Page 1 of 2 12 LastLast
Results 1 to 21 of 32

Thread: Maria Sharapova, prinsă dopata!!!

  1. #1
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1

    Maria Sharapova, prinsă dopata!!!

    Jucatoarea Maria Sharapova a anuntat luni seara, intr-o conferinta de presa de la ora 22:00 a Romaniei, ca a fost gasita dopata, primind in acest sens o instiintare de la Federatia Internationala de Tenis (ITF). Ea folosea de 10 ani o substanta care are ca efect imbunatatirea capacitatii de efort, sustinand insa ca avea motive medicale si nu a dorit sa triseze.

    - See more at: http://www.onlinesport.ro/tenis/mari....611cv2UZ.dpuf
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  2. #2
    Rossonero YoNuTzz's Avatar
    Join Date
    Aug 2006
    Location
    N/A
    Posts
    23,834
    Reputatie
    0
    bye bye sharapova !
    AC Milan - 7 Uefa Champions Leagues ; 5 Uefa Super Cups ; 2 Uefa Cup Winners' Cups ; 3 Intercontinental Cups ; 1 Fifa Club World Cup

  3. #3
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    ceea ce am banuit de prin 2014 ...se pare ca s-a adeverit!!!

    sa vedem care va fi si sentinta....

    sustinatoare de efort...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  4. #4
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Era un medicament permis pana la sfarsitul anului trecut. Acum se exagereaza. Schimbam regulamentul in fiecare luna si astfel producem dopati pe linie ...
    Nu merita sa fie sanctionata fata.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  5. #5
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    comunicatul ITF

    : "Pe 26 ianurie, domnișoara Maria Șarapova a oferit o probă pentru testul anti-doping, ca urmare a participării sale la Australian Open. Proba a fost analizată în cadrul unui laborator acreditat de Agenția Mondială Anti-Doping (WADA) și a returnat un rezultat pozitiv pentru Meldonium, substanță interzisă conform codului WADA și, implicit, și conform programului anti-doping al tenisului (TADP). Maria Șarapova a fost pusă sub acuzare, pe 2 martie, pentru violarea prevederilor anti-doping. Maria Șarapova a acceptat rezultatele probei colectate pe 26 ianuarie. Întrucât Meldonium este catalogată drept 'o substanță nespecifică', în conformitate cu normele WADA (și, prin urmare, TADP), privind lista substanțelor interzise și a metodelor interzise, Maria Șarapova va fi suspendată provizoriu, începând cu 12 martie, până la determinarea cauzei".
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  6. #6
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    nici eu nu as vrea o suspendare pe baza faptului ca substanta a fost introdusa doar de anul asta..
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  7. #7
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Gata, vi s-a daramat idolul de pe piedestal? Stiu, Putin e de vina!
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  8. #8
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Hopshio View Post
    nici eu nu as vrea o suspendare pe baza faptului ca substanta a fost introdusa doar de anul asta..
    Iti reamintesc ca fetei noastre i-a fost luata medalia de la Sidney pt. un banal Nurofen...Eu te cred ca nu ai vrea, dar cine are obligatia sa se puna la punct in permanenta cu regulamentele, nu jucatorul si antrenorul? E in meseria asta de ani de zile, nu poate sa zica ca n-a stiut...
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  9. #9
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Agenția anti-doping din Rusia a trimis o informare încă din septembrie 2015 pentru a-i anunța pe sportivi că Meldonium va trece pe lista substanțelor interzise; Asadar Masha minte cu nerusinare ca nu stia! Imposibil sa nu i se fi spus de catre federatie, ca si tuturor jucatoarelor, printr-o circulara! Ca si cand WADA ar lua decizii de pe o zi pe alta cu substantele interzise, fara sa anunte jucatorii, doar pt. a-i prinde la colt a doua zi!

    Vorba cuiva de pe hotnews, Cine stie ce-o fi luat si in mega pauza aia din finala de la RG cand zice ca si-a schimbat rochita un sfert de ora si dupa aia a revenit ca zmeul in meci? Vezi, de-aia e rau sa calci pe bec, lumea incepe sa-ti puna in carca si lucruri pe care poate nu le-ai facut.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  10. #10
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Aia de la anti-doping cica i-au trimis o scrisoare prin decembrie si au informat-o ca acea substanta va intra pe lista interzisa.
    Ea a zis ca nu stia nimic, probabil cei din staff care se ocupa cu asa ceva nu au informat-o.
    Totusi mi-e greu sa cred ca daca ea personal stia lucrul ala, continua sa ia acel medicament. Pai in acest moment ea are enorm de mult de suferit, imaginea ei va fi afectata, nu mai vorbesc de contractele ei, cica deja Nike i-a suspendat contractul.

  11. #11
    Moderator ducus's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Eforie Sud
    Posts
    6,619
    Reputatie
    0
    Asa am zis si eu, sa zicem ca ea nu stia, dar nimeni din staff-ul ei (doctorul mai ales) n-o informase? Care era primul interesat ca ea sa nu fie descalificata/suspendata! Haide, ca doar nu e de-aia venita din luna, sa zici ca ieri a aterizat in tenis si nu stie cu ce se mananca! Daca ar fi fost vorba de una de 17 ani ziceam! Si de aia nici nu se facea atata scandal, cu conferinta de presa ca la regine samd, cel mult auzeai rapid la stiri...
    Crezi ca marea Serena nu se dopeaza? Toate se dau lovite, accidentate, si in timpul asta baga-n ele ca la balamuc, ca nu le mai controleaza nimeni -cat a stat atunci pe tusa, aproape 1 an, cand o depasise Wozniacki? Toata lumea recunoaste ca e un buldozer, o masina de ucis, dar nimeni nu se intreaba de unde...
    Sunt interese de miliarde in sportul alb, ca in ciclism, ca mananca multi pe langa tine, firmele care te sponsorizeaza, staff-ul, federatia, etc.
    Da pe goarna si iesi pe plus folosind codul Z2G79TTW

  12. #12
    sport legend Taquito's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Ploiesti
    Posts
    1,920
    Reputatie
    1
    eu astept o explicatie de la agentia lu' peste de ce o substanta interzisa 10 ani deodata e trecuta pe lista neagra, cum procedeaza ei, e un joc de-a soarecele si pisica intre agentie si jucatori, adica jucatorii apeleaza la substante noi care nu sunt pe lista neagra, agentia ii vânează si trece substanta pe lista neagra... asa merge treaba ?

  13. #13
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaparis View Post
    Era un medicament permis pana la sfarsitul anului trecut. Acum se exagereaza. Schimbam regulamentul in fiecare luna si astfel producem dopati pe linie ...
    Nu merita sa fie sanctionata fata.
    Nici Sumudica nu merita! Se va astepta sfarsitul lunii si i se va da suspendare tot anu!

    Quote Originally Posted by El Pistolero View Post
    cica deja Nike i-a suspendat contractul.
    Niste nesimtiti. Trebuiau sa faca o noua reclama cu motto-ul "Nike - gets you to the next Milen(od)ium!"
    Last edited by Johnny D; 8th March 2016 at 14:37.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  14. #14
    Moderator Xaviesta's Avatar
    Join Date
    Jan 2008
    Posts
    14,289
    Reputatie
    0
    situatia ei e asemanatoare cu a Realului cand au fost eliminati din cupa. pana mea, e Sharapova, nu una de pe locul 500. ai ditamai staff-ul si nu se ocupa nimeni de tine serios cand iei prostia aia de 10 ani? hai ba lasa-ma.

  15. #15
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Dopaj la scara mare cu Meldonium in sportul din Rusia. Toti sportivii depistati sufera de inima?
    - See more at: http://www.onlinesport.ro/alte-sport....ikHFieZk.dpuf
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  16. #16
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Cum ziceam, daca se asteapta finalul lunii si-i da 6 luni suspendare, e cam tot una cum i-ar da tot anul ca nu mai prinde nici USO.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  17. #17
    number one El Pistolero's Avatar
    Join Date
    May 2008
    Location
    Romania
    Posts
    27,242
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Taquito View Post
    eu astept o explicatie de la agentia lu' peste de ce o substanta interzisa 10 ani deodata e trecuta pe lista neagra, cum procedeaza ei, e un joc de-a soarecele si pisica intre agentie si jucatori, adica jucatorii apeleaza la substante noi care nu sunt pe lista neagra, agentia ii vânează si trece substanta pe lista neagra... asa merge treaba ?
    Pai logic ca asa e. Acum probabil si-au dat seama ca acel medicament ajuta la imbunatatirea performantelor sportive, si l-au bagat pe lista neagra.

  18. #18
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    Oricum apararea cam banala...chestia ca il lua pentru o suferinta cardiaca sau pentru diabet...nu poti face sport de performanta daca ai aritmie.....plus ca durata maxima de folosire la acest medicament ar fi de 6 saptamani si se poate repeta dupa o pauza de 3 luni...si ea il lua de 10 ani ??? ceva nu prea se leaga
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  19. #19
    sport legend Hopshio's Avatar
    Join Date
    Jan 2006
    Location
    Oradea, Sheffield
    Posts
    13,436
    Reputatie
    1
    adica si daca in cei 10 ani l-a luat pentru alte motive..nu de sanatate..sa ii imbunatateasca performantele sportive..care ar fi problema din moment ce nu a fost interzis? pentru anul asta da..aici e problema..nu inteleg de ce se leaga lumea de cei 10 ani din moment ce medicamentul nu a fost interzis
    [COLOR="Blue"]Diapers and politicians should be changed often.Both for the same reason.[/COLOR]

  20. #20
    Jack the Ripper Lordul's Avatar
    Join Date
    Jan 2007
    Location
    Iasi/Piatra Neamt
    Posts
    31,273
    Reputatie
    0
    A fost avertizata de 5 ori despre aceasta substanta ...sa intelegem ca a ignorat toate aceste avertismente ...? si totusi din moment ce iti permiti o echipa competenta de doctori aceasta sa nu isi dea seama de o asemenea eroare...

    despre cei 10 ani nu stiu de ce se leaga lumea...dar cele 4 victorii consecutive in 3 set-uri la Rolland Garros in 2014 devin relativ dubioase...plus ca au circulat niste zvonuri prin Franta ca dupa finala ar fi refuzat controlul anti-doping....repet doar zvonuri ....dar cine stie ...? fara fum nu iese foc....

    sa vedem care va fi decizia dar precedentele situatii de doping nu-i dau prea multa speranta Mariei...chiar si cu cei mai buni avocati ..va fi greu...

    personal mi-ar parea rau sa nu mai poata juca sau sa piarda totul...dar nici sa pacalesti pe toata lumea sau sa sfidezi....

    am vazut candva un interviu cu Lance Amstrong in care spunea "ca te dopezi ca sa castigi ...ca sa fii cel mai bun " ...
    Dinamo , Manchester United , Bayern Munchen , Borussia Dortmund , Juventus , FC Barcelona

  21. #21
    sport legend Julio_Zane's Avatar
    Join Date
    Dec 2012
    Location
    Ro & More
    Posts
    2,829
    Reputatie
    1
    Eu personal nu o cred.De la AO pana acum e timp nu gluma.Acum dai tu declaratii? Jucatoare buna,afacerista buna,dar un caracter fals.O apreciez ca jucatoare,dar ca om nu o inteleg si nu o cred.Cum adica,dupa atatea saptamani primesti instiintarea ca esti dopat?asta e vax pe tastatura..e doar oficial. Du-te tanti de-aci,pe mine nu ma duci cu zaharelu asa de usor.Pote altii sa inghita minciunile ei..da nu toti is prosti,ce naiba.Sportivii primesc rezultatele probelor in decurs de maxim 7 zile.....ia uitati-va la cazul David troicki..dupa cat timp l-au suspendat..si faceti o comparatie.
    In fond,a facut o greseala tactica.Mai bine recunostea la sf lui ianuarie,si mai reducea timpul,asa,nu numai ca apierdut timp pretios,dar si obraz.
    Last edited by Julio_Zane; 10th March 2016 at 21:26.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •