Page 5 of 7 FirstFirst ... 34567 LastLast
Results 85 to 105 of 130

Thread: Suporterii pun la cale renasterea Otelului

  1. #85
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cip tm View Post
    eu deocamdata atat am in portofel,bani rezerva pt eventuale situatii de urgenta...ma bate gandul sa devin actionar majoritar si sa ma pis pe toti hotii astia in fata.la papadie acolo...
    bai,de 2000 euro ca nu treceti,ca nu vreau sa intru si-n banii de dulciuri ....
    2000 de euro?
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  2. #86
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by megastar View Post
    Pentru Liga a IV-a? Da, o suma de asta nu cred ca strangem din prima.
    Pai fa un calcul simplu, cheltuieli anuale

    cat te costa salariile jucatorilor?
    minim ($15,000 x 22) = $330,000

    cat te costa salariile antrenorilor (+medic, altii oficiali) ?
    minim ($20,000 x 5) = $100,000

    cat te costa alte salarii (contabil, paznic de noapte, etc.)?
    minim ($10,000 x 10) = $100,000

    cat te costa echipamentele (inlcuziv tricouri, mingi, sala de forta, etc.)
    asa din burta $7,000 per jucator = $154,000

    Cat te costa deplasarile (chirie autocar, bilete de tren, hotel cazare, etc)
    17 etape x 30 persoane x $100 = $210,000

    Cat te costa chiria la stadionul propriu?
    17 etape x minim $2,000 = $34,000

    Cat te costa taxele federale (inscriere, contributii, arbitrii de meci, contract ambulanta, etc)
    habar n-am in medie sa zicem $500 de meci = $17,000

    GRAND TOTAL: $945,000.00 pe an

    Astea-ti sunt costurile operationale, pune deoparte suma respectiva pe doi ani in avans, daca vrei sa fii un club serios si tintesti performanta, adica sa ai o rezerva ca poti functiona doi ani, si acolo esti, in jur de doua milioane de parai. Asta socotind ca dai un salariu de $1,200 pe luna in medie fiecarui jucator, impozabil, astfel incat jucatorul se duce acsa cu $800 de para la sfarsitul lunii. Minimum rezonabil, zic eu.
    Asta socotind ca toti juctorii semneaza gratis cu tine, si nu-i cumperi de niciunde, nu ai alte cheltuieli aditionale.
    Desigur ca nu trebuie sa ai toti banii cash, poti sa primesti echipamentele sportive ca sponsorizare, ca donatie, etc. Poti sa platesti etapa de etapa chiria din alte sponsorizari primite, nu trebe sa ai cash la inceputul campionatului toti banii de chirie, dar trebuie sa ai assets, contracte ferme ca nu ramai in minus, ca aia insemna alt faliment.
    Pentru deplasari poti sa iei tu cu masina ta, cu galeria jucatorii, fara autocar de club, dupa meci inapoi in masina si acasa, fara sa mai platesti alti bani pe cazare / recuperare.

    Deci, zic ca estimarea de $2,000,000 (cash+assets) este fair ca sa ai incredere ca clubul poate demara in liniste. Altfel, un alt faliment.

    Ajusteaza tu sumele cu realitatea galateana, eu am estimat 'din burta'.

    Vezi ca nu am luat in calcul cheltuielile 'de protocol' , micile "atentii" etc.
    Last edited by TheIceMan; 11th May 2016 at 01:34.
    beleafer

  3. #87
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    cred ca am evaluat prea mult la chirie stadion si deplasari.
    Cate echipe sunt in liga a patra? 11? 12? majoritatea in 100 km distanta, nu? Deci acolo la deplasari scazi foarte mult din evaluare probabil pana la $10,000 pr tot sezonul, chiria iara doar la 10 meciuri 'acasa' numai socotita. Daca aveti numai 15 jucatori in loc de 22 cum am gandit, alta $100,000 salvata, deci pentru 2 ani scad eveluarea cu juma' de milion.
    Tot iti trebuie sa te bazezi pe $1.5M (cash + assets) pentru un start solid, din care in jur de probabil $500 - $700,000 cash.
    Cat ati strans pana acum? vro $1,500... good luck!
    Last edited by TheIceMan; 11th May 2016 at 07:20.
    beleafer

  4. #88
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    In loc sa rescrii fratii karamazov, mai bine trimiteai la concret un 10 oiro fratilor nostri galateni.

  5. #89
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    cred ca am evaluat prea mult la chirie stadion si deplasari.
    Cate echipe sunt in liga a patra? 11? 12? majoritatea in 100 km distanta, nu? Deci acolo la deplasari scazi foarte mult din evaluare probabil pana la $10,000 pr tot sezonul, chiria iara doar la 10 meciuri 'acasa' numai socotita. Daca aveti numai 15 jucatori in loc de 22 cum am gandit, alta $100,000 salvata, deci pentru 2 ani scad eveluarea cu juma' de milion.
    Tot iti trebuie sa te bazezi pe $1.5M (cash + assets) pentru un start solid, din care in jur de probabil $500 - $700,000 cash.
    Cat ati strans pana acum? vro $1,500... good luck!

    Din calculele facute de noi, ne trebuie cam un miliard de lei vechi. Din experienta echipelor de liga a IV-a de la noi, poti supravietui cu 400 - 500 de milioane de lei vechi, iar cei care se bat la promovare au 1.8 miliarde de lei vechi buget.
    Dar e clar ca tindem spre mai mult, deci vom aduna cat se poate. Semnalele sunt pozitive, vom vedea daca reusim sa ne adunam 500 de oameni care sa dea cate 2 milioane.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  6. #90
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by megastar View Post
    Pentru Liga a IV-a? Da, o suma de asta nu cred ca strangem din prima.
    V-ati pierdut dexteritatea sau toate portofelele luate sunt goale?

  7. #91
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Cat insista tim cu glumele lui rasuflate, repetandu-le ca o placa stricata si pe care nu mai da nimeni 2 bani s-o repare.
    Cat despre hoti, ar trebui sa ai ochiul foarte bine format, din moment ce ultimele echipe ale Timisoarei s-au facut pe bani furati, deci la voi ograda colcaie.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  8. #92
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Satana , tu esti socios din ala sholdovean?

  9. #93
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Tu trollezi sau chiar asa esti?
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  10. #94
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    Decat sa raspunzi la o intrebare cu o intrebare mai bine ai recunoaste ca esti scartzar si nu ai dat niciun pesos pentru marele proiect! Asa-i?

  11. #95
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    V-ati pierdut dexteritatea sau toate portofelele luate sunt goale?
    Ai imbatranit tim de tot. Daca pana si cip face glume mai bune ca tine...
    Eu as incepe sa imi pun probleme.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  12. #96
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    eu vorbeam serios!

  13. 11th May 2016, 15:26
    Reason
    ........

  14. #97
    Moderator Doctor_Satan's Avatar
    Join Date
    Apr 2004
    Location
    Targu Mures
    Posts
    8,339
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by timache View Post
    Decat sa raspunzi la o intrebare cu o intrebare mai bine ai recunoaste ca esti scartzar si nu ai dat niciun pesos pentru marele proiect! Asa-i?
    Te pomenesti ca m-am molipsit de la tine.
    Bine, mai am pana acolo incat sa schimb subiectul de fiecare data cand nu-mi convine incotro merge discutia sau sa nu mai recunosc nimic din ce am zis/scris cu 5 minute in urma.

    Quote Originally Posted by megastar View Post
    Ai imbatranit tim de tot. Daca pana si cip face glume mai bune ca tine...
    Eu as incepe sa imi pun probleme.
    Asta din cauza ca cip mai schimba gluma o data la 5 ani, in timp ce el nici macar proteza dentara nu si-o spala atat de des.
    Iancu si FC Timisoara, prima grupare mafiota care a primit o mica pedeapsa. FRF-DNA 1-0.
    OTELUL GALATI SUPERCAMPIOANA 2010-2011!!!
    Aici este criza economica a Romaniei: http://www.porcisme.ro/

  15. #98
    sport legend
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    34,171
    Reputatie
    0
    insist; ai dat si tu un leu amarat pentru amaratii aia?

    Da sau Nu?

  16. #99
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by megastar View Post
    Din calculele facute de noi, ne trebuie cam un miliard de lei vechi. Din experienta echipelor de liga a IV-a de la noi, poti supravietui cu 400 - 500 de milioane de lei vechi, iar cei care se bat la promovare au 1.8 miliarde de lei vechi buget.
    Dar e clar ca tindem spre mai mult, deci vom aduna cat se poate. Semnalele sunt pozitive, vom vedea daca reusim sa ne adunam 500 de oameni care sa dea cate 2 milioane.
    who the fuck cares about 'lei vechi'???? fa si tu o conversie in $$ ca sa inteleaga toata lumea

    Quote Originally Posted by Capitanu.Burcea View Post
    In loc sa rescrii fratii karamazov, mai bine trimiteai la concret un 10 oiro fratilor nostri galateni.
    pe factura?
    Last edited by TheIceMan; 11th May 2016 at 19:12.
    beleafer

  17. #100
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by TheIceMan View Post
    who the fuck cares about 'lei vechi'???
    galatenii,nu se vede?

    parca-i vad cum se lauda la crasma,la papadie cu hotiile...tu cat ai furat azi,ca eu doua kile de bancnote...mi-am luat un pachet de ciunga si o cutie cu chibrituri de banii aia,mai da-i dreq de fraieri...hai mai bine sa ascultam Albatros
    Last edited by cip tm; 11th May 2016 at 19:54.
    granita la Orsova!

  18. #101
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by timache View Post
    insist; ai dat si tu un leu amarat pentru amaratii aia?

    Da sau Nu?
    Una din chestiile pe care nu le stii e ca teoretic nimeni nu ar fi trebuit sa dea bani deocamdata. Ca Asociatie Sportiva trebuie mai intai sa treci prin niste etape casa ai cont bancar. S-au parcurs niste etape, se vor mai parcurge si altele. Ca in cazul Doctorului sunt sute de suporteri care ne preseaza sa dam drumul naibii la cont ca sa poata trimite banii.
    Cum sa trimita lumea din afara orasului bani, ii trimite prin soferii care tranziteaza tara? Din fericire exista bani destui pentru demararea actiunii, sunt chiar surprinsi cata lume ne abordeaza. Numai ca vrem ca totul sa fie curat, transparent si legal. Asa ca deocamdata nu avem cum sa primim banii din afara orasului.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  19. #102
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    voi cam cat va propuneti sa dati salariu jucatorilor?
    beleafer

  20. #103
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    La inceput toti tragem pentru culori.

  21. #104
    Man with broom TheIceMan's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Posts
    16,891
    Reputatie
    1
    adica sa joace pe gratis?
    beleafer

  22. #105
    Galatean mandru megastar's Avatar
    Join Date
    Oct 2006
    Location
    Orasul cu parfum de tei
    Posts
    2,967
    Reputatie
    1
    In principiu da. Ne gandim totusi sa ii recompensam la victorii sau egaluri. Echipele de pe primul loc dau in jur de 200 de lei prima de victorie.
    Facem ce facem si iar suntem deasupra tuturor. Dunarea Galati campioana la hochei.

  23. 12th May 2016, 08:42

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •