View Poll Results: cine se califica in sferturi?

Voters
13. You may not vote on this poll
  • Germania

    12 92.31%
  • Slovacia

    1 7.69%
Page 1 of 6 123 ... LastLast
Results 1 to 21 of 107

Thread: Optimi: Germania - Slovacia 3-0

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1

    Optimi: Germania - Slovacia 3-0

    Duminica 26 iunie, Lille ora 19.00
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Am pus la loc thd. Mi-a fost teama initial ca am calculat gresit si nu se stia inca adversarul Germanei
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Acum hai si cu Croatia - Portugalia, daca tot te-ai pus pe treaba.

  4. #4
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Greu meci cu slovacii.Hamsik si compania sunt o nuca tare greu de batut,Vad prelöungiri aici si dupa un gol al germanilor.

  5. #5
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by JJ View Post
    Acum hai si cu Croatia - Portugalia, daca tot te-ai pus pe treaba.
    Evident ... tocmai il faceam cand postai. Trebuia sa calculez aici
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  6. #6
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    nu vor ceda usor slovacii.
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  7. #7
    Sport Legend JJ's Avatar
    Join Date
    Sep 2003
    Location
    Peste tot
    Posts
    13,898
    Reputatie
    0
    Daca e bal, bal sa fie. Afara cu campioana mondiala.

  8. #8
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Ce Euro vreti bai!?

    Tocmai acum sa fie bal cand noi am sfeclit-o? NU!

  9. #9
    sport legend SwedishMafia's Avatar
    Join Date
    Sep 2010
    Posts
    10,735
    Reputatie
    1
    inainte de euro, slovacii I-au batut pe merkel boys. ok, a fost amical, dar se pune, asa, la moral

  10. #10
    sport legend Luis Garcia10's Avatar
    Join Date
    Apr 2006
    Location
    Bucuresti, Targoviste
    Posts
    11,325
    Reputatie
    1
    Iar joaca amaratii astia la 0-0... pfff. 1-0 pt nemti. Maxim 2.
    Muzzwrinka

  11. #11
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,266
    Reputatie
    0
    Bate Germania , Slovacia deja si-a depasit conditia...nu vor reusi sa-i incurce pe nemti...cred ca Germania va invinge la minim 2 goluri diferenta
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  12. #12
    Moderator Leo's Avatar
    Join Date
    Nov 2006
    Location
    Timisoara
    Posts
    59,609
    Reputatie
    0
    Gata cu joaca, incepe EURO. Germania bate lejer.

  13. #13
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Nu stiu.
    Germania incepe turneele finale la maxim turatie, nu calculeaza strategii sau nu stiu ce. Tare cred ca atat pot in editia asta si nu vor arata mai mult. E de ajuns sa treaca aici dar nu sunt sigur.
    Sa nu uitam ca s-a mai intamplat de cateva ori ca Germania sa rateze complet un turneu final. Nu a fost intotdeauna o masina bine reglata.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  14. #14
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    are nevoie de un mecanic. low nu e mecanic, low e un idiot.

    e totusi slovacia si trecem.
    Last edited by reivan; 24th June 2016 at 00:22.
    retired.

  15. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    De ce zici ca Low e idiot?
    De cand a preluat nationala a pierdut in turnee finale doar contra Spaniei de doua ori (cand Spania a castigat titlurile) si contra Italiei si toate astea in semi sau finala. Iar in 2014 a fost campion mondial. Un "idiot" ca asta multi il doresc la echipa
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #16
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    luati-l frate.
    jur, l-as da gratis. omul joaca fara varf cu nationala germaniei, omul joaca 4 mijlocasi ofensivi (AMC/ spatele varfului, spune-le cum vrei) pe 4 pozitii.
    da, nu suna bine mario gomez si sane dar gotze e praf,draxler nu misca si nu numele nu joaca, e mai bun un jucator de meserie pe o pozitie decat unul de super-calitate care nu-i in elementu lui.

    sa nu vorbesc de tempoul lent, jocul excesiv central si pasele scurte la ordinea zilei, lipsa suturilor de la distanta sau chiar de la marginea careului unde oameni precum kroos exceleaza..
    Last edited by reivan; 24th June 2016 at 00:40.
    retired.

  17. #17
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,780
    Reputatie
    1
    Low nu vrea un joc previzibil si de aia cred eu ca nu joaca cu varf impins si imobil. Sunt de acord cu lipsa de viteza in circulatia mingii si lipsa suturi de la distanta (unde Germania excela de obicei) dar jocul pe centru e traditie la nemti. Ei nu deschid pe aripi si centreaza sute de ori pe meci ca britanicii ... sau de doua ori ca francezii . Pase scurte si combinatii puse la punct, asta e fotbalul nationalei Germaniei de 60 de ani.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #18
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    Nu mi-am exprimat prea bine ideea. Low vrea sa joace ca spania. Doar ca germanii nu plimba mingea asa repede ca spaniolii niciodata desi au viteza si tehnica si jocul doar cu mingea jos nu e potrivit pt germania. Pasa lunga tata, lasa-le spatiu intre ei sa poata sa traga, iti bati de calitatile lor fizice. Iar pressingul mi se pare slab.


    Cu NIR desi a fost doar 1-0 s-a jucat cu varf si s-au creeat ocazii frate. Au jucat nemteste.

  19. #19
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    are nevoie de un mecanic. low nu e mecanic, low e un idiot.

    e totusi slovacia si trecem.
    Doar fiindca nu iti place moaca lui sau ce lot alcatuieste,asta nu inseamna ca e antrenor slab.Multi experti il vad cam de top 4 (Herberger,Schoen,Beckenbauer,Low).De 10 ani,Germania tot o tine in semifinala-finala,sau chiar titlu mondial,batand Brazilia 7-1 acasa???
    Inteleg ca nu-ti place,dar te rog sa te abtii daca nu ai argumente concrete.


    2006 locul 3 el a facut strategia)exista un film documentar,unde dovedeste asta,Klinsmann mai mult cu motivarea

    2008 finala

    2010 locul 3

    2012 seminfinala

    2014 titlu

    Ce vrei mai mult intr-o era a Spaniei,cu alde Italia (2006,2012,2016)Olanda (2010,2014) dand tarcoale=?

  20. #20
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    sa joace fotbal. crezi ca mie nu mi-a placut 2010? 2012 am fost penibili, 2014 am avut unul dintre cele mai favorabile trasee de campioana de la steaua 86 incoa.
    sa ne uitam si cum ajungem unde ajungem ca de jucat cu asa fotbalisiti crede-ma ca oricine joaca. germania in ultimii 4 ani sub low a jucat slab. norocul ala mare e ca toata lumea a fost intr-o scadere groaznica la cm.

    eu cred la modul cel mai serios ca nu vedem nici finala mica la ce vise umede pune in practica low. de la an la an e mai rau si cand vad decaderea trebuie sa o strig.
    retired.

  21. #21
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Evolutia Germaniei 2006-2016



    Prima parte din 15 parti Tu gresesti enorm cu analiza ta.
    Iti demonstrez de ce.Iti arat exact tot ce a facut nationala Germaniei in acesti 10 ani,ca tot vad ca uiti multe lucruri.


    Incepand din 2001,dupa dezastrul din 2000,cand a terminat ultima,Germania a inceput un program foarte puternic de gasire talente,si..voila,i-a gasit in nume ca:

    Lahm,Klose,Schweinsteiger,Podolski,Deisler(retras intre timp) minunea Odonkor,Mertesacker,Ozil,Muller si mai nou Reus,Gundogan sau Gotze.

    Löw a muncit enorm,si tu ii iei foarte mult din acest merit.


    Ok,hai sa vedem ce spune argumentul tau ca adversarii erau mai slabi.Analizam pas cu pas.


    O luam cu 2006

    Inainte de turneu,toata opinia publica,inclusiv jurnalistii prevestea nori negri venind.Cam toata lumea vedea Germania maxim in optimi,daca nu chiar necalifcandu-se mai departe.Klinsmann a fost foarte criticat ,mai ales ca locuia in USA sau ca nu stia tactica,sau ca avea un asistent necunoscut ,pe numele lui Löw.Löw venea atunci din 2004- din campionatul Austriei,antrenand si in Turcia.


    Primul meci: Germania - Costa Rica 4-2

    marcatori: 1-0 Lahm 1-1 Paulo Wanchope 2-1 si 3-1 Klose 3-2 Wanchope 4-2 Frings

    Meciul a fost bun pt atac si groaznic pentru aparare.Dar a aratat ca echipa joaca excelent,si se mobilizeaza bine.

    In meciul asta au aparut Podolski,Schweinsteiger,Mertesacker,Klose,Odonkor, Lahm.

    Hai sa ne uitam la Costa Rica,la cat de slaba a fost.


    Costa Rica: Calificata la editiile dsin: 1990,2002,2006 si,mai nou 2014.

    2002 a fost in a patra urna valorica,doar Mexic si USA fiind mai slabe ca ea.In grupe a picat pe 3,la egalitate cu Turcia,golaveraj mai slab.In grupa cu Brazilia

    2006.In pre-calificari a trecut de Cuba,Guatemala si Canada.

    In grupa de calificare a trecut de: Guatemala,Panama,Trinidad si Tobago.Sa nu uiti ca batut USA cu 3-0.

    S-a calificat de pe 3.Ce jucaori a avut ea in perioada asta?

    Jucatorii emblema Walter Centeno,Paulo Wanchope si Rolando Fonseca.De Fonseca si Wanchope ai auzit cu siguranta.

    Deci nici vorba ca erau slabi,cel putin 2002-2006 s-au mentinut,au avut constinuitate.


    Aici nu ai avut dreptate


    Meciul doi Germania-Polonia 1-0 Gol Neuville in prelungiri.Apararea a fost buna.

    Sa ne uitam la adversarii Germaniei,Polonia.

    Campionatul din 2002:

    Meci pierdut la Coreea de Sud.Meciul doi pierdut cu Portugalia,0-4.Meci dezastruos.Meciul 3 castigat cu USA,3-1.

    In calificari pentru 2006,Polonia a pierdut ambele meciuri cu Anglia.Calificata direct.

    In meciul 1 a pierdut cu Ecuador 0-2,desi defensiv au stat foarte bine.Al doilea meci a fost foarte greu pierdut cu 1-0,si asta in prelungiri la nemti.Al treilea fu castigat cu Costa Rica 2-1.

    Deci nici aici mai slabi,cel mult la fel ca si in 2002.

    Meciul trei a fost castigat si el,cu Ecuador 3-0.

    Ecuador: Pana in 2002,nu se calificase niciodata .

    2002: Infrangeri cu Italia,Mexic,victorie cu Croatia,care a dezamagit enorm,cand in 1998 a fost pe 3.

    2006: Ecuador a castigat surpinzator Polonia,a batut Costa Rica,a pierdut cu Germania 0-3.Mult mai bine ca in 2002,deoarece au ajuns in optimi nesperat

    Ce jucatori a avut Ecuador intre 98-06? Pai sa iti zic care: Ivan Hurtado,Kaviedes,Agustin Delgado,ah si sa nu uiti de Caicedo
    Toti adversarii Germaniei au jucat,cu exceptia Poloniei,cu cele mai bune loturi din istorie.

    Buuuuun,si acum,optimile.

    Meciul Patru

    Germania-Suedia 2-0 Podolski.

    Suedia 2002 Optimi Suedia In grupa cu Anglia si Argentina

    Suedia 2006 Optimi in grupa cu Anglia si Paraguay.



    Ce jucatori importanti a avut Suedia atunci:

    2002: Hedman,Isaakson in poarta,Olof Mellberg de la Aston Villa,Patrik Andersson de la Fc Barcelona,Mjällby capitanul,si nu uita ca juca atunci Ljungberg la Arsenal.Il avea pe Henrik Larsson si pe tanarul Ibrahimovic.

    2006: Ibra ,Ljungberg si Henrik Larsson stars.Aveau astia un lot extraordinar.

    Meciul Cinci Sferturi

    Germania-Argentina 1-1 4-2 la 11m.

    Argentinienii erau favoriti in fata Germaniei.Dar s-a terminat egal,prin golul lui Klose.Ayala a fost beton in aparare,Riquelemea afcut atunci un turneu destul de ok.
    Fata de 2002,Argentina a jucat mult mai bine si mai concentrat,dar antrenorul Pekkerman a facut o greseala bagand un fundas in locul lui Riuquelme.

    Lehmann a aparat si intuit bine suturile argentinienilor.

    ---------

    (Sfarsitul primei parti)

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •