Ter Stegen - Rüdiger-Mustafi-Hummels-Rudy-Hector-Özil-Kroos-Müller-Draxler-Götze.A avut un 3-6-1 ) iar Conte un 3-4-3,pe hartie foarte ofensiv.

    Ideea e destul de clara,la european,italienii au avut initiativa,au asteptat greseala adversarului,iar Balotelli i-a macinat de doua ori.

    Sunt intrigat ce a invatat din lectia asta Löw.

    Oare ce prim 11 va alcvatui? Are minim 14-15 de titulari,dar numai 11 intra.

    Sunt absolut convins,ca,de data asta,o sa surprinda lumea bine,a invatat din gresela tactica de data trecuta.Cred ca a gasit o solutie buna.We´ll see...si parerile voastre ma interseaza.In orice caz,a facut din echipa asta una mare.Si o sa fie si mai mare.
    Last edited by Julio_Zane; 28th June 2016 at 02:24.

  18. #18
    Rapidist!!!!! ronaldinho's Avatar
    Join Date
    Mar 2004
    Location
    Montreal, Canada
    Posts
    1,626
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    exista cateva scenarii :
    1. germania joaca cu varf si are sanse
    2. germania joaca si cu gomez si cu podolski (care-s in cel mai rau caz de valoarea lu pelle) si castiga
    3. low joaca fara varf pentru ca asa crede el ca se desface o aparare ca a italiei si germania nu are sut pe poarta,

    eu mizez pe varianta 3 pentru ca il stiu pe low, si voi chiar daca o sa fie fix cum spun o sa credeti ca-i un mare antrenor pentru ca a castigat cu un mega lot un mondial pe care nu a vrut nimeni sa-l castige. si aia care au vrut si-au luat septila
    Joaca sigur cu un varf si Muller oricand gata sa treaca din banda ca si al doilea varf. In cazul asta trebuie un mijlocas dreapta si scos Khedira din schema. In fine, are optiuni, nu cred ca-l plange nimeni. Nu-ti fie frica, nu o sa-l vezi pe Gotze nuai in finala
    HAI RAPIDUL DIN GIULESTI, LUPTA DACA NE IUBESTI!!!

  19. #19
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Dap,Ronaldinho,in cazul asta,Khedira nu intra in prim plan.Draxler sa fie surpriza? Cu Muller si Goetze?Surprinzator ar fi sa joace cu doi atacanti.Dar nu cred ca va risca.Va juca conbinativ,inovativ.Italienii sa nu inteleaga tactica si jocul nemtilor.Parjoliti fantanile antijoc combinativ? Nah,nici asta.

  20. #20
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Ce meci...sa gaseasca echilibru in aparare,putere si motor in mijloc,atac inteligent,idei pe benzi,ce rol ii da lui Kimmich,si ce poate face sa fie armonie acolo cu Kroos.Cat de playmaker il va face,si cine va anihila mijlocul italienilor.Cand va juca Schweinsteiger,ce intuitie are,ce crede ca vor juca italienii,ce crede ca va face Conte.Pana acum l-a citit si,spre surprinderea mea,l-a invins clar.Care-s oamenii mai buni la asta,si cine are mai multe sanse.Plus...si cu o surpriza,la care nu se asteapta nimeni.Are mult de munca pana la meci.

  21. #21
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    aveti amandoi niste perspective care nu-s conforme nici macar cu realitatile recente ale echipei.

    eu sper sa vad un : neuer - howedes (da, howedes) -hummels - boateng- hector / khedira-kroos / sane - muller - draxler / gomez
    probabil ca in locul lui sane o sa fie bagat 100 % ozil. ramane de vazut daca o sa joace gomez sau gotze, nu inteleg de ce ar juca gotze la cat a ratat in euro si la cat de out of shape e dar ma rog, omul nu e sanatos si cred ca-l baga. nu cred in kimmi fundas dreapta.

    altfel de ce dracu ar juca schweini ? de ce sa scoti un mijlocas central ca sa bagi un mijlocas dreapta cand poti sa-l scoti pe ozil care nu a aratat nimic?

    de ce sa-l bagi pe moustafi ? de ce sa te uiti la rezervele italiei - irlanda? adica, serios, cine crede ca meciul ala a contat pentru italia inseamna ca nici primu 11 nu l-a citit. podolski nu are viteza de vreo 3-4 ani.

    si in 2010 germania a luat bataie pe mana fundasilor centrali si a lu neuer care au fost dezastruosi cel putin.

    cred ca all in all acum dupa optimi low ar trebui sa nu mai incerce sa joace ca spaniolii. asta daca nu-i atat de arogant incat sa creada ca poate s-o faca mai bine si sa castige cu italia.
    Last edited by reivan; 28th June 2016 at 02:40.
    retired.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •