Page 12 of 14 FirstFirst ... 21011121314 LastLast
Results 232 to 252 of 278

Thread: Dispare Romania ??

  1. #232
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pamantul pe care este situata tara noastra nu va dispare niciodata, indiferent de cum este pastrat de locuitori.
    Insa existenta unei tari nu depinde de frumusetea plaiurilor ci de forta natiei, de cat de unita este pop.ulatia ce o formeaza.
    Daca legaturile sunt puternice atunci natia rezista peste timp indiferent de posibile interventii din exterior.
    daca legaturile sunt slabe atunci natia se saboteaza singura si vinde tara pe bucati la solduri, in interes pur personal.

    Asa ca Romania va exista atat timp cat ceea ce ne leaga este mai puternic decat ceea ce ne diferentiaza.
    Greu de spus in ce stadiu suntem in prezent, suntem insa o natie norocoasa si s-ar putea ca asta sa ne ajute sa existam si pe viitor.
    Last edited by Utilizator; 8th October 2022 at 12:47.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  2. #233
    Abomination Johnny D's Avatar
    Join Date
    Apr 2007
    Location
    Zalau
    Posts
    61,505
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Pamantul pe care este situata tara noastra nu va dispare niciodata, indiferent de cum este pastrat de locuitori.
    Te contrazic, peste 4-5 miliarde de ani, Soarele probabil va topi acel pamant si-l va integra in straturile sale.
    The difference between a good and an awesome diplomat is the ability to reconcile the arrogant assholes with the scardy whiners, it's almost an art really!
    I know because I'M BOTH!

  3. #234
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Vorbeam la scara umana, altfel pest x miliarde de ani orice e posibil. Inclusiv ca ultimul om de pe planeta, innotand prin lava Pamantului topit ai adaptat perfect noilor conditii imposibile de viata sa fie un roman.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  4. #235
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Inca o lovitură peste rât, cu dosul Husqvarnei, aplicata mizeriei numita usl, in cestiunea care va sa zica aderarea la Schengen. Si, pana la urma, mizeriei de țara care suntem.

    https://www.hotnews.ro/stiri-esentia...-stockholm.htm

    🇸🇪🇸🇪🇸🇪 🇳🇱🇳🇱🇳🇱 👍❤️

    🇷🇴 🤮☠️💩

  5. #236
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    E trist ca suntem tratati asa, insa e normal cata vreme reprezentantii tarii se pun de amar de ani in pozitie de inferioritate pe plan european si si-au dus rafuielile interne prin institutiile europene. Plus o anumita parte a diasporei care se ocupa cu chestii umbroase prin alte tari.
    Nimeni nu te aseaza la masa daca te prezinti nespalat si rufos.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  6. #237
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Austria, ni se spune (dar eu nu cred ) este singura tara care se mai opune aderarii Romaniei la Schengen. In consecinta, s-a opus introducerii pe ordinea de zi a acestei propuneri, la sedinta din 7 decembrie. Faptul ca doar ei au facut ceva concret nu inseamna ca nu ii vor urma si altii exemplul. Invit si alte tari sa fie dezinvolte, sa nu foarma pe coae, sa dea cu flit acestei mizerii de la periferia Europei 👍

    Sunt curios ce mai zice Timache, fan avusturya milli takimi gratie adn-ului care-i curge in vine 🤣 Pana acum ii lua la **** pe olandezi, cand e vorba de austrieci le ia ouale-n mănuși, ca asa e el corect.

  7. #238
    sport legend
    Join Date
    Dec 2014
    Posts
    911
    Reputatie
    1
    De ce ma intrebi pe mine,tu,luptatorule anticoruptie?


    Hai ca-ti spun.Nu exista nicio legatura intre bonomii austrieci si politicienii lor putrezi de corupti!De asta va tot spuneam eu sa nu mai injurati poporul roman si sa ii parati afara la stapanire ca sunt corupti,hoti sau ticalosi pentru ca cei de afara sunt de multe ori mai rai decat ai nostri!

    In alta ordine de idei,eu nu cred ca kartnerii aia nehameri au koaie ca sa se opuna pana la capat!Dar orice e posibil,asa am crezut ca Putin nu va ataca Ucraina!
    Last edited by futbasisti; 5th December 2022 at 21:22.

  8. #239
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    E, uite ca s-au opus pana la urma, dragul nostru Timache Bine ai venit, Croatia! Multa-multa clanta Romania ingalata, proiectul de suflet al gunoiului iohanist!

    Esti multumit cu 2% buget la educatie, timache? O sa puta tara de prosti si asistati social, asa cum ii place psd-ului liberal.

    Austriei i s-au alaturat si Tarile de Jos, ceea ce e o jignire pt noi. Cum sa se numeasca altii tari de jos, cand cele mai de jos, mai proaste, ingalate si inculte sunt cele ale Respublicii Useliste Romania?

    Stai linistit, timache, daca faceam eu justitie, favoritii tai, azi, spargeau blocuri de sare cu degetele de la picioare.

    Felicitari cretinilor de la usl, in general tuturor politicienilor din ultimii 33 de ani, care au pus umarul la aceasta nonperformanta jalnica.

    Romania l-a trimis pe Bode incultul, plagiatorul, un militian mediocru care pute a sobolan. Asa tara, asa reprezentant!

    PS. Desigur, e o conspiratie. Putin nu ne vrea in Schengen De aia n-am tras noi o plasa de Buzau la granita, in 33 de ani. Cretinii dreacului!
    În ceea ce-l privește pe domnul Becali, cred că e supărarea unui om care n-a reușit să ne cumpere, așa cum a făcut-o cu alții

  9. #240
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Pentru conformitate, taranii de jos s-au opus numai Bulgariei, insa cum eram la pachet cu ei era suficient si asta. Nu ca a fi in Schengen e mare minune, dar este evident un tratament incorect, au spus asta si comisionarul european si presedentia UE si alte cateva tari.

    Cine e de vina? Cu siguranta ca suntem condusi si reprezentati de babuini, insa era greu sa fi fost altfel pentru ca respectul se castiga in timp iar noi am avut numai neispraviti in fruntea tarii de foarte multi ani.
    Suntem printre putinele tari din UE (ca sa nu spun aproape singura) a caror reprezentanti au privit apartenenta la aceasta uniune ca pe un mod de a se aranja mai bine si nu ca pe o oportunitate de dezvoltare a tarii.
    Sa nu uitam nici ca suntem singura tara din UE care si-a spalat chilotii la Bruxelles unde politicienii romani s-au dus sa se planga ca sa le-o traga alorlati desi asta a facut mult rau imaginii tarii per ansamblu.
    Relatiile se construiesc in timp, cu diplomatie, cu chiolhane subtiri, pe baza unui plan trans-partinic care sa puna interesul tarii mai presus de cel personal.
    Nu vom fi niciodata respectati daca reprezentantii nostri vor merge mereu cu caciula-n mana sa ceara indicatii, daca se parasc intre ei in afara tarii sau daca inchid ochii la diverse smenuri facute de companii straine.
    Relatiile de tip oriental nu merg cu astia din Ioropa, sigur ca-ti iau banii daca ii dai de bunavoie si ca isi freaca mainile daca ii lasi sa fure linistiti pe plaiurile noastre dar asta nu va aduce niciodata respect ci dispret.
    Dimpotriva, cu cat arati mai serios si ii arzi mai tare cu legea, cu atat respectul lor va creste.

    Si poate ca acum incepem sa punem punct si defrisarilor masive cu iz de infractiune facute de anumiti austrieci impreuna cu fratii lor romani si de diverse nationalitati. Ar mai fi vreo cateva puncte unde se poate demonstra corectitudinea poporului roman si se pot aduna puncte in lupta anticoruptie si anti-hotie.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  10. #241
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Deci astia nu pot veni cum vor la noi in tara
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  11. #242
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    ba pot veni cum si cand vor, insa nu pot face chiar ce vor ca nici noi nu facem asta la ei, cu sau fara Schengen.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  12. #243
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    Azi am am fost la o sucursala locala raiffeisen ptr discutii, maine sau incepand de luni demersuri ptr inchiderea unui cont si mutarea celui de al doilea la o alta banca. Carburant nu alimentez de la omv sau petrom, doar rompetrol. Nu ca m ar deranja prea tare schengenul lor dar prea mare bataie de joc dupa ce au luat cam tot ce le a pohtit inimioara saraciilor europei, si atentie, cu largul concurs al jagardelelor care conduc de mai bine de 30 de ani. Asa ca, dpmdv, mooie politicienilor damboviteni, mooie haustria!

  13. #244
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Coruptia din vămi si justiție, astea sunt motivele pt care ni s-a dat eject. Si, desigur, faptul ca portul Constanța ar fi rupt Rotterdamul pe genunchi si, in cativa ani, Farul era peste orice echipa din eredivizie 🤣 Hahaha, ce țara de cretini continuam sa fim! La 33 de ani de la revolutie, Romania, statul eșuat, cum a recunoscut insasi presedintia, a fost reprezentata de ciuca, bode si iohanis. Zic ca si asa au luat prea multe voturi. Probabil ca aveau acordeonul si vioara cu ei, li s-au dat din mila cateva voturi pt handicap gradul 3.

    PS. Stiti cumva, po****rii europeni din olanda si austria, sunt din aceeasi alianta politica cu joiana si pnl? Ce plm ai pazit acolo, huhurezene? Chiar, joiana a are vreo opinie despre jetul asta calduț care i se scurge pe față? 🧐

  14. #245
    ros albastru delaoltenia's Avatar
    Join Date
    Jul 2008
    Posts
    43,365
    Reputatie
    0
    haustriecii nu uita ca le am mancat lebedele!
    STEAUA e una singura, cea infiintata in 1947, cea care a cucerit Cupa cea Mare a Europei, cea care a strans 26 de titluri de campioana, pe care am sustinut-o permanent, si cand era echipa Armatei, si cand era finantata de Paunesti, si acum, cand are un patron bezmetic.

  15. #246
    sport legend Capitanu.Burcea's Avatar
    Join Date
    Jun 2013
    Posts
    13,465
    Reputatie
    1
    Romanii se razbuna pe companiile austriece, dar voteaza in continuare aceasta troacă politică uselista, care ne-a adus in postura de lingură de lemn a Europei. Bine, se rabuna. Fac doua plinuri de la Mol si dupa aia continua revolutia pe feisbuc, cu gif si memo 😀

  16. #247
    obsolete Ess's Avatar
    Join Date
    Nov 2005
    Posts
    11,380
    Reputatie
    0
    Quote Originally Posted by delaoltenia View Post
    Azi am am fost la o sucursala locala raiffeisen ptr discutii, maine sau incepand de luni demersuri ptr inchiderea unui cont si mutarea celui de al doilea la o alta banca. Carburant nu alimentez de la omv sau petrom, doar rompetrol.
    ...si ce-ai rezolvat cu asta?
    eu am alimentat azi de la omw, n-am salutat si nici multumit caseritei, am mers cu cca 110 pe calea turzii (unde limta este de 50) si n-am patit nimic, mi-am aruncat tigara pe geam si m-am enervat teribil ca in sensul giratoriu avea prioritate o sarakie pe bicicleta cu geanta glovo pe spate... ce cauta asta pe drum??? plateste rovigneta??? pe trotuar cu toti biciclistii!
    ajung acasa! aflu ca austria ne-a impiedicat aderarea in shun...shin...ma rog ceva cu ghen la urma. gata am zis!!! nu mai ascult compozitiile lui strauss si hyden si nu-mi mai fac snitzel in viata mea!
    terminand acest gand, am mai avut o revelatie: am hotarat sa nu ma mai duc de revelion in tirol, am sa prefer valea prahovei! gata! acum ma duc in beci sa caut tricolorul, ca ma simt usor vinovat ca in data de intai decembrie am arborat steagul negru pe casa (asa cum o fac de foarte multi ani, dintr-un motiv pe care nu-l mai tin minte).

    pa!
    Pun multe virgule, fara sens!
    Doar sa'ntrebe semidoctul, crescut, de, Google, de, ce!

  17. #248
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Pana la urma nu prea inteleg unde e paguba. Ce mai avem de cautat in occident azi?
    Daca ar fi fost in anii '70 - '80 mai ziceam. Dar acum?
    Ne place occidentul in recesiune, somaj, inflatie? unde avem 2,50€ litrul de benzina? Taxele si impozitele bat recorduri peste recorduri in timp ce ajutorul social se diminueaza an dupa an. Nemaivorbind de rasismul si xenofobia galopanta care atinge nivel nemaivazut in ultimii 200 de ani. Unde clasa medie nu mai exista. Bogatii devin din ce in ce mai bogati, clasa medie devine saraca iar saracii devin invizibili. Cei care aveau deja bani din mostenire isi cumpara trei case si un yaht iar cei care au casa din munca lor sunt nevoiti sa o vanda ca sa treaca luna. Asta visam noi stand la mana taranilor inculti din sudul Germaniei? ... in plus nu au nici echipa la CM Qatar.
    Daca suntem destepti ne dam seama ca viitorul nu e in occident. Occidentul se va disloca in urma tensiunilor sociale interne si a problemelor de interes politic si economic. Apoi o va lua de la capat cu razboiul de 100 de ani etc ..
    Daca ar fi dupa mine as face "un Schengen" cu Australia, Africa de Sud si Canada. Acolo se traieste cel mai bine azi.
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

  18. #249
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Paguba nu e mare dar exista. Iar occidentul nu e asa de rau.
    Insa acum au si politicienii romani ocazia sa realizeze ca obiectivele aste simpliste trebuie lasate mai usor si pus accentul pe dezvoltarea tarii, pe mai multa seriozitate pe plan intern si pe constructia in timp a unor relatii mai bune pe extern. Gata cu Schengenul, o batem in cap de vreo 15 ani si nu iese, sa ne cheme cand sunt pregatiti sa ne primeasca, sunt treburi mai importante de facut si trebuie sa incepem sa ne respectam pe noi in primul rand.
    Nimeni nu te ia drept partener daca mergi la ciupeli, si nimeni nu te respecta mai mult decat te respecti tu pe tin insuti.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  19. #250
    arogant,de mic cip's Avatar
    Join Date
    Feb 2008
    Posts
    30,256
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    Paguba nu e mare dar exista.
    Pentru tine si pentru mine.
    Dar intreaba-i pe soferii de TIR care stau cu zilele prin vama pe la Nadlac.
    granita la Orsova!

  20. #251
    simplu Utilizator's Avatar
    Join Date
    Jul 2003
    Location
    Undeva, departe...
    Posts
    11,520
    Reputatie
    0
    Aia spuneam si eu, paguba nu e mare la nivel de tara, avem multe alte dume mai mari de rezolvat si cu castiguri mai consistente, insa sunt dezavantaje si pierderi evidente de timp si bani pentru destule companii.
    "If the doors of perception were cleansed everything would appear to man as it is: infinite." William Blake

  21. #252
    Super Moderator
    Join Date
    Jul 2005
    Location
    Paris
    Posts
    72,784
    Reputatie
    1
    Quote Originally Posted by Utilizator View Post
    occidentul nu e asa de rau.
    Azi.
    Dar e pe vector.
    Nu stiu unde traiesti dar eu, in Franta, vad ce vad zi de zi, an de an. Le Pen e la cateva voturi *. UK s-a dus deja in valea brexitoltului. Italia e deja pe mana nepotilor lui Mussolini.
    Vrei sa vorbesc de Austria, Ungaria, Spania, Portugalia, Danemarca etc ... ? Tendinta de vot majoritar azi?

    Azi, Uti, azi !!!
    Nu acum 25 de ani...
    Sportul darama barierele rasismului !!!
    Cel care cade dar se ridica este mai puternic decat cel care nu a cazut niciodata.

Posting Permissions

  • You may not post new threads
  • You may not post replies
  • You may not post attachments
  • You may not edit your posts
  •