Page 1 of 31 12311 ... LastLast
Results 1 to 21 of 644

Thread: Diverse 2016

  1. #1
    Moderator mikeyy's Avatar
    Join Date
    Jul 2007
    Location
    Brasov
    Posts
    18,709
    Reputatie
    0

    Diverse 2016

    La multi ani, 2016! Un nou an olimpic la orizont! Sa fie unul cu mai multa sanatate si mai mult succes pentru gimnastii nostri.

    Cele mai importante competitii ale anului:

    - Testul pre-olimpic de calificare: 16 – 20 aprilie 2016 (Rio de Janeiro, Brazilia);
    - Campionatele Europene de gimnastica artistica masculina (juniori & seniori): 25 – 29 mai 2016 (Berna, Elvetia);
    - Campionatele Europene de gimnastica artistica feminina (junioare & senioare): 01 – 05 iunie 2016 (Berna, Elvetia);
    - Jocurile Olimpice de vara: 06 – 16 august 2016 (Rio de Janeiro, Brazilia).

    Hai Romania!
    www.fangymnastics.com

  2. #2
    sport legend Alina Nicoleta's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Bucharest
    Posts
    3,367
    Reputatie
    1
    Sa fie un an bun cu multe impliniri!!!!

  3. #3
    sport legend
    Join Date
    Jul 2008
    Location
    Perth Australia
    Posts
    485
    Reputatie
    1
    Catalina poate reveni la europenele din iunie. E timp important este sa fie sanatoasa.
    Rabdare fetelor, 2016 pare sa fie piatra de incercare pentru multe, sint trei momente importante - aprilie, iunie si august binenteles.
    Sper ca toata experienta din lume a antrenorilor Bellu si Bitang sa fie benefica pentru ca fetele trebuie sa atinga 3 virfuri de forma si nu va fi usor, asta binenteles presupunind ca trec cu bine de momentul aprilie.

  4. #4
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Un an bun tuturor!!!
    Nu stiu daca se pot face minuni, dar cred ca în noul context se va face maxim posibil.
    Baftă si putere de munca gimnastilor si antrenorilor!
    Si un gand special pentru Larisa: talentul si munca ei sper sa fie răsplătite si sa o vad în sfarsit acolo unde merita sa fie.

  5. #5
    junior
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    59
    Reputatie
    1
    doresc un 2016 plin de realizari tuturor. Cele mai importante lucruri sunt sanatatea si linistea celor de la lot. Cat priveste varful de forma, vad un pic diferit lucrurile fata AntoniaA, este important ca fetele sa aiba o prestatie foarte buna la testul preolimpic si varful varfului de forma sa fie atins la JO. Nu cred ca europeanul e un taget pentru lot. E greu sa ai 3 varfuri de forma intun sezon care se anunta stresant si lung. Europeanul sa fie doar un antrenament cu public. Daca ne uitam la 2012, Larisa a facut un european de exceptie, dar, la JO nu a stralucit. Sa nu alergam dupa prea multi iepuri. Succes fetelor si baietilor.

  6. #6
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Test Event de la Rio va fi cea mai importanta competitie dupa jocurile olimpice. Acolo fetele vor trebui sa se acomodeze cu diferenta de fus orar. Asta va fi foarte dificil. Intr-adevar nu are rost sa se puna accent pe europene. Probabil ar fi o idee sa fie trimisa echipa B acolo. Daca Ponor nu e pregatita pentru test event (si chiar nu cred ca ar trebui sa fie fortata avand in vedere accidentarea ei), ar putea fi lidera pentru o echipa mai tanara la europene.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  7. #7
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Telenovela continua din păcate, Peng S-a retras
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi/gimnastica/special-asiana-peng-s-exprimat-mod-repetat-doreste-retraga-i-place-izvorani-presedintele-frg-adrian-stoica-raspuns-acuzatiilor-aduse-prosport-silvana-peng-mama-gimnastei-14959140
    Ce tâmpenii poate scrie mama ei....si Rușine pentru prosport ca le publica

  8. #8
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Telenovela continua din păcate, Peng S-a retras
    http://www.prosport.ro/alte-sporturi...astei-14959140
    Ce tâmpenii poate scrie mama ei....si Rușine pentru prosport ca le publica
    Nu sunt chiar de aceeasi parere. Evident ca doamna respectiva da si pe langa, dar cand Frg si lotul feminin de gimnastica zac in dezastru si tacere, apreciez o publicatie care dezvolta subiectul, pe un ton neutru zic eu. Si tind sa cred ca exista cel putin un sambure de adevar in ceea ce zice dna Peng.
    Ca tot suntem la inceput de 2016, sper sa fie anul schimbarii in gimnastica romaneasca. Daca nu, cred ca putem sa ne luam adio...

  9. #9
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Probabil ca noi niciodata nu vom stii adevarul. Declaratiile lui Peng fata de Adela Popa sunt chiar false....

    E trist ca am pierdut-o pe Asiana, pentru ca era plina de talent, dar avand in vedere numarul mare de accidentari, progresul foarte mic, lipsa de antrenori capabili sa o motiveze, etc, era de asteptat.

    Inca odata dovada ca daca avea antrenor personal nu se ajungea aici.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  10. #10
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Pacat ca am pierdut-o pe Asiana. E un copil foarte talentat si cred ca daca ar fi beneficiat de un sistem mai bun ar fi putut sa ajunga sa concureze la competitii mari si sa se afirme. Din pacate tot sistemul nostru de invatamant se ghideaza pe principiul distrugeti orice speranta, personalitate, ca nu e sanatos sa avem oameni care sa gandeasca, sa fie independenti.
    Cat despre Stoica fara comentarii, nesimtirea si incompetenta lui sunt infinite. Datorita lui avem in ultimul timp rezultate exceptionale in gimnastica.

  11. #11
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    da e foarte trist ce se intimpla in gimnastica de foarte mult timp dar vad ca uni chiar o cred cam dura pe doamna peng dar adevarul e undeva pe la 80% de partea doamnei si a domnului v stoica daca ati urmarit discutiile de pe gymfan.ro chiar tata lui jurca era ultima persoana sa comenteze .foarte trist am inteles ca munteanu la deva si-a revenit si lucreaza ceia ce la izvorani nu a mai reusit ,pacat ca mama asianei nu o lasa la deva

  12. #12
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    http://adevarul.ro/news/sport/o-noua...e13/index.html

    Brr... ca incep sa apara din ce in ce mai multe povesti teribile despre regimul de la lotul national de gimnastica. Din nou aceeasi antrenori: Popa si Coroiu. Observ ca "profesionalismul" lor este din ce in ce mai mult contestat de catre sportive.
    De multe ori imi spunea fratele meu ca rezultatele in gimnastica nu mai sunt ca cele din trecut fiindca nu mai merg antrenamentele cu "biciul", ca mentalitatea oamenilor se schimba si apar reactii de impotrivire firesti la asemenea metode. Incep sa-i dau crezare.

  13. #13
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    hai sa fim seriosi dar prea se arunca toata vina asupra lui popa si coroiu eu unu nu cred ca ei puteau foce orce la lot nu erau chiar sefi intrec nucleu e putred, probabil ei erau mai ne iubiti de fete .Doamna Peng stim ca nu era in relati bune cu Popa inca inainte de a se muta la I ZVORANI

  14. #14
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Iarasi probleme cu sala pentru gazduirea campionatelor europene: http://www.gsp.ro/sporturi/gimnastic...17-468715.html

    Trebuie revolutie in FRG, cu altfel de lideri nu se mai poate
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  15. #15
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    http://m.prosport.ro/video/prosport-...-live-15032003 din păcate pentru acest sport, pentru noi fanii

  16. #16
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by 21mai View Post
    http://m.prosport.ro/video/prosport-...-live-15032003 din păcate pentru acest sport, pentru noi fanii
    Intr-adevar e trist, dar nu e surprinzator. E foarte greu sa-ti gasesti motivatie mai ales dupa 2 editii de jocuri olimpice si o pauza asa lunga.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  17. #17
    sport legend
    Join Date
    Oct 2010
    Posts
    931
    Reputatie
    1
    Sandra ar fi fost un extraordinar om de echipa...din pacate pt ea, la ce se executa la nivel mondial la sol si sarituri, sanse infime sa fi urcat pe podium la EF (as zice chiar la finale - top 8)
    Last edited by Xtreem22; 5th February 2016 at 13:03.

  18. #18
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    In curand auzim ca nici Catalina nu e pregatita. .

  19. #19
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by ela_diana View Post
    In curand auzim ca nici Catalina nu e pregatita. .
    Pentru test event nu va fi. Pentru olimpiada, eu sper

    Sunt curios de progresul celorlalte fete.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  20. #20
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    pai cum vine pentru test event nu iar pentru olimpiada da in locul cui adica una dintre cele care merge la test si sa zicem ca se califica la olimpiada e inlocuita de cata

  21. #21
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Am un mare respect pentru Catalina, dar daca nu va fi pregatita pentru test event atunci nu va fi nici pentru olimpiada. Nu mi se pare corect sa ia locul unei alte gimnaste care trage pentru calificare. In opinia mea cele care trag pentru calificare si sunt sanatoase si intr-o forma sportiva buna trebuie sa aiba prioritate in echipa olimpica. Consider ca este un criteriu corect, just, asta daca nu dorim alte gimnaste demotivate.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •