Results 1 to 19 of 19

Thread: Noul Stadion Francisc Neumann din Arad

  1. #1
    incepator devizah's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Reputatie
    1

    Noul Stadion Francisc Neumann din Arad

    Ca sa nu mai postez in thread-ul oltenilor am deschis acest nou thread cu stadionul care s-ar putea sa devina cel mai cochet din tara.
    Invit pe toti cei care au noutati sau poze cu stadiul lucrarilor sa posteze aici.
    Pana una alta un prim filmulet cu proiectul bijuterie de stadionas.
    Un minus totusi la capacitate... Aradul este un oras destul de mare... La asa o po****tie mergea un stadion de macar 25000.

    http://www.opiniatimisoarei.ro/wp-co...A-arad-nou.mp4

  2. #2
    incepator devizah's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Santier aprilie 2016

    https://youtu.be/v6_FTNjHo5E

  3. #3
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Singura problema aici, de cand e proiectul facut stadionul am impresia ca trebuia sa fie gata. Dar in toate pozele si filmarile se vad maxim 5 muncitori la stadion si cred ca fac grinzile manual cu betoniera si roaba. Daca era putin interes un stadion ca asta trebuia sa fie gata in maxim 3 luni. Asta daca se lucra cum se lucreaza la cel de la Craiova acum

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by devizah View Post
    Ca sa nu mai postez in thread-ul oltenilor am deschis acest nou thread cu stadionul care s-ar putea sa devina cel mai cochet din tara.
    Exceptionala ideea de a nu mai posta pe threadul oltenilor.
    Quote Originally Posted by vrabie23 View Post
    Singura problema aici, de cand e proiectul facut stadionul am impresia ca trebuia sa fie gata.
    Eu sunt 99% convins ca, oricare user de pe forum s-ar fi autointitulat Project Manager la UTA Arena si si-ar fi ales 4 meseriasi de constructii civile (adica sa fie 5 in total), pana acum toata lucrarea era gata (structura, inchideri, instalatii, dotari, utilitati etc), chit ca faceau totul la mana.

  5. #5
    retired Cneazul's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    in the middle of nowhere
    Posts
    8,584
    Reputatie
    1
    Tot respectul pentru UTA, dar n-ai ce sa faci cu 25.000 in Arad. Si Cluj-Arena are 30.000 de locuri si e plin doar cand vin oile.
    Degeaba ai stadion mare daca e gol pe jumatate. Mai bine unul cochet, de vreo 15.000 de oameni, care sa ti se umple si sa puna presiune pe adversar.
    Am fost in Arad acum o luna, cand a fost Cupa Davis. Am trecut si pe la stadion, au demolat vechea arena si au lasat doar nocturna. Sunt curios cum o sa arate stadionul nou cu stalpii aia vechi de nocturna
    [B][SIZE="3"]The moment we stop fighting for each other, that’s the moment we lose our humanity.[/SIZE][/B]
    sent from Pentium 286

  6. #6
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    Banuiesc ca-i vopsesc si o sa arate bine si stalpii Iti dai seama ce ar insemna sa-i schimbe in ritmul la care se lucreaza, inca 2 ani de lucrari

    Legat de capacitate, eu as face stadioane de 10.000 de locuri, pana invata romanii sa-si faca abonament ca nu au loc pe stadion. Si dupa ce ai 8-9 sau chiar 10.000 de abonati, cum au echipele din anglia... extinzi capcitatea cu inca 5.000...

  7. #7
    incepator devizah's Avatar
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    9
    Reputatie
    1
    Cateva poze noi:

  8. #8
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Hmmm, cochet? poate (eu zic ca nu), dar in ce ritm se construieste in niciun caz nu apucati sa fie cel mai cochet din tara

    Care este bugetul?

  9. #9
    incepator
    Join Date
    Apr 2010
    Posts
    34
    Reputatie
    1
    https://www.youtube.com/watch?v=rDZV-GS-uyM

    Ok, pare ca s-a lucrat sub pamant pana acum si daca e asa acum ar trebui sa mearga sprit totusi nu inteleg cum lucrarile sunt in stadiu avansat si stadionul o sa fie dat in folosinta in toamna anului viitor ? sau a gresit tipa si o sa fie dat in folosinta in toamna acestui an

  10. #10
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Stie careva. A ramas valabil?
    ARAD. Termen de execuție, 36 luni și un buget de 32 733 275,15 lei (TVA inclus), pentru un stadion la standarde UEFA. Noua arenă va avea 12.584 locuri, un mini-hotel, o parcare de 300 locuri pentru autoturisme și 20 pentru autocare, un muzeu al fotbalului arădean, dar și alte anexe.
    http://www.aradon.ro/incep-lucrarile...ul-uta/1396942

    Tare curios sunt sa vad ce iese de 7.5 mil de euro.

  11. #11
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Cu banii astia aduci 6-7 de Marica, jucatori de Sampion Lig. Succesul e garantat, autofinantare prin performanta, in 2-3 ani iti faci stadion de 200 milioane cu 700 (cum a facut Oprescu la capitala)

  12. #12
    senior
    Join Date
    Jun 2010
    Posts
    151
    Reputatie
    1
    Se lucrează îngrozitor de încet!

  13. #13
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    Subtirel...

    Cica 16 august.
    Attached Images Attached Images

  14. #14
    iwanttobelieve Freek's Avatar
    Join Date
    Sep 2008
    Location
    Bukresh
    Posts
    9,400
    Reputatie
    1
    21 noiembrie?

    Sursa: http://www.aradon.ro/
    Attached Images Attached Images
    • File Type: jpg 1.JPG (125.7 KB, 48 views)
    • File Type: jpg 2.JPG (125.8 KB, 43 views)
    • File Type: jpg 3.JPG (165.5 KB, 36 views)

  15. #15
    incepator
    Join Date
    Jan 2017
    Posts
    7
    Reputatie
    1
    Foarte fain!

  16. #16
    sport legend
    Join Date
    Apr 2013
    Posts
    9,173
    Reputatie
    1
    ce anume ?

  17. #17
    Modelator RunRun1730's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Location
    Earth
    Posts
    2,006
    Reputatie
    1
    Un articol din data de 3 iunie despre stadionul UTA: digisport
    Dacia Unirea Brăila - Alb-Albastru

  18. #18
    NUMAI U! boshcUtza's Avatar
    Join Date
    Feb 2006
    Location
    cluj si pe unde joaca "U"
    Posts
    1,041
    Reputatie
    1
    [B][FONT="Comic Sans MS"][SIZE="3"]<<In aparenta "U" Cluj este un club sportiv ca toate celelalte. Dar este ca un vin stravechi, baut cu inghitituri mici de toata studentimea din cetatea Clujului. Este un foc intretinut cu lemn de cedru stropit cu roua si cu toate esentele mirositoare din gradinile Napocai.>>[/SIZE][/FONT][/B]

  19. #19
    incepator
    Join Date
    Oct 2018
    Posts
    5
    Reputatie
    1
    https://www.europafm.ro/arad-noul-st...700-de-locuri/ 12.700 de locuri nu este chiar asa de rau.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •