View Poll Results: cine se califica in sferturi?

Voters
21. You may not vote on this poll
  • Portugalia

    6 28.57%
  • Croatia

    15 71.43%
Page 7 of 7 FirstFirst ... 567
Results 127 to 140 of 140

Thread: Optimi: Portugalia - Croatia 1-0

  1. #127
    sport legend queque's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Posts
    636
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by FREEk01 View Post
    Sunt sigur ca pe partea cealalta a tabloului o sa avem meciuri mai spectaculoase
    Subscriu.Si ma duc la somn,ca vin de la munca

  2. #128
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Mai degraba au pierdut croatii meciul decat sa-l castige Portugalia. Prea tematori, puteau sa-i calce in picioare pe lusitani.
    Contraatacul a fost genial. M-am uitat la Quaresma dupa bara croatilor cum a plecat din propriul careu. Parca stia ca el trebuie sa fie acolo la finalizare.

  3. #129
    ex-FanSportRomania
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    3,992
    Reputatie
    0
    Croatii s-au crezut invincibili dupa ce au batut o echipa deja calificata a Spaniei in grupa...uitand ca tot ei au fost egalati de cehi avand 2-0 portughezii si-au vazut de joc ( ma rog ) si au asteptat momentul in care sa loveasca

  4. #130
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Dupa parerea mea Portugalia e cea mai urata echipa de la acest CE, un fel de Italia anilor 90. Joaca cel mai urat fotbal dar se califica mai departe. Pe croati nu ii inteleg, nu le-am inteles tactica fricoasa.

  5. #131
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Ce m-au putut enerva croatii aseara!
    La ce jucatori au, deja imi imaginam semifinalele cu ei. Cand colo, surpriza! Se califica Penaldo & Co.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  6. #132
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Am zis ca Portugalia e favorita
    Ai gresit, daca ai zis. Meciul de aseara nu avea o favorita.

  7. #133
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by queque View Post
    Nu sunt DELOC de acord.Prunica a fost in plop la faza aia,eram deja in semifinale...
    Keneth Andersson a si recunoscut ca a urmarit mingea aia pentru 'impresia artistica',nici el nu credea ca va ajunge la minge,unde mai pui ca trebuia sa o dea inspre poarta si nu avea cum sa-i dea nici efect,nici forta.
    Caracterizezi un meci printr-o singura faza ca Prunea nu a stiut sa iasa ,asa cum croatii pot spune acelasi lucru :ca nu s-au aparat bine pe acel ultim contraatac.

    Incerc sa explic ideea centrala:cazul Romaniei si al Croatiei.
    Intra in meci cu teama,la ateptare cum se spune desi sunt peste adversar.

    Comportament identic:cand sunt in avantaj pe final se retrag,un comportament temator,desi stii ca esti peste adversar.


    Probabil ca sa ajungi intr-o finala ai nevoie si de un antrenor curajos,nu numai de jucatori valorosi si curajosi,antrenorul da tonul.
    In conferinte de prese multi antrenori se plang ca nu au dat ordin de retragere.

    Remember:
    Romania: Danemarca final de meci schimbare inlocuit A.Mutu cu Soava
    Ce va spune schimbarea asta?
    O fi fost curajos sau fricos
    Last edited by iulian_1976; 26th June 2016 at 16:36.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  8. #134
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by iulian_1976 View Post
    Incerc sa explic ideea centrala:cazul Romaniei si al Croatiei.
    Intra in meci cu teama, la ateptare cum se spune desi sunt peste adversar.
    Asta cu ''eram peste adversar'' exista doar in mintea noastra, a suporterilor, vreau sa zic. Presupun ca bravii nostri jucatori stiau mai bine cum stau lucrurile.
    In fapt, Suedia era peste Romania in 1994. Nu cu mult, dar peste. Aveau jucatori buni, experimentati, care chiar jucau la echipe bune, nu la Brescia Calcio. Noi stateam in 3-4 fotbalisti, restul erau mai degraba de duzina. Ei au facut 1-1 cu Brazilia in grupa, apoi in semifinala 0-1, apoi 4-0 cu Bulgaria in meciul pt locul 3. Noi ii bateam pe bulgari ?
    Anderson nu ne-a dat gol in ultimul minut, ci pe la inceputul reprizei a 2-a de prelungiri. Si erau cu un om mai putin la momentul acela. Mai mult, dupa 2-2 au mai avut 2 ocazii uriase de a inchide jocul inainte de penaltyuri !
    Cum s-a ajuns in situatia sa fim egalati cu un om in plus si sa fim catastrofali in a 2-a repriza de prelungiri, adica sa nu putem gestiona avantajul ? Pai cred ca ''antrenorul'' trebuie sa raspunda, in orice caz el e marele vinovat in asemenea cazuri.
    Numele sau ? ... acelasi atarnator cacacios PerPule, aka Dad Chicken.

  9. #135
    Pro Memoria miril's Avatar
    Join Date
    Apr 2003
    Location
    Stockholm
    Posts
    29,276
    Reputatie
    0
    Leule, Suedia s-a bagat cu fundul in poarta in meciul cu Brazilia, in semifinala, facand antifotbal. In faza preliminara, scorul egal cu Brazilia a convenit ambelor echipe. Diferenta intre Suedia si Romania este ca ei nu aveau un Hagi. Colegii suedezi se "rugau de mine" sa nu le dam prea multe goluri, impresionati de meciul nostru cu Argentina si majoritatea cunoscutilor au regretat ca Hagi nu s-a intalnit cu Romario. Bulgaria a facut un meci foarte bun cu Germania, in meciul pentru locul trei nu a contat. Ca echipa Romaniei de atunci s-a dovedit a fi mai buna decat cea a Suediei este calificarile Romaniei si in CM/CE din 96, 98 si 00, spre deosebire de suedezi care au esuat.
    "The minority is sometimes right, the majority always wrong." - A Progres...sive Thinker

    "If you support a team that fails to win the league for years, it does feel like a kind of cult'." - Salman Rushdie

  10. #136
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Eu nu am nici un dubiu ca eram peste Suedia.

    Raman la parerea Croatia avea resurse sa stea 90 de minute peste portughezi si sa ii surclaseze.

    Remember:
    Romania:Argentina 1994
    Ca sa bati Argentina fara Maradona a trebuit sa dai 3 goluri dar atentie ai primit 2,nici atunci nu erau constienti de ce valoare aveau.
    Se putea pierde meciul foarte usor pe final Romania a fost in corzi finalul a venit la timp.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

  11. #137
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    croatia a pierdut pe mana unui antrenor fricos. ante cacic, tata puiu, antrenori de doi lei/doi kuna...rusine!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  12. #138
    sport legend Franz's Avatar
    Join Date
    Oct 2013
    Posts
    3,104
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Leule, Suedia s-a bagat cu fundul in poarta in meciul cu Brazilia, in semifinala, facand antifotbal. In faza preliminara, scorul egal cu Brazilia a convenit ambelor echipe. Diferenta intre Suedia si Romania este ca ei nu aveau un Hagi. Colegii suedezi se "rugau de mine" sa nu le dam prea multe goluri, impresionati de meciul nostru cu Argentina si majoritatea cunoscutilor au regretat ca Hagi nu s-a intalnit cu Romario. Bulgaria a facut un meci foarte bun cu Germania, in meciul pentru locul trei nu a contat. Ca echipa Romaniei de atunci s-a dovedit a fi mai buna decat cea a Suediei este calificarile Romaniei si in CM/CE din 96, 98 si 00, spre deosebire de suedezi care au esuat.
    suedezii au aplicat tactica corecta in 1994 contra noastra. si ne-au surprins. chiar si asa am ajuns la penaltiuri. in meciul asta la fel. abordarea tactica a facut diferenta. si un pic de noroc

    in 94 anderson a profitat si de o meteahna veche a portarilor romani. nu stiu sa iasa pe centrari. chiar daca sunt foarte lungi. prunea, stelea, scoala de portari de la dinamo. actualmente tatarusanu. totusi aici se poate argumenta ca a fost fault la portar. dar un portar mai puternic nu s-ar fi lasat dat la o parte asa de usor
    Колко нощи аз не спах Колко друми извървях — Да се върна. Колко песни аз изпях, Колко мъка изживях — Да се върна.

  13. #139
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by miril View Post
    Leule, Suedia s-a bagat cu fundul in poarta in meciul cu Brazilia, in semifinala, facand antifotbal. In faza preliminara, scorul egal cu Brazilia a convenit ambelor echipe. Diferenta intre Suedia si Romania este ca ei nu aveau un Hagi. Colegii suedezi se "rugau de mine" sa nu le dam prea multe goluri, impresionati de meciul nostru cu Argentina si majoritatea cunoscutilor au regretat ca Hagi nu s-a intalnit cu Romario. Bulgaria a facut un meci foarte bun cu Germania, in meciul pentru locul trei nu a contat. Ca echipa Romaniei de atunci s-a dovedit a fi mai buna decat cea a Suediei este calificarile Romaniei si in CM/CE din 96, 98 si 00, spre deosebire de suedezi care au esuat.
    Nu, in nici un caz. Faptul ca Suedia nu s-a calificat la CM 1998 nu reprezinta dovada pentru faptul ca Romania era peste Suedia in 1994.
    Bun, Suedia nu avea un Hagi. Dar avea un lot mai omogen si, per total, ceva mai eficient. Pentru mine e suficient argumentul ca, avand un om mai putin si fiind condusi dupa 2 goluri norocoase (pentru noi), au avut puterea sa revina in joc si pe tabela. Putem mentiona si faptul ca la penalty-uri au avut nervii mai tari, s-a vazut foarte clar la momentul respectiv.
    Au facut antijoc cu Brazilia ? Sa zicem ca e asa, nu am vazut meciul. Dar veneau dupa un meci epuizant de 120 min + penaltyuri si au avut o zi mai putin decat brazilienii (foarte important). Din cate imi amintesc, aveau cativa jucatori cu probleme fizice inca inaintea meciului cu noi, deci ...
    Am urmarit foarte atent meciul Suedia-Romania, dar si celelalte meciuri ale celor 2 echipe in 1994 ... nu am avut nici o secunda impresia ca am fi peste ei, ba dimpotriva.

  14. #140
    Moderator iulian_1976's Avatar
    Join Date
    Mar 2008
    Location
    Rhône-Alpes
    Posts
    9,949
    Reputatie
    0
    Suedia a avut un antrenor de calitate atata tot,a observat ca portarii nostri nu stiu sa iasa,ca resping in fata etc
    Am fost surprinsi asa cum s-a intamplat si cu Elvetia.

    Nici in momentul de fata nu stim sa stam la cornere,lovituri libere,finalurile de meci cu avantaj minim sunt de infarct asta este scoala romaneasca de antrenori,fotbalul romanesc in sine.
    Se invoca calitatea jucatorilor dar nici in timpurile bune nu stiau jucatorii tactic ce sa joace am avut explozia lui Hagi care compensa stiinta,traseele.
    Last edited by iulian_1976; 29th June 2016 at 03:06.
    Gott würfelt nicht! Einstein.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •