Page 1 of 19 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 422

Thread: Universitatea Craiova-un nou inceput

Hybrid View

Previous Post Previous Post   Next Post Next Post
  1. #1
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0

    Universitatea Craiova-un nou inceput

    Spre marea performanță!

    Marcel Popescu, conducătorul de care se leagă ultimele performanțe ale Științei, s-a întors acasă pentru a repune clubul pe harta Europei: „Mă bucur că după 25 de ani mă reîntorc acasă și găsesc o situație clară. Aș vrea să lămurim de la început câteva aspecte la care țin foarte mult. M-am întors la clubul de unde am plecat, m-am întors la clubul cu care am câștigat Cupa și campionatul, campionatul de tineret și de juniori în același an. În ultima perioadă, lumea a fost circumspectă pentru că nu știa foarte multe lucruri. Începând de ieri lucrurile sunt foarte clare, există un singur club, cel la care dumneavoastră ați venit la conferința de presă și pe care îl reprezint, există doar clubul Universitatea Craiova, sentința dată de Curtea de Apel București este definitivă și executorie. În această dimineață, un coleg de-al vostru m-a sunat și mi-a spus: „Am înțeles, în sfârșit, că ați avut dreptate toți cei care știați actele. Îmi cer scuze pentru atacurile pe care le-am făcut și în același timp stau și mă gândesc cum, nu numai eu, ci și alți colegi de-ai mei am legitimat un impostor și să băgăm în derizoriu clubul adevărat“. Ca și mass-media, și eu am fost indus în eroare. Dar m-au lămurit actele: certificatul de naștere și decizia justiției. În 1994 s-a rupt din clubul mamă Universitatea Craiova secția de fotbal, care nu a avut acoperire juridică, fapt care astăzi se confirmă. De fapt, impostura asta în care au intrat ziariștii, suporterii a durat până ieri. De ieri lucrurile sunt clare. Ce m-a lămurit să vin la Universitatea Craiova: faptul că de 25 de ani Craiova nu mai cochetează cu marea performanță, faptul că am făcut mare performanță unde am fost, iar întoarcerea mea la clubul de la care am plecat în fotbalul mare probează că nimic nu e întâmplător în viață. Universitatea Craiova a avut identitate tot timpul. Substituirea de persoană a fost făcută în partea cealaltă. Acolo s-a indus că Universitatea este nelegitimă. Universitatea Craiova, cea care există acum și al cărui conducător sunt începând de astăzi, a existat în permanență. Ieri, sentința dată de Curte este executorie“.


    http://www.csuc.ro/ro/Spre-marea-performanta/

    http://www.csuc.ro/ro/Multescu-Obiec...pele-europene/

  2. #2
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,988
    Reputatie
    1
    Sa fie un ceas bun
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  3. #3
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,879
    Reputatie
    0
    Doamne-ajuta! Haide "U"!

    Moarte clonelor! Moarte CSU!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  4. #4
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Lotul pe care se bazează Mulțescu în Austria îi conține pe: L. Popescu, A. Vlad, Calancea (portari) Dumitraș, Briceag, Vătăjelu, Popov, Madson, Mateiu, Măzărache, Ivan, Bancu, Băluță, Zlatinski, Petre, Ciocoteală, Surugiu, R. Bogdan, Screciu, Manea, Jurj, Hreniuc, Vlădoiu. Astfel, nu mai puțin de 11 jucători sub 20 de ani se află în lotul deplasat de olteni în Austria.

    În cursul acestei săptămâni sunt așteptați să se alăture grupului și Acka, Kay și Nuno Rocha.


    http://www.prosport.ro/fotbal-intern...n-lot-15502292

    si cele 4 transferuri promise?!
    marcele,niciun portughez?

  5. #5
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Antrenorul ia atitudine după ce s-a trezit fără achiziții, dar și fără jucătorii aflați sub contract / Mulțescu: „Avem probleme”


    Situație dificilă pentru Universitatea Craiova și noul său antrenor în cantonamentul din Austria. Nu numai că lui Mulțescu nu i-au fost aduse cele cinci-șase achiziții promise, dar nici măcar jucătorii aflați sub contract n-au ajuns la timp, iar Acka și Nuno Rocha au întârziat nu mai puțin de două săptămâni, ei urmând să ajungă, dacă o vor face, înaintea meciului cu Red Bull Salzburg, de duminică. Mai mult, Bancu, Zlatinski, Surugiu și Madson sunt accidentați și mai mult ca sigur nu vor fi la capacitate maximă la startul campionatului. Eșecul cu albanezii de la Teuta Durres a venit firesc, în aceste condiții, dar marea problemă este că au mai rămas numai 3 săptămâni până la startul campionatului.

    http://www.cvlpress.ro/25.06.2016/an...avem-probleme/


    se joaca sau nu meciul de astazi cu austriecii?!

  6. #6

  7. #7
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Ce scrisoare bolsevica, scrofuloasa, unsuroasa, cu iz de rumeguș si cersit atentia! Bine, faceti o hartie ca va retrageti din contractul asta, va reperati onoarea si aia e. Sa nu mai vorbeasca Popescu in numele creditorului de la Dinamo, ca nu s-a simtit jignit. Digi tine in viata clubul FCD 1948, societate pe actiuni, nu e nicio jignire pt creditorul ne****ke. E adevarul.

  8. #8
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    a atras atentia,dupa cum se observa!

    apropo de gigisport.atmosfera de inmormantare dupa calificarea astrei.se minimaliza succesul.

  9. #9
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    Ce scrisoare bolsevica ...
    Cand ai dreptate, ai. Dar aici ... esti surprinzator de departe. Foarte departe.
    Mai degraba reactia ta e bolsevica (daca exista ceva bolsevic pe aceasta pagina). Omul nostru invoca singura lege 100% corecta a timpurilor noastre : legea pietei. O respecti - esti acolo, nu o respecti - esti out of order. In situatia a 2-a se afla trustul care angajeaza duhoarea digi pentru a-i reprezenta interesele.
    Pentru mine e destul de clar : pe termen mediu sau lung, trustul asta va avea de pierdut. Si va pierde !
    Pai daca ii vine lu 'nea Popescu ideea de a negocia unilateral drepturile CSU Craiova ? Ha ?

  10. #10
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Daca era smecherie, o facea deja gigi becali pana acum Sa o faca, asta ziceam si eu.

  11. #11
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    negociezi de pe scaunul de jos, a incercat bayern si nu le-a convenit. si aia erau bayern.
    retired.

  12. #12
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Pai depinde si cu cine porti negocierile. Presupun ca trustul care a luat bundesliga nu are angajati ca moraru. Sau, daca ii are, aia dau cu matura pe acolo.
    Parca ma surprindeti, asa ... eu va consideram printre putinii destupati pe ols. Pai tocmai ca, in secunda asta, Craiova ar sta foarte bine in ghete pentru o negociere ulterioara (si cred ca nea Marcel stie asta ... asa cred eu).
    Discursul patetic al lui Moraru mere foarte bine in relatie cu Timisoara. Doar cu aia merge ! Cu oricare alta entitate sportiva e pe locul 2, clar.

  13. #13
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    pai si asa contractul asta cand s-a semnat mai erau prin liga 1 petrolul, u cluj parca si rapid..
    mie mi-ar conveni maxim ca fiecare echipa sa-si negocieze televizarile [s-a purtat in romania asta, pe vremea cand erau meciuri transmise de tvr, antena, protv, kanal d, national tv - orice fel de canal numai de sport nu, asta pana a aparut gsp] pentru ca asa dispar chiajna, voluntari, etc dar asta peste 1 an cand expira contractul asta.

    pozitia ar fi mult mai solida daca la expirare vin fcsb, dinamo si craiova si spun de la obraz - nu vrem sa mai bagam atatia bani in buzunaru lu chiajna.
    retired.

  14. #14
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    pai si asa contractul asta cand s-a semnat mai erau prin liga 1 petrolul, u cluj parca si rapid...
    nu iti va veni sa crezi ... Petrolul si Ucluj sunt foarte, foarte mici. Doar rapiduletu ar avea ceva argumente, bineinteles daca ar avea si cine sa negocieze pentru ei. De la Copos incoace, insa ... te apuca rasul. Makidonii de la chiajna sunt mult mai tari. Un exemplu.
    Insa prin prostia lui Moraru&co, CSU Craiova are un beneficiu enorm acum. Unul de moment, pentru perspectiva scurta. In mod normal, daca echipa intra in playoff (si cred ca va intra, cu toata opozitia sistemului), trustul o ia in freza. Culmea, situatia lor se agraveaza prin muschii aratati constant, impotriva Craiovei, dupa seara fatidica de 22.08.
    Nea Marcel e prea inteligent ca sa nu speculeze, parerea mea.

  15. #15
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    eu nu o prind pe asta cu sistemu, cu muschii, ati avut 1 arbitraj contrar, si de ce ar vrea digi sa nu reuseasca craiova?
    pana la urma digi e jumatate din putere, cealalta e dolce - pe aia nu i-am auzit vorbind de rau de craiova si de aia simt ca parca nu stiu eu ceva, de cand fac digi propaganda anti-craiova

    btw, una e sa vezi petrolul - dinamo si alta e sa vezi concordia- dinamo. stric dpdv al ratingului. chiar si petrolul- u cluj conteaza mai mult in cazul televizarii colective.
    retired.

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    eu nu o prind pe asta cu sistemu, cu muschii, ati avut 1 arbitraj contrar, si de ce ar vrea digi sa nu reuseasca craiova?
    ...eh, eu cand zic sistem nu zic digi. Aia sunt agarici, sunt femei de serviciu.
    Sistem = entitatea protapita in fruntea lpf+frf (cca, arbitrajele vadit de peste munti, care fac jocul unor cfr, asa, poate si gaz metan) .
    Moraru este un ***** cu ochi, un martor care nu pricepe mare lucru. De fapt, el este un slugoi al interlopilor din fotbal. Cineva l-a acuzat ca ar fi militian (probabil pt ca i-o sugea constant lui Borcea, cand era ala tare). Altii - ca ar fi becaliot. Da, i-o suge lui gigi acum ... dar sa nu uitam ca si lui mititelu i-o suge, pe unde il prinde. El suge de unde poate, e singura constanta a ''carierei'' lui.
    Nu am zis ca nu ar vrea digi sa reuseasca Craiova. Dimpotriva. De asta spun ca nea Marcel chiar are argumente sa negocieze cu ei. Pe bune, pe legile adevarate ale pietei.
    Last edited by Leul Oltean; 27th August 2016 at 15:25.

  17. #17
    retired phife's Avatar
    Join Date
    Jul 2013
    Location
    Timpuri Noi
    Posts
    15,183
    Reputatie
    0
    asa are relatii mari la liga. cand unii strigau ca gaz metan si cfr nu fac numai meciu pacii si mai si fura cu arbitrii se facea toata lumea ca ploua.

    oricum nici cfr nici gazu nici asa nu intra in playoff. asa e retrogradata.
    retired.

  18. #18
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by reivan View Post
    asa are relatii mari la liga. cand unii strigau ca gaz metan si cfr nu fac numai meciu pacii si mai si fura cu arbitrii se facea toata lumea ca ploua.

    oricum nici cfr nici gazu nici asa nu intra in playoff. asa e retrogradata.
    Franele pot intra in playoff ... pentru ca eu ii vad slabuti pe panduri. Si-au luat atacanti tantalai, platiti bine. Nu intra in top 6, parerea mea.
    Nu stiu cine zicea ca ploua. Gugustiucii din Ardeal au furat in ultimul deceniu mai mult decat S+D in total ... asta am vazut eu si am si scris, de mai multe ori. Culmea, si in liga 2 fura de rup. Astia au reinventat blatul in fotbalul din Ro.

  19. #19
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Alin Manea: ”Suntem noua Gașcă Nebună a Ligii I”


    La doar 19 ani, buzoianul Alin Manea a fost remarcatul tuturor specialiștilor în etapa a șasea, când suporterii i-au făcut rapid, de altfel, și ”certificatul de oltean”. Intrat la pauza meciului cu Viitorul, în locul lui Andrei Ivan, Manea și-a făcut simțită prezența imediat: după nici un minut, a trecut fulgerător în banda dreaptă de adversarul direct, a păstrat mingea în teren cu un efort frumos, apoi i-a pasat perfect în fața porții lui Bancu, care n-a avut decât să pună latul pentru 1-0. La 2-1, Manea l-a servit cu o pasă de maestru pe același Bancu, dar lobul acestuia a lovit bara porții lui Buzbuchi. A fost debutul la seniori al lui Manea, deși se află în curtea Științei de doi ani. Astăzi debutează și-n Maxima Sport.

    http://maximasport.ro/alin-manea-sun...una-a-ligii-i/

  20. #20
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Tridentul

    A venit deja prima pauză competițională. Ne uităm la clasament și parcă nu vedem bine, parcă ne uităm la un clasament de acum 30 de ani. Steaua, Dinamo și CS Universitatea Craiova alcătuiesc podiumul. Sunt cele mai po****re echipe, mă feresc să spun iubite, pentru că la noi se cade prea des și prea ușor în cealaltă parte. De mult nu am mai văzut un astfel de podium și ne gândim deja cum ar arăta meciurile din play-off dintre aceste formații, dacă ar reuși să-și păstreze locul din clasament.

    --------------------------------------------------------------------------

    CS Universitatea Craiova poate fi considerată surpriza începutului de sezon. O echipă care termina sezonul precedent cu un antrenor low cost și care renunța la jucătorii cu salarii mari și reducea serios cheltuielile, nu putea fi percepută drept o amenințare. Numirea lui Mulțescu pe banca tehnică a fost însă una dintre cele mai bune mișcări pe care le putea face patronul Rotaru. Adeptul jocului ofensiv cu orice preț, Mulțescu a revigorat echipa și i-a schimbat complet înfățișarea. Craiova este o echipă care vrea să domine, să-și impună jocul indiferent de adversar, iar rezultatele de până acum sunt în concordanță cu această abordare. A pierdut prostește două partide în minutul 93, la Tg. Jiu și Timișoara, iar cu cel puțin două puncte în plus ar fi fost pe primul loc. Este greu, totuși, pentru niște jucători care au evoluat în play-out și care nu au câștigat vreun trofeu în carieră, să joace fiecare meci la victorie. E dificil să-ți păstrezi concentrarea 90 de minute, capitol la care oltenii trebuie să mai lucreze în mod evident. Mulțescu are un lot restrâns din punct de vedere numeric, dar și valoric, de aceea ce trebuie să facă este să nu-și piardă luciditatea și să creeze conflicte inutile. Cred că uneori ar trebui să dea dovadă de mai mult tact, pentru că face multe reproșuri la cald, iar jucătorii, nervoși, reacționează la rândul lor. Trebuie să conștientizeze că toți vor să joace cât mai bine și trag la aceeași căruță, fără alte interese meschine, iar uneori atât pot aceștia să ofere. Postul de fundaș dreapta este problematic la Craiova, deoarece Dumitraș nu se bucură de încrederea antrenorului, acesta improvizând pe acest post la ultimele partide. În rest, cred că există materie primă de calitate, începând cu Vătăjelu, continuând cu Bancu, Băluță, Măzărache, Rocha și, nu în ultimul rând, cu Manea, senzația din partida cu Viitorul. Nu l-am menționat pe Ivan, deoarece cred că așteptările sunt prea mari de la el în momentul de față și mi se pare un fotbalist care a pierdut puțin contactul cu realitatea. Sper ca Ivan să se trezească și să conștientizeze cât mai are de muncit pentru a ajunge o certitudine. Dacă nu se va produce un scurtcircuit între Mulțescu și vestiar, cred că CS Universitatea Craiova va rămâne între primele trei și, cu un stadion nou pe care să joace în play-off și câteva achiziții în iarnă, se va bate chiar la titlu.

    http://www.digisport.ro/Bloguri/Ionu...luta/Tridentul


    ionut anghelache fara ochelari de cal.
    Last edited by lordliv; 4th September 2016 at 17:50.

  21. #21
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •