Page 1 of 30 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 625

Thread: EU referendum result: Britain votes for Brexit

  1. #1
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,903
    Reputatie
    0

    EU referendum result: Britain votes for Brexit

    Pe BBC zic ca doar Gibraltarul e clar BREMAIN, in rest nu e sigur.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,911
    Reputatie
    1
    Nu ies GB deoarece nu au intrat niciodata. Doar in prag au stat si au provocat curent de aer permanent. De asta stranutam tot timpul
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Din ce am vazut mai devreme e mica diferenta in favoarea REMAIN. As fi vrut sa fie categoric REMAIN si sa-l vad pe Farage cum se da cu capul de pereti. Oratoru' sulii.

  4. #4
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Uk nu paraseste ue. Niciodata

  5. #5
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    din motive birocratice, britanicii vor ramane europeni
    beleafer

  6. #6
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    57 - 43.
    un ***** de idee, ceva ce n-am vazut, parca a fost o chestie romaneasca de genul "ne vand tara la straini"
    retired.

  7. #7
    sport legend sak's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,299
    Reputatie
    1
    Aproape 16 milioane de voturi au fost numărate și tabăra pro-Brexit a luat un avans și mai mare, de peste 500.000 de voturi.

  8. #8
    sport legend sak's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,299
    Reputatie
    1
    No, pakistanezii si indienii vor afara din UE. Nu stiu de ce am asteptat ca ei sa se ceara afara in loc sa-i ejectam noi.

  9. #9
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Mno, a fost un episod gen Mircea Geoana. M-am culcat cu Remain m-am trezit cu Brexit.

    Minunat, ce sa zic. Daca ies poate ne trezim si noi cu un referendum. Daca iesim din UE transformam Vaslui in Londra.

  10. #10
    sport legend sak's Avatar
    Join Date
    Oct 2014
    Posts
    1,299
    Reputatie
    1
    Nu-i greu, se aduc pakistanezi si indieni

  11. #11
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    EU referendum result: Britain votes for Brexit – live

    Frank-Walter Steinmeier, the German foreign minister, has said this is a sad day for Britain and for the EU.

    http://www.theguardian.com/politics/...rain-in-europe

    Sa vedem ce zic scotienii. Apoi mai ramane sa fie ales Donald Trump.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  12. #12
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    romanii si polonezii I-au speriat pe astia care au votat exit. dar, deja se vede efectul rezultatul, lira sterlina a scuzat cel mai mult in ultimii 30 de ani, raportat la $. referendumul are un rol consultativ. daca ies din UE, le dau maxim 3 ani pana vor vota daca sa revina sau nu in UE.
    Last edited by miril; 24th June 2016 at 08:42. Reason: Scuze, am dat edit in loc de quote

  13. #13
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Pai balci sa fie. Sa mai bage o fisa Scotia cu un referendum.

    Wilders vrea si el referndum in Olanda.

  14. #14
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    romanii si polonezii I-au speriat pe astia care au votat exit. dar, deja se vede efectul rezultatul, lira sterlina a scuzat cel mai mult in ultimii 30 de ani, raportat la $. referendumul are un rol consultativ. daca ies din UE, le dau maxim 3 ani pana vor vota daca sa revina sau nu in UE.
    Nu se va mai intampla nimic, s-au cerut afara, fara sa-i forteze nimeni, nimeni nu-i va mai primi inapoi chiar daca si-ar dori. Asta daca proiectul UE va supravietui.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  15. #15
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    da, mirile, rusia sapa constructia UE din interior. incepand cu tovarasul orban, continuand cu fratele francois, apoi tovarasa merkel. eu zic ca Romania ar trebui sa profite cat mai poate de fondurile UE pe infrastructura rutiera, ca in ritmul asta, in maxim 5 ani, mergem la schimb valutar sa dam ron pe gulden, pesetas si lira italiana.

  16. #16
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Sa apuce sa termine Pitesti -Sibiu si eu sunt fericit.

    Le Pen o vrea si ea referendum in Franta?

  17. #17
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    am inteles ca si sportul va fi afectat. in caz particular fotbalul. cica "If you’re not one of the 27 other nations in the EU, you need a work permit to ply your trade in Britain—and that includes soccer.


    Under the FA’s work-permit rules, a player’s eligibility to play is determined by the international ranking of their national team. So a Brazilian, for example, would have to play for his national team in at least 30% of its matches over the last two years in order to automatically qualify. The worse a country, the harder it is for their top players to get in.





    If Brexit does occur, European players could be subject to these same work-permit regulations.


    Campaigners argue that Brexit could dramatically reduce the number of European players in the Premier League, as many would not automatically qualify to enter the UK if the FA’s work permits were applied to them. An analysis by The Guardian suggests that two-thirds of players within the EEA (the EU, plus other nations like Iceland and Liechtenstein) wouldn’t meet the FA’s criteria to work in the Premier League.
    "
    http://qz.com/665191/could-a-brexit-...soccer-league/

    Prevad un mare faliment al intregului fotbal englez.La propriu. Fara jucatorii de valoare, majoritatea straini, cine naiba mai plateste bani seriosi pe drepturi tv, incat sa acopere miliardele de euro date de sky si bt sports? Faliment placut, englezilor

  18. #18
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Din pacate UE se sapa singura, mai ales prin birocratia excesiva, centralizata. Ideea initiala a fost de stabilitate si pace dupa al doilea razboi mondial si o piata economica comuna. Lucrurile se mai pot salva, caci ideea de origine a fost una foarte buna. In Marea Britanie a castigat falanga de dreapta a conservatorilor si UKIP care au atras nemultumirea paturilor socale mai putin favorizate, "omul de rand", si cum spui, Marea Biritanie nu este singura. Traim o perioada de instabilitate nu numai economica dar si sociala si politica, din pacate. Vremuri tulburi ne asteapta si asta-i doar inceputul. Corect cu fotbalul, deja in campania s-au subliniat aceste consecinte. Sa vedem ce se va intampla cu britanicii care traiesc in UE de multi ani mai ales prin Spania, Italia si Franta si multe alte consecinte, in ambele directii. Bucuria nebunului, recte a brexiter, as zice.
    Last edited by miril; 24th June 2016 at 09:04.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  19. #19
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Sa apuce sa termine Pitesti -Sibiu si eu sunt fericit.

    Le Pen o vrea si ea referendum in Franta?
    acolo nu iese, exitul. ca sunt multi francezi precum desailly, si aia au neamuri in alt continent si ar fi mai greu sa fie vizitat. trebuie viza, alea, alea.
    partea buna, medicii romani nu vor mai merge in Anglia. asta e. vor ramane in vaslui. asta e. again.

  20. #20
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    N-as baga mana in foc ca nu ar avea sanse. Astia din vest imi dau senzatia ca-s ca si locuitorii Barcelonei care s-au saturat de turisti.
    Sigur te deranjeaza cei care vin si fac probleme, sigur te deranjeaza cei care iau ajutoare de la stat, dar uita ca fara ceilalti care sunt relativ invizibili, le-ar fi greu sa functioneze. Nu imposibil, doar greu.

    Castiga teren partide cu mascarici gen Vadimul nostru iar asta nu poate duce la ceva bun. Cica ei sunt pentru "oamenii obisnuiti", HA!


    p.s. ca uitam. I-am mai auzit pe unii spunand ca e bine ca se mai si intorc oameni calificati acasa gen medicii plecati prin UK, c'mon, se duc si in Slovenia daca reusesc sa castige si cu 300 de euro in plus fata de cat ar castiga in RO...


    p.s.2 Make Vaslui great...again!

  21. #21
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,277
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by SwedishMafia View Post
    acolo nu iese, exitul. ca sunt multi francezi precum desailly, si aia au neamuri in alt continent si ar fi mai greu sa fie vizitat. trebuie viza, alea, alea.
    partea buna, medicii romani nu vor mai merge in Anglia. asta e. vor ramane in vaslui. asta e. again.
    Si partea nasoala pentru britanici este ca sunt multe cadrele medicale din UE in sectorul medicosanitar britanic, NHS.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •