Page 2 of 31 FirstFirst 123412 ... LastLast
Results 22 to 42 of 644

Thread: Diverse 2016

  1. #22
    sport legend 21mai's Avatar
    Join Date
    Aug 2007
    Posts
    4,083
    Reputatie
    1
    Catalina si cu cadere ia mai mult decat oricare dintre fete cu exceptia larisei - la bârnă și sol. Nu ia locul nimănui ca nu se pot face minuni in cateva luni
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Am un mare respect pentru Catalina, dar daca nu va fi pregatita pentru test event atunci nu va fi nici pentru olimpiada. Nu mi se pare corect sa ia locul unei alte gimnaste care trage pentru calificare. In opinia mea cele care trag pentru calificare si sunt sanatoase si intr-o forma sportiva buna trebuie sa aiba prioritate in echipa olimpica. Consider ca este un criteriu corect, just, asta daca nu dorim alte gimnaste demotivate.

  2. #23
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    dimpotriva, nu mi s-ar parea normal ca o gimnasta care a participat la calificare sa fie obligatoriu inclusa in echipa pentru Olimpiada. fiecare intra in echipa la momentul la care este mai bine pregatita decat celelalte. daca se calificau direct, trebuia ca toate fetele din echipa pentru Mondiale sa participe obligatoriu la Olimpiada? o gimnasta bine pregatita la test event poate sa ramana in urma celorlalte la momentul Olimpiadei , iar o alta poate in cateva luni sa o depaseasca , singurul criteriu corect de selectie in sport ramanand forma in care se gaseste sportivul la momentul concursului respectiv.
    Where there's a will, there is a way !

  3. #24
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    da dar poate acum cele mici lucreaza si ele cu dureri si se trage de ele pentru calificare si pe cata nu o fortam...nu mi se pore corect dar la noi se poate intimpla orce.Si inainte de mondiale se facea iluzi cu cata cu sandra eu cred si am mai zis daca toate ar fi tratate cu aceeas moneda alta ar fi si motivatia celor mici.Mie nu mi se pare normala ideia ta Iori daca sint bune pentru calificare cred ca si pentru olimpiada ,asta ar fi ca si inlocuirea lu iridon cu jurca la Baku unde nimeni nu s-a intrebat ce o fost in sufletul accelui copil sacrificat pentru ce?

  4. #25
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    desigur, daca isi mentin forma pana la Olimpiada si nu le mai depasesc alte gimnaste trebuie sa participe. dar repet: daca se calificau direct la Mondiale, era obligatoriu ca si la Olimpiada sa participe exact aceleasi fete , fiindca ele ne-au calificat? daca se calificau si ramaneau cu note de 13-14 la momentul Olimpiadei, trebuiau sa mearga asa sau sa le lasam sa participe pe cele mai bine pregatite la momentul respectiv? Catalina de exemplu nu va fi pregatita probabil pentru test event, dar in urmatoarele luni dupa cum o stim cred ca isi va reveni spectaculos. si atunci, sa tinem o gimnasta cu sanse la medalii acasa ca sa participe una mai slaba dar care a participat la calificare? mie ASTA nu mi s-ar parea corect
    Where there's a will, there is a way !

  5. #26
    junior
    Join Date
    Sep 2008
    Posts
    87
    Reputatie
    1
    1.In primul rand cred ca retragerea Sandrei ar trebui intampinata cu ceva mai mult sentiment. Totusi, este sportiva ultimului deceniu in Romania( sau printre sportivii romani de marca ai ultimului deceniu). A dovedit ambitie, putere de munca, capacitatea de a imbina arta cu forta intr-un mod memorabil as zice. Si dincolo de toate a obtinut mare performanta rupand tiparul clasic de gimnasta docila si indarjita pe care l-a furnizat Romania pana de curand.
    A obtinut performanta cu minte de copil, dar si cu minte de om matur, pe deplin constient de ceea ce face. Sincer, eu o consider un model pentru intreaga societate.
    De fapt de aceea cred ca sustinem sportul de performanta, nu? Pentru ca avem nevoie de o inspiratie.
    2.Normalul era ca actuala generatie sa se situeze la un nivel bun, suficient cat sa nu fim disperati dupa o gimnasta sau alta. Din N motive nu s-a intamplat asta, trebuie sa acceptam si sa vedem ce se mai poate face cu aceste fete. Catalina, pe de alta parte, se antreneaza de la incpeutul lui 2015, rupandu-si 1 an si jumatate de viata pentru treaba asta. A dorit sa ajute echipa sa se califice la mondiale si a fost la un pas sa faca asta. Accidentarea(nu o pot numi neaparat ghinion) a impiedicat-o. Mie mi se pare ca merita pe deplin sa mearga la olimpiada in atare conditii(daca va fi pregatita corespunzator).
    3.Aceste reveniri, daca traiam intr-un mediu normal, trebuiau sa fie condimentul ala care sa aduca un plus de savoare echipei Romaniei. In mediul Stoica, aceste reveniri sunt subiectul unor discutii regretabile. Dar el serveste tara cu eroism de 40 de ani, ar fi si rusine sa-l schimbam.

  6. #27
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Cred ca discutam prematur despre cine ar trebui sa ne reprezinte la olimpiada. Prima conditie foarte importanta este sa ne calificam. Daca reusim sa ne calificam, cu sau fara Catalina, mai putem discuta de componenta lotului. Personal consider ca cele tinere merita sa fie incurajate daca reusesc sa ajunga la un nivel foarte bun apropiat Catalinei. Dupa cum vedeti sun foarte multi de "daca".

  7. #28
    sport legend lory's Avatar
    Join Date
    Sep 2006
    Posts
    502
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by axel rom View Post
    1.In primul rand cred ca retragerea Sandrei ar trebui intampinata cu ceva mai mult sentiment. Totusi, este sportiva ultimului deceniu in Romania( sau printre sportivii romani de marca ai ultimului deceniu). A dovedit ambitie, putere de munca, capacitatea de a imbina arta cu forta intr-un mod memorabil as zice. Si dincolo de toate a obtinut mare performanta rupand tiparul clasic de gimnasta docila si indarjita pe care l-a furnizat Romania pana de curand.
    .
    Sandra a fost printre gimnastele mele preferate, inclusiv prin faptul ca a reusit sa fie si o gimnasta de succes in timp ce avea si viata personala, a fost o gimnasta stilata, eleganta atat pe covorul de la sol cat si in lumina reflectoarelor, o gimnasta care lua medalii individuale dar si foarte utila echipei. ne vor lipsi tot mai mult genul acesta de gimnaste, cu psihic tare si care stiu sa lupte pentru ceea ce vor. sunt convinsa ca a luat decizia cu maturitate si ii doresc tot binele din lume.
    Where there's a will, there is a way !

  8. #29
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Cum sa nu te prezinți cu ce ai mai bun la Olimpiadă? Daca, prin absurd, o echipa, sa nu dăm nume, are nr. 1,2,3 accidentale, dar foarte bune, si se prezintă cu rezervele, vi se pare normal sa meargă cu rezervele la Olimpiadă? E absurd!

    Cazurile de calificări individuale sunt diferite, Iridon s-a calificat ea si nu echipa. Ar fi culmea sa o lasi pe Cata acasă daca ar avea potențial de 14.5-14.8 la 3 aparate pentru cineva cu potential de 13.

  9. #30
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Ponor are potentialul sa obtina medalii. Cine in afara de Ponor si Iordache mai au pretentii la medalii? Sa fim seriosi...

    Ponor de abia a intrat in sala, cum poti pretinde sa fie gata in 2 luni dupa o operatie asa grea?

    In legatura cu felul in care fetele sunt tratate, eu am mai multa incredere in B&B si felul in care pregatesc fetele fata de antrenorii precedenti.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  10. #31
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin2782 View Post
    da dar poate acum cele mici lucreaza si ele cu dureri si se trage de ele pentru calificare si pe cata nu o fortam...nu mi se pore corect dar la noi se poate intimpla orce.Si inainte de mondiale se facea iluzi cu cata cu sandra eu cred si am mai zis daca toate ar fi tratate cu aceeas moneda alta ar fi si motivatia celor mici.Mie nu mi se pare normala ideia ta Iori daca sint bune pentru calificare cred ca si pentru olimpiada ,asta ar fi ca si inlocuirea lu iridon cu jurca la Baku unde nimeni nu s-a intrebat ce o fost in sufletul accelui copil sacrificat pentru ce?
    Vorbesti serios? Catalina tocmai a intrat in sala dupa un timp foarte lung de pauza si spitalizare, chiar crezi ca ea nu are dureri mai severe?

    Poate revenirea Catalinei ar trebui sa aduca un spirit pozitiv de concurenta. Iar daca vorbim de gimnaste individuale Iridon a avut ani la rand sa demonstreze ca e capabila sa fie in echipa Romaniei, iar la fiecare competitie in ultimii 2 ani a avut minim 2 ratari. Nu cred ca echipa are nevoie de mai multe, mai ales la olimpiada.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  11. #32
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    pai nu am comparato pe iridon cu ponor doar am zis ca daca merg fete la recalificare si apoi la olimpiada sint inlocuite nu sint demotivate .referitor la ratarile lui iridon nu o ratat numai ea o ratat si lari si didi si or avut experienta

  12. #33
    in love :) ice_girl's Avatar
    Join Date
    Jan 2010
    Location
    near the mountains
    Posts
    9,434
    Reputatie
    1
    "Că ai căzut nu are importanță deoarece numai modul în care te ridici contează" Nelson Mandela

    "Figure skating needs to be aesthetic" Stephane Lambiel
    Echipa de Gimnastică a României-Simply the best

  13. #34
    sport legend ela_diana's Avatar
    Join Date
    Oct 2007
    Location
    ibiza, spain
    Posts
    715
    Reputatie
    1
    Am inteles ca Iridon se antreneaza inca. Poate face o surpriza.

  14. #35
    sport legend
    Join Date
    Oct 2009
    Posts
    569
    Reputatie
    1
    Mie mi se pare ca lui Iridon ii lipseste tocmai increderea pe care te ajuta sa o capeti antrenorii. Plus competitiile, echipa...

    Ea are clar potential, poate chiar de medalii, iar in antrenorii actuali am mult mai mare incredere ca stiu sa il puna si in valoare.

  15. #36
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin2782 View Post
    pai nu am comparato pe iridon cu ponor doar am zis ca daca merg fete la recalificare si apoi la olimpiada sint inlocuite nu sint demotivate .referitor la ratarile lui iridon nu o ratat numai ea o ratat si lari si didi si or avut experienta
    Cate medalii au castigat Bullimar si Iordache? Cate fete a trebuit sa traga Iordache dupa ea in ultimii 2 ani?
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  16. #37
    sport legend Gaia88's Avatar
    Join Date
    Nov 2012
    Location
    Franta
    Posts
    698
    Reputatie
    1
    Mie altceva mi se pare ciudat: Catalina pentru Olimpiada din 2012 incepuse pregatirea mai devreme totusi. Avea niste concursuri la activ, niste cupe mondiale castigate, era deja campioana europeana 2012 la barna si vice la sol. Plus campioana cu echipa in acelasi an.
    Stiu ca mai sunt concursuri de pregatire in afara de test event, dar nu prea stiu care sunt. Poate ma lamureste cineva si imi confirma ca nu o sa se arunce direct la Rio in exercitii pe care nu le prezinta din timp...
    Tot mi se pare ca timpul e cel mai mare inamic in momentul de fata, mult mai rau fata de 2012 unde de bine de rau urmaream si noi cum se schimba de la un concurs la altul lucrurile...

  17. #38
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    scuza-ma spidonova nu7 mai spuneti ca LARISA SI DIANA o dus pe cele mici in spate eram calificati daca era asa vedeti mentalitatea romanului vreti motivare pentru cele mici ?Daca nu ne calificam [ceia ce nu i-mi doresc]tot cele mici sint de vina?Le iubesc p e toate dar adevaru

  18. #39
    junior
    Join Date
    Jun 2015
    Posts
    128
    Reputatie
    1
    cite fete o dus iordache ? medaliile cistigate de cele mici in 2015 din cite i-mi amintesc or fost individuale nici decum pe spinarea ei

  19. #40
    sport legend cristina.t's Avatar
    Join Date
    Aug 2010
    Posts
    751
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Spiridonova.Fan View Post
    Cate medalii au castigat Bullimar si Iordache? Cate fete a trebuit sa traga Iordache dupa ea in ultimii 2 ani?
    Esti foarte nostim(a). Crezi ca atunci cand arbitrele au depunctat ratarea in nota finala au cantarit cate medalii au adus Diana si Larisa echipei romanesti in ultimii n ani? Ratarea s-a depunctat la fel si pentru cele mai experimentate si pentru cele noi in echipa.
    In lipsa unor concursuri interne, transparente, nu facem altceva decat sa ne dam cu presupusul.

  20. #41
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by sorin2782 View Post
    cite fete o dus iordache ? medaliile cistigate de cele mici in 2015 din cite i-mi amintesc or fost individuale nici decum pe spinarea ei
    Aici vorbim de o echipa. Campionatele europene a fost singura competitie individuala unde am participat, unde singura medaliata nici nu a participat la mondiale. Iordache/Bullimar reveneau dupa accidentari severe, si au revenit intr-o forma destul de acceptabila. Restul echipei nu a demonstrat nici un fel de imbunatatire de vreo 3 ani.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

  21. #42
    sport legend Spiridonova.Fan's Avatar
    Join Date
    Aug 2014
    Posts
    507
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by cristina.t View Post
    Esti foarte nostim(a). Crezi ca atunci cand arbitrele au depunctat ratarea in nota finala au cantarit cate medalii au adus Diana si Larisa echipei romanesti in ultimii n ani? Ratarea s-a depunctat la fel si pentru cele mai experimentate si pentru cele noi in echipa.
    In lipsa unor concursuri interne, transparente, nu facem altceva decat sa ne dam cu presupusul.
    Da, foarte corect! Si asta arata cat de slab erau pregatite fetele din punct de vedere psihic. Cand o gimnasta a cazut la paralele, (aproape) toate au cazut la paralele si la barna.
    Keep your dreams alive. Understand to achieve anything requires faith and belief in yourself, vision, hard work, determination, and dedication. Remember all things are possible for those who believe - Gail Devers

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •