eu vorbeam in nume personal si din punctul asta de vedere meritam mai mult.
Serios vorbind, romanii erau mult mai educati si mai civilizati dupa revolutie decat este astazi.
Nu o spun ca sa laud regimul trecut ci ca un regret si drept o palma pe cei ce au impartit puterea dupa.
Din pacate s-a dovedit ca o natie ce distruge o oranduire fara a pune rapid in loc un nou sistem de legi, de reguli si de valori se degradeaza inevitabil.
Vidul de ordine a creat monstri, anti-comunismul nu a dus la o purificare politica ci la lansarea la varful politicii a tuturor loazelor care erau marginalizate in comunism pe criterii strict valorice.
Iarasi, regulile comuniste nu erau bune dar erau suficient de riguroase pentru a mentine un sistem social echilibrat in starea de atunci.
Sistemul educational functiona corect, avea valoare si inca producea valori.
Un alt ex: era rau ca la teveu apareau femei cu coc si fara accesorii dar nu stiu daca "divele" botoxate si siliconate ce le-au luat locul sunt niste modele sociale mai potrivite.


Din punctul asta de vedere cred ca dupa '90 am fi putut merge pe o cale mai buna daca am fi reusit sa alegem in frunte oameni pregatiti, de mai buna calitate.
E drept ca lucrurile s-au degradat treptat, pervers, iar acum raul este facut si avem nevoie de inca o generatie ca sa mai putem spera in ceva mai bun.
Vezi primele guverne de dupa '90 si o sa gasesti destui ministri cu CV corect.
Inclusiv personalitatile politice ex-comuniste aveau mai multa scoala si mai multa prestanta decat astia de azi.
Nu stiu daca impartim aceiasi impresie dar Basescu si Nastase au fost cam ultimii politiceni pe care i-a avut Romania. Cu bune si rele.
Astia de dupa sunt niste caricaturi, oameni fara personalitate, si din pacate cu mai multe rele decat bune.
Iar tinerii ce vin din spate in politica par si mai slab pregatiti si mai rai.

L-am injurat pe Brucan cand spune ca transformarea Romaniei va dura 20 de ani; acum inteleg ca a fost foarte optimist, probabil ca a vrut sa ne incurajeze.