Page 4 of 20 FirstFirst ... 2345614 ... LastLast
Results 64 to 84 of 419

Thread: Universitatea Craiova-un nou inceput

  1. #64
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Pai am intervenit ca sa o moderez. Mai cernem ideile, mai lasam combatantii sa respire...

  2. #65
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    zat!
    vadim modereaza printre olteni.

  3. 28th September 2016, 21:00

  4. #66
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Asta cand e online. In rest, trebuie ca ceilalti moderatori sa aiba grija de bunul mers al forumului. Ia zi, s-au dat toate biletele la meci? Veniti cu Loganul sau inchiriati un Damas?

  5. #67
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    s-au dat toate 500 azi.in craiova.cica se ma suplimenteaza maine cu inca 300.
    sunt calici cu biletele fecesebistii.
    dar pentru ca ai dat o talpa pe lujerului spune-mi cate bilete s-au dat in bucuresti.

    mai cultiveaza-te si tu!
    se merge cu startoursul.adica cu mercedesul.

    http://www.csuc.ro/ro/StarTours-te-d...ational-Arena/

  6. #68
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Asta cu star tours e cam de cacao ... baietii se organizasera, oricum. Nu ca ar fi mare lucru.

  7. #69
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Nu am intrat in bomba aia de la Lujerului in viata mea. Nici nu puteati gasi un loc mai bun de traficat bilete ca spelunca aia

    Ma bucur sa aud ca asa multi olteni vin sa vada pe Steaua. Cred ca nici pentru U Craiova nu era asa mare interes

  8. #70
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Asta cu star tours e cam de cacao ... baietii se organizasera, oricum. Nu ca ar fi mare lucru.
    stiu.
    dar cica maine se lamuresc partile.
    dar am inteles ca prin star costa 25.asa 50.

  9. 28th September 2016, 21:15
    Reason
    mutat

  10. #71
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hingherul View Post
    Nu am intrat in bomba aia de la Lujerului in viata mea. Nici nu puteati gasi un loc mai bun de traficat bilete ca spelunca aia

    Ma bucur sa aud ca asa multi olteni vin sa vada pe Steaua. Cred ca nici pentru U Craiova nu era asa mare interes
    inexact.fumigene fecesebiste.

  11. #72
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Mah, da pe carcalete nu il mai baga nimeni in seama ? Atarna pe aci de vreo cateva zile. Aruncati-i si lui un posmag. Unul ****t.
    cica e trimisul vadimului pe pamant!

  12. #73
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Daca tot veniti in Bucuresti sa nu ratati micii de la Cocosatu, Casa Poporului si metroul!
    Sunt chestii pe care orice oltean e bine sa le vada cel putin o data in viata.
    Cu tramvaiul nu va sfatuiesc sa mergeti ca riscati sa va prindeti capul cand se inchid usile. Ca nu anunta ca la metrou

  13. #74
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by lordliv View Post
    cica e trimisul vadimului pe pamant!
    Nu, asta e Oxi si duce o viata de *****, dupa cum se vede.

  14. #75
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    daca citeai arhiva vedeai ca am si eu o casuta prin bucuresti.pe o straduta pe langa hotelul dorobanti .actualul corporatist sheraton
    asa ca lasa tatismele de mahala.

  15. #76
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Leul Oltean View Post
    Nu, asta e Oxi si duce o viata de *****, dupa cum se vede.
    12-b sau cum ziceai?

  16. #77
    obsedat textual Hingherul's Avatar
    Join Date
    Oct 2008
    Location
    Deasupra
    Posts
    55,441
    Reputatie
    0
    Bine, tu ai avut noroc in viata, te exclud. Dar nu esti singur aici. Mai e si ariciul si parea debusolat

  17. #78
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Asta-i Știința!

    Ca în toată istoria ei, Universitatea Craiova a avut în derby-ul cu Steaua foarte mulți fani alături și a fost prejudiciată de deciziile arbitrilor


    Steaua – Universitatea Craiova 2-1

    Au marcat: De Amorim 17, Boldrin 75 (pen) / Vătăjelu 41 Arena Națională, spectatori: 7.000 FC Steaua: Niță 7 – Tamaș 7, Moke 7, Toșca 7, Momcilovic 6 – Bourceanu 6 (55 Golubovic), Muniru 6 – Popa 7, Boldrin 6, De Amorim 7 – Tănase 5 (29 Man 4, 67 O. Popescu 6). Antrenor: Laurențiu Reghecampf. Universitatea: Calancea 6 – Briceag 6, Acka 6, Kelic 6, Vătăjelu 8 – Zlatinski 6 (89 Rambe) - Gustavo 6 (46 Bancu) 6, Băluță 7, Rocha 5, Ivan 5 – Măzărache 6 (82 Screciu). Antrenor: Gheorghe Mulțescu Arbitri: R. Petrescu 5 – A. Ghinguleac 3, M. Grigoriu 4.
    E duminică și Bucureștiul e mai calm ca trafic. Doar din „Militari” se conturează de pe la prânz o coloană parcă interminabilă de mașini. Sunt decorate cu steaguri, fulare alb-albastre și instinctul, nu GPS-ul, le indică destinația: Arena Națională. Peste 2.000 de olteni au invadat Capitala într-un week-end cald ca inimile lor. Știința n-a mai avut parte de prea multă vreme de un derby pentru primul loc, e scânteia de aprins vâlvătaia alb-albastră. Puști zburdalnici, pui de lei, în stadiul de inoculare a iubirii parcă dureros de frumoasă pentru Știința, agită steaguri cu blazoanele sub care au luptat generații de fotbaliști. Astfel de meciuri îi cresc în cel mai pur spirit, cel al Universității Craiova. Apoi vin cei de vârsta a doua, născuți în perioada Maxima, care credeau că au obosit să mai spere, hârșiți după atâtea dezamăgiri. Se întorc să-și poarte crucea până la capăt. E generația de sacrificiu, cea care a preluat din maternitate dragostea de Știința și și-a asumat datoria de a o transmite celor care vin din urmă, de a-i ține departe de flagelul stelismului, în două decenii de fiere, pe care au ales s-o savureze ca pe cea mai dulce miere. Îi urmează veteranii, cei care au prins vremurile de glorie, dar care nu cedează presiunii nostalgiei acelor timpuri și care până la moarte vor continua să creadă că ele vor reînvia. Atmosfera este reflectată ideal în versuri de fani: „Fiind copil nu păduri cutreieram, ci stadioane/De mână cu cei care peste ani te vor susține în bastoane/ Cei care au știut că-n lumea noastră ar fi pustiu/ Fără spiritul alb-albastru moștenit din tată-n fiu!” Toți poartă mândri fulare sau eșarfe la gât în timp ce iau cu asalt peluza stadionului, care pare neîncăpătoare pentru iubirea alb-albastră. Arena Națională devine Arena Craioveană, fiindcă nici la tribuna I nu domină steliștii sau fecesebiștii. Când echipele ies la încălzire răsună „Știința, Știința” de te cuprinde emoția și dacă ești neutru. „Jucați cu inima!” este îndemnul arborat în spatele lui Calancea. Pentru mulți, ce a urmat a fost un deja vu. Infanteria alb-albastră nu a rezistat luptei inegale, cei peste 2.000 de oșteni credincioși din tribune n-au fost de ajuns pentru a anihila complotul clanului Becali. Fiecare judecător din teren puse umărul la deznodământul strigătoar la cer. Unul nu văzu ofsaid la prima lovitură, altul catalogă drept henț atingerea involuntară a lui Acka, la care care nici prin curtea școlii nu îndrăzneam să cerem „careu”, iar al treilea vârî mișelește mingea pe var. Ironic, din peluza olteană răsună deja celebrul refren „Dă-le penalty domnule arbitru, ajut-o pe Steaua să câștige titlul!” Între cele două injustiții, Știința marcase prin căpitanul ei un gol căruia arbitrii nu i-au putut inventa cusur. Pe final, oltenii cer și ei, justificat, un penalty. Cu juma’ de gură, fiindcă în sinea lor știau că nu vor avea parte de el. Astfel se scurse un alt episod al rivalității dintr-un serial vechi de peste patru decenii. Pentru poporul alb-albastru n-a fost nicio surpriză, în fieful Stelei nu te aștepți să lupți cu aceleași arme. Ceaușescu, Păunescu sau Becali, un clan s-a găsit mereu dispus să protejeze „cea mai bună echipă din România”, apelativul folosit în exces de la stația de amplificare a arenei. Cândva, intervențiile n-au fost de-ajuns pentru a învinge cea mai iubită echipă din România, dar acum Știința încă nu e suficient de puternică să răzbească în orice condiții. Alb-albaștrii au venit spășiți în fața miilor de susținători, care-i aclamă însă ca pe niște eroi. Peste două săptămâni ne așteaptă o altă bătălie pe care am abordat-o cu handicap de-a lungul timpului. Fiecare dintre aceste lupte purtate inegal a contribuit la clădirea și întărirea spiritului Științei. Cu cât am fost mai prejudiciați, cu atât am fost mai mulți, mai îndârjiți, mai devotați. Peste 2.000 de olteni părăsesc triști, dar demni Arena Națională. Ultima imagine este cu portarul Niță arătând tabela și cu olteanul Băluță ținând mâna pe stema cu leul din dreptul inimii. „Forza Știința aleee” dă tonul olteanul și răspunsul vine din mii de piepturi: „Lumea se întreabă de ce pentru Tine am face oriceeee!” Niță înmărmurit spre ce se întâmplă în spatele porții apărate de el în repriza a doua. E greu pentru un stelist să priceapă se că legătura cu Știința nu ține cont de tabelă și tronează undeva mult mai sus decât înaltul Arenei Naționale.

    http://www.cvlpress.ro/04.10.2016/asta-i-stiinta/

  18. #79
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Scrisoare de ură
    Expeditor: un leu
    Destinatar: Haita-ntreagă
    “Un popor care nu își cunoaște istoria este ca un copil care nu își cunoaște părinții.”


    Am văzut nu demult la voi o coregrafie frumoasă inspirată din “Micul Prinț” a lui Antoine de Saint-Exupery . Deși acea cratimă în plus (problema ați rezolvat-o elegant, cu sârmă, nu?) mi-a slăbit convingerea, am considerat că pot începe cu fraza aceasta a lui Nicolae Iorga, fie și numai pentru a putea înțelege voi, cățeilor, de ce vă voi numi la final orfanii fotbalului românesc! Voi și frățiorii voștri de cruce din Ghencea! Am greșit, rectific : „frățiorii voștri de seceră și ciocan din Ghencea”!
    Înainte de a vă declara apartenența la haită până la moarte și chiar și dincolo de ea, ar trebui să vă gândiți un pic la naștere! Nu la nașterea voastră, ci a clubului pe care nu înțeleg de ce credeți că îl iubiți! Iar am greșit și iar rectific: ar trebui să vă gîndiți la nașterea CLUBURILOR voastre , pentru că geneza voastră începe astfel:
    “La început a fost Partidul. Și a zis Partidul : “Să fie Dinamo! ” Și au fost Dinamo A și Dinamo B!”
    Evident a rămas doar cea care a crescut mai frumos, așa fac câinii adevărați, nu toți puii se păstrează!
    Știai, mândrule dinamovist, că nașterea echipei tale a adus moarte? Moartea a două echipe ce au trebuit să dispară, Unirea Tricolor și Ciocanul București, echipe cu spirit, cu tradiție, cu istorie, cu suporteri!
    Când, între aniversarea incendierii peluzei celeilate fiice a comunismului și aniversarea furtului de steaguri de la nonagenari britanici la Euro, sărbătoriți voi un anumit număr de ani de la înființarea voastră, aprindeți și câte o lumânare pentru cele 2 echipe radiate în 1948?
    Să fiți mândri, câinilor!
    Voi ați câștigat “eternul derby” înainte de a se juca primul meci: Dinamo a ras 2 echipe pentru a-și face loc, Steaua numai una. Și amândouă echipele, “granzii fotbalului românesc”, sunt singurele echipe din lume ce nu au retrogradat dar nici nu au promovat vreodată. (“unicul derby” este o sintagmă ușor justificabilă din acest punct de vedere).
    Când lătrați voi atât de mândri numele echipei voastre, vă gândiți vreodată ce înseamnă?
    “DI-NA-MO DI-NA-MO DI-NA-MO DI-NA-MO DI-NA-MO”
    În dulcele grai rusesc cam asta ar fi semnificația celor 3 silabe ce unite formează numele atât de drag vouă:
    DI = Direcția
    NA = Nabliudați
    MO = Molodeji
    În graiul românesc al suporterilor Ciocanului, Unirii și ai lui Carmen București ce și-au plâns echipele în 1948, semnificația alăturării acronimelor înseamnă exact: “Direcția de supraveghere a tineretului”. Nu sună prea “harașo”, “niet”, jalnici câini?
    Acum, că știm cu toții că Dinamo este o alăturare de precurtări ale numelui unei instituții de filaj de tip communist, să ne conformăm :
    “Aleee oooooo
    Aleee oooooo
    Cătălin Hâldan înseamnă Direcția de supraveghere a tineretuluiiiiiii!”
    Nu prea sună bine, câine, nu?
    Nu prea se potrivește, nu?
    Așa este toată istoria voastră, ați potrivit voi unde nu vă convenea, cum ați putut mai bine: bătând cu 4-0 (atât cât trebuia) CFR-ul în 73, bătând cu 7-0 (în zadar, din fericire, Argeșul lui Dobrin în 74), pătându-i cariera lui Cămătaru, fabuloasă până în acel moment, doar pentru a lua fraudulos o gheată de aur (21 de goluri în ultimele 7 etape, serios, câine???) ce și-o doreau milițienii pentru a echilibra un pic balanța atât de înclinată către echipa lui Valentin Ceaușescu. Nu vă mai dor încă scandările de pe Giulești: „Cămătaru Rodion/ Nu e gheată e șoșon!”, „Toni Polster unde ești?/ Să vezi circul din Giulești?”, „Cămătaru, hai pe noi/ Să ne dai și golul 2!”?
    Eheee! Și atâtea ar mai fi de spus!
    Dar voi știți doar ceea ce vreți să știți, peluza voastră este „rebrenduită”, specializată în lansări de candidaturi, în aniversări de incendieri, cumva v-a devenit mai dragă amintirea „miracolului de la Liberec” decât amintirea unui Dumitrache, sunteți specializați în furtul de steaguri din portbagaje și în lauda cu capturi de la bătrâni, vă alintați spunând că singurii voștri rivali sunt steliștii și vă completați palmaresul meci de meci cu victorii memorabile acum, când peluza lor e goală!
    Vouă nu vă este rușine că atâția ani ați cumpărat fotbaliști ce la noi răgușeau pe garduri urlându-și ura pentru Dinamo și i-ați transformat în idoli?Voi nu v-ați săturat să vă închinați la olteni?
    Dacă veniți luni la meci, la ieșirea din Slatina, să vă uitați pe stânga. Este acolo stadionul unde Niculescu și Dănciulescu au învățat ABC-ul fotbalului, visând să îmbrace cândva tricoul Științei, ca orice oltean, urând echipa voastră, cu mulți ani înainte de a-i cumpăra voi și de a deveni idolii voștri!

    Mă gândeam să vă explic cât de mult vă urâm și am găsit o metodă: gândiți-vă cât de mult îi urâți voi pe steliști fără să aveți un motiv real exceptând rivalitatea spontană ce a început între departamentele comuniste în 1948. Acum înmulțiți ura aceasta cu numărul dinamoviștilor “apolitici” care au fost pe Arena Națională la ziua de naștere a premierului de atunci. Ceea ce s-a obținut este a mia parte din ura noastră pentru voi, câinilor!
    Am început cu un citat din Nicolae Iorga.
    Permiteți-mi voi, câinilor, veritabili orfani ai fotbalului românesc, să termin cu o parafrazare a lui Blaga :
    “Josnicia s-a născut la Dinamo( Direcția de supraveghere a tineretului) București! ”
    Hai, marș!

    frumoase ganduri...
    nobile ganduri ale suporterilor universitatii craiova.
    Last edited by lordliv; 15th October 2016 at 17:09.

  19. #80
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    http://craiova-maxima.ro/blog/fotbal...r-e-al-nostru/


    Prin urmare, ca să reușesști în fotbalul românesc trebuie să ai avizul celor ce conduc, fie ca e vorba de FRF, LPF sau CCA. Nu trebuie să ai valoare, trebuie să fii șmecher. trebuie să iți alături persoanele necesare, foști arbitri, membri ai sistemului, care trebuie să activeze undeva, impresari, etc. care să asigure pârghiile necesare: spre birouri sau spre media, sau chiar spre jucatori adverși. Nu trebuie să vină la tine, trebuie să se înmoaie în meciurile directe și să manânce pământul cu adversarele tale.
    E simplu! Așa se câștigă campionate ! Așa se face performanță în Romania ! Așa se ajunge cea mai bună echipă din România !

  20. #81
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Sensul nostru e Știința.


    De ce este FOARTE IMPORTANT să fim mâine (azi) la Severin, la meci


    Știți care e cel mai bun motiv? FOTBALUL! Universitatea joacă fotbal, iar asta ar trebui să fie suficient. Suntem o țară măcinată de sărăcie, de răutate, de disperare în multe situații, de ură în anumite cazuri. Se golesc stadioanele și se umplu ospiciile de nebuni, iar cele două nu sunt chiar lipsite de legătură, cum ați putea crede. La primele trei meciuri ale acestei etape, abia dacă s-au adunat, cu indulgență, 200 de spectatori în total, pe cele trei stadioane. În acest peisaj dezolant, cu tribune goale pe care doar noi, oltenii, le mai umplem din când în când, cu toții trebuie să ne amintim un lucru foarte important: că încă suntem liberi, iar fotbalul este una dintre cele mai glorioase expresii ale libertății.


    http://maximasport.ro/de-ce-este-foa...verin-la-meci/

  21. #82
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    dextere,cum mai poti sa-l inghiti pe scarbosenia de mititel cand prolifereaza jigniri si minciuni la adresa craiovei maxima?!
    cica scrie o carte despre blaturile craiovei maxima
    brutarul se pregateste sa intre la brutarie.asa ca face rost de zile libere.

  22. #83
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    Cu mii de suporteri alături, Știința va fi mereu biruitoare!

    Peste 10.000 de inimi alb-albastre bat la unison pentru cele două culori sfinte ale Olteniei. Din Bănie, din Slatina, Filiași, Balș, Calafat, Caracal, Târgu Jiu ori localnici din Severin au luat cu asalt stadionul Municipal pentru a-l transforma într-un templu închinat religiei Universitatea Craiova.




    http://www.csuc.ro/ro/Cu-mii-de-supo...eu-biruitoare/

  23. #84
    Banned
    Join Date
    Jul 2006
    Posts
    11,963
    Reputatie
    0
    batranii la mare cautare.
    daca steaua il ia pe teixeira,noi il luam pe sanmartean.amandoi nascuti in 1980...
    la transferul lui alibec,noi raspundem cu tucudean
    renuntam la varful argentinian de la boca?

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •