Page 5 of 20 FirstFirst ... 3456715 ... LastLast
Results 85 to 105 of 419

Thread: Universitatea Craiova-un nou inceput

  1. #85
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Liga Elitelor U17 – etapa 10

    Universitatea Craiova – Asociația Regal Sport Club „Ferdinand I“ 3-2
    Au marcat: Markovic 2, Mihăilă
    Universitatea: Bobonete – Nițuică, Constantinescu, Sima, Vadasis – Dobre, Șerban – Nichifor, Zbona, Mihăilă – Markovic. Au mai intrat: Stăiculescu, Cercel. Antrenor: Daniel Mogoșanu.

    Clasament
    1 Universitatea Craiova 10 8 1 1 36-10 25
    2 Dinamo 1948 București 10 8 1 1 32-10 25
    3 FC Viitorul 10 7 3 0 29-8 24
    4 FC Voluntari 10 6 2 2 32-15 20
    5 Regal București 10 6 2 2 30-14 20
    ---------------------------------------------------------------

    pustiul de 16 ani,markovici -o mare speranta a fotbalului craiovean.

  2. #86
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Știința s-a întors la origini!

    Marile succese ale clubului nostru s-au realizat sub tutela Universității din Craiova. De astăzi, suntem din nou împreună pe drumul spre performanță.
    Patru titluri și șase cupe ale României, plus calificarea în premieră pentru o echipă românească în semifinalele unei cupe europene – toate s-au realizat cât timp clubul s-a aflat sub cupola Universității din Craiova.
    Astăzi, prin semnarea protocolului de către rectorul Universității din Craiova prof. univ. dr. Cezar Spînu și managerul general al clubului nostru, Marcel Popescu, Știința a revenit la matcă.
    Prin acest act, colaborarea dintre cele două instituții simbol ale Băniei va reintra pe făgașul normalității. Universitatea Craiova, singurul club care poate purta această denumire potrivit protocolului, va asigura internshipuri pentru studenți atât în zona sportivă, cât și în departamentul economic, de comunicare, juridic, IT, adică la toate nivelurile care trebuie să edifice o instituție. Clubul de fotbal pune la dispoziția studenților infrastructura sportivă și personalul calificat. Totodată, cele două instituții vor demara proiecte comune în beneficiul studenților și al tuturor celor implicați în fenomenul fotbalistic.

    http://www.csuc.ro/ro/Stiinta-s-a-intors-la-origini/

  3. #87
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    BA,aici e vorba de Universitatea originala?Sau chinezaria?

  4. #88
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    diplomele universitatii craiova au fost intotdeauna originale.spiru haretistii trebuie cautati in alta parte.

  5. #89
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    „Nicio altă echipă de fotbal nu mai poate purta numele Universitatea Craiova”

    Reînființată în 2013 din asocierea dintre municipalitate, Clubul Sportiv și câțiva acționari, echipa de fotbal CS Universitatea Craiova are de acum alături, oficial, și instituția sub a cărei egidă a luat naștere în 1948 și al cărui nume avea să-l poarte, Universitatea din Craiova.


    După 1992, patronii care au condus echipa de fotbal nu au avut acordul Universității din Craiova de a purta numele instituției. Acum există un acord oficial în acest sens, deși încă din 2013 echipa de fotbal a avut girul Clubului Sportiv, care funcționează în cadrul Ministerului Educației. Acum putem spune cu tărie că echipa care ne reprezintă în Liga I se numește Universitatea Craiova și nicio altă echipă de fotbal nu poate purta acest nume” a declarat Pavel Badea, directorul Clubului Sportiv de drept public Universitatea Craiova.


    http://www.cvlpress.ro/03.11.2016/st...-universitara/

  6. #90
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    Craiova adevarata apartine lui MITITELU ADRIAN.

    csu a fost bagain direct in B de Snadu de mila.Pt milogi.Sa aiba si milogii echipa.

    Ca palngeau milogii de mila ca nu aveau echipa data din mila.

  7. #91
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Da.

  8. #92
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0

  9. #93
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    gresesti. a stramosilor si urmasilor booveanului.

  10. #94
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,503
    Reputatie
    0
    Care Craiova!? C-am inteles ca nu exista clone, doar mai multe origini!
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  11. #95
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    craiova este una singura! dar cand spui bucuresti,fiind la plural,automat te gandesti la o sumedenie de rapiduleti.smurfisti.

    in privinta originii,se pare ca moderatorii olsului au o problema.neglijeaza aspectul spiritual al ideii.
    si fiindca vorbesti de origine:

    Știința s-a întors la origini! Fără Andrici și Rotaru!

    http://www.politicasifotbal.ro/artic...-i-rotaru.html

  12. #96
    sport legend Numero Dieci's Avatar
    Join Date
    Oct 2010
    Location
    Rumunskija
    Posts
    4,413
    Reputatie
    1
    http://adevarul.ro/locale/craiova/pr...32a/index.html

    CS Universitatea Craiova,fondat :2013.

    Mare traditie domnule.

  13. #97
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    " Nu este încă foarte clar CINE de la GSP și Prosport preia orice bășină trage Mititelu pe Facebook și o transformă în știre, ba chiar folosește (cum a făcut GSP-ul într-un nou act de jurnalism jegos, ieri) un citat din Mititelu ca să ilustreze un parteneriat între clubul de fotbal Universitatea Craiova și instituția de învățământ cu același nume care, desigur, NU ARE NICI O LEGĂTURĂ cu Mititelu. Ei bine, cu ajutorul oamenilor de bun-simț din presă, îi anunțăm pe acei falsificatori afectați grav de mititelianism că suntem pe urmele lor. Și că, în lupta simplă pe care o ducem, aceea pentru dreptate și adevăr, vom fi nemiloși cu ei, deoarece au deja 3 ani în care au încercat să mânjească Universtatea cu căcat luat din gura lui mititelu direct cu degetele lor de ”jurnaliști” și întins pe hârtie sau, mai precis, pe internet. Așa ceva nu se poate ierta.

    Cât despre horcăielile lui Mititelu, până când idiotul nu va citi urgent o mie de cărți, ca să învețe să dea o formă credibilă și dibace minciunilor lui care momentan sunt la nivelul unui preșcolar, va rămâne exact ceea ce este: un nebun care latră agramat pe Facebook, falit și batjocorit de toată lumea cu un dram de bun-simț."

    Maxima sport

  14. #98
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Adrian Paunescu, mititelu, imnul Universitatii Craiova...


    Sa lamurim lucrurile, pentru ca omul din Booveni le spune stramb, ba chiar se foloseste de numele poetului in mani****rea suporterilor...
    Sa fie clar, mititelu nu a avut niciodata o intelegere cu Adrian Paunescu, ba chiar relatiile au fost destul de reci in ultimii ani de viata ai poetului. Acesta i-a cerut in mod repetat lui mititelu sa ajunga la o intelegere cu privire la obligatiile financiare pentru folosirea imnului, pe stadion, la statia de radio amplificare. Mai mult, intentiona sa-l actioneze in judecata pentru a-l obliga sa plateasca. Aveti declaratiile lui Adrian Paunescu cu aproximativ sase luni inainte de a ne parasi ;
    ''Cer public domnului Mititelu și clubului Universitatea Craiova să se achite de toate datoriile pe care le au față de mine“,
    „Este o nesimțire fără margini ce mi se întîmplă, cer public celor două cluburi să se achite de datoriile pe care le au față de mine! Contractul meu cu George Copos a expirat de doi ani, însă imnul este pus în continuare! Aceeași situație și la Craiova, cu care mă chinui de zece ani! Fiecare club are să-mi dea cîte 100.000 de euro! Vreau ce mi se cuvine, plus banii pe perioada în care au folosit abuziv imnul!”
    In 2013 actualii finantatori ajung la o intelegere cu familia Paunescu: „Astăzi, 5.11.2013, eu, Andrei Alexandru Păunescu, fiu al poetului Adrian Păunescu, împreună cu membri ai familiei Păunescu, anunț public cedarea cu titlu gratuit a imnului <Cîntec pentru Oltenia> echipei Clubul Sportiv Universitatea Craiova. CS Universitatea Craiova are exclusivitate pentru folosirea versurilor, nici o altă formație neavînd dreptul să-l folosească. Este cîntecul pe care tatăl meu mi l-a încredințat spre a-l cînta pe scena Cenaclului Flacăra și pe care îl cînt și în prezent în toată țara și nu numai”
    Aceasta a fost singura intelegere legala facuta in legatura cu folosirea imnului, mititelu nu a avut niciodata un acord sa-l foloseasca. A incercat doar sa si-l insuseasca, la fel cum a facut si cu siglele si palmaresul. Imediat dupa semnarea intelegerii, a anuntat ca a inițiat deja în instanță o acțiune legată de folosirea abuzivă de către CS Universitatea Craiova a imnului „Cîntec pentru Oltenia”. Astazi, am ajuns la o situatie normala. Imnul, siglele, denumirea, palmaresul .. sunt toate ale oarasului, prin clubul sportiv Universitatea Craiova.


    Gruppo-Maxima

  15. #99
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Mulțescu: ”Suntem cu toții concentrați la obiectivul nostru: titlul de campioană a României"


    De la distanță, din tribune sau chiar din conferințele de presă, Gheorghe Mulțescu pare un tip prea calm și poate prea moale pentru un ”oltean”, fie el și înfiat. Sunt doar niște aparențe cât se poate de înșelătoare. Vorbind cu Gigi Mulțescu, descoperi un tip pasionat de fotbal până la obsesie, perfecționist și foarte implicat în toate detaliile muncii pe care o duce. Înainte să-l cunoaștem, niște oameni din club ne spuneau că Mulțescu controlează inclusiv cât de mare să fie firul de iarbă pentru ca jocul să fie unul reușit. După ce l-am întâlnit și i-am văzut devotamentul pentru meseria sa și, implicit, pentru Știința, nu ne mai mirăm. Din contră, putem spune că, cu 2-3 transferuri care ar putea veni la echipă chiar în aceste săptămâni, Mulțescu pare exact genul de antrenor care să readucă titlul și fericirea în Oltenia, după o pauză de un sfert de secol.

    ”Craiova mă preocupă 25 de ore din 24, mi-e realmente frică să nu-i dezamăgesc pe acești oameni, după ce am ajuns până aici”

    multescu1Dacă v-ați putea întoarce în timp, în luna iulie să zicem, și v-ar fi spus cineva că după 15 etape veți fi pe locul 2, la 3 puncte de FCSB, ce i-ați fi spus, sincer?
    E clar că la momentul acela nu mă gândeam așa sus, puteam doar să sper. Însă, dacă mă întreabă cineva acum, sunt nemulțumit. În vară încă nu puteam să am o imagine asupra lotului, nu știam pe ce jucători de la echipa a doua mă pot baza și tot așa… După primul cantonament, însă, am fost în general surprins plăcut și am simțit că ne putem bate acolo sus. Nu mi-am propus niciodată un anumit loc, neapărat, obiectivul meu a fost mereu să insuflu un anumit tip de joc și de mentalitate.

    Numiți trei elemente-cheie pentru traseul bun al Universității de până acum.
    Constanța în evoluții a echipei mi se pare cel mai important element. Au fost 17 meciuri oficiale până acum și în toate am jucat fotbal și am avut numeroase acțiuni de poartă. Grăitoare în acest sens cred că sunt meciurile de la Cluj cu CFR-ul. Nu am câștigat nici una dintre întâlniri, dar în ambele am dominat copios una dintre cele mai bune echipe din campionat la ea acasă, iar după a doua partidă Miriuță chiar a declarat că Universitatea e singura echipă împotriva căreia nu poate să joace.
    Al doilea element crucial este că jucătorii au reușit să asimileze destul de rapid mentalitatea mea despre fotbal. Adică, dacă tot e să pierd, decât să pierd cu 1-0, mai bine pierd cu 4-3. Un singur lucru le cer: să nu le pară rău la sfârșitul meciurilor, să nu iasă de pe teren cu senzația că ar fi putut face mai mult. Chiar dacă pierd, dar vor părăsi terenul cu senzația că au făcut tot ce e omenește posibil pentru victorie, eu voi fi mulțumit și la fel ar trebui să fie și ei. În primele meciuri, jucătorii încă erau tentați să conserve rezultatul odată ce deschideau scorul, dar acum au înțeles că singurul mod de a ține de un rezultat nu e să te retragi și să te aperi, ci, din contră, să nu faci pasul înapoi și să menții posesia, cum am făcut foarte bine la Târgu Mureș.
    În fine, al treilea secret, ca să spun așa, este îmbunătățirea formei anumitor jucători printr-o analiză atentă a fiecăruia dintre ei, a calităților și a preferințelor lor. Mă refer aici la jucători ca Băluță, Măzărache, Briceag sau chiar Ivan, care au făcut un salt evident de formă sportivă față de sezoanele precedente.

    Numiți alte trei elemente care trebuie să se îmbunătățească în viitorul apropiat pentru ca titlul să fie un obiectiv realist. Unde trebuie să mai lucrăm?
    În primul rând la eficacitate. Încă avem un procent prea mic de transformare a ocaziilor în goluri. În al doilea rând, ar trebui să eliminăm micile căderi de pe parcursul jocurilor. Nu e rău nici acum, dar eu sunt perfecționist, vreau să rămânem pe un anumit platou pe toată durata partidelor, chiar dacă asta e foarte dificil de realizat și necesită foarte multă concentrare. Apoi ar mai fi și alte lucruri pe care îmbunătățindu-le am urca și mai mult în clasament, dar acestea nu mai depind, din păcate, de noi. Și aici mă gândesc la arbitraje în primul rând.

    Ce v-a spus ultimul suporter oltean cu care ați discutat?
    (râde) Chiar m-a amuzat că avem un suporter mai apropiat de echipă care înainte de meciul cu Dinamo mi-a zis: „Să știți că meciul ăsta e extrem de important pentru orice oltean, trebuie să facem totul ca să câștigăm!”. Am câștigat cu Dinamo, apoi același suporter a venit la mine înainte de meciul cu Pandurii și mi-a zis: ”Felicitări, nea Gigi, dar să știți că pentru noi e la fel de important și derby-ul Olteniei!”. L-am liniștit și i-am spus că eu tratez fiecare joc ca pe un derby, deci nu trebuie să-mi mai spună de fiecare meci că e important, pentru că și eu simt la fel.

    Ce vă mai spun oamenii în timpul meciurilor de acasă?
    (râde) Ohooo, ce presiune e pe mine pe Extensiv… Mereu mi se strigă ”Nea Gigi, dormi?! Schimbă-l pe cutare sau pe cutare!”. De exemplu îmi striga cineva să-l schimb pe Măzărache din 2 în 2 minute, iar când Măză a dat gol, s-a auzit aceeași voce: ”Bravo, nea Gigi, bine că nu m-ai ascultat!”. Uneori nici măcar nu mai vorbesc cu mine, vorbesc direct între ei. Zice unul: ”Bagă-l, bă, pe Rambe!”. La care îi răspunde alt spectator: ”Nu-l băga pe Rambe, că-i mai slab și decât Măzărache!”. Am vrut să glumesc, să mă întorc la ei și să le spun ”Măi, hotărâți-vă!”, dar nu pot să-mi permit, desigur.

    Leicester a câștigat campionatul anul trecut cu Ranieri pe bancă. Dumneavoastră sunteți născut în același an cu tehnicianul italian, la doar o lună distanță. Mai mult decât atât, nici Ranieri nu avusese o perioadă prea bună, la ultimele echipe la care antrenase înainte de Leicester. V-ați gândit la această paralelă?
    Sincer, nu. Nu am timp să mă gândesc la paralele, pentru că, vă rog să mă credeți, Craiova mă preocupă 25 de ore din 24, dacă pot spune așa. Sunt atât de multe de făcut și, sincer, am o teamă atât de mare să nu-i dezamăgim pe olteni, după ce am ajuns până aici, încât pur și simplu nu-mi ajunge o zi întreagă să mă gândesc la toate micile detalii pe care le pot îmbunătăți la echipă.

    ranieri
    Doar cu o lună mai în vârstă decât Mulțescu, Ranieri a luat campionatul anul trecut împotriva tuturor sorților, cu alți alb-albaștri: Leicester. Urmează Craiova?
    ”Îmi ascult jucătorii, vreau ca împreună cu ei să găsesc poziția în care se simt cel mai confortabil în teren și sistemul de joc reflectă asta, de aici și succesul lui”

    Ce model de antrenor aveți?
    De afară, Arsene Wenger.

    Chiar noi scriam, în Maxima, în această vară, că acel 4-1-4-1 pare foarte similar cu ceea ce joacă Wenger la Arsenal. Doar că în ultimele partide ați revenit la un 4-2-3-1 mai clasic, cu doi mijlocași defensivi în loc de unul. De ce ați făcut acest mic pas înapoi?
    E important să ne reglăm din mers, iar la meciul cu Steaua am tras un semnal de alarmă referitor la 4-1-4-1, deoarece am avut probleme pe faza de apărare. Așa că am preferat să am acea siguranță dată de doi jucători grei la mijloc, iar de acolo să începem construcția jocului. În orice caz, și la 4-2-3-1 avem cel puțin patru jucători foarte ofensivi, cărora li se alătură mereu în atac, în funcție de fază, unul dintre fundașii laterali și unul dintre cei doi închizători, care în acele momente devine un ”box to box”, de obicei Zlatinski. Înainte, când jucam 4-1-4-1 și Zlatinski urca, stoperii rămâneau descoperiți și eram surprinși de faze pe centru, iar acum cred că am reușit să remediem asta. Oricare dintre cele două sisteme aș alege, purtăm atacurile în cel puțin șase oameni. Și v-aș ruga să remarcați că, în ciuda jocului ofensiv, suntem foarte rar sau chiar deloc surprinși pe contraatac. Asta pentru că avem o ofensivă inteligentă, în care benzile alternează sprijinul în faza ofensivă.

    Playoff-ul pare greu de ratat în acest punct, nu?
    (zâmbește) Pare… Dar vin meciuri foarte grele și trebuie să le tratăm foarte serios, pentru că în ele se poate întâmpla orice. În primul rând avem întâlnirea cu Astra, care e într-o revenire de formă semnificativă și vom avea o partidă dificilă duminica viitoare.

    Apropo, vă doriți anumite echipe în playoff mai mult decât altele? Vă spunem o statistică interesantă: Botoșaniul a pierdut toate cele 7 partide jucate cu Steaua până acum. Viitorul a pierdut 11 din 12, iar a doisprezecea a fost o victorie pentru că acel meci nu mai conta pentru roș-albaștri. Credeți că e posibil ca, la acest nivel, Steaua să aibă niște rivale, teoretic, dar care practic îi fac jocurile?
    Nu cred în așa ceva. Din contră, Botoșaniul e o echipă care mi se pare mult mai solidă față de sezoanele trecute și mă aștept să creeze probleme tuturor adversarelor, în cazul în care își asigură locul de playoff. Din punctul meu de vedere, victoria cu Botoșani este una dintre cele mai importante de până acum, mulți nu-și dau seama ce meci crucial am câștigat acolo.

    Ca să fim sinceri, nici Craiova n-a prea bătut Steaua de multișor. Credeți că e posibil ca acesta să fie sezonul unei victorii cu echipa lui Becali?
    Păi, prin joc am fi meritat deja să o obținem. Dar vom avea și alte șanse și sunt convins că vom trăi și experiența unei victorii cu Steaua curând.

    Deși n-am zice că e chiar printre preferații fanilor, Popov pare să fie un jucător pe placul dumneavoastră. L-ați folosit pe trei posturi până acum și pare un fotbalist care vă place. Care sunt calitățile lui, eventual unele pe care suporterii nu le observă pe teren?
    Într-adevăr, Popov nu este un jucător foarte spectaculos, dar e un tip disciplinat, puternic și mai ales versatil. Eu am fost mulțumit de el pe toate posturile unde l-am folosit, chiar dacă a mai și greșit. Dar, în momente ca acestea când lotul începe să-și arate limitele și să apară accidentări, astfel de jucători care pot evolua pe mai multe posturi devin foarte importanți. În aceeași situație este și Dumitraș, care poate evolua pe aceleași trei posturi și pe care îl avem în vedere.

    După meciul de la Târgu Mureș am ridicat problema unei urcări a lui Vătăjelu în extrema stângă și o aducere a lui Briceag pe postul de fundaș stânga. 75% dintre oamenii care au votat pe maximasport.ro au spus că li se pare o idee bună. Ați luat-o vreodată în calcul?
    Sigur că și eu m-am gândit la asta, dar mi se pare o mutare tactică prea drastică pentru a o risca așa, în mijlocul campionatului. În plus, el se bate pentru postul de fundaș stânga la Națională și am și asta în vedere când îl folosesc. Dar, e adevărat, pe viitor îl văd pe Vătăjelu nu extremă, ci chiar mai mult, un inter stânga într-un sistem 4-3-3, deoarece dintr-o poziție mai interioară și-ar pune în valoare și mai mult jocul și calitățile excepționale pe care le are.

    Dar pentru asta vă cam trebuie un fundaș dreapta de calitate, pentru început.
    Bineînțeles.

    O altă curiozitate pe care o au suporterii este de ce nu încercați să-l folosiți pe Ivan în centrul atacului, în condițiile în care Măzărache are multe momente când dispare din joc și avem nevoie de o alternativă.
    Simplu: pentru că nu vrea.

    Păi și dacă dumneavoastră vreți ca un jucător să joace undeva și el preferă altă poziție, mergeți pe varianta lui?
    De obicei da, pentru că știți ce se întâmplă? Prefer ca jucătorii să evolueze în locurile unde spun că se simt cel mai bine, ca să evit astfel ca după meciuri mai puțin reușite să-mi spună ”păi, vedeți, dom’ profesor, dacă nu m-ați pus unde voiam?”. Așa, mai bine îi joc acolo unde se simt ei confortabil și atunci când nu dau randament pot să fiu eu cel care face reproșurile. Din punctul meu de vedere, inclusiv Bancu intră în această categorie. Adică eu îl văd mai util în centrul liniei de mijloc, pe poziție de inter, dar el spune că se simte mult mai confortabil în banda stângă.

    ”Am riscat mai mult decât ar fi făcut-o oricine altcineva”

    multescu2Am remarcat că faceți schimbările destul de târziu, față de majoritatea celorlalți tehnicieni. De ce?
    În primul rând, nu-mi place să fac schimbări de dragul schimbărilor. Prefer să aștept mai mult și să fiu sigur că fac ceea ce trebuie. Au fost cel puțin două exemple în acest campionat când jucători cărora le-am amânat ieșirea au contribuit la goluri: pe Bancu am decis să-l mai las câteva minute cu Chiajna și a pasat decisiv pentru Măzărache la 1-0, iar Măzărache a marcat cu Pandurii tot la fel, când mă pregăteam să-l scot. Mai e și lucrul că nu vreau să rămân fără schimbări pe final de meci.

    În ce măsură controlați partea de nutriție a jucătorilor, vă implicați și acolo?
    Mă mai implic și eu cu sfaturi, dar asta este în principal treaba doctorului și-a preparatorului fizic, Ion Colonel, care este o somitate în domeniul pregătirii fizice și suntem foarte norocoși să-l avem.

    Păreți reticent în a folosi tineri, limitându-vă mai mereu la un singur jucător under-21 în lot. Vi se pare riscant să mizați pe lipsa lor de experiență sau pur și simplu considerați că aveți jucători mai buni pe posturile respective?
    Nu sunt de acord, chiar cred că am riscat mai mult decât ar fi făcut-o oricine. Uitați-vă că l-am trimis pe teren pe Screciu la doar 16 ani în două meciuri cruciale, deplasările de la Steaua și Târgu Mureș.

    Ce părere aveți despre Screciu, apropo?
    Este un jucător cu niște calități incredibile, dacă o ține pe această linie îi prevăd un mare viitor. Mi-a plăcut mult cu Târgu Mureș, a făcut un joc inteligent, a acoperit bine spațiile și a apărut și la dublaj foarte bine.

    Manea, Vlădoiu?
    Și ei au intrat foarte bine când au avut ocazia, dar știi cum e: am și eu presiuni din toate părțile. Pe de o parte mi se cere să joc ofensiv, pe de alta să acumulez puncte, și pe a treia să promovez și tineri. Trebuie să ne găsim un echilibru ca să încercăm să le facem pe toate, dar cert e că juniorii nu pot intra în bloc, pentru că n-au forța necesară deocamdată.

    Gustavo și Rambe sunt două dintre dezamăgirile sezonului. Cum se comportă ei la antrenamente? Avem motive să sperăm că măcar unul dintre ei își va îmbunătăți jocul?
    Și eu am fost dezamăgit de ei. Gustavo a pierdut pregătirea fizică și încă are carențe pe această parte, dar poate recupera mult în pauza de iarnă.

    Pe de altă parte, Băluță are parte de cel mai bun sezon al lui la Știința. În ce măsură vi se datorează această creștere de formă a lui Alex?
    În primul rând i-am schimbat postul. L-am jucat mult în centru, inter, și această poziție îi convine mult. Amintiți-vă din ce poziție a dat pasa lui Vătăjelu la golul cu Steaua, era în inter stânga. E un jucător cu capacitate mare de efort, cu viziune și cu gleznă fină. Dacă lucrează la șutul de la distanță mai mult, va deveni un jucător complet și de bază.

    Ce obiective aveți pentru cantonamentul din iarnă, ce sperați să îmbunătățiți și cum plănuiți să faceți asta?
    În primul rând trebuie să tragem niște concluzii. Jucătorii mai au 6 etape în care să dea totul pe teren, pentru a arăta că merită să contăm pe ei și din primăvară. Dar, în orice caz, căutăm deja niște jucători care să ne acopere pe anumite posturi și cu siguranță vom face niște transferuri cât de curând.

    Aveți discuții avansate cu cineva?
    Deocamdată avem discuții avansate cu niște cluburi de afară cu care vom colabora. (nota redacției: este posibil să luăm împrumut câțiva jucători) Dar, desigur, suntem cu ochii în patru și după alte oportunități care pot apărea.

    În ce situații se află jucătorii aflați la final de contract?
    Li s-au făcut oferte și urmează să vedem dacă ne înțelegem în iarnă. În orice caz, le-am spus că dacă nu ajungem la un acord cu unul sau cu altul, nu îl vom trage pe linie moartă și intenționăm să-i folosim pe toți până la ultimul meci, așa mi se pare cel mai indicat și pentru club, și pentru jucător.

    Întrebări de la suporteri

    Sunteți pregătit să contracarați mârșăviile celor de la FCSB, care, spune el, contactează jucători ai echipelor adverse, în special pe cei impresariați de soția antrenorului Stelei, pentru a nu-și apăra corect șansele? (Marian Vasilescu)
    Jucătorii noștri sunt concentrați la obiectivul nostru, care este titlul de campioană. Sunt cu salariile la zi, sunt fericiți aici și nu văd de ce ar fi influențați de cineva, deci nu ne interesează alte tehnici sau alte șmecherii.

    Cum simțiți atmosfera din tribune, atât cea din teren, cât și cea din oraș? Cum este ea diferită față de alte echipe unde ați antrenat? (Dragoș Trifănescu)
    Oamenii sunt foarte calzi și foarte pasionați. Mie îmi amintește de perioada când am antrenat Timișoara și, poate, un pic de Ploiești. Aceiași oameni mari iubitori de fotbal și care trăiesc intens fiecare clipă alături de echipa preferată. Sigur, aici pasiunea parcă este și mai mare.

    Se vor face transferuri cu nume în această iarnă? (Andrei Stoica)
    E greu, pentru că acești juători deja consacrați vor salarii foarte mari. Și nu e neapărat că nu ni le-am permite, dar nu vrem nici să creăm dezechilibre în vestiar, deci nu trebuie să ne așteptăm la fotbaliști care pretind zeci de mii de euro pe lună. Dar, așa cum am mai spus-o, vom aduce jucători de calitate.

    Ce părere aveți despre Calancea? Sau ce părere are fiul dumneavoastră, mai degrabă. (Cătălin Dinu)
    Foarte bună, probabil e cel mai reușit transfer al nostru. A fost unul dintre cei mai solizi jucători ai noștri în acest sezon.

    L-ați urmărit pe Drăghici? Intenționați să-l aduceți la echipă din iarnă? Și, dacă da, pe ce post credeți că s-ar plia? (Dragoș Manolache)
    L-am avut în Austria în pregătire, îl știu bine pe băiat. L-am urmărit și la vreo două meciuri din acest sezon. Nu prea am avut ocazia, pentru că a fost și suspendat, iar acum din păcate s-a accidentat. (nota redacției – Drăghici are o fractură la un deget de la picior, probabil va lipsi tot restul sezonului de toamnă). Este o variantă bună pentru poziția de mijlocaș în spatele vârfului, are calitate, tehnică bună în regim de viteză, șut bun la poartă, forță de pătrundere. Cu Liberec, în Austria, a dat un gol superb. Probabil în iarnă îl vom lua iarăși în cantonament și vom decide după perioada de pregătire dacă îl păstrăm pentru primăvară, dar s-ar putea să fie încă prea crud.

    Puștiul de 15 ani care ar putea fi viitorul atacant de clasă al Craiovei (foto: Gruppo Maxima)
    Puștiul de 15 ani care ar putea fi viitorul atacant de clasă al Craiovei (foto: Gruppo Maxima)
    Foarte mulți suporteri ne întreabă dacă îl urmăriți pe vârful de la under-17 Markovici.
    Nu doar că îl urmărim, dar de trei săptămâni se antrenează cu echipa mare. Are doar 15 ani, dar, ca și la Screciu, care are 16, vârsta nu se simte atunci când intră pe teren. Sunt jucători foarte maturi și de mare viitor și da, e posibil să-l vedeți și pe Markovici la următoarele meciuri.

    Alți suporteri vă întreabă despre diverși fotbaliști pe care i-ar vrea la Craiova, așa că vă rugăm să le faceți pe plac și să le spuneți părerea despre respectivii jucători. Primul: Eric de la Gaz Metan.
    Noi acolo îl avem pe Băluță, pe Rocha, pe Gustavo, pe Drăghici, nu cred că are Eric loc la noi.

    Cherchez de la Chindia?
    Îl urmăresc de vreo 5 ani, e un jucător interesant. Dar mi se pare un jucător cam firav pentru ce ne trebuie nouă, la nivel de Liga I.

    Țucudean?
    Nu e rău, dar nu se potrivește cu filozofia noastră, pentru că noi vrem trei jucători foarte mobili în față. Pentru situații de criză, în care avem nevoie de un vârf masiv și bun în jocul aerian, îl avem deja pe Rambe.

    Petre de la UTA?
    Îl știm. Nu e încă ce trebuie. Inconstant, ratează mult, dispare din joc…

    Răduț?
    Răduț da, mi se pare mai interesant decât Eric. Într-adevăr, am un ochi pe el, mai ales că poate să joace și în bandă.

    Sânmărtean?
    E feblețea mea. Un jucător genial, care dacă e pregătit și motivat cum trebuie, poate să facă diferența în orice meci.

    Bunoza?
    Avem deja doi stoperi de acest gen, pe Kelic și Kay. Mi-aș dori un fundaș central mai iute.

    Un mesaj pentru suporteri?
    Să fie aceiași oameni calzi și cunoscători care să susțină echipa necondiționat.


    http://maximasport.ro/multescu-sunte...na-a-romaniei/

  16. #100
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    SPORT ELITELE UNIVERSITĂȚII AU TRECUT EXAMENUL
    U17 a cîștigat cu Academia Hagi, U19 scoase egal

    În campionatul național de juniori, Elitele U17 și U19 ale U Craiova au avut meciurile derbi cu echipele de la Academia Hagi. Partidele s-au desfășurat pe terenul sintetic de la Aeroport.
    Rezultatul mare l-a scos U17, elevii lui Daniel Mogoșanu, a căror echipă a fost întărită cu Vlad Screciu (foto, în albastru), cîștigînd cu 3-1 în fața rivalilor de la Hagi. Golurile noastre au fost marcate de Vali Mihăilă, Jovan Markovici și Adi Nichifor. Mogoșanu s-a bazat pe Bobonete- T.Șerban, Constantinescu, Sima, Vadasis- Nichifor, Screciu, Dobre, Mihăilă- Zbona, Markovici (au intrat, spre final, Nițuică, Stăiculescu și Cercel)

    La U19, am obținut un nou egal, dar, de această dată, în fața unui adversar de calibru. A fost 1-1, pentru băieții Craiovei marcînd fundașul stînga Cristian Andrei. Bogdan Budescu a mizat pe Vlad- Vlădoiu, Ion, Bogdan, Andrei- Băloi, Cojocaru- Geanimu, Birzan, Cîrlig- Rodeanu ( au mai jucat Ivan și Gunie).
    În urma acestor rezultate, echipa U17 a Universității a rămas în fruntea clasamentului, peste Dinamo și Viitorul Hagi, în timp ce la U19 sîntem pe locul 6.

    pustiul de 16 ani markovici inscrie etapa de etapa.
    am jucat o repriza in 10 oameni.echipele hagiste fiind ajutate, ca de obicei,de caraghiosii ce-si zic arbitri


    de remarcat insa ca la echipa U19 marea majoritate a jucatorilor valorosi nu pot fi utilizati,alcatuind universitatea craiova 2, prezenta in divizia c

  17. #101
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Liga Elitelor U17 – etapa 12
    Universitatea – Viitorul 3-1
    Au marcat: Mihăilă (42), Markovic (52), Nichifor (64)
    Universitatea: Bobonete – Șerban, Constantinescu, Sima, Vadasis – Dobre, Screciu – Mihăilă, Zbona (75 Nițuică), Nichifor (75 Stăiculescu) – Markovic (72 Cercel). Antrenor: Daniel Mogoșanu
    Clasament
    1 Universitatea Craiova 12 10 1 1 46-13 31
    2 Dinamo 1948 București 11 9 1 1 34-10 28
    3 FC Viitorul 12 8 3 1 33-11 27
    4 Regal București 12 7 3 2 33-16 24
    5 FC Voluntari 12 6 2 4 33-21 20
    6 Juventus București 12 5 4 3 18-21 19
    7 Centrul de Excelență Buzău 12 5 3 4 25-13 18
    8 Concordia Chiajna 12 5 2 5 16-15 17
    9 Petrosport Ploiești 12 5 2 5 24-28 17
    10 Academia Farul 11 2 6 3 16-18 12
    11 Sport Team București 12 1 3 8 9-29 6
    12 Chindia Târgoviște 12 2 0 10 11-36 6
    13 Poli Iași 12 1 3 8 11-40 6
    14 FC Brașov 12 0 1 11 7-45 1

  18. #102
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    stelistul chipciu provoaca o accidentare serioasa lui ivan.la comanda?
    sper sa se bucure de acelasi tratament licheaua...

  19. #103
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    claule sibian. mi-ai pus o intrebare acum catva timp.iti dau raspunsul.

    NAPOLI SI CRAIOVA

    Renasteri fotbalistice la Napoli si Craiova: asemănări incredibile

    De ce groparul Mititelu nu a fost implicat in renasterea Universitatii Craiova

    Renasterea Universitatii Craiova din 2013, dupa prabusirea SRL-ului FCU Craiova infiintat de Dinel Staicu in 2002, a fost atacata cu furie de catre Adrian Mititelu – ultimul patron al defunctei FCU Craiova – si apropiatii sai. Mititelu se credea proprietar pe vecie al brandului Craiovei, cu drept de viata si de moarte asupra legendei fotbalistice alb-albastre. Si asta desi nimeni, niciodata, nu a cedat acest brand finantat cu bani publici vreme de o jumatate de secol, catre familia booveanului. Mititelu preluase in 2005 un simplu SRL infiintat in 2002 de catre fostul militian si proprietar al muzeului comunismului, actualul puscarias Dinel Staicu. adaug eu.de fapt mititelu a preluat fostul extensiv,intitulat fc caracal.

    Pe locul acordat de Adunarea Generala a FRF, prin votul tuturor cluburilor de fotbal din Romania, Universitatea Craiova a fost refondata, cu participarea clubului sportiv Universitatea si al autoritatilor locale, totul fiind finantat de catre investitori privati. Mititeii din presa si din tribune au acuzat si inca acuza dur ingerinta FRF si primariei Craiova in renasterea legendei alb-albastre, intr-o formula care nu il includea pe groparul Adrian Mititelu. Lasam deoparte faptul ca Mititelu a fost invitat sa participle la acest proiect de catre Corneliu Stroe, managerul Craiovei Maxima si artizanul renasterii, alaturi de Pavel Badea; Marcel Popescu a asistat la acele discutii si a putut auzi cum Mititelu a refuzat orice renastere care nu il avea drept unic factor decizional. Dar cum era posibil ca renasterea Universitatii Craiova sa-l includa pe Mititelu drept factor decizional desi booveanul nu avea bani, nu detinea brandul Universitatii, stemele, imnul echipei si stadionul Ion Oblemenco ? In afara de o stema clonata – celebra stema cu leul gras -, intre timp anulata de catre justitie, si controlul unei parti a suporterilor, booveanul nu avea absolut nimic.

    Cine are dreptul sa refondeze un club de fotbal dupa ce vechea grupare a disparut ? Ar fi implicarea autoritatilor locale si a federatiei nationale ceva iesit din comun ? Rapunsul este “nu”. Un exemplu la indemina este renasterea clubului Napoli dupa faliment – renastere girata in 2004 de catre federatia italiana de fotbal si de catre consiliul local din Napoli.

    Cum a fost refondat noul Napoli, cu girul federatiei italiene si consiliului local

    Evident ca nu vom cauta adevarul in ceea ce priveste renasterea lui Napoli pe editie.ro, pe gsp, fanatik sau digisport. Aceste mijloace media sint prea ocupate sa reflecte pozitiile interlopilor din fotbal, in loc sa produca jurnalism de calitate (ne cerem scuze pentru mentionarea dejectiei boovene “editie.ro” intr-un context cu referinte jurnalistice). Detalii obiective despre refondarea clubului napoletan pot fi gasite pe CNN .

    cnn_napoli

    Nu traducem aici cuvint cu cuvint acest articol, doar prezentam ideile principale:

    “as a new Italian soccer regulation allows a city whose team has collapsed to retain a ‘franchise’ under a new company.” Daca un club de fotbal ar fi disparut din competitii, federatia italiana considera ca orasul unde fostul club a activat, ar avea dreptul de a refonda clubul pe o noua societate comerciala. Deci nu fostul proprietar al clubului disparut putea refonda gruparea care sa continue traditia fotbalistica, ci orasul/autoritatile locale puteau gira noua re-organizare.
    “Four companies have already been set up to compete for the franchise with the city council to decide on who gets the chance.”. Dupa disparitia vechiului club Napoli, patru companii si-au anuntat intentia de a refonda clubul napoletan; consiliul local Napoli avea puterea de decizie in a alege compania/investitorul care avea misunea de a duce mai departe traditia fotbalistica napoletana.
    “In such a scenario the new club would likely start in the third division, Serie C1.”. Noul Napoli era anuntat ca infiintat direct in liga 3, divizia C1 – si nu in ultima divizie italiana (divizia 9).
    Renasteri fotbalistice asemanatoare la Napoli si Craiova

    In concluzie, renasterile cluburilor Napoli si Universitatea Craiova au avut importante elemente comune :

    Federatiile nationale au decis ca orasele Napoli si Craiova au dreptul de a gira renasterile fotbalistice dupa ce vechile cluburi disparusera;
    Autoritatile locale din Craiova si Napoli au decis ce investitori privati vor avea onoarea de a duce mai departe traditiile fotbalistice ale celor doua orase; acei investitori privati nu aveau nimic de a face cu groparii/proprietarii care au distrus vechile cluburi; un investitor efemer nu poate fi proprietar pe un brand al comunitatii;
    Cele doua grupari refondate nu au fost inscrise in ultima divizie fotbalistica, atit la Napoli cit si la Craiova.


    Evident ca la Napoli vechea grupare era in faliment in momentul renasterii din 2004, iar fostul gropar Salvatore Naldi nu a urlat in presa ca noul Napoli girat de consiliul local si finantat de noul investitor Aurelio De Laurentiis era o “clona”, asa cum Mititelu si acolitii sai au procedat. La Craiova, in momentul renasterii Universitatii Craiova, fostul SRL al lui Mititelu nu mai activa in nici o competitie; booveanul disperat si-a aruncat in competitive SRL-ul pentru citeva luni, din dorinta de a distruge orice incercare de renastere curata a Craiovei fotbalistice. Va inchipuiti ce s-ar fi intimplat la Napoli daca Naldi si-ar fi facut un club de fotbal in paralel cu noul Napoli, girat de oras si aprobat de federatia italiana ?

    Intr-adevar, falimentul economic al FCU Craiova s-a pronuntat in 2014 – insa acel SRL era in faliment moral de citiva ani : fara imn, fara stadion, fara stemele adevarate al Craiovei, fara nici o legatura cu Universitatea din Craiova sau cu clubul sportiv de drept public, mutat pe la Severin, tirit prin campanii electorale ale PSD si dezafiliat pentru ca patronul il tepuise pe fostul antrenor Piturca si mutase litigiul in civil in loc sa se duca la TAS cum era normal. In faliment moral si fara sa activeze in competitii in momentul renasterii din 2013 – SRL-ul FCU Craiova era o structura muribunda. Renasterea Universitatii Craiova fara groparul Mititelu a fost o decizie corecta, asa cum Napoli a renascut fara cel care distrusese clubul napoletan, Salvatore Naldi.


    http://craiova-maxima.ro/blog/napoli-si-craiova/

  20. #104
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Mititeii în GSP, juveții de la Știința în Tutto Mercato


    În timp ce fostul ziar important de sport GSP publica un interviu cu fostul fotbalist Florin Costea în virtutea bunei relații cu fostul patron de clonă Mititelu, prestigioasa publicație Tutto Mercato îl aborda pe președintele Marcel Popescu pentru un material despre doi fotbaliști adevărați, pe care e cu ochii toată Italia: Andrei Ivan și Bogdan Vătăjelu.

    Respectul italienilor pentru Universitatea este clar încă din șapoul care prezintă interviul cu Marcel Popescu: ”am vorbit în exclusivitate cu Marcel Popescu, președintele PRESTIGIOSULUI club român”.

    Întrebat despre Vătăjelu, Marcel Popescu a spus: ”E un fundaș/mijlocaș stânga foarte rapid, un tip de jucător ideal pentru fotbalul modern. Foarte mobil, bun pasator, trage bine de la distanță, cu siguranță poate să facă pasul la alt nivel. În 2-3 ani îl văd la nivelul lui Cristian Chivu.”

    ”Cu toate astea, e mai tehnic”, au remarcat italienii, moment în care Marcel Popescu a spus că, într-adevăr, Vătă se apropie mai mult de Jordi Alba, ca stil.

    Ulterior, președintele Științei a fost întrebat despre Ivan, fotbalist de care jurnaliștii de la Tutto Mercato au spus că Bologna și Torino sunt interesate. ”A existat o ofertă concretă de la Steaua, dar nu poți vinde principala armă adversarului atunci când te afli în război. E firesc ca orice club mare să fie interesat de el, Andrei este un jucător care poate juca oriunde în linia de atac, foarte rapid, atacă bine poarta, dar în același timp are un excelent spirit de sacrificiu și știe să facă și faza defensivă. Ținând cont că are doar 19 ani, eu cred că în scurt timp va fi la cel mai înalt nivel, la un club important din Europa. Pe el l-aș compara cu Gareth Bale, deși e mai atacant decât galezul. Ca și Bale, când pleacă cu mingea la picior și cu fața la poartă poate fi distrugător.”

    Marcel Popescu a precizat că momentan nu există oferte concrete pentru cei doi, dar a mărturisit că impresarii mai multor cluburi din Serie A sunt cu ochii pe ei, iar aceștia vor fi și în tribunele de la Severin, duminică, pentru a urmări partida cu Astra.

  21. #105
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    In locul acestuia ( Ivan ), Gigi Mulțescu a pus ochii pe puștiul Marcovici de la juniori, care are 15 ani și 8 luni, însă tehnicianul a declarat că nu e lăsat să-l folosească împotriva campioanei României.

    "Nu-l pot folosi în campionat, pentru că acesta e organizat de Liga Profesionistă de Fotbal, iar la juniori, unde joacă el, competiția e organizată de FRF. (n.r. conform regulamentelor, jucătorul poate fi înregistrat până la ora jocului).


    http://www.gsp.ro/fotbal/liga-1/mult...pf-494467.html

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •